Skocz do zawartości

kominek z rozprowadzenie ciepła


Gość

Recommended Posts

czy to prawda, że przy kominku z rozprowadzeniem ciepła, w miejscu, gdzie powietrze jest nawiewane do pomieszczenie, powstają brudne smugi i zasadniczo ściany nadają się do malowania po każdym sezonie grzewczym?? Będę wdzięczna za komentarze osób, które mają taką instalację u siebie w domu.
Link do komentarza
Ruch ciepłego powietrza powoduje również przemieszczanie się kurzu, który przy wylotach nawiewnych może osiadać na ścianie. Dobór odpowiednich kratek nawiewnych kierujacych ciepłe powietrze w dół zmniejsza to ryzyko, ale i tak po pewnym czasie w okolicach wylotów nawiewu pojawią się ciemniejsze smugi.
Link do komentarza
Skierować można, tylko, ze nie da się tego zrobić perswazją. Trzeba pokonywać siły fizyki wentylatorami, min 150W (400m3/h) co poza opłatami daje też stały szym . Sprzedawane wentylatory są znacznie głośniejsze (cena) niż te w wentylacjach mechanicznych. Muszą też dawać znacznie większy strumień co powoduje, wilgotność 15-25% co poprostu jest niezdrowe!! Oczywiście "!" doda, że mozna założyć też układ nawilżania... itd. A NIE LEPIEJ I TENIEJ ROBIĆ WSZYSTKO DOBRZE???
Link do komentarza
Panie T.B.
Pisząc odpowiedź zrobił Pan jakieś skróty myślowe, które trudno odgadnąć.
Czy wentylatorów do "wentylacji mechanicznych" nikt nie sprzedaje, jeśli "sprzedawane wentylatory są głośniejsze niż te w wentylacjach mechanicznych"?
Co ma strumień do wilgotności? Czy cyrkulacja powietrza wewnątrz mieszkania wywołana wentylatorem kominkowym może zmniejszyć wilgotność powietrza w mieszkaniu? Jakim cudem?
Najlepiej byłoby, aby wypowiadał się Pan o tym, na czym Pan się zna, czyli o wentylacji i rekuperacji. Natomiast o ogrzewaniu nadmuchowym i kominkowym ma Pan wiedzę tylko teoretyczną i to sprzed paru dziesięcioleci. Radzę więc wyjechać w teren, obejrzeć kilka dobrych i kilka złych instalacji ogrzewania nadmuchowego oraz kominkowego i po tym rekonesansie dopiero wypowiadać się o nich na tym forum. A dopóki Pan tego nie zrobi, to radzę nie pisać postów na te tematy. I proszę przyjąć do wiadomości, że instalacje, które Pan tak często krytykuje, mogą być dobre. Ogrzewanie nadmuchowe pracuje często z przepływem około 100m3/h/kW, czyli np. przy piecu 14kW w domu jednorodzinnym nawiew wynosi ponad 1400m3/h i hałas w ogrzewanych pomieszczeniach może być poniżej 30dB(A). A skoro można tak zrobić nadmuchowe, to można także kominkowe. Ale - jak wszystko - co można zrobić dobrze, można również zrobić źle.

Pani Domiko i Szanowna Redakcjo
Ruch powietrza ciepłego, i chłodnego także, oczywiście powoduje przemieszczanie się kurzu, jeśli kurz w powietrzu lub na jego drodze się znajduje. Każde ogrzewanie pomieszczeń, nawet promiennikowe, powoduje jakiś ruch powietrza, a więc mniejsze lub większe przemieszczanie się kurzu. Kaloryfery pod oknami także wywołują ruch powietrza, a firanki w oknach dość skutecznie ten kurz wyłapują. I wtedy firanki są jedynym filtrem kurzu w mieszkaniu. Przy grawitacyjnym ogrzewaniu kominkowym nawiewu nie można umieścić pod oknami i nie można zastosować żadnego filtra, więc rozprowadzanie kurzu i smugi przy kratkach są nieuniknione. Natomiast przy wymuszonym ogrzewaniu kominkowym można zastosować wentylator i dobry filtr. Ale nie turbinę kominkową z tych oferowanych na rynku, bo mają za małe przepływy tylko kilkuset m3/h i za małe spręże. Wentylator powinien dawać przepływ około 100m3/h/kW (kW dotyczy mocy wkładu kominkowego) i spręż około 250Pa aby pokonać opory instalacji i opory dobrego filtra. Wtedy nawiewane powietrze może być prawie wolne od kurzu, więc nie powoduje smug na ścianach, a także temperatura nawiewu nie przekroczy 45stC, czyli nawiew spełni obowiązujące przepisy budowlane tak samo jak poprawne ogrzewanie nadmuchowe. I dobrze by było, aby Szanowna Redakcja podsunęła ten post autorom tekstów o ogrzewaniu kominkowym publikowanych w tym portalu, aby trochę "przewietrzyli" swoje teksty.
Link do komentarza
Przepraszam 100m3 / h przy anemostatach pod sufitem?? Jakie kilkadziesiąt lat?? Byłam w Malborku i widziałem nawiewy w podłodze. Trudno zaprzeczyć, a od wielu lat zajmuję się montaowaniem tego typu instalacji, że sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach temperaturę jest awykonalne.
Link do komentarza
Szanowny Wentylku
Nie 100m3/h tylko 100m3/h/kW. I w poście podałem przykład jak m3/h/kW rozumieć - że przy piecu 14kW oznacza to przepływ 1400m3/h. Natomiast czy nawiew spod sufitu czy znad podłogi nie pisałem nic. Podobnie jak o sterowaniu temperaturą. Zastosowałeś brzydki chwyt - przypisałeś mi teksty, których nie napisałem, aby wykazać, że Twoje na wierzchu.
A tak w ogóle, drogi Wentylku, to wątek jest o kurzu przy ogrzewaniu kominkowym, a nie o wszystkim dotyczącym ogrzewania kominkowego i nadmuchowego. Ale proszę bardzo, możemy dyskutować również o innych sprawach. Napisz o jakich chcesz.
Link do komentarza
Wentylku
Użyj swego psudonimu do zahamowania złości. A gdy się już Ci ona minie, to weź pod pachę T.B. i razem obejrzyjcie sobie pierwszą lepszą instalację ogrzewania nadmuchowego, w której wentylator nawiewa powyżej 1400m3/h i hałasuje 55-60dB(A), a w ogrzewanych pomieszczeniach jest poniżej 30dB(A).
Link do komentarza
Nie musi mnie nikt brać pod pachę. Nie udźwignie, a instalacje widziałem wentylacjami się troszkę zajmuję, i słyszłem 1400m. I bez żadnej złości, bo o co, (przecież sprzedawałem takie rzeczy) mogę powiedzieć , że kłamiesz.
Link do komentarza
Bede montowal kominek z zamiarek glownego zrodla ogrzewania 120m domu Kominek ma moc 13 kw Zastanawiam sie czy stosowac wymuszony obieg powietrza czy da sie to zrobic grawitacyjnie. Moze ktos zna adres jakiejs WWW z przykladowymi rozwiazaniami, wskazowkami lub zasadami jakich sie trzeba trzymac
pozdrawiam i dziekuje
a.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...