Skocz do zawartości

Czy wystarczy sam kominek?


Recommended Posts

Witam.
Jestem miesiąc przed terminem budowy domku w konstrukcji szkieletowej(drewnianej) o bardzo małej powierzchni 60 m kw. i proszę o odpowidź,czy sam kominek wystarczy do ogrzania takiego metrażu.Dodam,iż domek jest całoroczny,ocieplony po sam dach a góra nie jest podzielona,lecz oddzielona od klatki schodowej drzwiami.Wykonawca twierdzi,że wkład ogrzeje w zupełności taki domek bez konieczności zakładania jakichkolwiek nawiewów.
Bardzo proszę o opinię lub doświadczenia.Zależy mi na czasie.
Link do komentarza
W zasadzie będziesz miał kłopot w utrzymaniu znośnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – może być zbyt gorąco.
Szkieletory mają do siebie to, że posiadają znikomą bezwładność.
Kominek o mocy większej niż 3kW będzie trudny do „opanowania”.
Jeśli ocieplenie jest grubsze niż 20cm, może warto zastanowić się nad ogrzewaniem elektrycznym każdego pomieszczenia.
Link do komentarza
Bez problemu dasz rade ogrzać ten domek kominkiem, ale na tym kończą się dobre wiadomości.
Nie będziesz w stanie zapanować nad ilością ciepła jaką kominek będzie produkować, choć na rynku są dostępne wkłady o mocy 4-6kW.
Konstrukcja szkieletowa nie będzie współpracować z kominkiem.
Jej bardzo słaba akumulacyjność nie będzie stanie przyjąć pików mocy (ciepła) kominka,
a co za tym idzie dom będzie się łatwo przegrzewał, a po zaprzestaniu palenia bardzo szybko wychładzał.
Rozwiązaniem może być zastosowanie innego ogrzewania, zdecydowanie bardziej sterowalnego,
albo budowa ciężkiego kominka (Hypokaustum).
Masa kumulacyjna takiego kominka pozwoli przyjąć nadmiar ciepła, jednocześnie oddając je później do pomieszczenia, po zaniku palenia. Ograniczy to w znacznym stopniu rolę palacza wśród domowników.
Link do komentarza
Cytat

Bez problemu dasz rade ogrzać ten domek kominkiem, ale na tym kończą się dobre wiadomości.
Nie będziesz w stanie zapanować nad ilością ciepła jaką kominek będzie produkować, choć na rynku są dostępne wkłady o mocy 4-6kW.
Konstrukcja szkieletowa nie będzie współpracować z kominkiem.
Jej bardzo słaba akumulacyjność nie będzie stanie przyjąć pików mocy (ciepła) kominka,
a co za tym idzie dom będzie się łatwo przegrzewał, a po zaprzestaniu palenia bardzo szybko wychładzał.
Rozwiązaniem może być zastosowanie innego ogrzewania, zdecydowanie bardziej sterowalnego,
albo budowa ciężkiego kominka (Hypokaustum).
Masa kumulacyjna takiego kominka pozwoli przyjąć nadmiar ciepła, jednocześnie oddając je później do pomieszczenia, po zaniku palenia. Ograniczy to w znacznym stopniu rolę palacza wśród domowników.



A teraz zastanówmy się jak stare drewniane chałupy były ogrzewane piecem/piecami. Fakt faktem, że chałupa szybko stygła, a o innej opcji nie było mowy.
Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest "minimalne", może warto pomyśleć o czymś bardziej sterowalnym, a kominek potraktować jako źródło dogrzewania.
Prąd w niektórych przypadkach jest najlepszą opcją. Słynne powiedzenie mojego wykładowcy, który zachwycał się grubością ocieplenia w "kanadyjczykach" - "Te domy można ogrzac 100 W żarówką, a Skandynawowie wiedzą, co to znaczy marznąć icon_smile.gif
Link do komentarza
To, że wystarczy, to jedna strona medalu.
A druga sprawa, czy nie będziesz miał problemów z odebraniem budynku. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to (podobno - podaję za ostatnim Muratorem, ale sam nie sprawdzałem) "zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła".
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

To, że wystarczy, to jedna strona medalu.
A druga sprawa, czy nie będziesz miał problemów z odebraniem budynku. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to (podobno - podaję za ostatnim Muratorem, ale sam nie sprawdzałem) "zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła".



zabuduje 1-2 grzejniki elektryczne i wpisze ogrzewanie elektryczne...
tak mały dom spokojnie można grzać prądem
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

To, że wystarczy, to jedna strona medalu.
A druga sprawa, czy nie będziesz miał problemów z odebraniem budynku. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to (podobno - podaję za ostatnim Muratorem, ale sam nie sprawdzałem) "zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła".


Ja też nie sprawdzałem,bo mnie to aż tak bardzo nie interesuje, ale widziałem projekty domów gdzie tylko był kominek więc chyba można.
Link do komentarza
Cytat

To, że wystarczy, to jedna strona medalu.
A druga sprawa, czy nie będziesz miał problemów z odebraniem budynku. Jeśli jest to budynek mieszkalny, to (podobno - podaję za ostatnim Muratorem, ale sam nie sprawdzałem) "zgodnie z polskimi przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła".

 

 


Tam powołano się na:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. poz. 690) - w tekście niniejszym zwane dalej „Rozporządzeniem" - stanowi tak (§ 132.1): „Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien zostać wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące (pisownia oryginalna, uw. autora) piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami".

Tyle, że kominek z płaszczem wodnym to kocioł na paliwo stałe w ujęciu technicznym. O tym już ustawodawcy raczyli zapomnieć.

Tutaj szeroka rozprawka na ten temat.

Jeśli mowa jedynie o kominku bez płaszcza to po temacie. Musisz chociaż zamontowac kocioł elektryczny dla zasady. Nie będzie sz używał to Twoja sprawa, ale źródło zasilania musi być inne niz kominek.

 

 

 

 

 

Cytat

Oni zdaje się budują domy których głównym źródłem ciepła są kominki

 



Tak ale kominki z płaszczem wodnym jako jeden ze sposobów pozyskiwania energii. W przykładach realizacji budynków z linku zastosowano (jedna z opcji) system ERS (Energy Recycling System), który musi wykonać wyspecjalizowana ekipa.

Na kolejnej stronie poświęconej Ekologicznym/Naturalnym domom znalazłem to:

"W NATURALnym DOMu zastosowano, zgodny z prawami przyrody, system ERS (Energy Recycling System), którego podstawowymi elementami są:

* Pochłaniacz energii – umieszczony na szczycie domu, służy do pozyskiwania energii słonecznej oraz odzyskiwania energii cieplnej przenikającej przez warstwę izolacyjną zewnętrzną i odzyskiwania energii z pary wodnej.
* Kominek z płaszczem wodnym – służy do uzupełniania energii w systemie w czasie zimy poprzez spalanie drewna (biomasa).
* Grzałka elektryczna – działająca w taryfie nocnej służy do awaryjnego uzupełnienia energii.

Zgromadzone w wymienione sposoby ciepło magazynowane jest w akumulatorach i służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej przez cały rok oraz do ogrzewania domu w sezonie grzewczym."

 

Link do komentarza
Tak w ramach dyskusji.

Cytat

Tyle, że kominek z płaszczem wodnym to kocioł na paliwo stałe w ujęciu technicznym. O tym już ustawodawcy raczyli zapomnieć.




Niekoniecznie, bo w noweli z 2009r. zmieniono trochę zapis i dodano nowy dot. kotłów do 10kW. (par. 136).
Ale i tak kotłów nie można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych.

A jak się weźmie pod uwagę przepisy dot. wentylacji w pomieszczeniach w których zainstalowano kocioł, to cały misterny plan w p…


Cytat

Jeśli mowa jedynie o kominku bez płaszcza to po temacie. Musisz chociaż zamontowac kocioł elektryczny dla zasady. Nie będzie sz używał to Twoja sprawa, ale źródło zasilania musi być inne niz kominek.



Także można spekulować, czy kominek (bez płaszcza wodnego) jest piecem (co raczej jest możliwe do wykazania) – jeśli w sposobie ogrzewania domu napisze „ogrzewanie piecem na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania”, to wypełni uwarunkowania par.132.2.

Natomiast faktem jest, że najprościej jest podać, że ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych – unika się zbędnej dyskusji, a jakieś grzejniki elektryczne tak czy siak zapewne będą.
Link do komentarza
Cytat

Tak w ramach dyskusji.




Niekoniecznie, bo w noweli z 2009r. zmieniono trochę zapis i dodano nowy dot. kotłów do 10kW. (par. 136).
Ale i tak kotłów nie można stosować w pomieszczeniach mieszkalnych.

A jak się weźmie pod uwagę przepisy dot. wentylacji w pomieszczeniach w których zainstalowano kocioł, to cały misterny plan w p…




Także można spekulować, czy kominek (bez płaszcza wodnego) jest piecem (co raczej jest możliwe do wykazania) – jeśli w sposobie ogrzewania domu napisze „ogrzewanie piecem na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania”, to wypełni uwarunkowania par.132.2.

Natomiast faktem jest, że najprościej jest podać, że ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych – unika się zbędnej dyskusji, a jakieś grzejniki elektryczne tak czy siak zapewne będą.




Dlatego też podałem link do, jak to nazwałem, rozprawki. Tam właśnie autor porusza te i inne dylematy. Świadczy to tylko o jednym - ustawy sobie a życie sobie.

Tak czy siak ustawodawcy jeszcze przez kilka lat powinni wydawać nowelizację do nowelizacji zanim zdążą za technologią.

Wracając do urządzeń do 10 kW - dom musi miec minimalne zapotrzebowanie na energię, by taki kominek dał radę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...