Skocz do zawartości

woda i prąd na działce rolnej


Recommended Posts

Proszę o informację w sprawie podłączenia wody i produ na działce rolnej. Byłam dzisiaj w urzędzie gminy i ( na pewniaka, bo byłam przekonana o swojej racji) poprosiłam o druk na warunki o przydział wody. Panowie jak usłyszeli, że to działka rolna, to stwierdzili żebym sobie z głowy wybiła, że otrzymam zgodę na wodę i prąd na działce rolnej. Wydawało mi się , że jak czytałam przepisy to pozwalali na takie podłącza. Czy nie ma żednego sposobu na otrzymanie takiej zgody. Zamierzam postawić ogrodzenie, a jak mam to zrobić bez prądu i wody. Rura wodna idzie przez moją działkę o grubości 110. Proszę niech mi ktoś pomoże w tej sprawie.
Link do komentarza
urząd gminy nic do tego nie ma, musisz wystąpić o techniczne warunki przyłączenia i zapewnienie dostawy mediów do właściwego zakładu energetycznego (prąd) i zakładu gospodarki komunalnej (woda), przyłącza zgodnie ze znowelizowanym we wrześniu prawem budowlanym możesz wykonać bez żadnego pozwolenia na budowę i nawet zgłoszenia tych robót, ważne by po wykonaniu tych przyłączy wykonać odpowiednią dokumentację powykonawczą geodezyjną (uprawniony geodeta), woda na działce rolnej potrzebna jest np. do pojenia zwierząt
Link do komentarza
Rzeczywiście, o podłączeniu do sieci wodociągowej i elektrycznej decyduje jej właściciel, i urząd gminy nie musi wyrażać na to zgody. Inna sprawa czy zakład energetyczny zechce podłączyć "pole" do sieci i jaką określi taryfę opłat za prąd. W praktyce takie przylacze wykonuje się jako tzw. budowlane również z licznikiem przedpłatowym. Podobnie wygląda sytuacja z zakładem wodociągów - nalezy zwrócić się do nich o wydanie warunków przyłączenia.
Link do komentarza
Niestety w niektórych przypadkach właścicielem wodociągów jest gmina. Jeśli nie istnieją tam zakłady wodociągów. Być może myślą, że pani będzie wykorzystywała tą wodę do nawadniania pola? Wtedy mogą się nie zgodzić, gdyż nie pozwolą na to warunki techniczne.
Link do komentarza
Niestety w obu przypadkach jak iuż wspomniano właścicielem wodociągów jest gmina lub spółka a energią żądzi ZE. W przypadku przyłacza wodociagowego ograniczeniem jest wydajność wodociągu, zapewnienie studni wodomierzeniowej lub budynku i regulamin dostarczania wody przyjęty uchwałą gminy oraz udział w kosztach budowy rozbudowy sieci. Dodam, że kazde przyłacze wod. , en, gazowe wymaga projektu i zgłoszenia (Prawo budowlane). Co do podłaczenia energii, przyłącze może byc wykonane na czas budowy (120 dni) lub do budynku gospodarczego (budowa na zgłoszenie,- rolnik, do 35 m2), oraz do urządzeń tylko trzeba zapewnić miejsce podłaczenia
Link do komentarza
Wg znowelizowanego PRAWA BUDOWLANEGO od dnia 26.09.2005 inwestor może wybrać sam procedurę wg, której będzie wykonywał przyłącze:
- na podstawie zgłoszenia do starosty: należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czasem wymagane są odpowiednie szkice lub rysunki oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami, projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji wykonany przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane. Do wykonania robót przystępujemy po 30 dniach od zgłoszenia i nie później niż 2 lata po terminie określonym w zgłoszeniu. Po zakończeniu robót składamy zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z potwierdzeniem odbioru wykonanego przyłącza.

- bez zgłoszenia, jednak musimy wykonać na odpowiedniej mapce plan sytuacyjny przyłącza. Plan musi być wykonany zgodnie z przepisami PRAWA GEODEZYJNEGO I KARTOGRAFICZNEGO a wykonywane przyłącze zgodnie z PRAWEM ENERGETYCZNYM lub USTAWĄ O ZBIOROWYM ZAOPATRZENIU W WODĘ I ZBIOROWYM ODPROWADZENIU ŚCIEKÓW (w zależności od rodzaju przyłącza - elektroenergetyczne, wodociągowe,kanalizacyjne, gazowe, cieplne czy telekomunikacyjne).

Inwestor zgodnie ze znowelizowanym PRAWEM BUDOWLANYM może sam dokonać wyboru wg, której z dwóch procedur chce wykonać przyłącze.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...