Skocz do zawartości

Wymiary zewnętrzne budynku a grubość ocieplenia


Recommended Posts

Witam

Mam wątpliwości dotyczące wymiarów zewnętrznych budynku - czy są mierzone z uwzględnieniem czy bez ocieplenia?
Buduję dom jednorodzinny, który w projekcie ma 12 cm styropianu na ścianach. Chciałbym dać więcej - ok. 20 cm.
Czy muszę występować o nowe pozwolenie na budowę czy mogę to zrobić w ramach już uzyskanego?

Szukałem informacji o tym w internecie ale znalezione wypowiedzi są ze sobą sprzeczne.
W "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690) w paragrafie 9 można przeczytać, że:
§ 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary w świetle należy rozumieć jako uzyskane po wykończeniu powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do wymiarów otworów okiennych i drzwiowych — jako uzyskane po otwarciu skrzydła okna lub drzwi pod kątem 90°.

Czy dobrze zatem rozumuję, że nie mogę samodzielnie zwiększyć grubości ocieplenia bez większych konsekwencji?
Link do komentarza
ja mam coś takiego
Cytat

§ 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi - jako wymiary w świetle ościeżnicy.

2. Grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejszać wymiaru szerokości otworu w świetle ościeżnicy.

3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.

4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki.

5. Wykaz Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.



a stwierdzenie "w świetle" dotyczy otworów bo czegoż innego huh.gif
chyba, że jesteście kreatywni - to chętnie ja się dowiem
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...