Skocz do zawartości

Fundament


Recommended Posts

Mam pytanie,
muszę sam wykonać na działce (ROD) fundament pod domek konstrukcji szkieletowej (kanadyjski). Nie mam na ten temat bladego pojęcia, wiec chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów. Domek będzie miał wymiar 25m2 (np. 5x5). Podłoże to piach i glina. Chcę, aby można było w nim mieszkać od wiosny do jesieni. Chciałbym oczywiście wykonać go jak najtańszym kosztem. Zastanawiam się czy zamiast bloczków betonowych mogę użyć trelinki (mogę ją dostać prawie za darmo) murowanej pionowo. Na jaką głębokość ma być wykonany fundament? Jakie mają być wymiary ławy fundamentowej? itp. Podłoga w domku będzie drewniana. Jak zabezpieczyć ją od spodu? Proszę o wszelkie informację w jaki sposób mam to wykonać. Zaznaczam jeszcze raz, że w tej dziedzinie jestem laikiem. Pomagać mi będzie znajomy, który pracuje na budowie, ale chciałbym znać opinie od osób doświadczonych. Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie,
muszę sam wykonać na działce (ROD) fundament pod domek konstrukcji szkieletowej (kanadyjski). Nie mam na ten temat bladego pojęcia, wiec chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów. Domek będzie miał wymiar 25m2 (np. 5x5). Podłoże to piach i glina. Chcę, aby można było w nim mieszkać od wiosny do jesieni. Chciałbym oczywiście wykonać go jak najtańszym kosztem. Zastanawiam się czy zamiast bloczków betonowych mogę użyć trelinki (mogę ją dostać prawie za darmo) murowanej pionowo. Na jaką głębokość ma być wykonany fundament? Jakie mają być wymiary ławy fundamentowej? itp. Podłoga w domku będzie drewniana. Jak zabezpieczyć ją od spodu? Proszę o wszelkie informację w jaki sposób mam to wykonać. Zaznaczam jeszcze raz, że w tej dziedzinie jestem laikiem. Pomagać mi będzie znajomy, który pracuje na budowie, ale chciałbym znać opinie od osób doświadczonych. Z góry dziękuję za pomoc.


Weź się za czytanie i zwiedzanie budowli domków a później możesz się dopytywać bo sama teoria to dużo Ci nie pomoże. A moje takie pytanie do Ciebie- czy Ty za kare musisz ten dom sam wybudować? Jeżeli nie ma się pojęcia o tym co się chce robić to trza zatrudnić fachowców. Ty poruszasz w jednym poście połowę tematów na tym forum.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Mam pytanie,
muszę sam wykonać na działce (ROD) fundament pod domek konstrukcji szkieletowej (kanadyjski). Nie mam na ten temat bladego pojęcia, wiec chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów. Domek będzie miał wymiar 25m2 (np. 5x5). Podłoże to piach i glina. Chcę, aby można było w nim mieszkać od wiosny do jesieni. Chciałbym oczywiście wykonać go jak najtańszym kosztem. Zastanawiam się czy zamiast bloczków betonowych mogę użyć trelinki (mogę ją dostać prawie za darmo) murowanej pionowo. Na jaką głębokość ma być wykonany fundament? Jakie mają być wymiary ławy fundamentowej? itp. Podłoga w domku będzie drewniana. Jak zabezpieczyć ją od spodu? Proszę o wszelkie informację w jaki sposób mam to wykonać. Zaznaczam jeszcze raz, że w tej dziedzinie jestem laikiem. Pomagać mi będzie znajomy, który pracuje na budowie, ale chciałbym znać opinie od osób doświadczonych. Z góry dziękuję za pomoc.



Proponuję zajrzeć do projektu powinny tam być odpowiednie informacje do wykonania prac prawidłowo.
Jeśli ktoś ci doradził zmianę technologii już po adaptacji projektu, to powinieneś (jeśli architekt zaakceptuje to zmianę jako nieistotną) opracować projekt zamienny z adaptacją do technologii szkieletowej.
Jeśli zadecyduje że jest to zmiana istotna to musisz uzyskać zamienne pozwolenie na budowę.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Proponuję zajrzeć do projektu powinny tam być odpowiednie informacje do wykonania prac prawidłowo.
Jeśli ktoś ci doradził zmianę technologii już po adaptacji projektu, to powinieneś (jeśli architekt zaakceptuje to zmianę jako nieistotną) opracować projekt zamienny z adaptacją do technologii szkieletowej.
Jeśli zadecyduje że jest to zmiana istotna to musisz uzyskać zamienne pozwolenie na budowę.



Ja mogę jeszcze polecić beton do fundamentów. Szczegóły, o których mogę mówić są lepiej ujęte na tej stronie: http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/3_A_3_...roductDatasheet

Chodzi o beton lepszej jakości niż pospolita mieszanina piachu i cementu. U siebie zastosowałem ten produkt i poza tym że rzeczywiście dobrze się pracowało, to na razie nie mogę nic powiedzieć. Wygląda ładnie (tzn. solidnie na oko). Po tym co dzieje się w woda gruntowych (są bardzo wysokie) myślę, że warto zainwestować w materiały i technologie trochę lepsze niż dotychczasowy standard.
Link do komentarza
Cytat

a jak jeszcze przeczytałbyś temat i treść, to stwierdziłbyś, że (solidnie na oko) autospamujesz



dlaczego? Temat o fundamencie, tak? tak. Niedawno używałem bo przekonałem się po kilku artykułach, nie wiem, może mają dobrą reklamę, więc napisałem jak wyszło u mnie. Co za różnica czy domek jest kanadyjski czy zwykły dom?
Link do komentarza
Cytat

A ja pytanko mam.
Jak to jest że beton do fundamentu w moim mieście sprzedają z 23% Vat, a w sąsiednim 8% tylko trzeba skserować ile ma się pow. użytkowej z projektu ... icon_confused.gif


Materiały budowlane (również beton) sprzedaje się z 23% podatkiem VAT. Nie ma znaczenia czy jest to budowa domku czy innego obiektu.
Jeśli zaś chodzi o różne stawki VAT to 8 % płaci się za roboty, ewentualnie roboty+materiały przy budownictwie mieszkalnym jednorodzinnym, jeśli budynek ma do 300 m2 pow. Pozostałe inwestycje są już z 23 % podatkiem VAT.

Cytat

Ja mogę jeszcze polecić beton do fundamentów. Szczegóły, o których mogę mówić są lepiej ujęte na tej stronie: http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/3_A_3_...roductDatasheet

Chodzi o beton lepszej jakości niż pospolita mieszanina piachu i cementu. U siebie zastosowałem ten produkt i poza tym że rzeczywiście dobrze się pracowało, to na razie nie mogę nic powiedzieć. Wygląda ładnie (tzn. solidnie na oko). Po tym co dzieje się w woda gruntowych (są bardzo wysokie) myślę, że warto zainwestować w materiały i technologie trochę lepsze niż dotychczasowy standard.


Jaki związek ma twoja wypowiedź z moim wpisem że go cytujesz ?
Link do komentarza
Cytat

A ja pytanko mam.
Jak to jest że beton do fundamentu w moim mieście sprzedają z 23% Vat, a w sąsiednim 8% tylko trzeba skserować ile ma się pow. użytkowej z projektu ... icon_confused.gif




Taki „manewr” jest możliwy i jest legalny.
Jest to tylko kwestia „nazewnictwa” na F-rze.
Jeśli betoniarnia sprzedaje beton typu…. to fakturuje z 23% podatkiem VAT.
Jeśli jednak ta sama betoniarnia np. zalewa fundamenty betonem typu ….., to może fakturować z podatkiem VAT 8% dla domów mieszkalnych o pow. nie większej niż 300m2 – co potwierdza ten skserowany dokument.
Jest to tylko ułatwienie dla inwestora – zgodne z obowiązującymi przepisami.
Link do komentarza
Cytat

Jaki związek ma twoja wypowiedź z moim wpisem że go cytujesz ?



Czizes, nie wiem. Byłem może zbyt zmęczony i zacytowałem. Jest sens się czepiać?

Co do tego samego IP - bo zakładam że to jest powód wywoływania sąsiada do tablicy - czy zbieranie opinii korzystając z tego samego łącza jest złem? A temat tutaj jest lokalny i jeśli gdzieś się jeszcze pojawi koleżanka (sąsiadka, też z tego samego IP) to się nie zdziw. Uprzedzam. Trochę się offtopic zrobił. Nic to, wierzę, że się naprostuje. Może i nie wybrałem najlepszego tematu na betonowanie, ale tak to jest, jak człowiek chce dobrze. Nie śmiecić na dzień dobry i od razu zostaje się tym najgorszym.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...