Skocz do zawartości

Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?


Recommended Posts

W mojej gminie przepisy lokalne pozwalają na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Zastanawiam się więc, czy warto inwestować w oczyszczalnię, gdyż słyszałem, że po kilku latach trzeba wykonać gruntowny remont polegający na przełożeniu drenów rozsączających. Ewentualnie jaki inny system wybrać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/12131-czy-warto-inwestowac-w-przydomowa-oczyszczalnie-sciekow

Link do komentarza
Najrosądniej i najtaniej polecam oczyszczalnie z drenażem,ja wydałem kase na oczyszczalnie biologiczną koszt z montazem ok 15 000zł,ale porazka najpierw sterownik nie wytrzymał niskich temperatur,a teraz padł napowietrzacz napewno nie polecam Poliplasta EP-6 dużo chińszczyzny,jak na pół roku eksploatacji to jestem rozczarowany.
Link do komentarza
Ja użytkuję biologiczną(dwa i pół roku) i poza tym że na początku miałem z nią problem co do ustawienia(opisane na tym forum). Teraz nie mam żadnych problemów. icon_smile.gif Jeśli chodzi o kompresor ze sterownikiem, to mam go w piwnicy i nie jest narażony na niskie temperatury. Poza tym ja miałem wybór miedzy oczyszczalnią i szambem, bo miasto odpowiedziało mi odmownie na podłączenie do kanalizacji. Na tej podstawie mogłem dostać dofinansowanie. icon_smile.gif

Edit:
Cytat

Najrosądniej i najtaniej polecam oczyszczalnie z drenażem,ja wydałem kase na oczyszczalnie biologiczną koszt z montazem ok 15 000zł,ale porazka najpierw sterownik nie wytrzymał niskich temperatur,a teraz padł napowietrzacz napewno nie polecam Poliplasta EP-6 dużo chińszczyzny,jak na pół roku eksploatacji to jestem rozczarowany.



Ja z tym stwierdzeniem się nie zgadzam.Dużo zależy od wielkości działki i od terenu w jakim będzie oczyszczalnia. Biologiczna nie potrzebuje za dużo miejsca i nie trzeba rozkopywać dużo terenu.Jeśli chodzi o koszta to w moim przypadku licząc materiał do rozsączania (mimo ze mam teren piaszczysty)kalkulując dużej różnicy w kosztach nie było. Dodam że w razie problemów z rozsączaniem trzeba rozkopać. Takiego problemu z biologiczną nie ma(studnia chłonna). Najwyżej wymienisz kompresor przy awarii. Oczywiście kontrole trzeba robić. Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
u nas jest przydomowa oczyszczalnia ścieków - bardzo ekoniczne i dobre rozwiązanie, tym bardziej, że załapaliśmy się na dotację i wiele nas nie kosztowała. Mamy biologiczną, mamy spory ogród, więc było gdzie rozłożyć drenaże. Ja polecam to rozwiązanie każdemu, kto nie ma kanalizacji i odpowiednio dużą działkę.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Wybór typu oczyszczalni zależy od po pierwsze warunków gruntowych i możliwości technicznych. A po drugie od podejścia inwestora do tego tematu. Są tacy, którzy wolą zapłacić więcej ale mieć pewność, że urządzenie będzie im służyło bardzo długo, a w razie jakiś problemów uzyskają pomoc serwisową. Inni wolą kupić proste, tanie rozwiązanie, nawet kosztem jego trwałości, skuteczności i funkcjonalności. Różne mogą być motywacje i pewnie każdy znajdzie plusy i minusy.
Co do awaryjności oczyszczalni biologicznych to oczywiście urządzenia elektryczne (np. kompresor, pompa, sterowanie) mogą ulec awarii i trzeba się z tym liczyć. Jednak są to pojedyncze przypadki a ich wymiana zazwyczaj nie jest skomplikowana. Dodatkowo rzetelni producenci dają na te urządzenia gwarancję, więc ich wymiana nie wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Za to skuteczność oczyszczania ścieków takich oczyszczalni jest zdecydowanie wyższa.
Link do komentarza
Trudno mnie się wypowiadać na temat zapewnień o skuteczności oczyszczania przez wspomniana oczyszczalnię. Jednak w przypadku tradycyjnych oczyszczalni drenażowych proces doczyszczania ścieków odbywa się już bezpośrednio na drenażu, w związku z czym bardzo trudno jest nawet ocenić na ile to jest skuteczne. Faktem jednak jest, iż w przypadku oczyszczalni drenażowych jeszcze bardzo brudne ścieki trafiają na drenaż i do gleby. Z jakiegoś powodu nasi zachodni sąsiedzi już wycofali możliwość montowania oczyszczalni drenażowych. W przypadku oczyszczalni biologicznych mamy jasną sytuację, gdyż efekt oczyszczania ścieków możemy pobrać na wypływie ze zbiornika i po prostu przebadać.
Link do komentarza
Oczywiście nie wypada mnie nic innego jak polecić rozwiązanie firmy HABA. W rozwiązaniach oczyszczalni biologicznej znajduję się model idealnie dopasowany dla 4 osobowej rodziny.
Więcej szczegółów o tej oczyszczalni znajduje się tutaj: http://www.haba.pl/oferta/oczyszczalnie-sc...ncyjne-sbr.html
Aczkolwiek polecam również kontakt telefoniczny z firmą Haba. Będzie łatwiej i rzetelniej dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane akurat do tej konkretnej działki i warunków.
Link do komentarza

No dobra - ja tam problemów nie widzę by sie zapytać wprost i tak publicznie.
Ja mam piach na działce - więc raczej słabo przepuszczalny nie jest.
Dla drenaży mam zostawione 30m - wliczając w to zbiornik mam 40mb w linii prostej od budynku.
Jak nie trzeba to mogę z drugiej strony budynku - wtedy mam 50m w linii prostej do stawu, ale jakoś tego nie widzę by kanalizę ciągnąć przez pokoje (10 m)

To co Pan może polecić ?
Link do komentarza
Ja ze swojej strony polecam jak najbardziej tą oczyszczalnie, której grafikę pan załączył. To w pełni biologiczna oczyszczalnia o bardzo wysokiej jakości wykonania oraz wysokiej skuteczności oczyszczania ścieków. Z całą pewnością będzie ona służyła bardzo długie lata.
Jeżeli jednak na działce rzeczywiście są aż tak dobre warunki wodno-gruntowe to można jeszcze rozważyć zamontowanie oczyszczalni drenażowej. Aczkolwiek nie będzie ona służyła tak długo jak oczyszczalnia biologiczna. Ogólny trend obserwowany przez nas idzie zdecydowanie w stronę oczyszczalni biologicznych i taką właśnie polecam.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Ja ze swojej strony polecam jak najbardziej tą oczyszczalnie, której grafikę pan załączył. To w pełni biologiczna oczyszczalnia o bardzo wysokiej jakości wykonania oraz wysokiej skuteczności oczyszczania ścieków. Z całą pewnością będzie ona służyła bardzo długie lata.
Jeżeli jednak na działce rzeczywiście są aż tak dobre warunki wodno-gruntowe to można jeszcze rozważyć zamontowanie oczyszczalni drenażowej. Aczkolwiek nie będzie ona służyła tak długo jak oczyszczalnia biologiczna. Ogólny trend obserwowany przez nas idzie zdecydowanie w stronę oczyszczalni biologicznych i taką właśnie polecam.




Cytat

Pytanie do użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków: jak to wygląda z Waszej strony? Jakie plusy i minusy zaobserwowaliście w trakcie użytkowania?


Witam. Czy Wasze "nicki" to zbieg okoliczności icon_idea.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam. Czy Wasze "nicki" to zbieg okoliczności icon_idea.gif



Oczywiście, że to nie zbieg okoliczności. Jesteśmy polskim producentem przydomowych oczyszczalni ścieków, a na forum staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości osób, które zastanawiają się nad montażem takich systemów. Staramy się służyć radą i przekazać jak największą ilość informacji, którą udało nam się uzyskać w trakcie zdobywania doświadczenia w zakresie POŚ. icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...