Skocz do zawartości

Problem z ociepleniem poddasza


Recommended Posts

im więcej tym lepiej , potwierdzam co pisze Barbossa... obniży Ci to trochę sufit , ale zwiększy izolacyjność ... mniej ciepła ucieknie zimą , mniej ciepła dostanie się latem ... te 25cm to chyba takie minimum ...
daj więcej na stelaż a mniej miedzy krokwie - ponadto pomyśl , czy nie zrobić od góry sznureczków które powstrzymałyby wełnę przed rozprężeniem i zatkaniem szczeliny wentylacyjnej w niekorzystnych warunkach ...
Link do komentarza
Cytat

między krokwie akurat wejdzie 15stka więc już tego odchudzać nie będziemy
co do sznureczków to nie wiem o czym piszesz, wiem że jakiś sznur mam na liście zakupów ale te i tak będzie robił wykonawca, sami na ocieplanie się nie porywamy i pozwolimy zarobić osobom w tym wprawionym



w takim razie zapytaj , czy zabezpieczą wełnę od strony dachu w jakiś sposób , żeby się nie rozprężyła z czasem i nie zatkała szczeliny wentylacyjnej ...
ja osobiście nie mam takiego zabezpieczenia ani w formie sznureczka, ani w formie folii (bo tak też można ponoć) ... ale była dyskusja na forum, że dobrze o to zadbać....
Link do komentarza
Cytat

w takim razie zapytaj , czy zabezpieczą wełnę od strony dachu w jakiś sposób , żeby się nie rozprężyła z czasem i nie zatkała szczeliny wentylacyjnej ...
ja osobiście nie mam takiego zabezpieczenia ani w formie sznureczka, ani w formie folii (bo tak też można ponoć) ... ale była dyskusja na forum, że dobrze o to zadbać....


Jeżeli robi się pełne deskowanie to nie trzeba o to się bać. Problem może wystąpić jeżeli używa się foli wstępnego krycia (zwanej też membraną)nisko czy mało przepuszczalnej,wtedy należy zastosować te sznurki aby wełna nie dotykała FWK, przy foliach wysokoparaprzepuszczalnych ponoć wełna może się stykać bezpośrednio z folią (membraną).
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli robi się pełne deskowanie to nie trzeba o to się bać. Problem może wystąpić jeżeli używa się foli wstępnego krycia (zwanej też membraną)nisko czy mało przepuszczalnej,wtedy należy zastosować te sznurki aby wełna nie dotykała FWK, przy foliach wysokoparaprzepuszczalnych ponoć wełna może się stykać bezpośrednio z folią (membraną).



ale tu nie chodzi o stykanie z deskami czy folią w kontekście skraplania czy czegoś tam - nie nam się na tym , więc nie będę się wypowiadać .... natomiast tu chodzi o to , żeby nie została zatkana szczelina wentylacyjna ...
wełnę ludziska kupują różnej jakości z różnych firm ... jedna się bardziej rozpręża , inna mniej ... więc można ograniczyć ją według mnie sznureczkami od góry , żeby nie zatkała szczeliny i żeby był przewiew icon_wink.gif
jak napisałam - ja tak nie zrobiłam , nie uważałam za konieczne ... ale wiem, że teraz ludziska i tak też robią "na wszelki wypadek" icon_smile.gif

Link do komentarza
Szczelina wentylacyjna pod deskowaniem czy FWK jest potrzebna w momencie kiedy membrana ma małą paro-przepuszczalność dla odprowadzenia wilgoci.
Jeśli paro-przepuszczalność membrany jest duża, to tak jak napisał mhtyl, wełna może przylegać do membrany i dodatkowa szczelina wentylacyjna (ta pod membraną) nie jest wymagana.
Do odprowadzenia wilgoci wystarczy wentylacja podpołaciowa.

pumpaluna, pomijając teorie TB o minimalnym izolowaniu stropu na poziomie 50cm, to reszta, znaczy się zalecenie że i więcej tym lepiej to cała prawda.
Minimalne grubości izolacji termicznej biorą się z przepisów odnośnie minimalnego współczynnika przenikalności cieplnej U = 0,3 W/mK
Dach jest przegrodą zewnętrzna przez którą ucieka największa ilość ciepła, więc poprawienie tej izolacji przynosi konkretne zyski finansowe na przyszłość.
Najłatwiej to uzyskać przez zwiększenie grubości izolacji.
Drugim sposobem jest zastosowanie izolacji o znacznie lepszym współczynniku lambda, co skutkuje większym oporem cieplnym przy tej samej grubości izolacji.
Drugą sprawą jest sprawa komfortu o której wspomina Daga... dach lepiej izolowany będzie lepiej odcinał przestrzeń mieszkalną od warunków zewnętrznych, więc zimą będzie mniej wychładzał pomieszczenia, a latem nie dopuszczał do ich przegrzewania.
Link do komentarza
Cytat

zastosowanie izolacji o znacznie lepszym współczynniku lambda, co skutkuje większym oporem cieplnym przy tej samej grubości izolacji.



czy jeśli mamy kłaść ISOVER unimata 15 i 10cm to ten cały współczynnik będzie wystarczająco dobry? taką zasugerował wykonawca który ma układać ocieplenie (i wiedząc o naszym ograniczonym budżecie)
widziałam że jest kilka rodzajów wełny isovera ale nie mam pojęcia czym się kierować wybierając konkretna , np supermata ma λD=0.033 W/mK a uni-mata 0,039 ale ta różnica w tysięcznych nic mi nie mówi, różnica w cenie 23zł vs 15zł na allegro patrząc u tegoż samego sprzedawcy, różnica więc nie jest mała ale jeśli to jest aż tak istotne to sprawa do przegadania i przeliczenia
Link do komentarza
Współczynnik "U" jaki przy 25cm grubości ocieplenia uzyskasz to:
Unimata - U= 0,156W/mK
Supermata - U= 0,132W/mK

Jeśli wynik U - 0,156W/mK Cie satysfakcjonuje, to stosując Supermatę możesz położyć jej "tylko" 21cm.
Skądinąd wiedząc ze nie celujesz w standardy superenergooszczędne, pierwszy wynik na poziomie U-0,16W/mK jest na przyzwoitym poziomie.
Musisz sobie to jeszcze ewentualnie sam przeliczyć z nieuwzględnieniem powierzchni dachu i średnio sezonową temperaturą w Twoim rejonie.
Link do komentarza
Cytat

Współczynnik "U" jaki przy 25cm grubości ocieplenia uzyskasz to:
Unimata - U= 0,156W/mK
Supermata - U= 0,132W/mK

Jeśli wynik U - 0,156W/mK Cie satysfakcjonuje, to stosując Supermatę możesz położyć jej "tylko" 21cm.
Skądinąd wiedząc ze nie celujesz w standardy superenergooszczędne, pierwszy wynik na poziomie U-0,16W/mK jest na przyzwoitym poziomie.
Musisz sobie to jeszcze ewentualnie sam przeliczyć z nieuwzględnieniem powierzchni dachu i średnio sezonową temperaturą w Twoim rejonie.



podepnę się
nie mam pojęcia jak się przelicza te współczynniki
w strop chcę dać 25 lub 30 cm wełny rockwool toprock 0,035
jaki będę miał współczynnik stropu
przy obu tych grubościach
w dach chcę dać 25 cm tej samej wełny
parę razy próbowałem to policzyć ale nigdy mi się nie udało
Link do komentarza
Cytat

Szczelina wentylacyjna pod deskowaniem czy FWK jest potrzebna w momencie kiedy membrana ma małą paro-przepuszczalność dla odprowadzenia wilgoci.
Jeśli paro-przepuszczalność membrany jest duża, to tak jak napisał mhtyl, wełna może przylegać do membrany i dodatkowa szczelina wentylacyjna (ta pod membraną) nie jest wymagana.
Do odprowadzenia wilgoci wystarczy wentylacja podpołaciowa.


daggulka na pewno miała na myśli szczelinę podpołaciową,a ją aby zablokować to tak naprawdę na chama by trza było wełnę upychać i też wątpię by do tego doszło bo przecież membrana ta wysokoparaprzepuszczalna jak jest dobrze naciągnięta to aż tyle się nie rozciągnie aby dotknąć pokrycia.
Link do komentarza
Cytat

podepnę się
nie mam pojęcia jak się przelicza te współczynniki
w strop chcę dać 25 lub 30 cm wełny rockwool toprock 0,035
jaki będę miał współczynnik stropu
przy obu tych grubościach
w dach chcę dać 25 cm tej samej wełny
parę razy próbowałem to policzyć ale nigdy mi się nie udało


http://www.e-izolacje.pl/a/4440,wyznaczani...nikania-ciepla1
http://www.ib.pwr.wroc.pl/zfbis/wspU.pdf
i wiele innych...
wujo gugle

powieliło :-( Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jani nie mam pojęcia jaka jest średnia temperatura sezonowa w moim regionie icon_eek.gif ale od czego jest wikipedia
cytuję więc:
średnia temperatura roczna: 7,1 °C
średnia temperatura lipca: 17 °C
średnia temperatura stycznia: -3 °C
średnie roczne opady: ok. 500 mm
średnia wilgotność powietrza: 80-82%
czas zalegania pokrywy śnieżnej: 50-80 dni

Według Okołowicza, znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, a wg Köppena leży w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego podtypu o ciepłym lecie



pytanie tylko czy wynik U~0,16 da mi chociaż odrobinę pewności że zimą nie będziemy przemarzać a latem nie będzie sauny na górze? przyznam się że jeśli mam dać uni 25cm a super 21cm to chyba postawię na tą pierwszą opcję ze względów już finansowych
Link do komentarza
"U" - 0,16 da Ci to poczucie pewności o które Ci chodzi.
Przy prawidłowej wentylacji podpołaciowej (otwarta kalenica) nie powinno być większej różnicy temperatur latem niż około 35K między pokryciem dachowym a pomieszczeniami.
Ale pamiętaj, że jedno nieosłonięte okno połaciowe może zniweczyć całe wysiłki.

Cytat

podepnę się
nie mam pojęcia jak się przelicza te współczynniki
w strop chcę dać 25 lub 30 cm wełny rockwool toprock 0,035
jaki będę miał współczynnik stropu
przy obu tych grubościach
w dach chcę dać 25 cm tej samej wełny
parę razy próbowałem to policzyć ale nigdy mi się nie udało


Dla 25 cm - U= 0,14W/mK
Dla 30 cm - U= 0,117W/mK
Link do komentarza
pytałam naszego głównego wykonawcę, dekarza który będzie nam robił (facet 25lat własną firmę prowadzi, polecany jest) a także takiego który właśnie dach robi znajomym plus kilka osób które się w mojej okolicy budowały i nikt nawet nie słyszał o otwartej kalenicy. Wykonawca mówi, że jak bardzo się uprzemy to nam takową zrobią, ale to już na nasze ryzyko bo on tego nigdy nie praktykował. Twierdzi że po to mamy otwory wentylacyjne wyprowadzane żeby było dobrze a ten mini stryszek się nie przegrzewał, nie zostaje mi chyba nic innego jak mu zaufać.
Link do komentarza
Cytat

pytałam naszego głównego wykonawcę, dekarza który będzie nam robił (facet 25lat własną firmę prowadzi, polecany jest) a także takiego który właśnie dach robi znajomym plus kilka osób które się w mojej okolicy budowały i nikt nawet nie słyszał o otwartej kalenicy. Wykonawca mówi, że jak bardzo się uprzemy to nam takową zrobią, ale to już na nasze ryzyko bo on tego nigdy nie praktykował. Twierdzi że po to mamy otwory wentylacyjne wyprowadzane żeby było dobrze a ten mini stryszek się nie przegrzewał, nie zostaje mi chyba nic innego jak mu zaufać.


I po takiej opinii poznaje się dobrego fachowca.Jeżeli tego nie robił i nie czuje się na siłach (tzn nie gwarantuje ) to nie podejmuje się roboty w przeciwieństwie do innych gdzie liczy się dla nich tylko kasa i wszystko zrobią bez względu czy kiedyś takie coś robili czy nie. i nie ma co się upierać na otwartą kalenicę ,niech robi po swojemu aby było dobrze,bo z własnego doświadczenia wiem,że nic tak nie wk....a wykonawcę jak uparty inwestor icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

I po takiej opinii poznaje się dobrego fachowca.Jeżeli tego nie robił i nie czuje się na siłach (tzn nie gwarantuje ) to nie podejmuje się roboty w przeciwieństwie do innych gdzie liczy się dla nich tylko kasa i wszystko zrobią bez względu czy kiedyś takie coś robili czy nie. i nie ma co się upierać na otwartą kalenicę ,niech robi po swojemu aby było dobrze,bo z własnego doświadczenia wiem,że nic tak nie wk....a wykonawcę jak uparty inwestor Array="" style="vertical-align:middle" Array alt="icon_lol.gif" border="0">

gorzej jak przez 25 lat nikt go nie nauczył jak właściwie robić. Ale to już inna bajka.
Link do komentarza
Witam dołącze się do tematu. Czy jest jakieś rozwiązanie do doprowadzenia powietrza do przestrzeni między krokwiami w obrębie kosza przy lukarnie dla deskowania z papą ? Chodzi o to że w przypadku gdy po całej długości krokwi nie ma żadnych przeszkód wówczas z wentylacją nie ma problemu: otwieramy kalenicę i stosujemy szczelinę między deskowaniem a murem. Natomiast co jeśli są okna dachowe czy też początek krokwi zaczyna się w koszu ? Gdzieś wyczytałem że można przewiercić się przez krokwie ?

Drugi problem to ocieplenie na pionowych trójkątach lukarny - jak prawidłowo je wykonać ?

Pozdr
Piotr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Przy poddaszu użytkowym bardzo ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji i zmniejszenie wilgoci połaci. Bez dobrej wymiany powietrza pod dachem będzie po prostu nieznośnie - gorące i bardzo wilgotne powietrze. U mnie jest to rozwiązane tak: dachówka Koramic, pod nią warstwa wstępnego krycia, potem membrana dachowa. Pomiędzy warstwami są zostawione szczeliny wentylacyjne, żeby właśnie nie kondensować pary wodnej - szczególnie w izolacji cieplnej. Trzeba też pilnować odpowiednich przekrojów szczelin wentylacyjnych na okapach i kalenicach - wielkość musi wyliczyć projektant na podstawie powierzchni i parametrów dachu.

I co? Na poddaszu jest i tak trochę cieplej niż na parterze... icon_smile.gif Ale obawiam się, że to i tak nie jest do uniknięcia, bo fizyka w końcu działa. Dlatego tak czy inaczej warto przewidzieć porządne okna dachowe, żeby zapewnić wymianę powietrza. Bez tego moim zdaniem na poddaszu w lecie zawsze będzie lipa... icon_eek.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam zmiana papy desek itd. ... To może nie wystarczyć ja polecam docieplenie pianką poliuretanową. Wchodzi wszędzie przylepia się do wszystkiego, a co bardzo ważne po upływie paru lat nie opadnie i nie straci swych właściwości cieplnych. Ja już parę lat cieszę się z takiego ocieplenia i nie żałuję, że nie dałem się namówić na watę... Jak mi tak i ja polecam firmę http://www.pur-system.pl/ to fachowcy i znają się na rzeczy
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam zmiana papy desek itd. ... To może nie wystarczyć ja polecam docieplenie pianką poliuretanową. Wchodzi wszędzie przylepia się do wszystkiego, a co bardzo ważne po upływie paru lat nie opadnie i nie straci swych właściwości cieplnych. Ja już parę lat cieszę się z takiego ocieplenia i nie żałuję, że nie dałem się namówić na watę... Jak mi tak i ja polecam firmę ................................... to fachowcy i znają się na rzeczy
Pozdrawiam


To sobie polecaj ,ale w innym dziale, bo tu nie miejsce na takie posty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...