Skocz do zawartości

WM z reku


Recommended Posts

zdecydowałem się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem
zanim zacznę dowiadywać się w firmach zajmujących się tym tematem
chciałbym mieć jakieś pojęcie o tym
im więcej czytam tym mniej wiem
a ostatnio robiłem rozeznanie z kominkami
co instalator to co innego mówił
zdarzali się tacy, którzy chcieli pocisnąć kominki wystarczające do ogrzania domu o pow 300m2
twierdząc że taki u mnie będzie ok
dlatego nie chciałbym trafić na takich inst wm

domek parterowy 84m2
poddasze niby nieużytkowe
będzie tam siłownia, suszarnia itp 67m2 po podłodze
c.o na dole -ogrzewanie gazem dwu funkcyjnym piecem
plus kominek z pw na kaloryfery
na poddasze mam zamiar puścić ciepłe z kominka
podobno z tym nie ma żadnego problemu aby połączyć te dwa systemy

strop drewniany ocieplony wełną 20-25cm ( zastanawiam się nad 30 cm)
dach ocieplony min 25 cm
wełna myślę min 0,39
jak się uda dam 0,35

z dołem raczej nie będzie problemu przy WM
jak to zrobić na poddaszu
zimą jak będę chciał poćwiczyć wcześniej rozpalę w kominku
aby góra się nagrzała
myślałem też aby tam puścić wm
jak to można rozwiązać jeżeli tam będzie tylko jedno pomieszczenie
chodzi mi o wlot-wylot powietrza
wentylacja zimą coś da czy sobie odpuścić
reku myślę dać na poddasze w skrzynce ocieplonej wełną
na lato myślę zamontować klimę, bo raczej będzie za gorąco aby popołudniu poćwiczyć
będą dwa okna w ścianach szczytowych północ-południe, bez okien dachowych

zostawiam kanały wentylacyjne w kominie
jest tylko jeden komin więc dużo na tym nie zyskam
czy można wpuścić w kanał wentylacyjny wyrzutnię wm

przeczytałem to dwa razy i nic z tego nie rozumie
jak ktoś dotarł do tego momentu to pełny szacun
czy jest szansa aby zmieścić się w 15k za całość
nie chcę najtańszych ale i najdroższych części
mi wystarczy średnia półka
będę wdzięczny za wytłumaczenie laikowi co i z czym się je
abym wiedział co do mnie mówią gdy zacznę rozmawiać z firmami na temat wm
na razie jest nas dwójka
może kiedyś będzie trójka
plus jakieś dwa psy
Link do komentarza
Cytat

Kolego a może byś się pokusił i sam to zrobił. Domek nieduży, w sam raz do małego reku. Spokojnie byś się zmieścił w 5tys z tego co czytam inne posty icon_smile.gif



puścić kanały itp to mogę zrobić samemu
zwłaszcza że będę sam robił sufit, ocieplenie i podłogę na poddaszu
połączyć też raczej nie będzie problemu
mi bardziej chodzi dobranie podzespołów
tak aby wszystko było ok
Link do komentarza
Cytat

poddasze niby nieużytkowe
będzie tam siłownia, suszarnia itp 67m2 po podłodze



Człowieku, Daj sobie spokój z tą siłownią, bo jak Przyjedziesz za rok na zjazd, to wszyscy uciekną. Już teraz mieliśmy pietra, jak Wysiadłeś z samochodu icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Tak na serio, to jak najbardziej da się zrobić WM samodzielnie i to w różnych konfiguracjach w zależności od możliwości "manualnych", czsowych i finansowych:
- samodzielny montaż WM z wszystkich gotowych (komercyjnych) elementów
- samodzielna budowa centrali z gotowych elementów (wymiennik, wentylatory, filtry, itp.)
- samodzielna budowa wymiennika
- samodzielna budowa wentylatorów - tu już przesadziłem icon_biggrin.gif - raczej się nie da

Temat był wielokrotnie przrabiany tu i na konkurencyjnym forum. Wiele osób już zrobiło lub są w trakcie, więc jest się kogo pytać o szczegóły (no może nie wszystkich....), jeśli zamieszczone opisy nie będą wystarczająco jasne.

Cytat

Samemu to 2500 zł taki dom. 5000 to z super centralą.


Taaaa. Chyba tylko u Pana....

Za 2500, to można kupić i ułożyć rury, anemostaty i inne drobiazgi instalacyjne, ale nie jest to nadal WM. Brakuje centrali... icon_cry.gif
Za 5000 już się da, ale z własnoręcznie zrobioną centralą lub jakimś substytutem centrali, co na pewno nie zapewni długoletniej niezawodnej (i taniej!!!) pracy

Czy deklaruje Pan (TB), że jak komuś braknie tych 2500 do postawienia całego systemu WM, to dopłaci Pan resztę z własnej kieszeni???? Bo jeśli nie, to proszę ludziom nie mącić w głowach...
Link do komentarza
Cytat

Człowieku, Daj sobie spokój z tą siłownią, bo jak Przyjedziesz za rok na zjazd, to wszyscy uciekną. Już teraz mieliśmy pietra, jak Wysiadłeś z samochodu icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Tak na serio, to jak najbardziej da się zrobić WM samodzielnie i to w różnych konfiguracjach w zależności od możliwości "manualnych", czsowych i finansowych:
- samodzielny montaż WM z wszystkich gotowych (komercyjnych) elementów
- samodzielna budowa centrali z gotowych elementów (wymiennik, wentylatory, filtry, itp.)
- samodzielna budowa wymiennika
- samodzielna budowa wentylatorów - tu już przesadziłem icon_biggrin.gif - raczej się nie da

Temat był wielokrotnie przrabiany tu i na konkurencyjnym forum. Wiele osób już zrobiło lub są w trakcie, więc jest się kogo pytać o szczegóły (no może nie wszystkich....), jeśli zamieszczone opisy nie będą wystarczająco jasne.


Taaaa. Chyba tylko u Pana....

Za 2500, to można kupić i ułożyć rury, anemostaty i inne drobiazgi instalacyjne, ale nie jest to nadal WM. Brakuje centrali... icon_cry.gif
Za 5000 już się da, ale z własnoręcznie zrobioną centralą lub jakimś substytutem centrali, co na pewno nie zapewni długoletniej niezawodnej (i taniej!!!) pracy

Czy deklaruje Pan (TB), że jak komuś braknie tych 2500 do postawienia całego systemu WM, to dopłaci Pan resztę z własnej kieszeni???? Bo jeśli nie, to proszę ludziom nie mącić w głowach...


Metr kanału izolowanego to 10-15 zł anemostat 10 zł skrzynka 100zł luna 180m3/h 1500 autotransformator 200... Ile mb kanałów Pan założy w takim domu? Co mam dopłacać?
Link do komentarza
Cytat

Metr kanału izolowanego to 10-15 zł anemostat 10 zł skrzynka 100zł luna 180m3/h 1500 autotransformator 200... Ile mb kanałów Pan założy w takim domu? Co mam dopłacać?



Aaaaa. To wszystko się wyjaśniło...
Bardzo sprytny system WM (i tani):
- anemostaty będą sobie "dyndały" na kanałach pod sufitem, bo w powyższym "kosztorysie" nie przewidziano żadnych łączników do przejścia przez strop. Czyli mam rozumieć też, że te elastyczne kanały zostaną zamurowane w otworze stropu?
- nie potrzeba żadnych łączników do rur, trójników, dławików, itp. Wystarczy tylko jedna skrzynka? Na całość?
- nie potrzeba czerpni i wyrzutni? Powietrze będzie brane i zwracane na poddasze? Nie słyszałem o takim rozwiązaniu...
- nie potrzeba odprowadzenia skroplin z centrali? Pewnie będą się lały na poddasze....
- nie potrzeba doprowadzić zasilania? Jakieś kable, gniazda, bezpieczniki, puszka? Myślę, że urządzenia elektryczne zasilane działają lepiej niż nie zasilane icon_lol.gif
- kanały będą się "walać" luźno na podłożu poddasza użytkowego? Brak jakichkolwiek uchwytów w Pana zestawieniu. Oczywiscie, że tak się da, ale niewygodnie się mieszka i łatwo je uszkodzić... Może warto byłoby też je czymś zasłonić - nie każdy preferuje styl industrialny....

Można by tak długo wyliczać, tylko po co? Pan wie swoje, innni wiedzą swoje...

Każdy, kto buduje dom, wie, jak łatwo jest popełnic błąd licząc wyłącznie drogie pozycje i pomijając te "tanie". Na końcu okazuje się, że te "tanie", to 60% kosztów całości (a nie uwzględnionych na początku icon_cry.gif )
Link do komentarza
Cytat

Czy deklaruje Pan (TB), że jak komuś braknie tych 2500 do postawienia całego systemu WM, to dopłaci Pan resztę z własnej kieszeni???? Bo jeśli nie, to proszę ludziom nie mącić w głowach...



chyba , że to reklama jak zwykle i szukanie klientów , i Pan TB proponuje wykonanie WM w takiej cenie?
Link do komentarza

Cytat

A ja podałem tylko koszt materiałów za ile może kupić najtańszą przyzwoitą centralę i „dystrybucję” na Allegro.



proszszszzz.... czyż nie jest to mącenie i manipulowanie kosztami ? poniżej abdom bardzo trafnie to ujął....

Cytat

Każdy, kto buduje dom, wie, jak łatwo jest popełnic błąd licząc wyłącznie drogie pozycje i pomijając te "tanie". Na końcu okazuje się, że te "tanie", to 60% kosztów całości (a nie uwzględnionych na początku icon_cry.gif )







Cytat

Człowieku, Daj sobie spokój z tą siłownią, bo jak Przyjedziesz za rok na zjazd, to wszyscy uciekną. Już teraz mieliśmy pietra, jak Wysiadłeś z samochodu icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif




:hahaha2:
Link do komentarza
Cytat

Tak na serio, to jak najbardziej da się zrobić WM samodzielnie i to w różnych konfiguracjach w zależności od możliwości "manualnych", czsowych i finansowych:
- samodzielny montaż WM z wszystkich gotowych (komercyjnych) elementów



ta opcja mi najbardziej pasuje
mam przeznaczone na to ok 15k
dobrze by było gdyby wyszło mniej
ale jestem w stanie dopłacić aby było dobrze i na lata
czy na poddaszu jest sens robić WM,
skoro w jednym pom musiałby być wlot/wylot powietrza
czy to jest obojętne od jakiej strony robi się czerpnię pow ?
od północy mam hanysowo
od południa widok na pola i góry plus droga powiatowa
rozmawiając z firmą, która będzie mi robiła projekt
na co zwracać uwagę
aby mnie nie naciągali na kasę
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Odświeżam stary temat, bo właśnie skończyłem budżetową WM z reku i być może moje info komuś się przyda, kto chciałby samemu się w to pobawić.

Od jakiegoś czasu chodziła za mną rekuperacja, ale że lubię wiele rzeczy robić samemu, to stwierdziłem, że spróbuję samemu zmodyfikować swój system wentylacji tzn. założyć WM zamiast WG, choć grawitacja w sumie nawet jakoś działała.

Do rzeczy. Jako, że jestem nieufny, to stwierdziłem że przeznaczam na testy relatywnie nieduże pieniądze - 3kPLN - taki był budżet.

No to zacząłem...

Jako centrala poszła Dospelowska Luna, dwie skrzynki rozdzielcze, sześć anemostatów, ok. 20m termoflexa, sterownik DIY z trafo, częściowo wykorzystane kanały od WG jako kanały wywiewne.

Koszt? Wręcz śmieszny , ok. 2,5kPLN, czyli z zakładanego budżetu zostało jeszcze na dobre opicie inwestycji;)
Robocizna? Dwa dni pracy w dwie osoby.

Efekty? Już mi się podoba, chodzi od 2 tyg. i powietrze jest naprawdę inne niż przy WG - "organoleptycznie" świeższe, a to co udało mi się zmierzyć, to spadek wilgotności - w ciągu kilku dni spadła z 65 do 55 i na takim poziomie się utrzymuje.

Minusy? Pomimo tego ,że jestem umysł ścisły, to ogarnięcie wzorów na przekroje, prędkości, ciśnienia, koncepcja itp. zajęła mi trochę czasu...

Reasumując - Jeśli ktoś chce, to da się zrobić WM z reku w rozsądnych pieniądzach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...