Skocz do zawartości

kominek z PW plus DGP


Recommended Posts

planuję u siebie zrobić kominek z PW
na dole, na poddaszu chciałbym zrobić DGP
tam będzie jedno pomieszczenie
więc myślę że wystarczy puścić rurę ad kominkiem na poddasze
robiłem ostatnio rozeznanie wśród instalatorów kominków
wybrałem dwóch, którzy gadali logicznie
tylko mam problem
jeden mówi, że to nie problem
drugi mówi, że się nie tak tak zrobić
bo kominek z PW pracuje na innej zasadzie niż z DGP

na chłopski rozum
w obudowie robi się kratkę aby ciepłe powietrze miało ujście
ze środka obudowy
zamiast tą kratkę robić w salonie
to chyba można pościć rurę przez strop na poddasze
i niech to powietrze sobie tam ulatuje
a nie dodatkowo ogrzewa salon

Link do komentarza
Cytat

planuję u siebie zrobić kominek z PW
na dole, na poddaszu chciałbym zrobić DGP
tam będzie jedno pomieszczenie
więc myślę że wystarczy puścić rurę ad kominkiem na poddasze
robiłem ostatnio rozeznanie wśród instalatorów kominków
wybrałem dwóch, którzy gadali logicznie
tylko mam problem
jeden mówi, że to nie problem
drugi mówi, że się nie tak tak zrobić
bo kominek z PW pracuje na innej zasadzie niż z DGP

na chłopski rozum
w obudowie robi się kratkę aby ciepłe powietrze miało ujście
ze środka obudowy
zamiast tą kratkę robić w salonie
to chyba można pościć rurę przez strop na poddasze
i niech to powietrze sobie tam ulatuje
a nie dodatkowo ogrzewa salon



Jak masz płaszcz wodny to po co DGP
Link do komentarza
Gość adiqq
aaaa, chyba że tak. Jak duże masz to pomieszczenie? założ dziennik budowy i daj go do stopki swojej icon_smile.gif
a co do tematu wątku - weź tego co gada że to nie problem - bo tak patrzę na swój kominek to w twoim przypadku wyprowadzenie tego powietrza na górę będzie wyglądało identycznie jak u mnie, mimo że ja nie mam płaszcza.
swoją drogą, cały dom masz zamiar grzać tylko kominkiem? rozmawialiśmy o tym, ale wiesz, pamięć ulotna jest icon_smile.gif
Link do komentarza
poddasze ma 67 m2
oprócz PW jest jeszcze piec gazowy
górę potrzebuję ogrzać sporadycznie przy większych mrozach
gdy będę chciał poćwiczyć czy trzeba będzie pranie wysuszyć
dziennik miałem wczoraj założyć
ale zacząłem rozmyślać która wełna będzie lepsza
i tak mi zeszło do 3 nad ranem
i raczej zdecyduję się na rockwoola toprock
również myślałem aby wziąć tego co gada, że się da
ale z drugiej strony ten, co mówi
że się nie da
wykonuje również WM
tak by mi pasowało aby jedna firma zrobiła jak najwięcej
również oni proponowali kominki o małej mocy
a nie jak większość pozostałych nawet 30 KW
Link do komentarza
Gość gawel
Pomysł fajny ale ... po 1) nobla nie dostaniesz bo już to działa po 2) tak nie do konca to dgp i kołnierz jednocześnie. A teraz po kolei:
- w obudowach kominków z PW robi sie kratki bo część powietrza jakas część cieplego powietrz powstaje przy okazji;
- można zrobić do 1 pomieszczenia rozprowadzenie bez problemu jakieś ciepłe powietrze doleci na pewno, jeżeli jest ono duże jub bardzo odległe lub duże (czy przeszklone) chodzi mi o zapotrzebowanie na ciepło to można zastosowac coś takiego w tym pomieszczeniu zamiast anemostatu Brak obrazka


- kominek z płaszczem to kotłownia w salonie , nie zrozum mnie źle uwielbiam palic w kominku ale tak jest.
- jekie masz ogrzewanie w domu ??? Jeżeli jest to kociol na paliwo stałe to kolnierz sobie daruj i nie zawracaj głowy , przykłady: Np u Coolibra dom wielki kocioł do co super na groszek i na prawde nikt w kominku z kołnierzem nie pali bo i po co to robić w salonie (super z resztą bo widziałem) jak można to zrobić w kotlowni. 2 przykład kominka bez plaszcza u Adiqa i Ewy jest kominek ale PC jest tak tania i komfortowa że na prawde nie paliłbym na ich miejscu i oni tez zadko to robią. 3) przykład mnie od 8 lat uzywam kominek z dgP grawitacyjnym swojego pomysłu i mam ogrzewanie elektryczne i powiem ci ze ceny drewna mnie dobijają w tym roku cena drewna jest od 200 zł i to już sie zrównało z ceną ogrzewania pradem w moim przypadku więc miałem nie kupowac udalo mi sie kupic po 170 zł wię jeszcze popale ale nie wiem jak długo. Sumary: nie inwestowałbym w kołnierz w ogóle gdybym miał ogrzewanie podstawowe na paliwo stale, gdybym mial super tanie dreno to wzilabymPW jako podstawowe ogrzewanie i nie robił DGP;
- widzialem super rozwiązanie PW bez pompy do ogrzewania wody w kominku który działal bez dgp u Coulignona. To polecam i zazdraszczam ze na to nie wpadlem . Zaleta tego to że masz ciepłej wody pod dostatkiem i ogrzewanie np w okrsie przejsciowym ale on ma ogrzewanie takie jak ja elektryczne.

Podaj jakies konkrety to juz precyzyjnie cos doradze może.
Link do komentarza
Cytat

Pomysł fajny ale ... po 1) nobla nie dostaniesz bo już to działa po 2) tak nie do konca to dgp i kołnierz jednocześnie. A teraz po kolei:
- w obudowach kominków z PW robi sie kratki bo część powietrza jakas część cieplego powietrz powstaje przy okazji;
- można zrobić do 1 pomieszczenia rozprowadzenie bez problemu jakieś ciepłe powietrze doleci na pewno, jeżeli jest ono duże jub bardzo odległe lub duże (czy przeszklone) chodzi mi o zapotrzebowanie na ciepło to można zastosowac coś takiego w tym pomieszczeniu zamiast anemostatu Brak obrazka


- kominek z płaszczem to kotłownia w salonie , nie zrozum mnie źle uwielbiam palic w kominku ale tak jest.
- jekie masz ogrzewanie w domu ??? Jeżeli jest to kociol na paliwo stałe to kolnierz sobie daruj i nie zawracaj głowy , przykłady: Np u Coolibra dom wielki kocioł do co super na groszek i na prawde nikt w kominku z kołnierzem nie pali bo i po co to robić w salonie (super z resztą bo widziałem) jak można to zrobić w kotlowni. 2 przykład kominka bez plaszcza u Adiqa i Ewy jest kominek ale PC jest tak tania i komfortowa że na prawde nie paliłbym na ich miejscu i oni tez zadko to robią. 3) przykład mnie od 8 lat uzywam kominek z dgP grawitacyjnym swojego pomysłu i mam ogrzewanie elektryczne i powiem ci ze ceny drewna mnie dobijają w tym roku cena drewna jest od 200 zł i to już sie zrównało z ceną ogrzewania pradem w moim przypadku więc miałem nie kupowac udalo mi sie kupic po 170 zł wię jeszcze popale ale nie wiem jak długo. Sumary: nie inwestowałbym w kołnierz w ogóle gdybym miał ogrzewanie podstawowe na paliwo stale, gdybym mial super tanie dreno to wzilabymPW jako podstawowe ogrzewanie i nie robił DGP;
- widzialem super rozwiązanie PW bez pompy do ogrzewania wody w kominku który działal bez dgp u Coulignona. To polecam i zazdraszczam ze na to nie wpadlem . Zaleta tego to że masz ciepłej wody pod dostatkiem i ogrzewanie np w okrsie przejsciowym ale on ma ogrzewanie takie jak ja elektryczne.

Podaj jakies konkrety to juz precyzyjnie cos doradze może.



o noblu nawet nie myślałem
pom jest ość duże bo ma 67 m2
nie chcę tam grzać, wystarczy mi jak tam będzie około +10 stopni zimą
jeżeli jest możliwość wykorzystania tego ciepłego powietrza
prawie za darmo w innym pom niż salon to dlaczego z tego nie skorzystać
w salonie będą grzały kaloryfery plus ciepło od szyby kominka
więc nie potrzebuję aby dodatkowo leciało z kratki pod sufitem
to nie ja będę palił, tylko żona
o drzewo się nie martwię, kumpel ma dużo lasu
dogadane z nim mam, więc zawsze będę miał taniej niż w składzie
ogrzewanie mam gazowe
Link do komentarza
Gość adiqq
kalumet - gaweł ma rację. Skoro masz gaz, to nie zawracaj sobie głowy kominkiem,szczególnie z PW. Bo tylko władujecie się w dodatkowe koszty....(spore) Chyba że uwielbiacie palić w kominku...
Bo tak jak gaweł pisze, mamy kominek(z DGP), ale praktycznie z niego nie korzystamy...i tak mam w salonie najdroższy mebel za circa 10tys z którego nie korzystam praktycznie wcale...

a wiesz, jak napisałeś, że to nie ty będziesz palić, tylko żona, to przypomniała mi się taka sytuacja....

byli u mnie znajomi, którzy też są w trakcie budowy domu. Oboje pracują na kopalni, mają sporo węgla (deputat) i nie brali pod uwagę żadnego innego rozwiązania jak tylko węgiel (takie zboczenie zawodowe). Aha, koleżanka też mówiła, że to nie ona będzie palić, tylko jej mąż...ja jej na to - że chyba nie szanuje męża swojego...icon_smile.gif
ale do czego zmierzam...jeszcze nie mają domu skończonego, ale już dowiedziałem się od kafelkarza mojego który u nich teraz pracuje, że żałują że zdecydowali się na ten węgiel....

ja, mając do wyboru system bezobsługowy(PC) i obsługowy(Ekogroszek) zdecydowałem się na to 1. Dodam, że gdybym miał gaz na miejscu, to pewnie miałbym dzisiaj gaz. Ale gazownia za 100mb przyłącza chciała 10tys i im podziękowałem...
Ty mając gaz majątku za ogrzewanie nie zapłacisz(szczególnie że będziesz mieć WM), a jednak palenie w kominku to nie sama przyjemnośc....
Link do komentarza
Cytat

kalumet - gaweł ma rację. Skoro masz gaz, to nie zawracaj sobie głowy kominkiem,szczególnie z PW. Bo tylko władujecie się w dodatkowe koszty....(spore) Chyba że uwielbiacie palić w kominku...
Bo tak jak gaweł pisze, mamy kominek(z DGP), ale praktycznie z niego nie korzystamy...i tak mam w salonie najdroższy mebel za circa 10tys z którego nie korzystam praktycznie wcale...



czy uwielbiamy palić w kominku
odpowiem Ci za rok
ja pochodzę ze wsi, dla mnie nigdy nie było problemem
chodzić rozpalać w piecu z samego rana i później dokładać przez cały dzień
wtedy jeszcze nie było podajników itp, c.o było grawitacyjne
od x lat mieszkam w bloku więc nie muszę palić w piecu
moja to typowy mieszczuch
jak chce kominek to będzie miała
jak nie będzie z niego korzystać
to pozbędę się obu icon_wink.gif
moja lubi czytać, zresztą ja również
zawsze chciała czytać przy kominku
więc myślę , że nie będzie tak źle
Link do komentarza
Gość gawel
Kalumet jakby ci tu cos doradzić??? Cholera jasna Z tym kominkiem u Marcina to tak że on ma na stryszku nad jętką zasobnik 300l połączony w kaskadę z ogrzewaczem elektrycznym w kaskadę. Jak nie pali to woda grzeje się normalnie na taryfie g-12 i jest ok , jak napali w kominku to przez 3 dni grzałka sie nie włącza i wodę ma z tego 300 l zbiornika. Marcinowi zależało na uniezależnieniu się od dostaw prądu bo ma wodociąg i w sumie tak jest bo nie ma prądu a on wodę ciepła ma i ciepło w domu tez on nie robił dgp bo ma antresole i otwiera drzwi na górze do pokoi i jest ciepło w domu.


.......................

Ok po zastanowieniu już wiem :

- masz co na gaz i ok nie ma co zawracać d...y i komplikować sprawy cuw na gazie wychodzi tanio, nic tu nie psuj; zrób zgodnie z planem.
- masz tanie drewno ok zrób fajny kominek ale tanio nie szalej kratki wylotowe masz w czopuchu w samym kominku a wkład cóż polecam krajową tarnawe kosztuje juz teraz ok 4-5k ale to sa modele panoramiczne i mają dużą moc ale się tego nie bój bo w kominku moc jest równa temu ile załadujesz a nie ze wkładasz jeden kawałek drewna i się ugotujesz zysk z przewymiarowania kominka jest taki ze wkładasz monstrualne kawały drewna bez rąbania i działa icon_redface.gif dla przykładu ja mam moc ogrzewania elektrycznego 6kw i jest super z tym że kominek ma 16 kw i też szkoda że większego paleniska nie wziąłem. Akurat tarnawy wbrew pozorom są bardzo sterowalne mozna tym sterować jak POlonezem starym ale można icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Gość adiqq
to teraz czas na moją odpowiedz - widzę że masz sytuację bardzo podobną do mojej - u mnie też jest kominek, bo żona sie uparła - a ja specjalnie nie protestowałem, bo mam takie awaryjne zasilanie na wypadek awarii PC lub braku prądu(tyle że wtedy DGP mi nie działa, ale to szczegół). Żona typowy mieszczuch, ja wychowany w domu, paliłem w piecu, ale nigdy nie ukrywałem że tego nie lubię (ostatnie 7 lat na blokach) Odkąd przeprowadziliśmy sie do domu i okazało się ile jest roboty z takim kominkiem, przyniesc,rozpalic, wyczyścić z popiołu, wyczyścić szybę, powycierać podłoge, bo zawsze coś popiołu spadnie, to żona już nie podchodzi do kominka tak entuzjastycznie. Ja mam wkład kominkowy jeszcze tańszy - za 2tys z drobnymi - kratki.pl chyba Zuzia 16kw
Link do komentarza
Cytat

Kalumet jakby ci tu cos doradzić??? Cholera jasna Z tym kominkiem u Marcina to tak że on ma na stryszku nad jętką zasobnik 300l połączony w kaskadę z ogrzewaczem elektrycznym w kaskadę. Jak nie pali to woda grzeje się normalnie na taryfie g-12 i jest ok , jak napali w kominku to przez 3 dni grzałka sie nie włącza i wodę ma z tego 300 l zbiornika. Marcinowi zależało na uniezależnieniu się od dostaw prądu bo ma wodociąg i w sumie tak jest bo nie ma prądu a on wodę ciepła ma i ciepło w domu tez on nie robił dgp bo ma antresole i otwiera drzwi na górze do pokoi i jest ciepło w domu.


.......................

Ok po zastanowieniu już wiem :

- masz co na gaz i ok nie ma co zawracać d...y i komplikować sprawy cuw na gazie wychodzi tanio, nic tu nie psuj; zrób zgodnie z planem.
- masz tanie drewno ok zrób fajny kominek ale tanio nie szalej kratki wylotowe masz w czopuchu w samym kominku a wkład cóż polecam krajową tarnawe kosztuje juz teraz ok 4-5k ale to sa modele panoramiczne i mają dużą moc ale się tego nie bój bo w kominku moc jest równa temu ile załadujesz a nie ze wkładasz jeden kawałek drewna i się ugotujesz zysk z przewymiarowania kominka jest taki ze wkładasz monstrualne kawały drewna bez rąbania i działa icon_redface.gif dla przykładu ja mam moc ogrzewania elektrycznego 6kw i jest super z tym że kominek ma 16 kw i też szkoda że większego paleniska nie wziąłem. Akurat tarnawy wbrew pozorom są bardzo sterowalne mozna tym sterować jak POlonezem starym ale można icon_biggrin.gif .




mi polecano lechmę 8 kw
mówisz aby wziąć o większej mocy
ja chcę szybę prostą lub narożny ale to już duża dopłata i są od 22 kw
to już chyba za dużo na taki domek
po co zresztą przepłacać za kw
ale mogę dać kratkę wylotową zamiast w czopuchu
puścić rurą na poddasze ?
i tak to powietrze gdzieś musi mieć ujście
strop mam drewniany, więc z tym nie powinno być problemu

adiqq od kratek każdy kazał mi się trzymać z daleka
chodzi o wkład z PW
nie wiem jak przy zwykłym wkładzie
ale nikt nie chce montować z PW ponieważ po jakimś czasie zaczynają przeciekać
lechma 8 kw jest za 3k netto
więc to nie jest duży koszt
problem w tym że drugie tyle
kosztują pompy, wymiennik itp
Link do komentarza
Gość gawel
a zerknij tu : http://allegro.pl/listing.php/user?categor...mp;us_id=649180 To jest firma z Jedlińska k. Radomia ale maja fajne rzeczy i tanio kominek 8kw to sobie daruj no nie wiem jak ci to opisać daj telefon to opowiem na prawdę nie warto brać bździdła

http://www.kominkitarnavva.pl/cennik_maj_2011.pdf może cos tutaj

Ja za swoj zaplacilem w sumie 8 lat temu 2600 az tak tanio to nie było ale na prawde warto mogę wszystko opowiedziec co i jak
Link do komentarza
Gość adiqq
no i nie zapomnij o obudowie....sam wkład kosztował trochę ponad 2tys, a całość (razem z DGP i wentylatorkiem) z obudową kominka pod 10tys! U ciebie dojdą jeszcze koszty związane z PW czyli obiegówki itd.
Link do komentarza
a z tym większym kominkiem to nie jest tak jak z samochodem
ja mam silnik 1.8
jadąc dzisiaj w terenie niezabudowanym nie wrzuciłem nawet czwartego biegu
większość przebiegu robię po mieście
nie mam szans wykorzystać możliwości silnika
czy z kominkiem nie będzie tak samo
zapłacić trzeba więcej
a i tak nie wykorzystam jego pełnej mocy
tylko jeden gościu polecał tak mały kominek
reszta proponowała większe

co do obudowy, to mogę poczekać z rok czy dwa
aby zrobić taką jak ja chcę
albo zrobię najprostszą
zalecano mi abym poczekał z obudową
ze względu na jakieś nieszczelności itp
mam nadzieję, że w 15k się zmieszczę

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...