Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

izolacja fundamentów - termiczna i przeciwwilgociowa


Recommended Posts

W jaki sposób fachowo zaizolować termicznie i przeciwwilgociowo fundamenty. W czasopiśmie Ładny Dom, z listopada 2005, str.66 Cezary Jankowski pisze, cytuję "Zdarza się, że inwestorzy odkopują wylane w gruncie fundamenty, smarują je lepikiem, a nawet izolują papą. Takie prace w żaden sposób nie wpływają na trwałość fundamentów, ani na wnikanie wilgoci do budynku, nie są więc potrzebne. Również izolacja termiczna w domach niepodpiwniczonych nie jest konieczna. Wystarczającą ochronę przed ucieczką ciepła zapewnia gruba izolacja podłogowa i ocieplenie samego cokołu." Chciałabym wiedzieć, czy pan Jankowski zna się na rzeczy i prawdę pisze, czy też raczej przypadkiem udało mu się wydrukować swoją radosną twórczość na złość inwestorom? Pytam, ponieważ w wielu innych publikacjach tego samego czasopisma napisane, że trzeba solidnie izolować fundamenty masą bitumiczną i styropianem.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A to znowu jakaś nowość. icon_wink.gif Widocznie pan Cezary lubi jak mu wnika wilgoć i zimno pod wylewkę. Masę bitumiczną i styropian też nie radziłbym łączyć bo może to się nie ciekawie
skończyć dla styropianu icon_biggrin.gif Ale poleciłbym polistyren ekstrudowany( jako ocieplenie) i folię fundamentową (membranę przeciw wilgoci). I nie czytał bym już tej gazety, bo jest marna. icon_mrgreen.gif
dodatkowe informacje:Folia fundamentowa
Polistyren ekstrudowany
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mokre fundamenty nie powodują zawilgocenia domu, gdy zostanie ułożona izolacja pozioma ścian i podłóg. Nie ma też fizycznej możliwości całkowitej ochrony fundamentu przed zawilgoceniem, bo izolację trzeba by było robić na całej jego powierzchni, tak od zewnątrz jak i od środka.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No niekoniecznie ten sam bilans. Ci co uważają, że zimno wchodzi ocieplają domy od zewnątrz, Ci którym się "wydaje", że ciepło wychodzi izolują domy od środka . Dają też folię by ociąć ścianę od wilgoci. A co do fundamentów to izolacja wodna ma za zadanie by fundament był suchy droga redakcjo! Czyli izolacja wodna powinna być w jedną stronę !!! nie wpuścić wilgoci ale ją wypuścić. Instrukcje chętnie wyślę w wersji pdf Pozdrowienia
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No niekoniecznie ten sam bilans. Ci co uważają, że zimno wchodzi ocieplają domy od zewnątrz, Ci którym się "wydaje", że ciepło wychodzi izolują domy od środka . Dają też folię by ociąć ścianę od wilgoci. A co do fundamentów to izolacja wodna ma za zadanie by fundament był suchy droga redakcjo! Czyli izolacja wodna powinna być w jedną stronę !!! nie wpuścić wilgoci ale ją wypuścić. Instrukcje chętnie wyślę w wersji pdf PozdrowieniaPanie Tomaszu, z Panem rozmowa o izolacjach to neverending story. Ja po prostu uważam, że łapiemy się za słówka z tym zimnem i ciepłem i co wchodzi, a co wychodzi. Dopóki nie doczekamy się izolacji rodem z Nasa, w których wędrówki ciepła pod poszyciem wahadłowca opisuje się tensorami, dopóty dla naszej pospolitej izolacji z wełny czy styropianu będzie można mówić o nie wpuszczaniu zimna.
Swoją drogą bałbym się nie dawać zewnętrznej izolacji, bo trochę wilgoci jednak się przedostaje nawet przez folię paroizolacyjną. Tylko przez metal się nie przedostaje.

Chętnie przeczytam też wspomniane pdf-y.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja również jeśli można poczytałbym coś o izolacjach fundamentów. prosze o ewentualne informacje na: marcin@bmwauto.pl
z góry dziękuję i polecam się w sprawach pokryć dachowych
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam,  kilka dni temu znalazłem ogłoszenie o sprzedaży 1,5hektratowej działki (powyżej 10 000m2) z mpzp.  Działka oznaczona jako R2 -> tereny rolne z dopuszczalną możliwością zabudowy zagrodowej.  Obok działki: prąd, woda, gaz, kanalizacja, dwóch sąsiadów z domami na R2   Jestem rolnikiem (studia podyplomowe). Chciałbym rozpocząć działalność (tzn. najpierw wybudować dom potem potrzebne obiekty) jako rolnik indywidulany, ale nie wiem od czego krok po kroku zacząć   Gdzieś "obiło mi się o oczy", że aby zacząć cokolwiek budować (najpierw zgoda KOWRu na zakup) działka musi być  powyżej średniej wielkości w gminie - ta wynosi prawie 3 hektary Nie chciałbym kupił działki którą musiałbym uprawiać bez możliwości zabudowy...    Czy jest to egzekwowane czy też 'do obejścia'. Do Urzędu Gminy mam prawie 150km, a nie chciałbym  tego rozstrzygać przez telefon z Panią z Gminy  a co najwyżej podjechać i rozpytać już konkretnie w realu.      dziękuje MIchał     
  • Chwila, moment. Z tego co piszesz wynika, że konstrukcja budynków jest wspólna. Znaczy ktoś kiedyś to spartolił i to jest zupełnie inna sytuacja, prawnie niedozwolona. A za naruszanie prawa przychodzi kiedyś beknąć, więc nie ma się czemu dziwić, że masz takie zastrzeżenia.  Normalnie każdy budynek winien być absolutnie samodzielną konstrukcją, w niczym nie może być zależny od drugiego. Chyba, że wyjątkowo uszczelnienie i połączenie połaci dachowej, ale to nie konstrukcja.
  • Właśnie sam to ćwiczę. Jeśli część sąsiada ma zostać, to konieczny będzie projekt wykonany przez konstruktora i wniosek złożony w Starostwie. W moim przypadku doszła jeszcze przebudowa pozostawianej części sąsiada polegająca na zmianie więźby dachowej i z tego powodu Starostwo zażądało adaptacji projektu przez architekta.   Pozwolenie dostałem po około 5 miesiącach (dwa razy uzupełniane dokumenty). Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, to pisz bezpośrednio. Chętnie pomogę (szczególnie w sprawie odpowiednich załaczników do wniosku).
  • Gość Zawiedziony
   Dom akustyczny okrutnie . Nie daje prywatności, wszystko słychać między pokojami mimo podwójnej wełny mineralnej w ścianach. Odradzam stanowczo.
  • Gość Zawiedziony
   Ja od pół roku mieszkam w nowym parterowym domu szkieletowym 100 m2. Dom powstał szybko w 4 miesiące i wprowadziliśmy się po następnych kilku. Jakie wrażenia ... ? Hmm jeśli miałbym wybór i aktualne doświadczenie i trochę więcej pieniędzy to nie wybrałbym to ponownie na pewno. Dom jest bardzo akustyczny. Wszystko słychać między pokojami. Nie ma żadnej przez to prywatności jakby mieszkać w jednym dużym pokoju przedzielonym ścianami. Z salonu słychać ciśnienie telewizora , który głośność ma ustawiony cicho , bo zaledwie 10 na 100. Dom jest ciepły to prawda 120 m3- 150 m3 gazu na mięs. czyli ok 250 zł. W lecie gorąco , bo widziałem u kolegi więc od razu 2 klimy założyliśmy. Nie wiedziałem , że będzie tak głośno , bo wtedy na pewno bym się nie zdecydował. Poddasza nie użytkuję , bo nie zrobione a wtedy od góry by pewnie jeszcze by było słychać. Dom myślę , że nie ma jakiś błędów w wykonaniu. Ma podwójne wełnę mineralną w ścianach. Budował to Gość , który kilkanaście szkieletówek postawił w Polscea , a fachu uczył się w Kanadzie i Holandii. Poprostu taka specyfika tych domów. Wię jeśli komuś zależy na ciszy, prywatności to na pewno nie pod adresem domu szkieletowego. Proszę więc dobrze się zastanowić, aby się nie rozczarować jak ja. Pozdrawiam i spełnienia marzeń o Swoim wymarzonym domu. Najlepiej uczyć się na czychś błędach.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...