Skocz do zawartości

prosze o pomoc w Spr.koletorów słonecznych


Recommended Posts

witam!

Mam parę pytań związanych z zamontowaniem kolektorów słonecznych do specjalistów lub ludzi którzy maja w tym temacie doświadczenie i mogą doradzić . Chciałbym zamontować kolektor słoneczny tylko do podgrzewania wody ( tylko okres wiosenno -letni) - 2.osoby dorosłe i dziecko ,teraz mam bojler ele. 50 l ,powiem szczerze 50 l daje rade bez problemu (codziennie zużywana woda ciepła na kąpiel pod prysznicem dla trzech osób ) . I teraz moje pytanie, jak ma to rozwiązać aby wyszło to tanim kosztem ale naprawdę tanim ,co mi jest potrzebne do zamontowania całej zabawki a co jest zbędne , na pewno kolektor słoneczny ( teraz pytanie ile potrzebuje -czy wystarczy mi jeden ? ) ,zbiornik na ciepłom wodę ( muszę wziąć pod uwagę nadmiar energii cieplnej wyprodukowany przez kolektor w dni bardzo nasłonecznione - pod uwagę również wchodzi tani koszt zbiornika ) , i teraz , to jest wszytko czy jeszcze jest coś potrzebne ( nie wspominam o rurach i glikolu ,to jest oczywiste ) . Również chciałbym wykorzystać prawo grawitacji i nie podłączać żadnych urządzeń prądowych typu pompa i inne tam bajery ( czy taka opcja jest możliwa ?) . Ja mieszkam w budynku 2-piętrowym+poddasze (moje mieszkanie znajduje się na 1 -pietrze) ,kolektor umieszczam na płaskim dachu ( jaki panel wybrać płaski ? ) zbiornik chciałbym umieścić na strychu ( i to jest chyba najważniejsze pytanie ,czy właśnie tak mogę zrobić ,czy nie koliduje to z tym że odbiorniki wody znajdują się poniżej zbiornika ,czy zadziała prawo grawitacji bez pomocy pompy ? Myślę ze zobrazowałem mój problem ,może napiszę ze w grę wchodzą tylko nowe rzeczy typu kolektor ,zbiornik, jeżeli jest to możliwe to proszę mi zobrazować sytuacje kosztów i czy w ogóle ten plan ma racje bytu ( chodzi mi czy warto męczyć się z tym i gra warta jest świeczki)


Jeżeli szczeliłem gafę w tym co zobrazowałem w moim problemie to proszę Mi wybaczyć ale nie mam pojęcia w tym temacie i dlatego chciałbym zaciągnąć rad fachowców. Z góry dziękuje za pomoc i wymianie doświadczenia i czekam na podpowiedz.

Link do komentarza
Plan na pewno do zrealizowania... jeśli administrator nie będzie miał zastrzeżeń.
Jak Tyś na to wpadł że z kolektora, który jest w najwyższym punkcie obiegu ciepło ma być przetransportowane do zasobnika grawitacyjnie?... innymi słowy... bez prądu nie ma prawa to zadziałać
Link do komentarza
Cytat

Plan na pewno do zrealizowania... jeśli administrator nie będzie miał zastrzeżeń.
Jak Tyś na to wpadł że z kolektora, który jest w najwyższym punkcie obiegu ciepło ma być przetransportowane do zasobnika grawitacyjnie?... innymi słowy... bez prądu nie ma prawa to zadziałać




faktycznie masz racje z tym kolektorem ... nie ma opcji bez prądu , ciepło idzie do góry a nie w dół . A czy pompa jest podobna tak jaka używana w CO. ,czy to jakiś specjalistyczny gadżet ? Edytowano przez oscar126 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

witam!

Mam parę pytań związanych z zamontowaniem kolektorów słonecznych do specjalistów lub ludzi którzy maja w tym temacie doświadczenie i mogą doradzić . Chciałbym zamontować kolektor słoneczny tylko do podgrzewania wody ( tylko okres wiosenno -letni) - 2.osoby dorosłe i dziecko ,teraz mam bojler ele. 50 l ,powiem szczerze 50 l daje rade bez problemu (codziennie zużywana woda ciepła na kąpiel pod prysznicem dla trzech osób ) . I teraz moje pytanie, jak ma to rozwiązać aby wyszło to tanim kosztem ale naprawdę tanim ,co mi jest potrzebne do zamontowania całej zabawki a co jest zbędne , na pewno kolektor słoneczny ( teraz pytanie ile potrzebuje -czy wystarczy mi jeden ? ) ,zbiornik na ciepłom wodę ( muszę wziąć pod uwagę nadmiar energii cieplnej wyprodukowany przez kolektor w dni bardzo nasłonecznione - pod uwagę również wchodzi tani koszt zbiornika ) , i teraz , to jest wszytko czy jeszcze jest coś potrzebne ( nie wspominam o rurach i glikolu ,to jest oczywiste ) . Również chciałbym wykorzystać prawo grawitacji i nie podłączać żadnych urządzeń prądowych typu pompa i inne tam bajery ( czy taka opcja jest możliwa ?) . Ja mieszkam w budynku 2-piętrowym+poddasze (moje mieszkanie znajduje się na 1 -pietrze) ,kolektor umieszczam na płaskim dachu ( jaki panel wybrać płaski ? ) zbiornik chciałbym umieścić na strychu ( i to jest chyba najważniejsze pytanie ,czy właśnie tak mogę zrobić ,czy nie koliduje to z tym że odbiorniki wody znajdują się poniżej zbiornika ,czy zadziała prawo grawitacji bez pomocy pompy ? Myślę ze zobrazowałem mój problem ,może napiszę ze w grę wchodzą tylko nowe rzeczy typu kolektor ,zbiornik, jeżeli jest to możliwe to proszę mi zobrazować sytuacje kosztów i czy w ogóle ten plan ma racje bytu ( chodzi mi czy warto męczyć się z tym i gra warta jest świeczki)


Jeżeli szczeliłem gafę w tym co zobrazowałem w moim problemie to proszę Mi wybaczyć ale nie mam pojęcia w tym temacie i dlatego chciałbym zaciągnąć rad fachowców. Z góry dziękuje za pomoc i wymianie doświadczenia i czekam na podpowiedz.


Czy zakładał Pan podlicznik na w/w zasobnik 50l... Może ( a raczej na 100%) będzie ekonomiczniej go "doizolować". zużywając 100l "wody prysznicowej" latem dziennie - wydaje Pan 1.5zł. czyli nawet 200 dni --- to 300 zł gdyby słońca było te 200 dni - nie liczymy zyżycia energii przez pompkę i konserwacji). wydając na instalację 7 000 zł - - gdy może Pan to wpłacić do Banku na 5 % ( da 350) jest pozbawione sensu ekonomicznego.
Link do komentarza
Cytat

wydając na instalację 7 000 zł - - gdy może Pan to wpłacić do Banku na 5 % ( da 350) jest pozbawione sensu ekonomicznego.

Jak dotąd nikt nie podał żadnej kwoty, ale Pan oczywiście wie, że na instalację wyda 7000zł.
Może warto zinteresować się tą ofertą : http://allegro.pl/hit-sezonowy-kolektor-sl...1717025740.html
Za 15 zł oferują przepis na kolektor słoneczny sezonowy :
Cytat

Kolektor sezonowy jest urządzeniem wspierającym dotychczasowy, tradycyjny system ogrzewania wody w okresie, kiedy jest to ekonomicznie uzasadnione i gwarantuje najszybszy zwrot poniesionych nakładów finansowych. Niezbędnym warunkiem zachowania ceny 1200 zł jest posiadanie dużego zbiornika - bojlera C.O. z grzałką elektryczną i termostatem lub elektrycznego ogrzewacza wody o pojemności minimum 80 l.

Link do komentarza
To proszę grzać tym przepisem... lub wrażeniami
Cytat

Specjaliści szacują, że jej ilość docierająca na Ziemię ze Słońca jest tysiące razy większa niż zapotrzebowanie energetyczne całej naszej cywilizacji. Każdy m2 powierzchni w Polsce jest zasilany energią ok. 1000 kWh rocznie. Z prostych obliczeń wynika, iż na powierzchnię zabudowy przeciętnego domu jednorodzinnego jest dostarczane ze Słońca każdego roku ponad 120 tysięcy kWh tego cennego dobra. Powyższe dane robią wrażenie!



80 l terma z grzałka elektryczną... czy jak wieczorem zużyjemy owe 80l to na rano, słońce ogrzeje czy grzałka? Trochę trzeba pomyśleć!
Link do komentarza
Cytat

faktycznie masz racje z tym kolektorem ... nie ma opcji bez prądu , ciepło idzie do góry a nie w dół . A czy pompa jest podobna tak jaka używana w CO. ,czy to jakiś specjalistyczny gadżet ?

Opcja bez prądu również jest. Typowy termosyfon nie spełni Twoich wymagań, bo zbiornik ma być niżej.
Ale już termosyfon odwrotny jak najbardziej jest do zastosowania icon_smile.gif
Brak obrazka

Cytat

To proszę grzać tym przepisem... lub wrażeniami

80 l terma z grzałka elektryczną... czy jak wieczorem zużyjemy owe 80l to na rano, słońce ogrzeje czy grzałka? Trochę trzeba pomyśleć!

80l terma została podana jako minimum. Aby efektywnie wykorzystać większą ilość energii słonecznej konieczny jest większy zasobnik.
Poza tym nie napisałem, że instalacja solarna za o takiej wartości zapewni większość ciepłej wody. Na pewno pozwoli jednak zaoszczędzić sporą ilość energii elektrycznej.

Swoją drogą proszę swoje wyliczenia dla wyssanych z palca 7 tys. zł odnieść do kwoty 1200zł. Nadal się nie opłaca?
A może tylko nie pasuje do "jedynie słusznego rozwiązania", więc przynajmniej można go wyśmiać.
Link do komentarza
Cytat

Opcja bez prądu również jest. Typowy termosyfon nie spełni Twoich wymagań, bo zbiornik ma być niżej.
Ale już termosyfon odwrotny jak najbardziej jest do zastosowania icon_smile.gif
Brak obrazka

80l terma została podana jako minimum. Aby efektywnie wykorzystać większą ilość energii słonecznej konieczny jest większy zasobnik.
Poza tym nie napisałem, że instalacja solarna za o takiej wartości zapewni większość ciepłej wody. Na pewno pozwoli jednak zaoszczędzić sporą ilość energii elektrycznej.

Swoją drogą proszę swoje wyliczenia dla wyssanych z palca 7 tys. zł odnieść do kwoty 1200zł. Nadal się nie opłaca?
A może tylko nie pasuje do "jedynie słusznego rozwiązania", więc przynajmniej można go wyśmiać.



To Pan liczy ...solar +koszt przesyłki + zasobnik z grzałką i wężownicą + praca własna +… - 1200??? i dalej grzałka grzeje wodę na rano...
Link do komentarza
Cytat

To Pan liczy ...solar +koszt przesyłki + zasobnik z grzałką i wężownicą + praca własna +… - 1200??? i dalej grzałka grzeje wodę na rano...

Skąd Pan to bierze? Nie wie Pan nawet jakie rozwiązanie zaproponują za te 15zł, ale już Pan potrafi to policzyć?
Zaiste - geniusz ...
Link do komentarza
Cytat

A nie wystarczy, że Pan chwali rozwiązanie za 15 zł? Jeżeli już coś miałoby obniżyć koszty i nie robić drugiego zasobnika na lato i zostać w systemie centralnym, - to zasobnik z PCi a nie tani solar. Czy Pan uważa, że po wieczornych kąpielach, słońce na rano nagrzeje?

Po pierwsze nie chwalę rozwiązania za 15zł.
15zł, to inwestycja w informację, jak można usprawnić przygotowanie ciepłej wody z wykorzystaniem darmowej energii.
Z opisu wynika, że jest to rozwiązanie sezonowe, którego koszt zgodnie z tą ofertą nie powinien przekroczyć 1200zł.
Mogę się domyśleć jak to ma działać, ale szczegółów nie znam.
Sam problem taniego przygotowania ciepłej wody mam rozwiązany - wykorzystuję pompę ciepła i kolektory słoneczne.
Średni koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 1zł dziennie (dla 2-4 osób).

Czy stosując zasobnik z PCi zmieści się Pan w koszcie 1200zł ?
Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze nie chwalę rozwiązania za 15zł.
15zł, to inwestycja w informację, jak można usprawnić przygotowanie ciepłej wody z wykorzystaniem darmowej energii.
Z opisu wynika, że jest to rozwiązanie sezonowe, którego koszt zgodnie z tą ofertą nie powinien przekroczyć 1200zł.
Mogę się domyśleć jak to ma działać, ale szczegółów nie znam.
Sam problem taniego przygotowania ciepłej wody mam rozwiązany - wykorzystuję pompę ciepła i kolektory słoneczne.
Średni koszt przygotowania ciepłej wody nie przekracza u mnie 1zł dziennie (dla 2-4 osób).

Czy stosując zasobnik z PCi zmieści się Pan w koszcie 1200zł ?


To koszt bez zasobnika! Bez przesyłki, montażu i z "kotem w worku" a koszt pompy ciepła z dobrym zasobnikiem- to poniżej 5000zł! I rano mam też ciepłą wodę!.
Ja też bez kolektorów i PCi zużywam 2 kWh dziennie na dwie osoby.
Link do komentarza
Cytat

Czy zakładał Pan podlicznik na w/w zasobnik 50l... Może ( a raczej na 100%) będzie ekonomiczniej go "doizolować". zużywając 100l "wody prysznicowej" latem dziennie - wydaje Pan 1.5zł. czyli nawet 200 dni --- to 300 zł gdyby słońca było te 200 dni - nie liczymy zyżycia energii przez pompkę i konserwacji). wydając na instalację 7 000 zł - - gdy może Pan to wpłacić do Banku na 5 % ( da 350) jest pozbawione sensu ekonomicznego.


Jak zgodnie z Pana wcześniejszym wyliczeniem ma się ta propozycja?
Cytat

koszt pompy ciepła z dobrym zasobnikiem- to poniżej 5000zł! I rano mam też ciepłą wodę!.
Ja też bez kolektorów i PCi zużywam 2 kWh dziennie na dwie osoby.


Bez pompy ciepła zapłaciłby Pan 300zł. Przy pompie ciepła wydając 5000zł zaoszczędziłby Pan rocznie 200-240zł.
Jeżeli te 5000zł wpłaciłby Pan do Banku na 5% rocznie, otrzymałby Pan 250zł rocznie.
Jaki sens ekonomiczny ma Pana propozycja z pompą ciepła?
Link do komentarza
Widzę że coś się dzieje ale dalej nie padły konkrety ! ( na razie wygrywa pan T.Brzęczkowski ) i przekonuje mnie do tego ze kolektory pod względem ekonomicznym to po prostu " lipa" , ekologicznie to świetna rzecz ale nic nie jest stracone i nie lubię się poddawać - nie ma rzeczy nie do przebrnięcia !
Kolektory słoneczne i ich sprzedaż przeważnie kierowana jest do właścicieli domów (wiadomo o co chodzi - o ekonomie ,a dokładnie o strzyżenie ludzi z kasy! ) ,ale są jeszcze właściciele mieszkań . Którzy chcą dbać o środowisko i płacić mniej za prąd tak jak Ja ale za cenę - 6000-7000zł .Nigdy! 100% bicia ,to już nie te czasy! Z ekonomi , to było by na tyle ! Teraz fakty :

znalazłem kolektor 600- 800 zł
wymiennik 200l c w u - 1300 zl ( ten co jest na schemacie )
pompa 230V, to odpada ( zastąpić ją muszę jakaś 12/24V I jakiś ogniwo (PV) ) - Pytanie czy występuje taka pompa na rynku,tu proszę o pomoc i czy można takie rozwiązanie zastosować ?

jeszcze przydałoby się obniżyć koszt wymiennika ale nie znalazłem tańszego ,może ktoś z was może pomóc to proszę o wiadomość na PW

Panie HenoK , jeżeli mocowanie kolektora jest robione tak jak na zdjęciu ,to u mnie to odpada -tylko dach ,proszę wrzucić fotkę jak wygląda termosyfon odwrotu (chodzi o gabaryt ). W tym linku z allegro jest błąd w opisie ,owszem energia słoneczna to 1000W /m2 ale tylko w Słońcu ( temperatura tu nie gra roli ), a są jeszcze pochmurne dni i wynik na pewno jest zły jeżeli chodzi o ścisłość.

T.Brzęczkowski tu nie chodzi czy to wyjdzie za zużycie wody ciepłej 1zl czy 0,5zł - koszt po zwrocie tej małej inwestycji musi wynosić - 0zl . Przecież tak reklamują się firmy które się tym zajmują "ciepła woda za darmo " - wiec niech będzie" za darmo" a za darmo to koszt jest 0 zł .Prawda ?
Link do komentarza
Cytat

Widzę że coś się dzieje ale dalej nie padły konkrety ! ( na razie wygrywa pan T.Brzęczkowski )


Widzę kolega sobie tu ranking pomysłów urządza, żeby mu przypadkiem za drogo nie wyszło, a najlepiej po kilkunastu miesiącach za darmo wszystko pracowało.
Cytat

W tym linku z allegro jest błąd w opisie ,owszem energia słoneczna to 1000W /m2 ale tylko w Słońcu ( temperatura tu nie gra roli ), a są jeszcze pochmurne dni i wynik na pewno jest zły jeżeli chodzi o ścisłość.


A tu wychodzi że braki duże w wiedzy podstawowej.
Jak Barbossa napisał... czytać... czytać... i starać się zrozumieć co czym się je, i co z czego się bierze (konsultant ze wskazaniem już wybrany) icon_biggrin.gif
Podpowiem że intensywność promieniowania to nie to samo co ilość dostarczonej energii.
Link do komentarza
Cytat

Widzę że coś się dzieje ale dalej nie padły konkrety !


Trudno, żeby padły konkrety. To wymagałoby zapoznania się z Twoim domem i zaprojektowania tego.
Oczywiście można taki układ wspomagać ogniwami fotowoltaicznymi, ale jak policzysz ile będzie kosztowała taka instalacja, to pewnie szybko w niej zrezygnujesz.
Cytat

Panie HenoK , jeżeli mocowanie kolektora jest robione tak jak na zdjęciu ,to u mnie to odpada -tylko dach ,proszę wrzucić fotkę jak wygląda termosyfon odwrotu (chodzi o gabaryt ). W tym linku z allegro jest błąd w opisie ,owszem energia słoneczna to 1000W /m2 ale tylko w Słońcu ( temperatura tu nie gra roli ), a są jeszcze pochmurne dni i wynik na pewno jest zły jeżeli chodzi o ścisłość.

T.Brzęczkowski tu nie chodzi czy to wyjdzie za zużycie wody ciepłej 1zl czy 0,5zł - koszt po zwrocie tej małej inwestycji musi wynosić - 0zl . Przecież tak reklamują się firmy które się tym zajmują "ciepła woda za darmo " - wiec niech będzie" za darmo" a za darmo to koszt jest 0 zł .Prawda ?


Liczenie na zerowe koszty jest trochę bez sensu, jeżeli będzie i tak potrzebna instalacja elektryczna w czasie pochmurnych dni (miało by to pełne uzasadnienie, gdyby nie była dostępna energia elektryczna z sieci).
Nie wiem jakie rozwiązanie proponowali na tej aukcji za 15zł, ale tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post4797580 znajdziesz opis, jak można tanio zrobić instalację podgrzewającą latem ciepłą wodę. Z tego co pamiętam, to wykonanie tamtej instalacji kosztowało ok. 1000zł.

Najprostszym rozwiązaniem, który da Ci zerowe koszty eksploatacji jest beczka metalowa pomalowana na czarno ustawiona np. na dachu. Latem może ona dać sporą ilość ciepłej wody.
Link do komentarza
Cytat

Trudno, żeby padły konkrety. To wymagałoby zapoznania się z Twoim domem i zaprojektowania tego.
Oczywiście można taki układ wspomagać ogniwami fotowoltaicznymi, ale jak policzysz ile będzie kosztowała taka instalacja, to pewnie szybko w niej zrezygnujesz.

Liczenie na zerowe koszty jest trochę bez sensu, jeżeli będzie i tak potrzebna instalacja elektryczna w czasie pochmurnych dni (miało by to pełne uzasadnienie, gdyby nie była dostępna energia elektryczna z sieci).
Nie wiem jakie rozwiązanie proponowali na tej aukcji za 15zł, ale tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...l=1#post4797580 znajdziesz opis, jak można tanio zrobić instalację podgrzewającą latem ciepłą wodę. Z tego co pamiętam, to wykonanie tamtej instalacji kosztowało ok. 1000zł.

Najprostszym rozwiązaniem, który da Ci zerowe koszty eksploatacji jest beczka metalowa pomalowana na czarno ustawiona np. na dachu. Latem może ona dać sporą ilość ciepłej wody.




Dziękuje panu za pomoc,myślałem ze to pana wynalazek i dlatego skierowałem do pana pytanie o fotkę termosyfonu , i jednak...kto szuka ten nie błądzi,może z beczki nie skorzystam ale link warty uwagi ,z fotowoltaiczną opcją fakt droga zabawka ale na pewno to jest przyszłość ! pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

chyba pretensję masz nie do tych co trzeba,
zrewiduj swoją postawę, będzie Ci się lepiej spało
ale zanim to zrobisz, poczytaj sobie na forum o solarach
a chcąc konkretów udaj się do jakiegokolwiek handlowca (może być tb), lepszych konkretów nie znajdziesz




Ja do nikogo nie mam pretensji.... o Ci chodzi ... a co Ty chcesz od mojej postawy -wyprostowana ,187cm wzrostu. Czytam ,czytam ... jeszcze mnie do handlowca wysyła (długo nad tym myślałeś... pchasz mnie na minę ) więc nie będę dłużny i może Ty się wybierzesz na zakupy, Specjalisto np.analityk może nie z tb ale z xtb,również maja ten sam cel ,wcisnąć towar za wszelka cenę,nawet wiem co Ci doradzą -złoto ( tez jest drogie i się świeci icon_cool.gif ) .... że jeszcze w tym kraju istnieją tacy ludzie!
Link do komentarza
Cytat

Ja do nikogo nie mam pretensji.... o Ci chodzi ... a co Ty chcesz od mojej postawy -wyprostowana ,187cm wzrostu. Czytam ,czytam ... jeszcze mnie do handlowca wysyła (długo nad tym myślałeś... pchasz mnie na minę ) więc nie będę dłużny i może Ty się wybierzesz na zakupy, Specjalisto np.analityk może nie z tb ale z xtb,również maja ten sam cel ,wcisnąć towar za wszelka cenę,nawet wiem co Ci doradzą -złoto ( tez jest drogie i się świeci icon_cool.gif ) .... że jeszcze w tym kraju istnieją tacy ludzie!

Sam wcześniej pochwaliłeś wypowiedzi T.Brzęczkowkiego (w skrócie tb), a teraz się dziwisz, że Ci polecają konsultacje u niego icon_smile.gif.
Natomiast Barbossa ma specyficzne poczucie humoru, z czego jest na tym Forum (i nie tylko na tym) znany ;).
Mnie także początkowo jego komentarze drażniły, ale zapewniam Cię - w jego ironicznych komentarzach warto doszukać się tego ziarenka prawdy.
Link do komentarza
Witam.

Cytat

witam!

Mam parę pytań związanych z zamontowaniem kolektorów słonecznych do specjalistów lub ludzi którzy maja w tym temacie doświadczenie i mogą doradzić . Chciałbym zamontować kolektor słoneczny tylko do podgrzewania wody ( tylko okres wiosenno -letni) - 2.osoby dorosłe i dziecko ,


Tak, to może czas na konkrety.
Dla Twojej rodziny potrzebujesz dwa kolektory, których koszt to 2x1300zł= 2600zł
- zbiornik 200l z jedną węż. to koszt ok. 1300zł
- wystarczy pompa , która kosztuje ok. 250zł
- do tego manometr za 25zł
- złączki do połączenia kolektorów z sobą i instalacji nie więcej jak 100zł (zestaw połączeniowy)
- ponieważ dach płaski to konstrukcja wolnostojąca jakieś 600zl
- glikolu wlejesz nie więcej jak 20l to 200zł
- jakaś elektronika, najprostrza za 120zł
- pompa do napełniania instalacji 140 zł robi również jako naczynie przeponowe i ma zawór bezpieczeństwa
- rurki do połączenia tego wszystkiego w zależności ile ich będzie ale licz jakieś 15zł/mb do tego otuliny kauczukowe po 12zł za metr
- robocizna: jeżeli Twoja to za fri, instalator skroi Cię na jakieś 1200-1500zł
Dodaj jakieś 200zł na to o czym zapomniałem i policz czy tego się spodziewałeś.
pozdrawiam.
Witold
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
    • Dopiero za dwa miesiące będą kopane traktor bardzo duży co pole obok orał jeździł po niej cięższy od kopary i dobrze się trzyma 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...