Skocz do zawartości

Odwodnienie drogi gminej


Recommended Posts

Witam,

Mam działkę gdzie buduję dom. Równolegle do działki przebiega droga gminna. Pochylenie terenu jest w wkierunku mojej działki. Gmina wykosztowała się na asfalt jednak jak to na wsi odwodnienia brak. W efekcie wszystko spływa z terenu powyżej drogi i samej drogi na moją działkę pod drewnianym płotem. Oczywiście zgodnie z prawem powinna gmina wykonać odwodnienie bo ustawa nie dopuszcza wprowadzania wód na teren przyległy bez zgody właściciela. Jednak z gminą to można jak z koniem się kopać do upadłego. Z tego też powodu chcę robiąc ogrodzenie wykonać odwodnienie wzdłuż niego zbierające wodę i prowadzące aż na koniec działki. Planuję albo zrobić korytka odwadniajace lub też po prostu zaizolować mur betonowego ogrodzenia (które ma być docelowo) tak aby woda płynęła wzdłuż niego zamiast wpływać na moją działkę. Mam pytanie czy ktoś zetknął się z taką sytuacją i ją podobnie rozwiązał. Czy jak wykonam coś takiego wzdłuż mojego ogrodzenia na mojej działce to gmina lub jakieś inne instytucje mogą mieć pretensje/zarzuty?
Link do komentarza
Cytat

Na załączniku niebieskie strzałki pokazują schematycznie spływ wody. Na czerwono fragment płotu przebiegający wzdłuż drogi.
Jesteśmy w terenie wiejskim i w kierunku spływu wody nie ma żadnej zabudowy.




Oczywiste, że na gruncie gminy (za płotem) robic niczego nie wolno bez zgody (pisemnej) właściciela drogi.

Wracając do ogrodzenia.
Wykonanie ogrodzenia od strony ulicy/drogi wymaga uprzeddniego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie.Jeśli w ciągu miesiąca urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można przystapić do budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic działki z planowanym ogrodzeniem i opis jego konstrukcji.
Link do komentarza
Cytat

Wykonanie ogrodzenia od strony ulicy/drogi wymaga uprzeddniego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie.Jeśli w ciągu miesiąca urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można przystapić do budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic działki z planowanym ogrodzeniem i opis jego konstrukcji.



Nie wspominaj nic o wodzie. Zaplanuj dość wysoki fundament i pozbędziesz się kłopotu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...