Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
nnataniel

Odwodnienie drogi gminej

Recommended Posts

Witam,

Mam działkę gdzie buduję dom. Równolegle do działki przebiega droga gminna. Pochylenie terenu jest w wkierunku mojej działki. Gmina wykosztowała się na asfalt jednak jak to na wsi odwodnienia brak. W efekcie wszystko spływa z terenu powyżej drogi i samej drogi na moją działkę pod drewnianym płotem. Oczywiście zgodnie z prawem powinna gmina wykonać odwodnienie bo ustawa nie dopuszcza wprowadzania wód na teren przyległy bez zgody właściciela. Jednak z gminą to można jak z koniem się kopać do upadłego. Z tego też powodu chcę robiąc ogrodzenie wykonać odwodnienie wzdłuż niego zbierające wodę i prowadzące aż na koniec działki. Planuję albo zrobić korytka odwadniajace lub też po prostu zaizolować mur betonowego ogrodzenia (które ma być docelowo) tak aby woda płynęła wzdłuż niego zamiast wpływać na moją działkę. Mam pytanie czy ktoś zetknął się z taką sytuacją i ją podobnie rozwiązał. Czy jak wykonam coś takiego wzdłuż mojego ogrodzenia na mojej działce to gmina lub jakieś inne instytucje mogą mieć pretensje/zarzuty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na załączniku niebieskie strzałki pokazują schematycznie spływ wody. Na czerwono fragment płotu przebiegający wzdłuż drogi.
Jesteśmy w terenie wiejskim i w kierunku spływu wody nie ma żadnej zabudowy.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Na załączniku niebieskie strzałki pokazują schematycznie spływ wody. Na czerwono fragment płotu przebiegający wzdłuż drogi.
Jesteśmy w terenie wiejskim i w kierunku spływu wody nie ma żadnej zabudowy.
Oczywiste, że na gruncie gminy (za płotem) robic niczego nie wolno bez zgody (pisemnej) właściciela drogi.

Wracając do ogrodzenia.
Wykonanie ogrodzenia od strony ulicy/drogi wymaga uprzeddniego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie.Jeśli w ciągu miesiąca urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można przystapić do budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic działki z planowanym ogrodzeniem i opis jego konstrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wykonanie ogrodzenia od strony ulicy/drogi wymaga uprzeddniego zgłoszenia takiego zamiaru w starostwie.Jeśli w ciągu miesiąca urząd nie zgłosi zastrzeżeń to można przystapić do budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic działki z planowanym ogrodzeniem i opis jego konstrukcji.Nie wspominaj nic o wodzie. Zaplanuj dość wysoki fundament i pozbędziesz się kłopotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Działka rodziców ma ok 15 arów powierzchni, więc na pewno da się ją podzielić. A wjazd możliwy będzie do wykonania bliżej piekarni. Z zapewnieniem dostawy mediów nie powinno być kłopotów - wszak to prawie środek wielkiego osiedla w Twoim mieście...
  • Ma zakopane 3 kręgi betonowe. Do środka kręgów dochodzi rura PE które ma w przyszłości zasilać automatyczne nawodnienie.  Teraz z tego miejsca mają się rozchodzić rury do zasilenia nawodnienia. Na zdjęciu jest widoczna druga rura PE ale ta ma służyć do zasilenia w wodę budynku gospodarczego.  Czy to jest dobry pomysł żeby w tym miejscu zainstalować elektrozawory do automatycznego podlewania. Z tego miejsca ma wychodzić rura do zasilenia automatycznych zraszaczy oraz udzielna sekcja do podlewania kropelkowego.  Rury wprowadzone będą nisko w kręgach i będzie można z nich spuszczać na zimę wodę.  Czy jest gdzieś w necie dostępny schemat budowy automatycznego nawadnia ogrodu. Czy takie rozwiązanie ma szanse się sprawdzić?  
  • Gość
   Z chęcią zapłacę 100 zł za metr kwadratowy . Ale niestety dziś Pan dał mi ofertę aż mnie z nóg zniosło . Nie potrafił się określić w jaki sposób mi koszt obliczył .
  • A u mnie wujek Google jest innego zdania     Zresztą tak mnie kiedyś uczyli...   Ja zwykle montowałem sedes śrubami do posadzki, a silikonu używałem do przyklejenia sedesu do podłoża i - tak jak pisze mhtyl - i uważam na 99,9%, że a właściwie nie trzyma  uszczelka na złączu rury wylotowej z sedesu z rurą kanalizacyjną. Zdarza się to wtedy, gdy w trakcie korzystania z kibelka porusza się on, gdyż jest źle przymocowany. Trzeba zdemontować kibelek, wymyć dokładnie podłogę i sedes od dołu, kupić nowy zestaw do mocowania sedesu (w skład zestawu wchodzą po dwie sztuki: kołki rozporowe, długie wkręty, tulejki odpowiednio wyprofilowane i zaślepki), usunąć - jeśli były użyte - stare śruby i kołki, albo nawiercić nowe otwory w posadzce i od nowa zamontować sedes i ozdobić białym silikonem             Ooooo...    W linkowanym temacie czytam:   To chyba z rozpędu...
  • A podzielisz się, tak w skrócie, czym uzasadnia to że te szmaragdy tańsze? Bardzo mnie to zaintrygowalo. Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...