Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
olka

pomoc sąsiedzka

Recommended Posts

Od 24 lat mieszkam w domu jednorodzinnym usytuowanym przy granicy z działką sąsiada. Ponieważ jestem właścicielką wąskiej działki przed laty uzyskałam zgodę na pobudowanie w tym miejscu z jednym otworem okiennym. Mój dom miał być ostatni ponieważ w pobliżu przebiega gazociąg. Obecnie sytuacja się zmieniła. Sąsiednia działka została zabudowana i zamieszkana przez córkę dawnego właściciela i zaczęły się problemy. Jest bardzo dokuczliwym człowiekiem, z którym nie można porozmawiać spokojnie, bo potrafi tylko krzyczeć. Uważa, że jej wszystko wolno.
Nasze zabudowania znajdują się na obniżonym terenie. Sąsiedzi postanowili teren wyrównać. Wyrównując zasypali ziemią budynek mieszkalny i gospodarczy do wysokości około 80 cm. Na ziemię nałożyli korę drzew i w odległości około 20-30 cm od ściany budynków bardzo gęsto posadzili tuje. Sąsiadka podlewa je bardzo obficie. Nigdy dotąd nie miałam wilgoci w suterenie, a teraz zauważyłam wilgotne ściany. Obawiam się o trwałość budynku, bo przecież w tej sytuacji pustaki szlakowe będą niszczeć. Zależy mi bardzo na długiej trwałości, ponieważ parterowy dotychczas dom został nadbudowany. Co mogę zrobić, aby ściany budynków zostały odsypane i doprowadzone do poprzedniego stanu. Zmuszona jestem do odszukania odpowiednich artykułów, paragrafów, które pomogą mi w rozwiązaniu tego problemu.
Po ukończeniu prac związanych z nadbudową, chciałabym dom ocieplić. Czy jest jakiś przepis, który pozwala na ocieplenie ściany od strony sąsiada? W tej chwili są częściowo poodpadane tynki, nie można wejść zabezpieczyć budynku. Drzewa owocowe i ozdobne posadzone są w bliskiej odległości od granicy i budynków. Moje ogrodzenie z siatki zostało zniszczone, a postawiono betonowe z 4 pełnych płyt mimo, że od lat uprawiam w tym miejscu warzywa.
Mimo, że nadbudowę przeprowadzaliśmy zgodnie z planem, sprowadzona została kontrola z nadzoru budowlanego.
Ostatnio wygraża, że będziemy mieć ciemną kuchnię. Rzeczywiście w kuchni jest okno, które zostało wstawione za zgodą poprzedniego właściciela – jej rodziców. Gdyby takiej zgody nie było, inaczej byłyby usytuowane pomieszczenia. Nie możemy pozwolić na dalszą złośliwość. Musimy wreszcie się otrząsnąć.
Dlatego bardzo proszę o udzielenie rady i podania sposobu działania w powyższych sprawach tj. :
- zasypania ściany budynku
- posadzenia drzew i krzewów w bliskiej odległości
- ocieplenia budynku i doraźnego zabezpieczania ściany
- możliwości pozostawienia okna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
w takich sprawach obowiązują przepisy prawne. jak najbardziej masz prawo interweniować w tej sprawie. skoro budynek postawiony przed laty za zgodą ówczesnego właściciela przeszkadza obecnej właścicielce to niech swoją działkę sprzeda, zamiast dokuczać ci ewidentnie. twoja sąsiadka stając sie właścicielka posesji zastała określony stan i nie może teraz wymagać zmiany istniejącego, wykonanego zgodnie z prawem zabudowania.
pozdrawiam marcin@bmwauto.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wypowiem się tam, gdzie mogę coś zasugerować. Oczywiście dla mnie tylko perlit w odmianie EP150 lub EP180. Dla perlitu mamy następujące cechy: Izolacyjność 0,049, więc nieco gorzej niż wełna czy styropian. Całkowita niepalność (klasa A1). Obojętny chemicznie. Ciężar nasypowy ok. 90kg/m3. Nie zmienia swojej objętości w czasie Znakomity współczynnik przenikania pary wodnej. Świetnie tłumi dźwięki uderzeniowe (podłogę trzeba oprzeć na dogęszczonym perlicie). A co moim zdaniem tutaj najważniejsze - w zasadzie niemożliwy do zasiedlenia przez gryzonie. Co do wad: Perlit w trakcie wykładania będzie pylił (co w warunkach remontowych jest do pominięcia) oraz może być trudny do kupienia z marszu - najczęściej zamówienia realizowane są bezpośrednio do klienta od nas z magazynu. Wciąż jest to egzotyczny produkt dla budowlańców, więc hurtownie się przed nim bronią. Jeżeli legary są faktycznie co 2m, to zastosowanie perlitu wymagać będzie jego zagęszczenia, czyli dociśnięcia go do podłoża po wysypaniu przy pomocy prostego narzędzia. Robota trochę benedyktyńska, ale normalna przy perlicie.   Spotkałem się z projektami, które dla nowych budynków wymagały zastosowania nawet 30cm izolacji pod posadzką, więc tak czy siak im więcej jej będzie tym lepiej. W razie czego mogę odpowiedzieć na jakieś pytania.
  • Jeśli pokrycie dachu jest niezgodne z zatwierdzonym projektem nadzór budowlany może nakazać zmianę blachy, jeśli w MPZP wyraźnie  zaznaczono, że trapez nie może być układany.
  • Pytać u operatora gazociągu co to jest i czy jest możliwość przyłączenia. Inaczej możemy sobie pogdybać.
  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Ściana była zaciągana gładzia dwa razy następnie malowana farba podkladowa Śnieżka z gruntem i dwa razy pomalowana farba dulux. Niestety wyszły defekty, które nie zostały poprawione po pierwszym malowaniu z uwagi na goniacy czas do przeprowadzki (malowanie miesiąc temu). Zaciagnelismy teraz ponownie miejsca wymagające poprawki i stąd moje pytanie jak zrobić to tak aby nie rzucaly się w oczy miejsca poprawek? Zeszlifowac, pomalować te miejsca farba podkladowa z gruntem jak to było wcześniej i potem zamalowac od razu cała sciane czy najpierw raz te miejsca a potem znowu cała ścianę? Bardzo proszę o wskazówki i dziękuję za zbędne komentarze. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...