Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

spoiny pionowe w porothermie?


Gość

Recommended Posts

Moje ściany zewnętrzne jednowarstwowe będą zbudowane z cegły porotherm 38 P+W Wienerbergera na zaprawie ciepłochronnej TM.
Pytanie: Czy zaprawę dawać również w spoiny pionowe? Jak grubą? Jak gruba ma być spoina w poziomie? Mam obawy, ponieważ u znajomego budującego dom z Roben Proton 28 w spoinach pionowych czuć przepływające powietrze.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Gość Redakcja__
W pustakach łaczonych na pioro i wpust nie ma potrzeby nakładania zaprawy w spoinach pionowych. Przedmuchy powietrza w miejscach łączenia zostana zlikwidowane, gdy ścina będzie otynkowana obustronnie.
Link to postu
 • 4 lata temu...
Cytat

W pustakach łaczonych na pioro i wpust nie ma potrzeby nakładania zaprawy w spoinach pionowych. Przedmuchy powietrza w miejscach łączenia zostana zlikwidowane, gdy ścina będzie otynkowana obustronnie.A czy brak spoin pionowych nie wpływa na tłumienność akustyczną ścian?

Mieszkam w nowym bloku z silki bez spoin pionowych i blok jest dosć akustyczny.

Zastanawiam sie czy to właśnie z tego powodu.

Jak mieszkałem w bloku z porotermu (również brak spoin) to bylo jeszcze.

Pozdrawiam
Link to postu
Cytat

A czy brak spoin pionowych nie wpływa na tłumienność akustyczną ścian?

Mieszkam w nowym bloku z silki bez spoin pionowych i blok jest dosć akustyczny.

Zastanawiam sie czy to właśnie z tego powodu.

Jak mieszkałem w bloku z porotermu (również brak spoin) to bylo jeszcze.

PozdrawiamMasz rację - wpływa.
Link to postu
Cytat

Moje ściany zewnętrzne jednowarstwowe będą zbudowane z cegły porotherm 38 P+W Wienerbergera na zaprawie ciepłochronnej TM.
Pytanie: Czy zaprawę dawać również w spoiny pionowe? Jak grubą? Jak gruba ma być spoina w poziomie? Mam obawy, ponieważ u znajomego budującego dom z Roben Proton 28 w spoinach pionowych czuć przepływające powietrze.Ja wybudowałem dom z YTONGA. W tej technologii producent również nie zaleca dawania spoin pionowych. Dom wybudowałem tak, jak podaje technologia, a więc bez spoin pionowych. A teraz co się okazało.
Dom stoi na wzgórzu w miejscu nieosłoniętym. Podczas jednej z moich wizyt zastała mnie tam burza z silnym wiatrem.
Jakie było moje zdumienie, gdy nagle zobaczyłem, że po ścianach od strony skąd wieje wiatr i leje deszcz wręcz strumieniami leje się woda!
Poprosiłem regionalnego przedstawiciela YTONGA o pomoc. Przyjechał i stwierdził, że ściany z YTONGA położone są wręcz wzorowo. Aby uchronić się przed takimi przypadkami zaproponował położenie podwójnej warstwy specjalnego tynku systemowego. Zrobiłem co innego, położyłem 5cm styropiany i tynk cienkowarstwowy, bo ta technologia była tańsza i miałem pewność, że budynek będzie cieplejszy i przez styropian na pewno nie dostanie się woda.
Powód tego stanu jest bardzo prosty. Pędzący wiatr dawał nadciśnienie po stronie nawietrznej ściany a po stronie wewnętrznej ściany wystąpiło podciśnienie. W takiej sytuacji woda po prostu była przepompowywana do wnętrza budynku szczelinami pionowymi pozbawionymi kleju.
Podobną sytuację znam ze słyszenia z porotermem. Opowiadał mi ją jeden z moich robotników.
Osobiście uważam, że do takiego stanu nigdy nie dojdzie, gdy budynek stoi pomiędzy innymi budynkami. W moim przypadku był to szczyt górki, bardzo silny wiatr niosący krople deszczu praktycznie poziomo. W takiej sytuacji żaden dach nie jest w stanie osłonić ścian budynku.
Jak Pana budynek nie będzie stał w tak krytycznym miejscu, zjawisko takie nie powinno wystąpić.
To, co podają producenci dotyczy warunków normalnych, niestety, czasem coś stawia się w warunkach odbiegających od normalnych, ale to na szczęście jest tylko margines.
Proponuję przy rozważaniach również i taką możliwość przeanalizować.
Pozdrawiam.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Być może i poleżą jeszcze kolejne 12 lat ale ich stan będzie coraz gorszy. Odspojenia i degradacja fug będzie postępować ciągle, bo niestety nie ma idealnego systemu klejenia na nasze warunki klimatyczne. U siebie kleiłem płytki na odkrytym tarasie i wydawało mi się że zrobiłem to w sposób idealny i że zastosowałem najlepsze z osiagalnych w tym czasie na rynku materiałów. No niestety wszystko na nic. W sumie wytrzymało to może i 12 lat, ale już wcześniej zaczęły sie łuszczyć fugi, a potem odspajanie kafli i nacieki wody pod tarasem. Pod kaflami też zrobiłem dwukrotnie nie Woder tylko jakiś Mapei, pewnie lepszy od Wodera i dołożyłem jeszcze siatkę. No niestety wszystko na nic.  Co się okazuje?. Okazuje się że ta izolacja Mapei po tylu latach ulega całkowitej degradacji, pewnie pod wpływem działania na nią kleju użytego do klejenia płytek. Bo ta sama izolacja zastosowana do uszczelnienia betonowego oczka wodnego, nawet po tylu latach dalej spełnia swoje zadanie. Coś mi się więc wydaje że te wszystkie Wodery i inne Mapeie nigdy nie były testowane na okoliczność wytrzymałości oddziaływania na kleje używane do klejenia ceramiki. Tak więc chyba nie ma takiego systemu klejenia który wytrzyma w naszych warunkach klimatycznych wieczność. Wychodzi więc na to że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie wentylowanego systemu zabudowy ceramiki na odsłoniętych tarsach.   Moja rada dla tych którzy chcą mieć spokój na zawsze to porządna izolacja np. EPDM i na to wentylowana zabudowa ceramiczna.
  • Na innych dachach śnieg leżał ale tak jak pisałem inni maja spadki ponad 40% wiec i warstwa śniegu jest mniejsza 
  • jak temperatura lekko na plusie, to zsuwanie się śniegu nie jest niczym niezwykłym Jak to wyglądało wczoraj na sąsiednich domach?
  • Jesteś w błędzie... Od12 lat leżą płytki na płytkach u inwestora, u którego robiłem taras... i to na najwrażliwszym, południowo-zachodnim kierunku, w upalne lato, kiedy musiałem w okolicy południa schodzić z roboty, bo pomimo cieniowania plandekami, było za gorąco na klejenie płytek...
  • Obrazić sie nie obrażę, ale... cóż... myślałem, że... myślisz,,, czasami...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...