Skocz do zawartości

dom za 350 tys?


Recommended Posts

Witam,
Chciałam się zapytać czy jest realna szansa na wybudowanie domu za 350 tys? Chcę zatrudnić firmę, która zajęłaby się tym kompleksowo od fundamentów po wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dom miałby powierzchnię ok 130 m2, i byłyby to raczej dwa mieszkania z oddzielnymi wejściami. Mam na oku ten projekt:
http://nowydom.onet.pl/dwulokalowe/projekt...8,1,14.htm?nr=1

Jaki stan udałoby się wykonać za te 350 tys? Z tego co na chwilę obecną wiemy to to, że dom będzie na pewno częściowo podpiwniczony, ogrzewanie wolelibyśmy węglowe niż gazowe, np. piec na ekogroszek. Chcemy również dwa kominki w obu salonach.

Następnie chcemy sprzedać mieszkanie na zasadzie, kupujący płaci połowę a drugą połowę przy naszej wyprowadzce do nowego domu. Także przed przeprowadzką do domu będziemy mieli ok 100 tys na pozostałe roboty i wykończenie, lub częściowe wykończenie np. jednej strony mieszkalnej, a po drugiej wpłacie wykończymy drugą stronę.

Nie mamy wśród znajomych ani rodziny osoby, która się budowała dlatego kompletnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie tych kosztów. Nie wiem czy tylko z taką wstępną wizją, z upatrzonym, ale jeszcze nie kupionym projektem mogę iść do firmy budującej domy i prosić o jakąś szacunkową wycenę, a z drugiej strony nie chcę podejmować decyzji o budowie domu jeśli nie wiem czy nie przerośnie to mnie finansowo. Zależy mi również na tym, aby była to jedna firma, która zajmie się wszystkim, ewentualnie wykończenie typu panele, malowanie, tapety mogłabym zrobić we własnym zakresie.

Dlatego zwracam się do Was o pomoc i chcę wiedzieć czy taki mój plan w ogóle ma sens i czy te 550 000 starczy na wykonanie wszystkiego. Dom stanąłby na śląsku, w okolicach Tychów.
Link do komentarza
Gdy szybko przeczytałem twój post pomyślałem - 550 tys. spokojnie starczy.
Ja jestem w trakcie wykończeniówki domu o pow. 150m2 i do tej pory wydałem 250tys.
(stan surowy otwarty wyniósł mnie 140tys, stan do wykończeniówki - 200tys).

Jednak gdy przeczytałem tekst jeszcze raz i spojrzałem na projekt, zacząłem dostrzegać sporo różnic i już nie byłbym tak kategoryczny w ocenie twoich kosztów icon_wink.gif
Po pierwsze twój dom wcale nie jest taki malutki. Gdy się dobrze policzy, to ze 130m2 robi się nagle 160m2 (po podłodze) + planowana piwnica o nieznanej powierzchni.
Po drugie, zobaczyłem, że chcesz zatrudnić jedną firmę która zbuduje dom "pod klucz". Ja uważam to rozwiązanie za zdecydowanie szybsze i wygodniejsze, ale droższe, niż budowa tzw. systemem gospodarczym. U siebie miałem kontrolę nad każdym etapem (porównywałem oferty na robociznę i materiały wielu ekip i hurtowni) i dodatkowo część prac wykonywałem samodzielnie.
Po trzecie, zaznaczyć trzeba, że ja budowę zacząłem jesienią 2006 (tylko fundamenty, reszta od wiosny 2007) przy innych cenach i w innym regionie PL icon_biggrin.gif
Chociaż, biorąc pod uwagę fakt, że po drodze miałem okres bumu budowlanego i wariactwo cenowe tego okresu, to może nadal moje średnie koszty są porównywalne z obecnymi icon_lol.gif

Po powyższych uwagach icon_wink.gif icon_mrgreen.gif myślę, że te 350tys. powinno spokojnie ci starczyć do etapu rozpoczęcia "wykończeniówki". Dalej koszty jeszcze trudniej porównywać, bo każdy ma inny gust i różną skłonność do wydawania kasy na drogie bajery icon_wink.gif - choćby twoje dwa kominki - do tanich kaprysów nie należą icon_razz.gif icon_lol.gif (już na etapie budowy przewidzieć musisz dla nich 2 dodatkowe kominy spalinowe).

Myślę, że pomysł pójścia do firmy deweloperskiej z prośbą o wstępną wycenę nie jest wcale zły - da ci orientację choćby w rzędzie wielkości kosztów. Dobrze by było jednak, gdybyś zdecydowała się chociaż na rodzaj technologii budowy (dom murowany czy szkieleciak, ściana jedno, dwu czy trójwarstwowa, beton komórkowy czy ceramiczne maxy itd. itp.) Wiem, że sporo pytań icon_lol.gif ...ale i temat dość obszerny icon_wink.gif

Wypunktuj sobie priorytety - to co już wiesz, że na pewno chcesz mieć w domu i zacznij rozmawiać z firmami wykonawczymi. Nie myślę tu o problemie czy meble kuchenne mają być jasne czy ciemne icon_wink.gif , a raczej o etapie konstrukcyjnym budynku (np. czy ma być kryty papą, blachą czy dachówką ceramiczną).

Jeśli dostaniesz wycenę stanu surowego zamkniętego, to możesz wstępnie przyjąć, że wykończeniówka pochłonie drugie tyle.

Na pocieszenie mogę ci powiedzieć to, co kiedyś mnie powiedział znajomy: najtrudniej zacząć, później już jakoś idzie icon_lol.gif
Ja w każdym razie, mając fundusze w podanej przez ciebie wysokości, na pewno zdecydowałbym się na budowę.
Link do komentarza
Gość adiqq
jedno jest pewne - firma na pewno skasuje cię więcej niz gdybyś robił systemem gospodarczym - a i tak firmę trzeba pilnować. Mój dom 10x10 podpiwniczony w całości+garaż 8x6 w 2009 SSZ kosztował 160tys. powierzchnia użytkowa prawie taka sama jak domu w projekcie....(150m2 po podłogach parter+poddasze)
Link do komentarza
Potwierdzacie tylko moje przypuszczenia. Sama również nie brałabym firmy tylko budowała sposobem gospodarczym, jednak tu głos mają również mąż (który najchętniej kupiłby dom gotowy) i Mama (która uparła się na firmę, nawet jeśli trzeba by było ponieść dodatkowe koszta). Może jak zrobię im takie szacunkowe zestawienie kosztów z firmą i bez to coś wskóram. Natomiast zrodziło mi się inne pytanie. Przykładowo moglibyśmy zacząć z początkiem października dopiero, czy jest sens już wtedy coś robić, np. fundamenty czy raczej przed zima nie ma sensu i lepiej zacząć od wiosny? I jak ma do czasu budowa z elementów prefabrykowanych do tech. tradycyjnej? Czy jest realna szansa, że moglibyśmy się w tych dwóch przypadkach wprowadzać w lato przyszłego roku, ok lipca, sierpnia?
Link do komentarza
2 kominki, 2 kuchnie, 3 łazienki to trochę niestety generuje kosztów; no i 3 tarasy plus jeszcze ta piwnica, wbrew pozorom fajna rzecz ale kosztowna... nie myślałeś o projekcie indywidualnym? można znaleźć lepsze rozwiązania; jakoś ten kominek w części drugiej na 17m przy aneksie kuchennym nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem ale to tylko moja babska opinia.

my mamy 350tys przeznaczone na wszystko od fundamentów aż do wykończeniówkę do wprowadzenia się. Może kilka tys. extra uda nam się wygospodarować z premii na etapie wykończania, ale tak naprawdę to mocno trzymamy się planu. Kasa budowlana jest tylko taką, nawet złotówki na codzienne potrzeby z niej nie ruszamy. Nie będzie miejsca na żadne kaprysy czy wyskoki. Ma być dobrze w rozsądnej cenie. Pewne decyzje oszczędnościowe podjęliśmy na etapie projektu (dwuspadowy dach, prosta bryła, rozmieszczenie pomieszczeń tak żeby łazienki były w jednym pionie a dolna graniczyła z kotłownią i kuchnią chociażby), nasz projekt jest tutaj , idzie solbet a nie porotherm, blachodachówka a nie dachówka, a później panele a nie dechy.. wszystko można sobie obgadać z architektem a później wykonawcą i będziesz miał obraz kosztów.
Link do komentarza
Cytat

(...)Natomiast zrodziło mi się inne pytanie. Przykładowo moglibyśmy zacząć z początkiem października dopiero, czy jest sens już wtedy coś robić, np. fundamenty czy raczej przed zima nie ma sensu i lepiej zacząć od wiosny?(...)


Według mnie: jest sens i to duży.
Fundamentom przez zimę nic się nie stanie (wystarczy dla pewności nakryć je od góry folią i oczywiście obsypać ziemią ewentualną część wyniesioną ponad poziom gruntu rodzimego).
Korzyści to:
1. Szybsze rozpoczęcie prac, a więc i wcześniejszy koniec icon_biggrin.gif
Wiosną również szybciej będzie można zacząć budowę ścian, bo nie trzeba będzie czekać na pozimowe obeschnięcie terenu - nie będą topiły się ciężarówki dowożące beton i nie będzie napływała woda w wykop pod fundamenty.
2. Późną jesienią i zimą kupisz po niższych cenach materiał na ściany i bez problemu dostarczysz palety z nimi na teren budowy po zmarzniętej ziemi (trzeba tylko wybrać moment bez dwu metrowych zasp śniegu icon_biggrin.gif )
3. Będziesz mieć za sobą najbrudniejszy i chyba charakteryzujący się największym nieładem etap budowy (hałdy ziemi, wykopy i rowy pod ciągnięte media, ewentualny gruz na utwardzenie drogi, rozprowadzenie kanalizacji w budynku).
4. Środek budynku (w obrysie wylanych fundamentów) zasypuje się standardowo piaskiem, który trzeba następnie zagęścić ubijarką przed wylaniem chudziaka. Zimowe opady zrobią to w naturalny sposób - piasek osiądzie. Ja wypożyczyłem wprawdzie wiosną ubijarkę - tak dla pewności, ale nie wiele już więcej osiadło.

Już na tym etapie pewne rzeczy można zrobić samodzielnie.
Ja sam kręciłem zbrojenie (dobre zajęcie na wakacje na działce icon_wink.gificon_lol.gif ), sam zalewałem fundamenty w gruncie (oczywiście z gruchy icon_wink.gif , później wziąłem już ekipę do wymurowania fragmentu nad gruntem rodzimym z bloczków betonowych), sam wyrównywałem piasek w środku i teren wokół po odjechaniu koparki.
Przed zimą wyglądało to tak:

4d16a10c69369814med.jpg

Cytat

(...)Czy jest realna szansa, że moglibyśmy się w tych dwóch przypadkach wprowadzać w lato przyszłego roku, ok lipca, sierpnia?


Rekordziści których znam zdołali się wybudować i wprowadzić w ciągu jednego roku (budowa trwała jeden sezon, jednak sporo czasu zajmują też formalności papierkowe). Wymaga to jednak bardzo dobrej organizacji i często wielu ustępstw w wykonywanych pracach, co może odbić się na jakości i trafności podejmowanych decyzji.
Moim zdaniem optymalny czas budowy to 2-3 lata.

(Przypomniałem sobie, że zamieściłem nieco bardziej szczegółowe koszty mojej budowy
tutaj icon_biggrin.gif )
Link do komentarza
Cytat

2 kominki, 2 kuchnie, 3 łazienki to trochę niestety generuje kosztów; no i 3 tarasy plus jeszcze ta piwnica, wbrew pozorom fajna rzecz ale kosztowna... nie myślałeś o projekcie indywidualnym? można znaleźć lepsze rozwiązania; jakoś ten kominek w części drugiej na 17m przy aneksie kuchennym nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem ale to tylko moja babska opinia.


dwie łazienki bo coś mi się zdaje że ta mniejsza część to coś w ramach mieszkania dla rodziców/dziadków. Co do nowego projektu to całość indywidualnego projektu może trochę kosztować
Link do komentarza
no dobra 2 łazienki i wc, tyle że przy małym wc to najlepiej brać np geberit żeby mniej miejsca zajmował a i płytki swoje kosztują plus doprowadzenie przyłączy, napiszę więc może lepiej, że po prostu chodziło mi raczej o 3 punkty z kibelkiem ;)


a koszt indywidualnego to myślę, że zależy od regionu. my zapłaciliśmy 4,5tys a po stronie architekta było też załatwienie wszystkich formalności od uzgodnień w elektrowni i wodociągach, przez warunki zabudowy, odstępstwo ministerialne ze względu na wąską działkę aż po przyspieszenie PnB. Znam też ludzi którzy kupili gotowy projekt za te 2,5tys a kolejne 3,5 wyłożyli na jego adaptację i teraz żałują bo po tych poprawkach nie do końca jest jak chcieli. Myślę, że najpierw warto się zorientować w kosztach indywidualnego, szczególnie warto to zrobić przy nieustawnych/małych działkach czy domach z tzw seniorką.
Link do komentarza
Cytat

chodziło mi raczej o 3 punkty z kibelkiem ;)


ten trzeci to przez seniorkę icon_wink.gif

Cytat

a koszt indywidualnego to myślę, że zależy od regionu. my zapłaciliśmy 4,5tys a po stronie architekta było też załatwienie wszystkich formalności od uzgodnień w elektrowni i wodociągach, przez warunki zabudowy, odstępstwo ministerialne ze względu na wąską działkę aż po przyspieszenie PnB.


skoro załatwiał formalności to było warto icon_cool.gif

Cytat

Znam też ludzi którzy kupili gotowy projekt za te 2,5tys a kolejne 3,5 wyłożyli na jego adaptację i teraz żałują bo po tych poprawkach nie do końca jest jak chcieli. Myślę, że najpierw warto się zorientować w kosztach indywidualnego, szczególnie warto to zrobić przy nieustawnych/małych działkach czy domach z tzw seniorką.


jeśli sama adaptacja to drogo. Jeśli wybrali dom a potem robili multum zmian (w tym konstrukcyjne) to po prostu nie pomyśleli przy wyborze projektu
Link do komentarza
Gość adiqq
u nas w okolicy można projekt indywidualny za 4tys. mieć, w tym już kierownik budowy.
przyniosłem namalowane jak chce mieć, potem wstępny rysunek,poprawki...i gotowe.
Ale wszystkie mapki i dodatkowe papiery były w mojej gestii
Link do komentarza
w całym tym rysowaniu dla mnie było najwygodniejsze to, że spotykaliśmy się u nas, zdarzało się że przywoził nam wniosek (wodociągi czy elektrownia), wypełniał, ja podpisywałam i on już sam zawoził do biura. Ach jakaż to wygoda icon_smile.gif fakt, po pierwsze mapy poszłam sama ale były mi potrzebne do aktu notarialnego, wszystko inne załatwił już architekt; aha za mapę do celów projektowych zapłaciliśmy oddzielnie
Link do komentarza
Tak macie rację, ta mniejsza część będzie to mieszkanie mojej Mamy, a w większej zamieszkam ja z mężem i Babcia. Później wiadomo dzieci i te sprawy. icon_razz.gif

Poza tym bardzo dużo się dowiedziałam od Was i jak na początku miałam totalny mętlik w głowie, teraz jakby się trochę przejaśniło. Nam weekend żeby jakoś w miarę ogarnąć temat i w poniedziałek pochodzę po firmach najpierw się popytać o orientacyjny kosztorys. icon_smile.gif
Link do komentarza
Stan surowy otwarty - 130 tys zł + VAT
Stan surowy zamknięty - 150 tys zł + VAT
Stan deweloperski - 340 tys zł + VAT
Stan pod klucz - 381 tys zł + VAT
Cena obejmuje robociznę, materiały, pracę sprzętu, nadzór Kierownika, obsługę geodezyjną, zaplecze socjalne, sanitariaty, itp...
Co do budowy w jeden sezon to nie ma problemu jeśli prace rozpoczęły by się wczesną wiosną. W przypadku jeśli prace zostaną rozpoczęte na jesieni, jest szansa przy łagodnej ziemi wprowadzić się w okolicach lipca/sierpnia.
Nie będę reklamował firmy ponieważ niektóre osoby to strasznie drażni - po szczegóły zapraszam na priv.
Link do komentarza
Cytat

Stan surowy otwarty - 130 tys zł + VAT
Stan surowy zamknięty - 150 tys zł + VAT
Stan deweloperski - 340 tys zł + VAT
Stan pod klucz - 381 tys zł + VAT
Cena obejmuje robociznę, materiały, pracę sprzętu, nadzór Kierownika, obsługę geodezyjną, zaplecze socjalne, sanitariaty, itp...
Co do budowy w jeden sezon to nie ma problemu jeśli prace rozpoczęły by się wczesną wiosną. W przypadku jeśli prace zostaną rozpoczęte na jesieni, jest szansa przy łagodnej ziemi wprowadzić się w okolicach lipca/sierpnia.



o, bez groszy .... znaczy - ceny się podniosły? icon_lol.gif

a serio .... cena obejmuje materiały ....
a te materiały to w standardzie jakie są? białe okna ? tak? za kolor trzeba będzie dopłacić? i tak ze wszystkim?
a co wchodzi w stan developerski? tak, z ciekawości pytam ... nie ze złośliwości ... icon_rolleyes.gif


Cytat

Nie będę reklamował firmy ponieważ niektóre osoby to strasznie drażni - po szczegóły zapraszam na priv.



wiesz ... to jest tak, że na tym forum przykłada się bardzo dużą wagę do autoreklamy - można , jak najbardziej ... ale służą do tego odpowiednie działy icon_wink.gif
i to nie jest tak, że personalnie Cię atakuję - nic do Ciebie nie mam , nawet Cię nie znam ..... ale skoro innym zwracam na to uwagę to - jak wszystkim to wszystkim .... icon_rolleyes.gif icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

moim zdaniem ciężko mówić o konkretnych kwotach jeśli nie wiemy z czego ktoś chce budować (ceramika czy bk), co mieć na dachu, rury miedziane czy plastikowe, co na podłogi i w okna itp itd
my mieliśmy 3 różne kosztorysy na sam SSO



dokładnie ... dlatego tak dopytuję profihouse - jakie materiały wchodzą w grę...
bo skoro już zareklamował się publicznie w tym wątku z konkretną ofertą, to niech publicznie uściśli ... na pewno nie tylko ja jestem ciekawa ...
Link do komentarza


o, bez groszy .... znaczy - ceny się podniosły? :icon_lol:

a serio .... cena obejmuje materiały ....
a te materiały to w standardzie jakie są? białe okna ? tak? za kolor trzeba będzie dopłacić? i tak ze wszystkim?
a co wchodzi w stan developerski? tak, z ciekawości pytam ... nie ze złośliwości ... :icon_rolleyes:




wiesz ... to jest tak, że na tym forum przykłada się bardzo dużą wagę do autoreklamy - można , jak najbardziej ... ale służą do tego odpowiednie działy :icon_wink:
i to nie jest tak, że personalnie Cię atakuję - nic do Ciebie nie mam , nawet Cię nie znam ..... ale skoro innym zwracam na to uwagę to - jak wszystkim to wszystkim .... :icon_rolleyes::icon_smile:
STAN SUROWY ZAMKNIĘTY:
Zdjęcie humusu
Wykopy
Podkład z chudego betonu B10
Ławy z betonu B20
Ściany fundamentowe z bloczków betonowych B20
Zasypki gruntem rodzimym
Warstwa odsączająca posadzki z pospółki 20 cm
Instalacja podposadzkowa
Izolacje przeciwwilgociowe pionowe - Dysperbit
Izolacje przeciwwilgociowe poziome - papa termozgrzewalna
Izolacja cieplna ścian fundamentowych - styropian ekstrudowany gr 12 cm przyklejany masą Abizol ST
Płyta posadzki na gruncie z betonu B10
Ściany nośne nadziemia gr 24 cm - Porotherm, gazobeton na klej, lub silikaty
Nadproża systemowe
Słupy żelbetowe z betonu B20
Biegi schodowe żelbetowe
Strop gęstożebrowy Terriva I
Konstrukcja dachu zgodnie z projektem impregnowana
Wstępne krycie dachu folią wysokoparoprzepuszczalną
Pokrycie dachu dachówką ceramiczną zakładkową L15 w kolorze czerwonym
Odwodnienie dachu z PCV
Okna dachowe, wyłazy zgodnie z projektem
Dodatki dachowe: płotek śnieżny nad wjazdem garażowym, komunikacja dachowa
Ścianki działowe murowane
Stolarka okienna i drzwi balkonowe z PCV kolor biały, profil pięciokomorowy U okna = 1,1 W/m2K
Drzwi wejściowe antywłamaniowe
Brama garażowa izolowana sterowana pilotem

STAN DEWELOPERSKI:
Instalacja kanalizacji bez białego montażu
Instalacja ciepłej wody bez białego montażu
Instalacja zimnej wody bez białego montażu
Instalacja cyrkulacji
Instalacja CO z kotłownią (kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania+zasobnik CWU 150l), grzejnikami, w łazienkach ogrzewanie podłogowe+grzejnik łazienkowy
Kominek
Instalacje elektryczne bez białego montażu
Ocieplenie przegród wewnętrznych w garażu - styropian 5 cm
Ocieplenie połaci dachowej 22 cm wełna mineralna
Okładziny z płyt GK stropodachu i poddasza
Ścianki działowe z GK
Ocieplenie elewacji - styropian 15 cm, tynk akrylowy, farba silikonowa
Okładziny elewacyjne z klinkiery, drewna, itp
Podbitka dachowa
Parapety zewnętrzne z blachy stalowej powlekanej, wewnętrzne z konglomeratu marmurowego
Tynki wewnętrzne - gipsowe, cementowe
Izolacje przeciwwilgociowe posadzki - folia PE
Izolacje cieplne/akustyczne posadzki - na gruncie 10 cm styropian, na stropach 2 cm styropian
Wylewki posadzkowe gr. min. 4 cm

STAN POD KLUCZ:
Okładziny ceramiczne
Okładziny drewniane - panele, stopnice
Malowanie
Biały montaż sanitarny Cersanit, Koło
Biały montaż elektryczny Kontakt Simon
Zabudowa GK stelaży i szachtów instalacyjnych
Stolarka wewnętrzna Porta Decor
Tarasy
Opaska budynku

Dodatkowo w ramach oferty zapewniamy nadzór Kierownika Budowy który co 2 dzień jest na budowie, obsługę geodezyjną (tyczenie, inwentaryzacje), przy budowie pod klucz świadectwo charakterystyki energetycznej, wszystkie odbiory końcowe.

Zakładam że jeśli ktoś pyta czy w takiej cenie uda mu się wybudować dom to chodzi mu o średni standard wykonania, bez ekskluzywnych pomysłów. Jeśli komuś zależy na oknach, bramach, drzwiach w kolorze ze złotymi klamkami to musi się liczyć z tym że trzeba dodatkowo dopłacić.
Czy idąc do salonu samochodowego pytasz najpierw o cenę w jakiej możesz kupić samochód, a potem zadajesz pytanie dlaczego w tej cenie nie ma lakieru metalik, klimatyzacji, czujników cofania, radia, itp... ?
Link do komentarza
Takie przedstawienie sprawy, to ogromny krok do kłopotów. Trafisz kiedyś na takiego jak ja i „pójdziesz z torbami”.
A drugiej strony, mniej kumaty inwestor wystawia się na kupno gruszek na wierzbie.

Ja wiem, jest to tylko, „przybliżony” kosztorys, dla potrzeb tego Forum, ale idę o zakład, że pokazane „zestawienie” jest „zerżnięte” z obowiązującej u Ciebie umowy.

Link do komentarza
Profilhouse myślę, że aby być wiarygodnym trzeba stosować widełki cenowe a nie takie iście precyzyjne wyliczenia zwłaszcza że taki projekt to jednak za mało by tak dokładnie przeliczać (a skąd wiesz czy wykonawca chce 3 gniazda czy 13 w kuchni?? liczyłeś obydwa kominki etc?)
podając 130tys za SSO brałeś pod uwagę porotherm, ytong czy bk typu prefbet?
u mnie różnica była spora już na samym budulcu (solbet vs ytong) a gdzie jeszcze nadproża czy koszt kleju (ytong zdecydowanie drożej), no i na stropie też można zaoszczędzić (lany nie terriva).



Poza tym, nie wiem jak wasze doświadczenia drodzy forumowicze, ale wydaje mi się że kierownik budowy to najlepiej jeśli jest niezależny. Przynajmniej daje jakieś tam poczucie bezpieczeństwa dzięki swojej bezstronności, a nie śpiewa jak mu pracodawca-wykonawca przykazał
Link do komentarza
Cytat

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY:
Zdjęcie humusu
Wykopy
Podkład z chudego betonu B10
Ławy z betonu B20
Ściany fundamentowe z bloczków betonowych B20
Zasypki gruntem rodzimym
Warstwa odsączająca posadzki z pospółki 20 cm
Instalacja podposadzkowa
Izolacje przeciwwilgociowe pionowe - Dysperbit
Izolacje przeciwwilgociowe poziome - papa termozgrzewalna
Izolacja cieplna ścian fundamentowych - styropian ekstrudowany gr 12 cm przyklejany masą Abizol ST
Płyta posadzki na gruncie z betonu B10
Ściany nośne nadziemia gr 24 cm - Porotherm, gazobeton na klej, lub silikaty
Nadproża systemowe
Słupy żelbetowe z betonu B20
Biegi schodowe żelbetowe
Strop gęstożebrowy Terriva I
Konstrukcja dachu zgodnie z projektem impregnowana
Wstępne krycie dachu folią wysokoparoprzepuszczalną
Pokrycie dachu dachówką ceramiczną zakładkową L15 w kolorze czerwonym
Odwodnienie dachu z PCV
Okna dachowe, wyłazy zgodnie z projektem
Dodatki dachowe: płotek śnieżny nad wjazdem garażowym, komunikacja dachowa
Ścianki działowe murowane
Stolarka okienna i drzwi balkonowe z PCV kolor biały, profil pięciokomorowy U okna = 1,1 W/m2K
Drzwi wejściowe antywłamaniowe
Brama garażowa izolowana sterowana pilotem

STAN DEWELOPERSKI:
Instalacja kanalizacji bez białego montażu
Instalacja ciepłej wody bez białego montażu
Instalacja zimnej wody bez białego montażu
Instalacja cyrkulacji
Instalacja CO z kotłownią (kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania+zasobnik CWU 150l), grzejnikami, w łazienkach ogrzewanie podłogowe+grzejnik łazienkowy
Kominek
Instalacje elektryczne bez białego montażu
Ocieplenie przegród wewnętrznych w garażu - styropian 5 cm
Ocieplenie połaci dachowej 22 cm wełna mineralna
Okładziny z płyt GK stropodachu i poddasza
Ścianki działowe z GK
Ocieplenie elewacji - styropian 15 cm, tynk akrylowy, farba silikonowa
Okładziny elewacyjne z klinkiery, drewna, itp
Podbitka dachowa
Parapety zewnętrzne z blachy stalowej powlekanej, wewnętrzne z konglomeratu marmurowego
Tynki wewnętrzne - gipsowe, cementowe
Izolacje przeciwwilgociowe posadzki - folia PE
Izolacje cieplne/akustyczne posadzki - na gruncie 10 cm styropian, na stropach 2 cm styropian
Wylewki posadzkowe gr. min. 4 cm

STAN POD KLUCZ:
Okładziny ceramiczne
Okładziny drewniane - panele, stopnice
Malowanie
Biały montaż sanitarny Cersanit, Koło
Biały montaż elektryczny Kontakt Simon
Zabudowa GK stelaży i szachtów instalacyjnych
Stolarka wewnętrzna Porta Decor
Tarasy
Opaska budynku

Dodatkowo w ramach oferty zapewniamy nadzór Kierownika Budowy który co 2 dzień jest na budowie, obsługę geodezyjną (tyczenie, inwentaryzacje), przy budowie pod klucz świadectwo charakterystyki energetycznej, wszystkie odbiory końcowe.



dzięki ...

Cytat

Zakładam że jeśli ktoś pyta czy w takiej cenie uda mu się wybudować dom to chodzi mu o średni standard wykonania, bez ekskluzywnych pomysłów. Jeśli komuś zależy na oknach, bramach, drzwiach w kolorze ze złotymi klamkami to musi się liczyć z tym że trzeba dodatkowo dopłacić.
Czy idąc do salonu samochodowego pytasz najpierw o cenę w jakiej możesz kupić samochód, a potem zadajesz pytanie dlaczego w tej cenie nie ma lakieru metalik, klimatyzacji, czujników cofania, radia, itp... ?



ja wiem z czym to się je ..... mnie tłumaczyć nie musisz .... ja już wybudowałam - sama , systemem gospodarczym ...
natomiast podając "gołą cenę" bez kosztorysu i zakresu prac zielonemu inwestorowi - ten już oczyma wyobraźni widzi właśnie te okna w kolorze , może nie złote, ale w kolorze mosiądzu klamki , muszle z cersanitu oraz kabinę z Kola i wiele innych rzeczy .... icon_wink.gif
dlatego, że "stan developerski" w różnych firmach i dla inwestorów oznacza coś innego ...
dziękuję za wyjaśnienie ....

jeśli chodzi o aspekt prawny , czyli to co pisze bajbaga - nie będę poruszać tej sprawy ... nie to było moim celem kiedy prosiłam o kosztorys ...
Link do komentarza
Cytat

Poza tym, nie wiem jak wasze doświadczenia drodzy forumowicze, ale wydaje mi się że kierownik budowy to najlepiej jeśli jest niezależny. Przynajmniej daje jakieś tam poczucie bezpieczeństwa dzięki swojej bezstronności, a nie śpiewa jak mu pracodawca-wykonawca przykazał




Akurat w takiej sytuacji (kierbud wykonawcy), najrozsadniejsze jest zatrudnienie (i zgloszenie) inspektora nadzoru.
Zaręczam, że przy "kumatym" inspektorze nadzoru, każda zainwestowana złotówka "zwraca się" po wielokroć.
Link do komentarza
Cytat

Poza tym, nie wiem jak wasze doświadczenia drodzy forumowicze, ale wydaje mi się że kierownik budowy to najlepiej jeśli jest niezależny. Przynajmniej daje jakieś tam poczucie bezpieczeństwa dzięki swojej bezstronności, a nie śpiewa jak mu pracodawca-wykonawca przykazał



oczywiście masz rację ....
tutaj poprosiłabym o obniżenie ceny o koszt zatrudnienia kierbuda , i zatrudniła jakiegoś z polecenia , który nie ma nic wspólnego z wykonawcą...


Cytat

Akurat w takiej sytuacji (kierbud wykonawcy), najrozsadniejsze jest zatrudnienie (i zgloszenie) inspektora nadzoru.
Zaręczam, że przy "kumatym" inspektorze nadzoru, każda zainwestowana złotówka "zwraca się" po wielokroć.



i też jest to dobre wyjście ....
Link do komentarza
Cytat

i też jest to dobre wyjście ....



Kierbud wykonawcy, to bardzo dobre rozwiązanie – z różnych powodów, także finansowych.
Ale układ, że kerbud wykonawcy + własny inspektor nadzoru jest najbardziej optymalnym i wbrew pozorom najtańszy – ba „przynoszący” (mogący „przynieść”) wymierne „zyski”.

dopisalem:

Cytat

nasz kierownik budowy jest w mieście inspektorem nadzoru a jaki jest to już wspominałam ;)
sam bez naszego telefonu i ponaglenia na budowie się nie zjawi



Skoro jest w mieście inspektorem nadzoru - czyli jest PINB, to jakim cudem może sam siebie kontrolować?
I dla porządku, chodzi o inspektora nadzoru inwestorskiego.
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

przybliżyłbyś mi funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego, stawki, zakres obowiązków i możliwości?


Inspektora nadzoru inwestorskiego tak naprawdę mało kto bierze do budowy domu, nie jest obowiązkowo mieć go na budowie.Jego obowiązkiem jest działanie w imieniu inwestora,to tak jakbyś to Ty była i pilnowała robót budowlanych na swojej budowie z tą różnicą że inspektor nadzoru inwestorskiego zna się na sztuce budowania i na przepisach w odróżnieniu do przeciętnego Kowalskiego.Co do stawek obiło mi się ,że biorą średnio 2-4 tys. ,ale stawki na pewno są ustalane indywidualnie.
Link do komentarza
Cytat

Takie przedstawienie sprawy, to ogromny krok do kłopotów. Trafisz kiedyś na takiego jak ja i „pójdziesz z torbami”.
A drugiej strony, mniej kumaty inwestor wystawia się na kupno gruszek na wierzbie.

Ja wiem, jest to tylko, „przybliżony” kosztorys, dla potrzeb tego Forum, ale idę o zakład, że pokazane „zestawienie” jest „zerżnięte” z obowiązującej u Ciebie umowy.


Nie obawiam się kłopotów. Prowadziłem bezproblemowo znacznie większe realizacje gdzie wartość kontraktu sięgała kilkunastu mln zł.
Co do "wyprawy z torbami" to nasze umowy są tak dopracowane aby chronić zarówno nasze interesy jak również Inwestora.
Inwestor nie musi być kumaty wystarczy dokładnie zapoznać się z umową. Jeśli ktoś ma wątpliwości jak układa się nasza współpraca z inwestorami to dysponuję kontaktami. Można sprawdzić wszystko.
Co do "zerźnięcia" to jest to wyłącznie formularz przygotowany na potrzeby prezentacji ogólnej ceny za budowę. Nasza umowa w swoim podstawowym szkielecie ma około 8 stron, do tego załączniki opisujące szczegółowo zakres robót, harmonogram realizacji, sposób rozliczania wykonanych prac, dokumentacja projektowa, pełny kosztorys, zestawienie materiałów.

Cytat

Profilhouse myślę, że aby być wiarygodnym trzeba stosować widełki cenowe a nie takie iście precyzyjne wyliczenia zwłaszcza że taki projekt to jednak za mało by tak dokładnie przeliczać (a skąd wiesz czy wykonawca chce 3 gniazda czy 13 w kuchni?? liczyłeś obydwa kominki etc?)
podając 130tys za SSO brałeś pod uwagę porotherm, ytong czy bk typu prefbet?
u mnie różnica była spora już na samym budulcu (solbet vs ytong) a gdzie jeszcze nadproża czy koszt kleju (ytong zdecydowanie drożej), no i na stropie też można zaoszczędzić (lany nie terriva).



Poza tym, nie wiem jak wasze doświadczenia drodzy forumowicze, ale wydaje mi się że kierownik budowy to najlepiej jeśli jest niezależny. Przynajmniej daje jakieś tam poczucie bezpieczeństwa dzięki swojej bezstronności, a nie śpiewa jak mu pracodawca-wykonawca przykazał



Rozmawiamy o wycenie projektu gotowego, a nie o jego adaptacji zgodnie z życzeniami Inwestora. Przeglądałem wiele projektów i w żadnym nie widziałem w kuchni 13 gniazd. Przeliczenia które podają są oparte na sporządzonych kosztorysach które były przez nas realizowane. Jeśli chodzi o widełki to oczywiście mogę zapewnić że realizacja może być tańsza od podanej propozycji cenowej, ale to już stwierdzę po wykonaniu szczegółowego kosztorysu.
Co do materiałów ściennych to tak jak pisałem w zestawieniu powyżej wybór jest dowolny. Być może potrafimy dobrze negocjować ceny w hurtowniach. Co do stropu to w zestawieniu jest wpisany Teriva I.
Co do Kierownika to wydaje mi się że jednak lepiej jest aby firma wykonawcza go zapewniła, niż miałby być zatrudniany przez inwestora i pojawiać się 10 razy w ciągu całej realizacji. Przeglądam fora internetowe i śmiać mi się chce jak ludzie piszą że kierownik do momentu wykonania więźby był 3 razy na budowie. 3 razy na budowie które nadzorujemy to jesteśmy do momentu rozpoczęcia ścian fundamentowych.



Cytat

Kierbud wykonawcy, to bardzo dobre rozwiązanie – z różnych powodów, także finansowych.
Ale układ, że kerbud wykonawcy + własny inspektor nadzoru jest najbardziej optymalnym i wbrew pozorom najtańszy – ba „przynoszący” (mogący „przynieść”) wymierne „zyski”.



I to się nazywa profesjonalne podejście do budowy.

Cytat

Skoro jest w mieście inspektorem nadzoru - czyli jest PINB, to jakim cudem może sam siebie kontrolować?
I dla porządku, chodzi o inspektora nadzoru inwestorskiego.


Przecież to Polska. Tu nie ma korupcji icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Prowadziłem bezproblemowo znacznie większe realizacje gdzie wartość kontraktu sięgała kilkunastu mln zł.



czyżby zastój w kontraktach, że aż taki bombarding w tematach o kosztach i kosztorysach na forum trzeba urządzać? wiem, wiem, nie podajesz danych kontaktowych, ale ten wymowny dopisek sam mówi za siebie ;)

Cytat

po szczegóły zapraszam na priv





Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

profi, dałeś mi nadzieję...
bardzo potrzebną dzisiaj ;P



Cytat

czyżby zastój w kontraktach, że aż taki bombarding w tematach o kosztach i kosztorysach na forum trzeba urządzać? wiem, wiem, nie podajesz danych kontaktowych, ale ten wymowny dopisek sam mówi za siebie ;)


No nie przesadzajcie,420tys.zł za budowę to promocja ??
Podobnie SSO 150tys.zł i SSZ 170tys.zł...
Link do komentarza
Cytat

czyżby zastój w kontraktach, że aż taki bombarding w tematach o kosztach i kosztorysach na forum trzeba urządzać? wiem, wiem, nie podajesz danych kontaktowych, ale ten wymowny dopisek sam mówi za siebie ;)


Nasze wpisy pojawiają się nie tylko w dziale związanym z wycenami i kosztorysami. Przyznam jednak że tutaj trwa najbardziej dynamiczna dyskusja, możliwe dlatego ilość wpisów jest większa niż w pozostałych działach.

O jaki dopisek chodzi ?
Daggulka odpuściła sprawę reklamy, ale widzę że nasze wpisy kują w oczy inne osoby.
Link do komentarza
Arturo a przyjrzałeś się dobrze projektowi, wymaganiom SRX (2kominki, podpiwniczenie)? bo albo w moich rejonach jest tak drogo, albo wszyscy których znam znacznie przepłacili. Sama piwnica to jest masa kasy... my za same fundamenty gdzie nei trzeba było piachu dużo dokupować wydaliśmy 23tys a jeszcze nie uregulowaliśmy za beton (a tego poszło ok 30m3)

swoją drogą śledziłam swego czasu tematy o domach z seniorką bo znajomi taki budowali i my się przez chwilę nad czymś podobnym zastanawialiśmy, ceny jednak były znacznie poza naszym zasięgiem stawiając na słabsze rozwiązania niż podaje profilhouse, i tak, dla mnie za taki standard jak podany (czyli cersanit, koło, drzwi porta, brama) na takim metrażu za bądź co bądź 2 mieszkania to jednak jest promocja

edytowano:
chodziło o dopisek że na prive zapraszasz ;)
Link do komentarza
Cytat

Daggulka odpuściła sprawę reklamy, ale widzę że nasze wpisy kują w oczy inne osoby.



Przepraszam bardzo - nie "odpuściłam" sprawy reklamy . Po prostu - poprosiłam o szczegóły , ponieważ jedna z osób tu piszących była zainteresowana - a i sama ciekawa byłam co wchodzi w koszt który podałeś.

Nie zmieniłam zdania - do reklamy służą na tym forum odpowiednie działy - i najlepiej byłoby założyć tam swój wątek. Tam jest miejsce , gdzie ludzie szukają wykonawców jeśli mają taką potrzebę. Ewentualnie możesz zrobić sobie w stopce link do swojej strony internetowej - i też każdy będzie mógł sobie zajrzeć.
W dziale "ile biorą wykonawcy" powinni pisać forumowicze - ile zapłacili za daną usługę i wymieniać się informacjami.
Ty - pisząc tu - piszesz jako wykonawca i podając koszty co do złotówki ewidentnie robisz to po to, żeby się zareklamować - czyli urządzasz sobie tu ewidentny SPAM mając za nic reguły tu panujące.

Jak już pisałam - nie mam do Ciebie nic personalnie , ale miło byłoby , gdybyś reklamował się tam gdzie trzeba .
Nie jesteś jedyny . Mamy tutaj wykonawców z wielu dziedzin - doradzają innym bezinteresownie . Dzięki temu każdy wie czym się zajmują i w miarę potrzeby - ludzie jeśli mają potrzebę zatrudnienia takiej osoby do konkretnej pracy -zgłaszają się po pomoc na priv.
I to jest zdrowy układ . Rażenie po oczach kwotami , kosztorysami i wycenami nie jest tu w dobrym tonie w działach poza słupem ogłoszeniowym .

Chcesz być na tym forum ? to super - ale zastosuj się do reguł tu panujących .
Reklamuj się w słupie ogłoszeniowym , a doradzaj w działach tematycznych bezinteresownie.
I to będzie fair .
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo a przyjrzałeś się dobrze projektowi, wymaganiom SRX (2kominki, podpiwniczenie)? bo albo w moich rejonach jest tak drogo, albo wszyscy których znam znacznie przepłacili.


I tu dochodzimy do sedna sprawy ;)
Zależy,kto jak gruby portfel ma wypełniony icon_smile.gif
Ja też dostawałem oferty na 350tys.zł za stan deweloperski ale...
Jak sobie dokładnie wszystko policzyłem,to stwierdziłem,że 100tys.zł drogą nie chodzi,za 100tys.zł mam kawalerkę do wynajęcia i zarabiania na spłatę kredytu ;)
Za 100tys.zł mogę się poświęcić i zorganizować materiał do budowy a i z US będę miał zwrot icon_smile.gif
Ekipę do SSO miałem od 25-50tys.zł,materiał na SSO na płycie ok.70tys.zł.Wybrałem średnią i wg w miarę dokładnych danych cenowych na stan dzisiejszy SSO będzie ok.110-120tys.zl,SSZ 120-130tys.zł.
To jest podstawa,dalej to zeleży od grubości portfela,bo można i 300tys.zł wydać na wykończenie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

chodziło o dopisek że na prive zapraszasz ;)



Na priv zapraszam w wielu sprawach ;)

Cytat

Przepraszam bardzo - nie "odpuściłam" sprawy reklamy . Po prostu - poprosiłam o szczegóły , ponieważ jedna z osób tu piszących była zainteresowana - a i sama ciekawa byłam co wchodzi w koszt który podałeś.



Odpuściłaś w sensie że przedstawione ceny nie były komentowane jako kryptoreklama.

Cytat

W dziale "ile biorą wykonawcy" powinni pisać forumowicze - ile zapłacili za daną usługę i wymieniać się informacjami.
Ty - pisząc tu - piszesz jako wykonawca i podając koszty co do złotówki ewidentnie robisz to po to, żeby się zareklamować - czyli urządzasz sobie tu ewidentny SPAM mając za nic reguły tu panujące.



Czyli nie powinienem tu zamieszczać wogóle informacji cenowych bo to nadal będzie uważane za reklamę ? Dziwne. Wydawało mi się że przekazane przeze mnie informacje były dużo konkretniejsze od zamieszczonych przez innych forumowiczów.
Podanie jakieś dziwnej kwoty ile ktoś zapłacił wykonawcy nie określający czy jest to kwota netto/brutto, z fakturą czy na rachunku, a może wynagrodzenie dla Pana Zenka spod budki z piwem który pracuje na czarno to trochę mało konkretne informacje.



Cytat

I tu dochodzimy do sedna sprawy ;)
Zależy,kto jak gruby portfel ma wypełniony icon_smile.gif
Ja też dostawałem oferty na 350tys.zł za stan deweloperski ale...
Jak sobie dokładnie wszystko policzyłem,to stwierdziłem,że 100tys.zł drogą nie chodzi,za 100tys.zł mam kawalerkę do wynajęcia i zarabiania na spłatę kredytu ;)
Za 100tys.zł mogę się poświęcić i zorganizować materiał do budowy a i z US będę miał zwrot icon_smile.gif
Ekipę do SSO miałem od 25-50tys.zł,materiał na SSO na płycie ok.70tys.zł.Wybrałem średnią i wg w miarę dokładnych danych cenowych na stan dzisiejszy SSO będzie ok.110-120tys.zl,SSZ 120-130tys.zł.
To jest podstawa,dalej to zeleży od grubości portfela,bo można i 300tys.zł wydać na wykończenie icon_smile.gif


Nie za bardzo rozumie porównywanie przez ciebie ceny za domek jaki chce budować SRX (180,5 m2 dwie kondygnacje) z twoją parterówką (118,7 m2). Podane przez ciebie kwoty 100 tys za SSO to realna kwota.
Link do komentarza
Cytat

Czyli nie powinienem tu zamieszczać wogóle informacji cenowych bo to nadal będzie uważane za reklamę ? Dziwne. Wydawało mi się że przekazane przeze mnie informacje były dużo konkretniejsze od zamieszczonych przez innych forumowiczów.
Podanie jakieś dziwnej kwoty ile ktoś zapłacił wykonawcy nie określający czy jest to kwota netto/brutto, z fakturą czy na rachunku, a może wynagrodzenie dla Pana Zenka spod budki z piwem który pracuje na czarno to trochę mało konkretne informacje.



nikt nie poda konkretnej ceny za ten czy inny dom - są to wyceny bardzo orientacyjne .... także Twoja wycena nie jest dokładna ... sam pisałeś o "widełkach" ... i ja się z tym zgodzę - nie da się dokładnie określić ceny konkretnego domu przed wybudowaniem go ... bo wszystko zależy od tego co chce tam inwestor ... Ty podałeś ten najniższy standard - białe okna i te sprawy .... rozejrzyj się i popytaj - kto teraz wstawia białe okna? icon_eek.gif
więc dlaczego Twoja wycena ma być najdokładniejsza i najrzetelniejsza, skoro autorka wątku pójdzie do 5 innych firm i dostanie 5 różnych wycen ? zagwarantujesz jej , że pójdzie i dostanie taką cenę jaką Ty tu podałeś?
więc na ile Twoja kwota jest rzetelna biorąc pod uwagę, ze nie wybuduje z Twoją firmą?
i tutaj sprawa dokładności i Twoich konkretów jest o kant doopy ...

a reklama ? tak, aż w oczy razi .... co do złotóweczki , szkoda tylko że po najniższej linii oporu ...
białe okna to już nie jest standard - to już powoli przeżytek ... może czas zweryfikować spojrzenie na tą sprawę?
ale wtedy i cenę musiałbyś podnieść , a to już nie byłaby taka super reklama ... prawda?

edit ...
nie wiem.... może tylko mnie to razi ... umówmy się, ze jeśli innym i Redakcji Twoja taktyka nie przeszkadza , to ja też odpuszczę ...
Link do komentarza
Nie wiem po co wy tu znowu koty drzecie (schodząc przy okazji coraz bardziej z głównego tematu).
Może przypomnijcie sobie pierwszy wpis i zadane przez SRX pytania
Cytat

Witam,
Chciałam się zapytać czy jest realna szansa na wybudowanie domu za 350 tys? Chcę zatrudnić firmę, która zajęłaby się tym kompleksowo od fundamentów po wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne.
(...)Jaki stan udałoby się wykonać za te 350 tys? Z tego co na chwilę obecną wiemy to to, że dom będzie na pewno częściowo podpiwniczony, ogrzewanie wolelibyśmy węglowe niż gazowe, np. piec na ekogroszek. Chcemy również dwa kominki w obu salonach.(...)
Nie mamy wśród znajomych ani rodziny osoby, która się budowała dlatego kompletnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie tych kosztów. Nie wiem czy tylko z taką wstępną wizją, z upatrzonym, ale jeszcze nie kupionym projektem mogę iść do firmy budującej domy i prosić o jakąś szacunkową wycenę, a z drugiej strony nie chcę podejmować decyzji o budowie domu jeśli nie wiem czy nie przerośnie to mnie finansowo.(...)
Dlatego zwracam się do Was o pomoc i chcę wiedzieć czy taki mój plan w ogóle ma sens i czy te 550 000 starczy na wykonanie wszystkiego. Dom stanąłby na śląsku, w okolicach Tychów.


Oczywiście, że post profihouse jest formą autoreklamy, ale mieści się w temacie wątku i jednocześnie jest prawdopodobnie najtrafniejszym i najbardziej "na temat" spośród naszych dotychczasowych odpowiedzi.
Bardziej rzeczowy post jest w stanie napisać tylko inwestor, który wybudował już dom w/g projektu: "Nastrojowy-MuratorC15" lub niezależny specjalista z branży budowlanej.
Profi nie zmusza SRX do podpisania umowy.
(Tak na marginesie zdecydowanie wolę taką "jawną" reklamę, niż wpisy ludzi z branży udających na forum inwestorów i / lub ośmieszających konkurencję.)
Proponuję zakończyć nagonkę na Profiego i przyjąć, że jest to po prostu pierwsza z bardzo wstępnych i orientacyjnych ofert, po które i tak SRX ma zamiar wybrać się w poniedziałek.
Cytat

(...)Poza tym bardzo dużo się dowiedziałam od Was i jak na początku miałam totalny mętlik w głowie, teraz jakby się trochę przejaśniło. Mam weekend żeby jakoś w miarę ogarnąć temat i w poniedziałek pochodzę po firmach najpierw się popytać o orientacyjny kosztorys. icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

nikt nie poda konkretnej ceny za ten czy inny dom - są to wyceny bardzo orientacyjne .... także Twoja wycena nie jest dokładna ... sam pisałeś o "widełkach" ... i ja się z tym zgodzę - nie da się dokładnie określić ceny konkretnego domu przed wybudowaniem go ... bo wszystko zależy od tego co chce tam inwestor ... Ty podałeś ten najniższy standard - białe okna i te sprawy .... rozejrzyj się i popytaj - kto teraz wstawia białe okna? icon_eek.gif
więc dlaczego Twoja wycena ma być najdokładniejsza i najrzetelniejsza, skoro autorka wątku pójdzie do 5 innych firm i dostanie 5 różnych wycen ? zagwarantujesz jej , że pójdzie i dostanie taką cenę jaką Ty tu podałeś?
więc na ile Twoja kwota jest rzetelna biorąc pod uwagę, ze nie wybuduje z Twoją firmą?
i tutaj sprawa dokładności i Twoich konkretów jest o kant doopy ...

a reklama ? tak, aż w oczy razi .... co do złotóweczki , szkoda tylko że po najniższej linii oporu ...
białe okna to już nie jest standard - to już powoli przeżytek ... może czas zweryfikować spojrzenie na tą sprawę?
ale wtedy i cenę musiałbyś podnieść , a to już nie byłaby taka super reklama ... prawda?

edit ...
nie wiem.... może tylko mnie to razi ... umówmy się, ze jeśli innym i Redakcji Twoja taktyka nie przeszkadza , to ja też odpuszczę ...


Odnośnie naszych widełek, to gwarantujemy budowę w podanej przez nas cenie budynku zgodnie z projektem. Jeśli chodzi o zmianę koloru okien to jest to tak drobna dopłata, iż jesteśmy w stanie jej wysokość przyjąć na siebie w ramach negocjacji oferty i umowy. Jeśli więc rozmawiamy o jakimkolwiek przedziale cenowym to dotyczy to kwoty niższej niż podana przeze mnie.
Nie nakłaniam nikogo do tego aby budował właśnie ze mną. Na ilość zleceń nie narzekam i wraz z zakończonymi zleceniami przybywa nam kolejnych Klientów z polecenia byłych kontrachentów. Ceny podaję po to aby przybliżyć osobom zainteresowanym budową kwotę o jakiej winni rozmawiać z generalnym wykonawcą.
Co do zakresu prac to jesteś pierwszą osobą która o to spytała. Ten temat również poruszałem na innym forum, ponieważ wielokrotnie spotkałem się z zapytaniem na skrzynce mailowej o koszt budowy. Na etapie wstępnych rozmów oczywiście podajemy gołą kwotę, lub prosimy o uszczegółowienie zapytania o materiały, standard wykończenia. Nikt jednak nie zawraca sobie głowy tym, aby zainteresować się co dokładnie obejmuje cena. Inwestorzy zbierają najpierw informację o cenach, potem wybierają najtańsza, a potem rozmawiają z wybraną firmą co jest w jej ofercie. Sposobów zaoszczędzenia w trakcie budowy jest bardzo wiele, niektóre mogą doprowadzić potem do kosztownych napraw. Inwestor jednak uświadamia sobie to dopiero po pewnym czasie.

Cytat

Proponuję zakończyć nagonkę na Profiego i przyjąć, że jest to po prostu pierwsza z bardzo wstępnych i orientacyjnych ofert, po które i tak SRX ma zamiar wybrać się w poniedziałek.


Bardzo dziękuję za opinię.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o zmianę koloru okien to jest to tak drobna dopłata, iż jesteśmy w stanie jej wysokość przyjąć na siebie w ramach negocjacji oferty i umowy.


okleina to około 15-20% za stronę


Cytat

....wielokrotnie spotkałem się z zapytaniem na skrzynce mailowej o koszt budowy. Na etapie wstępnych rozmów oczywiście podajemy gołą kwotę, lub prosimy o uszczegółowienie zapytania o materiały, standard wykończenia. Nikt jednak nie zawraca sobie głowy tym, aby zainteresować się co dokładnie obejmuje cena. Inwestorzy zbierają najpierw informację o cenach, potem wybierają najtańsza, a potem rozmawiają z wybraną firmą co jest w jej ofercie.


niestety znam to z doświadczenia, najważniejsza jest cena a nie zakres.....

robiąc "rekonesans rynku" spotkałem się z przypadkami braku izolacji, braku elementów ozdobnych oraz gzymsu wokół budynku (jak to stwierdził ktoś: "nie liczyłem bo to dużo kosztuje"). Generalnie oferty firm są strasznie ogólnikowe, a jak się zadaje różne pytania to się zaczynają schody (zakłopotanie i dopłaty)
Link do komentarza
Cytat

okleina to około 15-20% za stronę


20% ale mamy dobre ceny w przeliczeniu na m2 okna icon_smile.gif W sumie za jednostronny kolor przy średniej wielkości domku jest to poziom cenowy 1500 zł netto.

Cytat

niestety znam to z doświadczenia, najważniejsza jest cena a nie zakres.....
robiąc "rekonesans rynku" spotkałem się z przypadkami braku izolacji, braku elementów ozdobnych oraz gzymsu wokół budynku (jak to stwierdził ktoś: "nie liczyłem bo to dużo kosztuje"). Generalnie oferty firm są strasznie ogólnikowe, a jak się zadaje różne pytania to się zaczynają schody (zakłopotanie i dopłaty)


Jako Kierownik Budowy spotkałem się z sytuacjami gdzie wykonawca robił za wąskie wykopy na ławy o 20 cm bo nie zauważył że w projekcie ma jeszcze rysunki szczegółowe, zapomniał o stopach fundamentowych, fundamenty zalewał betonem z betoniarki, ściany z gazobetonu na klej murował tak że światło prześwitywało na drugą stronę, itp... Również bardzo popularne i intensywnie propagowane na tym forum jest zalewanie fundamentów bezpośrednio w gruncie z wykonaniem prowizorycznej izolacji z foli PE.
Link do komentarza
Cytat

20% ale mamy dobre ceny w przeliczeniu na m2 okna icon_smile.gif W sumie za jednostronny kolor przy średniej wielkości domku jest to poziom cenowy 1500 zł netto.


średnią cenę zakupu przy oknie 1,50 x 1,50 możesz podesłać na pw. ogólnie większość producentów i tak używa tych samych okuć, największa chyba różnica jest na profilach oraz na jakości wykonania okna
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...