Skocz do zawartości

Budowa Instalacji DGP Domek Jednorodzony z Poddaszem U


Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie kończenia parteru i przygotowywania się do zalewnia stropu. W ostatniej chwili namyśliłem się na zamontowanie systemu DGP w moim domu i wiem ze było by dobrze rozplanować sytem przed wylaniem ewentualnego stropu.

Brak obrazka

w linku nakreśliłem (sorry ze w pancie ale nie miałem aktualnie dostępu do projektu) schemat parteru i jestem ciekawy czy dobrze to sobie wymyśliłem. Ze względu ze nie mam doświadczenia to chciał bym żeby ktoś opisał jakiej średnicy powinien być przepust na 1 piętro i jakie rurki powinny być w poszczególnym miejscu icon_smile.gif pierwssze pietro bedzie wyglądało podobnie rura z dopływem turbina z rozdzielaczem na 3 pokoje.


Pozdrawiam

harry881
Link do komentarza
Cytat

Jaką automatykę wymyślił Szanowny Pan do poszczególnych pokojów?



Nie wiem czy dobrze ale myślałem ze dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie automatycznego regulatora obrotów wentylatora w turbinie w zależności od temperatury. I dodatkowo przed wlotem do każdego pokoju zastosować przepustnicy.
Link do komentarza
W czasach ( nazwijmy to ) krzyżackich ( czasy ogrzewania kominkiem) - rolę automatyki pełniły grube mury i małe okna – duża masa odbierała nadmiar ciepła i stabilizowała temperaturę. W domach izolowanych o znacznie mniejszych możliwościach akumulacyjnych, koniecznością są precyzyjne systemy „ustawiania temperatury” zwłaszcza przy ogrzewaniu nadmuchowym, które jest od razu odczuwalne. Im lepsza izolacja tym ważniejsza precyzja ustawienia temperatury. Każdy pokój ma różne potrzeby dla utrzymania stałej temperatury ( zyski ze sprzętów, osób, światła, słońca, ilość okien…) dlatego im lepsza izolacja tym precyzyjniejsze ogrzewanie.
Znalazł Pan już termostaty, siłowniki i precyzyjne kryzy, czy może tylko domu Pan po prostu nie zaizoluje.

Link do komentarza
albo takie zaplanowanie umiejscowienia kominka, żeby był w centralnym punkcie domu... wtedy odległości do poszczególnych pomieszczeń się wyrównują, odległość rzadko przekracza 6m, a ta z kolei nie jest problem.
Choć czytałem o instalacjach DGP grawitacyjnych, gdzie odległość do pokonania dla strugi ciepłego powietrza miała 12-15m, ale nigdy nie było mi dane tego dotknąć. Ale podobno się da... tak przynajmniej twierdza spece kominkowi.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

albo takie zaplanowanie umiejscowienia kominka, żeby był w centralnym punkcie domu... wtedy odległości do poszczególnych pomieszczeń się wyrównują, odległość rzadko przekracza 6m, a ta z kolei nie jest problem.
Choć czytałem o instalacjach DGP grawitacyjnych, gdzie odległość do pokonania dla strugi ciepłego powietrza miała 12-15m, ale nigdy nie było mi dane tego dotknąć. Ale podobno się da... tak przynajmniej twierdza spece kominkowi.


U mnie kominek jest przy ścianie zewnętrznej jak komin niestety ale najdłuższy przewód ma ok 7m i powiem że to działa z tym że to jest tak zrobione że do pokoi na poddaszu nawiewy są w ścianie kolankowej a w 1 pokoju w podłodze a na parterze w suficie w 1 pokoju i w łazience i to koniec. Grzeje to bardzo wydajnie w łazience jest taki myk ze włącza sie wyciąg w kratce wywietrznik-owej i jest cieplutko i sucho pranie w zimie suszy się lepiej niż w lecie. z resztą w zimie po 2 dniach palenia w kominku wilgotność w domu wynosi ok 30% jak podhajcuje dłużej i jest mróz na dworze to nawet do 15 % zszedłem z tym ze teraz to mam wilgotność na poziomie 56%. Mam mały parter 66m2 i góra też domek pudełeczko łatwy do ogrzania, Ale nawet gdyby to był 120 metrowy parter to i tak na dmuchawę bym się nie zdecydował bez sensu jak sa przerwy w zasilaniu to doceniam prostotę swojego rozwiązania. I jeszcze jedno mam kosmicznie przewymiarowany kominek i sobie to chwalę bo jeżeli ogrzewam dom prądem to moc grzewcza wynosi około 6,5 kw a kominek ma 16 kw, ale ma duże palenisko i nie trzeba rąbać drewna na drobno a to upierdliwe icon_biggrin.gif , Po prostu w sezonie jesiennym spalam 1 załadunek na dobę i jest super w listopadzie 2 na dobę w mrozy 3 i tyle, Kominek działa na zasadzie hulajnogi jak juz wydaje sie ze zgasł czekam z 2 h dokładam świeże drewno i opala dalej. Mam Tarnawe i nie zamienię na żaden inny to kominek żeliwny konwekcyjny 2/3 co najmniej energii oddaje przez konwekcję idealny do ogrzewania grawitacyjnego DGP polecam.
Link do komentarza
Cytat

warunkiem grawitacji dgp jest nierozległy dom niewielki o zwartej bryle, jeżeli spora parterówka to trzeba by wentylator bez tego będzie cięzko


Nie znam takich warunków grawitacji - wzajemne przyciąganie jest stałe i nie ma znaczenia wielkość domu.
Ja pisałem o konwekcji - ciepłe powietrze z "wychodząc" z kanałów przy podłodze "pociąga" za sobą następne. Im większa różnica temperatur, tym silniejszy ciąg. Układ taki jest w części samosterujący.
Cytat

Choć czytałem o instalacjach DGP grawitacyjnych

wielokrotnie wykazał Pan się nieznajomością zagadnień związanych z fizyką ( ostatnio zrozumienie wykresu Molliera) - teraz to ... Błagam Pan sobie poczyta czym się różni grawitacja od konwekcji - będzie łatwiej Panu coś wytłumaczyć. Przepraszam ale niech Pan sobie wyobrazi, że jakiś ciemniak bez podstawówki przeczyta o grawitacyjnym DGP i umieści nawiew z kominka na suficie!
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Nie znam takich warunków grawitacji - wzajemne przyciąganie jest stałe i nie ma znaczenia wielkość domu.
Ja pisałem o konwekcji - ciepłe powietrze z "wychodząc" z kanałów przy podłodze "pociąga" za sobą następne. Im większa różnica temperatur, tym silniejszy ciąg. Układ taki jest w części samosterujący.
wielokrotnie wykazał Pan się nieznajomością zagadnień związanych z fizyką ( ostatnio zrozumienie wykresu Molliera) - teraz to ... Błagam Pan sobie poczyta czym się różni grawitacja od konwekcji - będzie łatwiej Panu coś wytłumaczyć. Przepraszam ale niech Pan sobie wyobrazi, że jakiś ciemniak bez podstawówki przeczyta o grawitacyjnym DGP i umieści nawiew z kominka na suficie!


Napisałem że nawiew w suficie tylko w 1 pokoju działa symbolicznie, nie jest to problem wejście do pokoju jest bezpośrednio z salonu i powietrze napływa przez drzwi. Warto go jednak było zrobic bo po zamknięciu drzwi jednak jest chłodniej ale nie zupełna psiarnia. W łazience natomiast nawiew sufitowy działa super bo powietrze jest zasysane przez kratkę wyciągową.

Panie Tomaszu ja jedynego Moljera jakiego pamiętam to z lekcji języka polskiego icon_eek.gif ale w formie wykresu to ie widziałem słowo honoru. Z fizyki mialem 3 i mnie ona nie interesowała nigdy, dlatego nie odnoszę się do niej w moich wpisach tylko do wniosków wynikających z moich doświadczeń. Nie wiem co działa u mnie w domu konwekcja czy grawitacja ważne że działa. icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie znam takich warunków grawitacji - wzajemne przyciąganie jest stałe i nie ma znaczenia wielkość domu.
Ja pisałem o konwekcji - ciepłe powietrze z "wychodząc" z kanałów przy podłodze pociąga" za sobą następne. Im większa różnica temperatur, tym silniejszy ciąg. Układ taki jest w części samosterujący.
wielokrotnie wykazał Pan się nieznajomością zagadnień związanych z fizyką ( ostatnio zrozumienie wykresu Molliera) - teraz to ... Błagam Pan sobie poczyta czym się różni grawitacja od konwekcji - będzie łatwiej Panu coś wytłumaczyć. Przepraszam ale niech Pan sobie wyobrazi, że jakiś ciemniak bez podstawówki przeczyta o grawitacyjnym DGP i umieści nawiew z kominka na suficie!


Aha, to pańska fizyka mówi że może występować tylko zasysanie... inny rozkładów ciśnień w kanałach pan nie dopuszcza?

Obrażając czytających i tych co takie układy mają u siebie zainstalowane (z takim rozmieszczeniem kanałów), może nieoptymalnie, ale jednak działające, i to całkiem nieźle, opisz pan jak ma pan to zrobione u siebie.

I moja sugestia... poszukaj pan gimnazjum wieczorowego i zapisz się do niego celem uzupełnienia braków wiedzy.
Link do komentarza
napchali stali i sie po.... przepraszam kazdy ma troche racji ale kominek z dgp czy bez z tutawentylatorem czy bez to zawsze prototyp .tutaj dalbym wentylator bez regulatora wystarczy termostat -regulacja temperatury kominkiem a najwazniejszy jest swobodny przeplyw powietrza wtornego z kominka dgp-pokoje-kominek czyli cyrkulacja a tarnavy sa dobre tylko maja duza bezwladnosc i mala wizje ognia a w kominku i o to chodzi
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...