Skocz do zawartości

Wieniec a stan zero - jak zrobić?


Recommended Posts

Witam wszystkich,
mam pytanie odnośnie budowy:
wymurowałem już ściany fundamentowe z bloczków, zostały zaizolowane, środek będę zasypywał piachem ok 80 cm co będzie zagęszczane mechanicznie.
Został mi do wylania wieniec na ściance fundamentowej,i pytanko jest takie: czy muszę wylewać chudziak czy wg. sugestii kierownika zrobić następująco:
-wysypać piach zagęszczając do pewnego poziomu
-wyłożyć wszystko folią,
- na folię styropian 10 cm ok 1,5 cm ponad ściankę fundamentową
- na styropian folia
- później maty o oczkach 10x10
- i dopiero na to wylewka betonowa B 20 15 cm która będzie wylana razem z wieńcem na bloczkach.

Czy powyższe jest dopuszczające i będzie dobrze zrobione? Co sądzicie? Proszę o radę i ewentualne sugestie...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Witam wszystkich,
mam pytanie odnośnie budowy:
wymurowałem już ściany fundamentowe z bloczków, zostały zaizolowane, środek będę zasypywał piachem ok 80 cm co będzie zagęszczane mechanicznie.
Został mi do wylania wieniec na ściance fundamentowej,i pytanko jest takie: czy muszę wylewać chudziak czy wg. sugestii kierownika zrobić następująco:
-wysypać piach zagęszczając do pewnego poziomu
-wyłożyć wszystko folią,
- na folię styropian 10 cm ok 1,5 cm ponad ściankę fundamentową
- na styropian folia
- później maty o oczkach 10x10
- i dopiero na to wylewka betonowa B 20 15 cm która będzie wylana razem z wieńcem na bloczkach.

Czy powyższe jest dopuszczające i będzie dobrze zrobione? Co sądzicie? Proszę o radę i ewentualne sugestie...


A po co Ci wieniec na poziome zera? Masz za dużo kasy? Czy jakiś inne względy technologiczne wymagają zrobienia wieńca, przecież piwnicy nie masz.
Link do komentarza
Wieniec to dwa druty fi 14 spinający cały fundament, podłoże to piasek i obawiamy się nierównomiernego siadania gruntu bo budynek to 16 metrów szerokości.
Natomiast jeśli chodzi o to jak jest w projekcie to jest kliniec, pospółka, chudy beton, folia, styropian, folia, wylewka, płytki. Jednak przy tym rozwiązaniu muszę szalować ściany fundamentu i dwa razy wzywać betoniarkę. Proszę doradźcie co będzie lepsze.. rozwiązanie kierownika, czy robić się rozwiązania będącego w projekcie bardziej czasochłonnego..

Aha i pytanie: czy można w końcu wylewać wieniec z podłogą?
Link do komentarza
Ludzie to potrafią kombinować pod górkę, że hej..

Jedno pytanko - po co 15cm betonu ładowane na styropian ??
Chyba, że cosik mi umknęło i jednak to beton jest cieplejszy niż styropian..

Po pierwsze od przenoszenia obciążeń to jest fundament, a nie wieniec
Wieniec na fundamencie to dajesz chopie jak masz spartolony poziom fundamentu i nie da sie go zniwelować wyciągając bloczkami w górę..
Cytat

- i dopiero na to wylewka betonowa B 20 15 cm która będzie wylana razem z wieńcem na bloczkach.


Fajnego masz kierbuda jak ci tak podpowiedział..
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wieniec to dwa druty fi 14 spinający cały fundament, podłoże to piasek i obawiamy się nierównomiernego siadania gruntu bo budynek to 16 metrów szerokości.
Natomiast jeśli chodzi o to jak jest w projekcie to jest kliniec, pospółka, chudy beton, folia, styropian, folia, wylewka, płytki. Jednak przy tym rozwiązaniu muszę szalować ściany fundamentu i dwa razy wzywać betoniarkę. Proszę doradźcie co będzie lepsze.. rozwiązanie kierownika, czy robić się rozwiązania będącego w projekcie bardziej czasochłonnego..

Aha i pytanie: czy można w końcu wylewać wieniec z podłogą?


Nikt nie twierdzi,że budowanie proste jest,ale tu trochę przekombinowałeś w sensie technologicznym jak i z kosztami. To co Draagon pisze ma rację. A czemu uważasz,że na piachu Ci dom będzie krzywo osadzał?
Link do komentarza
Sorki że powielę - ale cosik mi świta.
Czy kierbud zna się z wykonawcą ?
Bo właśnie może masz spartolony poziom i chcą to ukryć ?
Poza tym szerokość 16m... fiu fiu - to jaka jest długość ;) ?
Ja też mam piachy, dodatkowo kurzawka też się trafić może, ale będę lał na te 16,90 długości ( lub szerokości elewacji frontowej ;) ) sam beton.
B-20 grubości grubości 15cm na całą podłogę - to chyba szafy gdańskie bedziesz na niej stawiał,
Link do komentarza
Gość mhtyl
Mi się też przypomniało,znajomy zalewał wieniec pod zero ale tylko z tego powodu,że po zimie fundamenty mu wysadziło i dlatego wylewał ,grunt to sama glina i stąd na pewno to niepowodzenie .
Link do komentarza
Cytat

Wieniec to dwa druty fi 14 spinający cały fundament, podłoże to piasek i obawiamy się nierównomiernego siadania gruntu bo budynek to 16 metrów szerokości.
Natomiast jeśli chodzi o to jak jest w projekcie to jest kliniec, pospółka, chudy beton, folia, styropian, folia, wylewka, płytki. Jednak przy tym rozwiązaniu muszę szalować ściany fundamentu i dwa razy wzywać betoniarkę. Proszę doradźcie co będzie lepsze.. rozwiązanie kierownika, czy robić się rozwiązania będącego w projekcie bardziej czasochłonnego..

Aha i pytanie: czy można w końcu wylewać wieniec z podłogą?



Z tego co tu przeczytałem chcesz wylać pod całym budynkiem dodatkowo płytę 15 cm zbrojoną siatką ,którą oprzesz na ścianach fundamentowych a na brzegach płyty dać 2 pręty fi-14 .

Czy grunt to piasek jednorodny ?
Czy występują tam szkody górnicze?
Czy w projekcie jest wieniec na ścianach fundamentowych ?
Jaki wysoki będzie budynek ile kondygnacji i z jakiego materiału ściany nośne?
Link do komentarza
To w taki razie jak najlepiej to zrobić optymalnie kosztowo i czasowo?? Z tego co mówicie to wylać ten chudziak ale pytanko co z wieńcem wys. ok. 15 cm? Wieniec z tego co wiem to inna klasa betonu niż chudziak - więc nie mogę tego wylać. Co proponujecie bo rozwiązanie kierownika jest dość kosztowne...

Co do wieńca w projekcie to owy występuje właśnie na całości ściany fundamentowej wymurowanej z bloczków.
Całość rozchodzi się o to jak to teraz czasowo najlepiej wykonać i by nie szalować ścian fundamentowych (chyba że lepiej tak zrobić).
Szkody górnicze nie występują.
Wysokość budynku to 7.80 m.
Piasek niejednorodny - występuje trochę glinki i pyły.

A pytam o to dla tego bo wydaje mi się że ten beton to też jest przekombinowany, kier może chce dobrze ale koszty też są ważne. Powiedzcie jak mam zrobić - zasugeruje to kierbud i zobaczymy. Co do wieńca dla świętego spokoju dam go, gdyż owy jest w projekcie.
Link do komentarza
Projekt:
http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=BW02

Dziękuje za zainteresowanie tematem icon_smile.gif

Cytat

Z tego co tu przeczytałem chcesz wylać pod całym budynkiem dodatkowo płytę 15 cm zbrojoną siatką ,którą oprzesz na ścianach fundamentowych a na brzegach płyty dać 2 pręty fi-14 .


mniej więcej tak, z czego pod główną ścianą nośną wspierającą strop piętra 4x fi 12. Zbrojenie już przygotowane, tylko jak zgrać to z resztą? Czy lać razem z płytą, czy najpierw oszałować, wylać wieniec, a później chudziak?

Ściany konstrukcyjne POROTHERM. Edytowano przez sebass_ (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Projekt:
http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=BW02
Dziękuje za zainteresowanie tematem
mniej więcej tak, z czego pod główną ścianą nośną wspierającą strop piętra 4x fi 12. Zbrojenie już przygotowane, tylko jak zgrać to z resztą? Czy lać razem z płytą, czy najpierw oszałować, wylać wieniec, a później chudziak?

Ściany konstrukcyjne POROTHERM.


W większości przypadków nie stosuje się wieńców na ścianach przyziemia ,oczywiście sam wieniec zrobiony w tej części ściany nośnej dodatkowo usztywnia cały budynek a zalany z płytą odpowiednio za zbrojoną jeszcze bardziej zabezpiecza obiekt przed osiadaniem i pękaniem .Tylko po co to wszystko wiadomo ze podraża to koszty budowy tego budynku ,zastanawia mnie czemu kierownik zaproponował takie rozwiązanie .

odnośnie sugestii kierownika :

Cytat

wg. sugestii kierownika zrobić następująco:
-wysypać piach zagęszczając do pewnego poziomu
-wyłożyć wszystko folią,
- na folię styropian 10 cm ok 1,5 cm ponad ściankę fundamentową
- na styropian folia
- później maty o oczkach 10x10
- i dopiero na to wylewka betonowa B 20 15 cm która będzie wylana razem z wieńcem na bloczkach.

Czy powyższe jest dopuszczające i będzie dobrze zrobione? Co sądzicie? Proszę o radę i ewentualne sugestie...


nie zgodzę się że styropian pod płytą betonową wzmocni budynek i przyczyni się do mniejszego osiadania .

Jeżeli już to powinien być na tej płycie

-wysypać piach zagęszczając do poziomu ścian
-wyłożyć wszystko folią,
- później maty o oczkach 10x10
-na to wylewka betonowa B 20 15 cm która będzie wylana razem z wieńcem na bloczkach.
-reszta zrobiona dopiero z posadzką

A może Pan wrzucić przekrój tego budynku z Pana projektu ?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Co do wylewki to nie uważacie,że przesadzacie (oj zrymowało się icon_biggrin.gif ), ślepa posadzka to wystarczy 10 cm i B10 no może B15 ,ale nie widzę sensu walić B20, no można dać na upartego tę siatkę o której pisze animus i oczywiście ,że styropian daje się na ślepą . Znam przypadki,że ślepą posadzkę wylewali na 5 cm.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...