Skocz do zawartości

Czy pompa ciepła żeczywiście jest tak oszczędna


Recommended Posts

Witajcie. Zabieram się po woli za planowanie budowy domu. Lubię mieć wszystko przemyślane zanim zacznę "stawiać cegiełki". Nie jestem budowlańcem, ale nie lubię podejmować decyzji na oślep.

Tak jak w temacie - czy pompy ciepła to rzeczywiście tak wspaniałe źródło ciepła? Znalazłem kalkulatorek na stronie jednego z producentów: http://vikersonn.pl/kalkulator

Wynika z niego, że nakłady poniesione na budowę takiego systemu zwrócą się po kilku, kilkunastu latach. Jak jest według was?
Link do komentarza
Cytat

I co Ci wyszło przy Twoje powierzchni?
Jaka temperatura zasilania i jaki rozstaw rurek był potrzebny przy Twoim zapotrzebowaniu na ciepło?
W której strefie klimatycznej mieszkasz i jaka planowana moc PCi?



Wszystko na razie jest na etapie planów. Ciężko powiedzieć nawet jaka dokładnie będzie powierzchnia domku - może 180, może 220 icon_smile.gif. Przyjmując, że będzie to 200 m. automat zaproponował http://vikersonn.pl/pompa-ciepla/5.11.200 ale to na razie nic pewnego. Chciałem tylko wiedzieć, czy tamten wspomniany kalkulatorek mocno naciąga rzeczywistość związaną z wydatkami na zasilanie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witajcie. Zabieram się po woli za planowanie budowy domu. Lubię mieć wszystko przemyślane zanim zacznę "stawiać cegiełki". Nie jestem budowlańcem, ale nie lubię podejmować decyzji na oślep.


Narazie właśnie szukasz na oślep...
Nie wiesz nawet jaki będzie dom,nie wiesz z czego będzie wykonany,nie wiesz jak będzie ocieplony,nie wiesz ile energii będzie potrzebował do grzania a już chcesz wybierać źródło ciepła.
Najpierw wybierz projekt,zastanów się nad ociepleniem a dopiero potem wybieraj PCi lub co innego.
Na kalkulatorze się nie opieraj dopóki nie dowiesz się swojego zapotrzebowania domu na ciepło.
Standartowe domy mają zużycie energii 100-120kWh/m2 a mocniej termoizolowane 50-60kWh/m2.
Link do komentarza
Cytat

Również uważam, że powinieneś zaczekać z wyborem ogrzewania do momentu aż będziesz wiedział coś więcej o domu, nie mniej jednak pompa ciepła wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem.


Ten kalkluator jest naprawdę zaskakujacy.
Brak jest informacji na temat sposobu obliczeń, przyjętych cen i wzrostu tych cen, norm wg których dokonywane jest wyliczenie etc. Przyjecie małe średnie czy duze okna, lub docieplenie budynku to bardzo zdawkowe informacje i osobiscie bym im w żaden sposób nie ufał.
Nalezy równiez dodac ze podawany koszt dotyczy samej pompy ciepła, bez kosztów montażu, odwiertów etc. No i brak jest informacji na temat starzenia się instalacji. Ciekaw jestem czy po 20 latach wszystkie elementy w całej instalacji wciaz będa sprawne...

A dla zwykłego domu te oszczednosci sa niewiarygodne. icon_smile.gif Żyła złota icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Czy jest może gdzieś program porównujący dwa systemy, centralny i niecentralny przy tym samym nośniku?
Bo tak pisać - prąd... pompa ciepła... gaz... to bez sensu jak są spore różnice między jedną pompą ciepła, zasobnikiem i cyrkulacją a kilkoma, czy w przypadku grzałki elektrycznej w zasobniku i cyrkulacji a w ogrzewaniu bezpośrednim. Podobnie z gazem, można transportować "ciepło" albo gaz... ( DRU)
Link do komentarza
Cytat

Ten kalkluator jest naprawdę zaskakujacy.
(...)
A dla zwykłego domu te oszczednosci sa niewiarygodne. icon_smile.gif Żyła złota icon_smile.gif


Albo ktoś się pomylił wypełniając rubryki, albo program źle wygenerował wynik.
Zapotrzebowanie na moc cieplna na poziomie 30kW dla domu o powierzchni 200m2... praktycznie niemożliwe.

Chyba że okna ściągał z Antypodów... jednoszybowe icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Albo ktoś się pomylił wypełniając rubryki, albo program źle wygenerował wynik.
Zapotrzebowanie na moc cieplna na poziomie 30kW dla domu o powierzchni 200m2... praktycznie niemożliwe.

Chyba że okna ściągał z Antypodów... jednoszybowe icon_biggrin.gif



Wpisałem dla testów icon_smile.gif ale nawet jak przyjmiemy wartosci realne (około 10) dla domu to i tak oszcżednosci wynoszą tyle co pewnie wartośc całego domu.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość arturo72
Cytat

u mnie dom 120m2 parterowy
gruntowa pc bierze mi 10-12 KWH na dobe


Kompletnie to o niczym nie świadczy bez podania szczegółów co,ile,gdzie i jak.
Oczywiście dzięki COP pompa ciepła ZAWSZE będzie zmniejszyła ilość energii potrzebnej do ogrzania domu czy potrzebnej do mycia czy kapania.

I obojętnie jakiego rodzaju pompa,czy g-w czy p-w czy p-p bo każda będzie pracowała z COP większym od 1.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...