Skocz do zawartości

okna z luksfery przy granicy działki


Recommended Posts

Witam!
W budynku gospodarczym, na tylnej ścianie w odległości 1m od granicy działki było okno z luksfery (120/60 cm).Zlikwidowaliśmy je i zrobiliśmy dwa otwory(120/120cm) ,w które także chcemy wstawić luksfery.Sąsiad zarządał
byśmy je zamurowali i zrobili luksfery tak jak były poprzednio.Zaznaczam,że okna te wychodzą na jego ogród, nie na budynek mieszkalny.Proszę o odpowiedź.
Link do komentarza
Cytat

Witam!
W budynku gospodarczym, na tylnej ścianie w odległości 1m od granicy działki było okno z luksfery (120/60 cm).Zlikwidowaliśmy je i zrobiliśmy dwa otwory(120/120cm) ,w które także chcemy wstawić luksfery.Sąsiad zarządał
byśmy je zamurowali i zrobili luksfery tak jak były poprzednio.Zaznaczam,że okna te wychodzą na jego ogród, nie na budynek mieszkalny.Proszę o odpowiedź.


Luksfery muszą być w waszym przypadku, natomiast jaka jest ich dopuszczalna powierzchnia to tego nie wiem (nie słyszałem o tym)., więc w czym problem jak i tak macie zamiar zabudować te otwory luksferami. A czy to budynek mieszkalny czy gospodarczy to nie ma znaczenia,znaczenie ma odległość otworu od granicy działki.
Link do komentarza
Cytat

Luksfery muszą być w waszym przypadku, natomiast jaka jest ich dopuszczalna powierzchnia to tego nie wiem (nie słyszałem o tym)., więc w czym problem jak i tak macie zamiar zabudować te otwory luksferami. A czy to budynek mieszkalny czy gospodarczy to nie ma znaczenia,znaczenie ma odległość otworu od granicy działki.


Właśnie też się zastanawiam gdzie sąsiad widzi problem, skoro to będą luksfery.Niestety tego nie potrafi uzasadnić.Straszył, że przyśle inspekcję budowlaną stąd moje pytanie.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie też się zastanawiam gdzie sąsiad widzi problem, skoro to będą luksfery.Niestety tego nie potrafi uzasadnić.Straszył, że przyśle inspekcję budowlaną stąd moje pytanie.


Niech przysyła ,na głupotę nie ma lekarstwa. Możesz mu tylko napomnieć,że jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Niech on też się ma na baczności bo nikt nie jest nieomylny i nie raz lepiej oko przymknąć niż za dużo widzieć icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Luksfery traktowane są jako materiał ścienny i z tego względu nie wymagają zachowania wymaganych odległosci od granicy działki jak ma to miejsce przy oknach i drzwiach. Inna sprawa, że zamiar przebudowy powinien zostać zgłoszony w starostwie i byc może wymagane jest nawet uzyskanie pozwolenia na taką przebudowę.
Link do komentarza
Jeśli jest to typowy budynek gospodarczy, wolnostojący, parterowy i o powierzchni nie większej niż 25m2 (35m2 dla zabudowy zagrodowej) to nie potrzeba żadnych zgłoszeń, ani tym bardziej pozwoleń na jego przebudowę.

Nie mniej jednak, nie ma takiego przepisu (i nie było), który zezwala na otwory okienne lub (i) drzwiowe, w ścianie budynku znajdującego się w odległości mniejszej niż 4m od granicy.

Sąsiadowi ma prawo się to nie podobać – i bez względu na jego motywację, należy przywrócić stan poprzedni, czyli zlikwidować otwory okienne (okna) i zamurować je pustakami szklanymi.

Bez względu na „stanowisko” sąsiada jest to naruszenie przepisów budowlanych – co prędzej czy później może spowodować „przykre” konsekwencje.
Link do komentarza
Przecież on nie chce wstawiać okien, tylko zastąpić jeden otwór wypełniony luksferami na dwa większe również wypełnione luksferami.

Cytat

...na tylnej ścianie w odległości 1m od granicy działki było okno z luksfery (120/60 cm).Zlikwidowaliśmy je i zrobiliśmy dwa otwory(120/120cm) ,w które także chcemy wstawić luksfery


W tym przypadku nie ma mowy o naruszeniu przepisów.
Link do komentarza
Fakt, nie doczytałem – sugerowałem się odpowiedzią Profesjonalisty. icon_redface.gif
oraz wpisem:

Cytat

Zaznaczam,że okna te wychodzą na jego ogród, nie na budynek mieszkalny.Proszę o odpowiedź.




Bardzo przepraszam za tego ewidentnego babola. :ih:

Częściowo moja odpowiedź była adekwatna do zapytania:

Cytat

Jeśli jest to typowy budynek gospodarczy, wolnostojący, parterowy i o powierzchni nie większej niż 25m2 (35m2 dla zabudowy zagrodowej) to nie potrzeba żadnych zgłoszeń, ani tym bardziej pozwoleń na jego przebudowę.



I dodam, ani sąsiadowi nic do tego.

Dopisałem dla jasności:

Pisząc „przebudowę” miałem na myśli ten (określony) zakres prac. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Fakt, nie doczytałem – sugerowałem się odpowiedzią Profesjonalisty. icon_redface.gif
oraz wpisem:

Bardzo przepraszam za tego ewidentnego babola. :ih:

Częściowo moja odpowiedź była adekwatna do zapytania:



I dodam, ani sąsiadowi nic do tego.

Dopisałem dla jasności:

Pisząc „przebudowę” miałem na myśli ten (określony) zakres prac.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez glasspol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie jest to moje stwierdzenie, ani cytat z mojego wpisu !!!! icon_evil.gif




Przepraszam za to włożenie pomiędzy wiersze, ale tak jokoś to wyszło. Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi z tego powodu. icon_cool.gif

Cytat

Przepraszam za to włożenie pomiędzy wiersze, ale tak jokoś to wyszło. Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi z tego powodu. icon_cool.gif


No i przed chwilką udało się wyrzucić z pomiędzy wierszy. Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...