Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
olka

pomoc sąsiedzka

Recommended Posts

Od 24 lat mieszkam w domu jednorodzinnym usytuowanym przy granicy z działką sąsiada. Ponieważ jestem właścicielką wąskiej działki przed laty uzyskałam zgodę na pobudowanie w tym miejscu z jednym otworem okiennym. Mój dom miał być ostatni ponieważ w pobliżu przebiega gazociąg. Obecnie sytuacja się zmieniła. Sąsiednia działka została zabudowana i zamieszkana przez córkę dawnego właściciela i zaczęły się problemy. Jest bardzo dokuczliwym człowiekiem, z którym nie można porozmawiać spokojnie, bo potrafi tylko krzyczeć. Uważa, że jej wszystko wolno.
Nasze zabudowania znajdują się na obniżonym terenie. Sąsiedzi postanowili teren wyrównać. Wyrównując zasypali ziemią budynek mieszkalny i gospodarczy do wysokości około 80 cm. Na ziemię nałożyli korę drzew i w odległości około 20-30 cm od ściany budynków bardzo gęsto posadzili tuje. Sąsiadka podlewa je bardzo obficie. Nigdy dotąd nie miałam wilgoci w suterenie, a teraz zauważyłam wilgotne ściany. Obawiam się o trwałość budynku, bo przecież w tej sytuacji pustaki szlakowe będą niszczeć. Zależy mi bardzo na długiej trwałości, ponieważ parterowy dotychczas dom został nadbudowany. Co mogę zrobić, aby ściany budynków zostały odsypane i doprowadzone do poprzedniego stanu. Zmuszona jestem do odszukania odpowiednich artykułów, paragrafów, które pomogą mi w rozwiązaniu tego problemu.
Po ukończeniu prac związanych z nadbudową, chciałabym dom ocieplić. Czy jest jakiś przepis, który pozwala na ocieplenie ściany od strony sąsiada? W tej chwili są częściowo poodpadane tynki, nie można wejść zabezpieczyć budynku. Drzewa owocowe i ozdobne posadzone są w bliskiej odległości od granicy i budynków. Moje ogrodzenie z siatki zostało zniszczone, a postawiono betonowe z 4 pełnych płyt mimo, że od lat uprawiam w tym miejscu warzywa.
Mimo, że nadbudowę przeprowadzaliśmy zgodnie z planem, sprowadzona została kontrola z nadzoru budowlanego.
Ostatnio wygraża, że będziemy mieć ciemną kuchnię. Rzeczywiście w kuchni jest okno, które zostało wstawione za zgodą poprzedniego właściciela – jej rodziców. Gdyby takiej zgody nie było, inaczej byłyby usytuowane pomieszczenia. Nie możemy pozwolić na dalszą złośliwość. Musimy wreszcie się otrząsnąć.
Dlatego bardzo proszę o udzielenie rady i podania sposobu działania w powyższych sprawach tj. :
- zasypania ściany budynku
- posadzenia drzew i krzewów w bliskiej odległości
- ocieplenia budynku i doraźnego zabezpieczania ściany
- możliwości pozostawienia okna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w takich sprawach obowiązują przepisy prawne. jak najbardziej masz prawo interweniować w tej sprawie. skoro budynek postawiony przed laty za zgodą ówczesnego właściciela przeszkadza obecnej właścicielce to niech swoją działkę sprzeda, zamiast dokuczać ci ewidentnie. twoja sąsiadka stając sie właścicielka posesji zastała określony stan i nie może teraz wymagać zmiany istniejącego, wykonanego zgodnie z prawem zabudowania.
pozdrawiam marcin@bmwauto.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry,   możemy polecić kompletny system na takie rozwiązanie: - (opcjonalnie) warstwę hydroizolacji weber.tec EP10 -> https://www.netweber.pl/systemy-podlogowe/produkty/zywice-epoksydowe/webertec-ep-10.html webe.tec EP10 zabezpieczy jastrych anhydrytowy przed oddziaływaniem wody, która może się dostać np. przez fugę, - elastyczny klej do płytek, o zmniejszonym pyleniu, do płytek wielkoformatowych, na ogrzewanie podłogowe: weber ZP414 -> https://www.netweber.pl/ukladanie-plytek/produkty/elastyczne-kleje-do-plytek/weber-zp414.html   Przed przyklejaniem płytek w systemach ogrzewania podłogowego, należy wygrzać podłoże, włączyć instalację grzewczą na 24 godziny, po czym wyłączyć i odczekać do ostygnięcia.
   Wilgotność jastrychów anhydrytowych nie powinna przekraczać 0,5% wagowo. Dokładne informacje na temat aplikacji weber ZP414 znajdzie Pan na stronie produktu.   W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu.   Pozdrawiamy
  • Zakres prac i inne uwarunkowania, powodują, że rzeczone przedsięwzięcie budowlane wymaga pozwolenia na budowę - z pełną paierkologią. (czyli projekt budowlany, wypis z MPZP lub otrzymanie WZiZT, kierownik budowy.   Ps. Raczej nie ma żadnych przesłanek do uzyskania zgody ministra na odstępstwa od przepisów.
  • Czy metraż pokoju ma na to wpływ?Powierzchnia nadbudowy to 5mx10m , dzieląc na pół, gdyż mają powstać dwa pokoje na kondygnację.Jeśli korytarz musi być  od strony sąsiada to zabiera to 1,5m po długości  całej nadbudowy.Dodając łazienkę w pokoju o wymiarach 2,3 x 1,5 to zostaje śmieszny "tramwaj" w pokoju o wymiarach 2m x 5m....Kanalizacja również przebiega w pasie ziemi między moim budynkiem a granicą działki, więc kanalizacja musiała by przechodzić w posadzce pod korytarzem, czyli nadbudowa, prócz istniejącego stropu powinna mieć posadzkę podniesioną o co najmniej 15cm, co jest moim zdaniem absurdem.....Muszą być chyba jakieś odstępstwa , zwłaszcza , że powierzchnia pokoju przez ten przeklęty korytarz zmniejszy się znacząco co będzie miało bezpośredni komfort mieszkania w tym pokoju...Z drugiej  strony budynku, od podwórza zamiast korytarza to zrobić można galerię i wejścia od zewnątrz, pokoje będą powierzchniowo w jakieś normie.....
  • Witam serdecznie , dziękuję za informację ( mój tok myślenia był też w tą stronę ) . Pozostaje pytanie którą chemię / firmę wybrać w tym konkretnym wypadku ? Ma to jakieś znaczenie ? Czy te produkty są na tyle podobne,że nie będzie różnicy w tym ,który się zastosuje ?    
  • Wiesz, jak ktoś chce namieszać to namiesza, nawet udowodni że masło od krowy jest szkodliwe aby tylko sprzedać swój produkt. Spójrz na to z innej strony, ze strony praktycznej, mnóstwo domów szkieletowych jest obita płytami osb, mnóstwo podłóg, dachów jest opita płytami osb i to nie rok czy dwa lata temu tylko od kilkudziesięciu lat. Nie słyszałem aby ktoś z tego powodu chorował czy umarł.  Sam sobie odpowiedziałeś  dlaczego ktoś próbuje udowodnić, że płyty osb są szkodliwe, bo płyty bezpieczne jakieś tam E0  nie mają zbytu.  
 • Popularne tematy

×