Skocz do zawartości

Droga konieczna


Recommended Posts

Otórz sytuacja jest taka. Dojaz do działki z drogi publicznej może być z dwóch stron. Z jednej jest to ok 300 m, 8 działek w tym jedna PKP (obok wału kolejowego). Z drugiej to ok 50 m, ale jeden z właścicieli działkek nie wyraża zgody na wpis do księgi wieczystej prawa pzechodu, przejazdu i przegonu. Przy czym odnosi się tylko do jednej strony drogi (2m), przez pozostałe 2m jest dojazd. Pytanie jest takie: jeżeli sporny właściciel nie chce się dogadać jak wyegzekwować dojazd przez jego działkę ? Czy jedynm wyjściem jest pozew do sądu o ustalenie drogi koniecznej ? Jaka jest procedura ? Ile to może kosztować (odszkodowanie, w stosunku do ceny rynkowej ara w okolicy) ? Ile to może zająć ?

PS. Jest jeszcze jedna sprawa, droga o której mowa, była używana przez 60-70 lat, potem natomiast dobudowano drogi publiczne. Droga nie ma numeru na mapie.

Aha, jeszcze jedno pytanie. Jak egzekwować od właścicieli nie mających użyczeń przejazdu, przechodu i przegonu nie używanie mojego kawałka drogi albo sąsiada ?

Proszę o pilną odpowiedź, jestem w ostatniej fazie zakupu działki i ciągle się waham co zrobić.

Dziękuję serdecznie,
Przemek C.
Link do komentarza
Jeśli właściciele działek nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wydzielenia dojazdu, pozostaje jedynie złożenie do sądu rejonowego wniosku o ustalenie drogi koniecznej. Z takim wnioskiem może zwrócić się właściciel lub grupa właścicieli, jeśli ich działki nie mają bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Opłata sądowa za złożenie wniosku wynosi 200 zł. Jeśli chodzi o uniemożliwienie korzystania z części działki przez inne osoby po prostu wystarczy ją ogrodzić.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź.

Chciałem jednak uściślić pytanie. Z jakimi kosztami dodatkowymi oprócz opłaty za wszczęcie postępowania możemy się liczyć ? Czytałem że trzeba dodatkowo opłacić biegłego geodetę, diety itp. Jak wysokie odszkodowanie może zasądzić sąd ? Mowa jest o pasie 50m o szerokości 2 m (czyli 1 ar ziemi), jeżeli średnia cena działki w okolicy to 6000-7500 zł/ar ? Poza tym sporna działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej (więc jej straty są znikome) ?

Dziękuję,
Przemek C.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...