Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne razem


Sławomir

Recommended Posts

Hm jest to możliwe bo wodne masz w wylewce, a matę w warstwie kleju. Z doświadczenia powiem że podłogówka elektryczna sprawdza się i jestem z niej zadowolony, jedynie mógłbym dać większą matę. Zastanawiam się tylko w jakich okresach by to grzało w sumie ja używam swojej podłogówki równolegle z sezonem grzewczym może prościej zainwestować mniej w grzałeczke do drabinki grzejnej wtedy jest cieplej i reczniki można podsuszyć lub jakąś mega potrzebną cześć garderoby po upraniu.

Link do komentarza
Cytat

Dzięki za szybką odpowiedź. Mi zależy tylko na komforcie cieplnym stóp, suszenie to drugorzędna sprawa. A wiesz, ile płacisz za używanie takiego ogrzewania? można to rozdzielić od innych urządzeń pobierających prąd?


Wiesz to można jedynie oszacować moja mata ma moc 400 wat więc 0,4 kw . Jak często się włączy to nie sprawdzałem , sterowanie jest bardzo precyzyjne co do dnia tygodnia i godziny. Gdyby pracowała non stop przez 30 dni to zużyła by prądu 0,4x24hx30 dnix.0,60 zł za ok 172 zł. Płacę za rachunek za prąd w zimie ok 500 zł miesięcznie i mam wszystko w domu na prąd a wiec ogrzewanie , gotowanie i cuw. Korzystam też z taryfy nocnej Gdyby przyjąć że podłogówka będzie pracowała przez 8h na dobę to wyjdzie ok 57 zł /msc. Wychodzi tak ok 24 grosze na h przy zalożeniu że cena prądu wynosi 60 groszy za KWh
Link do komentarza
Cytat

Mam pomysł, żeby w remontowanej łazience w której jest ogrzewanie podłogowe wodne zamontować matę elektryczną, którą włączał bym jesienią, wiosną. Chodzi o to, żeby w porach roku, kiedy nie uruchamiam pieca, mieć ciepłą podłogę w chłodniejsze dni.

Co o tym sądzicie?


A jak masz rozwiązane CWU?
Niezłym pomysłem jest wydzielić obieg podłogówki w łazience i zasilać go po przełączeniu z zasobnika CWU.
W/w metodę można również zastosować do zasilania grzejnika (drabinki) w łazience.
Link do komentarza
Cytat

A jak masz rozwiązane CWU?
Niezłym pomysłem jest wydzielić obieg podłogówki w łazience i zasilać go po przełączeniu z zasobnika CWU.
W/w metodę można również zastosować do zasilania grzejnika (drabinki) w łazience.


icon_eek.gif a co w tym niezłego?
No to bym nie wpadł żeby sobie tak życie skomplikować
Link do komentarza
Cytat

A jak masz rozwiązane CWU?
Niezłym pomysłem jest wydzielić obieg podłogówki w łazience i zasilać go po przełączeniu z zasobnika CWU.
W/w metodę można również zastosować do zasilania grzejnika (drabinki) w łazience.


O tym nie pomyślałem. W zasadzie to by zaoszczędziłbym na instalowaniu maty elektrycznej. Tylko zakładam, że sterowanie takim ogrzewaniem jest trudniejsze, bo jest większa bezwładność podłogówki wodnej.

Jak wykonać takie podłączanie? Mam klasyczny piec z podajnikiem. Jakich informacji potrzebujesz na temat mojej instalacji?

Cytat

Wiesz to można jedynie oszacować moja mata ma moc 400 wat więc 0,4 kw . Jak często się włączy to nie sprawdzałem , sterowanie jest bardzo precyzyjne co do dnia tygodnia i godziny. Gdyby pracowała non stop przez 30 dni to zużyła by prądu 0,4x24hx30 dnix.0,60 zł za ok 172 zł. Płacę za rachunek za prąd w zimie ok 500 zł miesięcznie i mam wszystko w domu na prąd a wiec ogrzewanie , gotowanie i cuw. Korzystam też z taryfy nocnej Gdyby przyjąć że podłogówka będzie pracowała przez 8h na dobę to wyjdzie ok 57 zł /msc. Wychodzi tak ok 24 grosze na h przy zalożeniu że cena prądu wynosi 60 groszy za KWh


:ih: o to to, wiem na czym stoję.
Link do komentarza
Tak podłączona podłogówka w łazience pozwala na grzanie w okresach przejściowych przed włączeniem obiegu zasadniczego. Można np. to zrealizować zaworami na listwie rozdzielacza.
Sposobów na pewno znajdzie się kilka, wszystko zależy jak masz zorganizowaną kotłownię i zrobiony układ hydrauliczny
Jeśli interesuje Cię możliwość w miarę szybkiego, krótkotrwałego grzania lub (i) dogrzewania w okresie grzewczym, to z zasobnika CWU trzeba zrobić oddzielny obieg dla grzejnika łazienkowego pędzony własną pompą.
Może to być pompa cyrkulacyjna (robią teraz bardzo energooszczędne icon_wink.gif ), ale koszty inwestycji trochę wzrastają.
Sterownie tego może być termostatem lub ręczne.
Jeśli grzejesz CWU wysoko, dobrze jest też wpiąć w ten oddzielny układ hydrauliczny zawór mieszający żeby na puszczać zbyt wysokiej temperatury bezpośrednio na grzejnik.
Link do komentarza
Ludzie nie komplikujcie gościowi życia.
Napisał, ze chce mieć zimą podłogówkę, a latem elektryczne
Podłogowe ogrzewanie wodne jest strasznie bezwładne - zanim nagrzałby podłogę - już wychodziłby z łazienki, a ciepła podłoga oddaje jeszcze przez kilka godzin...

Po drugie po co grzać podłogówkę w porach nieużywania?
Czy ktoś wchodziłby do łazienki latem - a tu sauna z podłogi wali....

Sam też chciałem taki układa zrobić - latem, późną jesienią i wczesną wiosną małe dzieci po kąpieli - 15 minut ciepła i z głowy. Niestety w tych przejściowych okresach też się jeszcze przepala.
Latem jest też ciepło ogólnie i dodatkowe grzanie trochę mi się nie widziało - dlatego zrezygnowałem.
Koszty maty ze sterowaniem (Thermoval, DEVI) ok. 2,5m2 - 300-500 zł za komplet.
Musi dojść osobny sterownik do elektryki (ja mam już 1 od wody) - chyba też trochę na wyrost ...

Ale decyzja należy do inwestora icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Ludzie nie komplikujcie gościowi życia.
Napisał, ze chce mieć zimą podłogówkę, a latem elektryczne
Podłogowe ogrzewanie wodne jest strasznie bezwładne - zanim nagrzałby podłogę - już wychodziłby z łazienki, a ciepła podłoga oddaje jeszcze przez kilka godzin...

Po drugie po co grzać podłogówkę w porach nieużywania?
Czy ktoś wchodziłby do łazienki latem - a tu sauna z podłogi wali....


Ty użytkujesz podłogówkę, czy tylko myślisz że tak jest?
No i kto to w ogóle mówi o lecie?
Link do komentarza
Faktem jest, ze w okresach „przejściowych”, temperatura w łazience może być zbyt niska.
Logika i komfort wymagają, aby „czymś” dogrzewać.
Nie widzę powodów aby „pchać się” w rozwiązania „kobylaste”.
Przecież wystarczy termowentylator (łazienkowy) lub panel podczerwieni – oba gwarantują „nadspodziewany sukces” w tym zakresie.
Link do komentarza
Cytat

Użytkuję podłogówkę i niestety bezwładność cieplna podłogówki wodnej jest argumentem na nie dla chwilowego komfortu cieplnego.
A Ty użytkujesz podłogówki i sprawdziłeś czas?


Bezwładność podłogówki jest bezdyskusyjna i w głównej mierze zależna od rodzaju i grubości warstwy grzewczej.
Nie bez znaczenia jest również odstęp miedzy rurkami, a więc moc jaka może przekazać jak i temperatura zasilania.
Tradycyjna, oparta na jastrychu cementowym ma czas reakcji około 6godzin.
Wylewka anhydrytowa znacznie skraca ten czas, ale są rozwiązania o jeszcze mniejszej bezwładności.
Zdziwiło mnie, całkowicie pozbawione sensu Twoje stwierdzenie że podłogówka robi saunę.
Po pierwsze nikt, przynajmniej do tej pory, nie rozpatruje grzania latem.
Po drugie grzanie przez Ciebie pomieszczeń do temperatury 17oC dla potrzeb prac wykończeniowych ciężko nazwać doświadczeniem z użytkowania.
Po trzecie, przekazywanie ciepła do otoczenia odbywa się na trochę innej zasadzie niż sądzisz.

Czy udzielanie odpowiedzi nie w temacie staje się zaraźliwe. Zapatrzyłeś się na mistrza forumowego w tej materii?

Cytat

Nie widzę powodów aby „pchać się” w rozwiązania „kobylaste”.
Przecież wystarczy termowentylator (łazienkowy) lub panel podczerwieni – oba gwarantują „nadspodziewany sukces” w tym zakresie.


Możliwość zasilania "drabinki" ciepłym medium, oprócz sezonu grzewczego, a w sezonie wykorzystanie tego rozwiązania jako wspomaganie ogrzewania nie uważam za rozwiązanie kobylaste tym bardziej że CWU jest i tak wytwarzana cało rocznie.
Można to, że tak powiem zrobić przy okazji, nie trzeba przecież od razu przekierowywać go na obieg podłogówki.
To tylko jeden z kilku możliwych wariantów rozwiązania problemu, nota bene zastosowany przez jednego forumowicza icon_wink.gif
To czy akurat będzie miało sens w tym konkretnym przypadku zależy od oczekiwań pytające - inwestora icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Bezwładność podłogówki jest bezdyskusyjna i w głównej mierze zależna od rodzaju i grubości warstwy grzewczej.
Nie bez znaczenia jest również odstęp miedzy rurkami, a więc moc jaka może przekazać jak i temperatura zasilania.
Tradycyjna, oparta na jastrychu cementowym ma czas reakcji około 6godzin.
Wylewka anhydrytowa znacznie skraca ten czas, ale są rozwiązania o jeszcze mniejszej bezwładności.
Zdziwiło mnie, całkowicie pozbawione sensu Twoje stwierdzenie że podłogówka robi saunę.
Po pierwsze nikt, przynajmniej do tej pory, nie rozpatruje grzania latem.
Po drugie grzanie przez Ciebie pomieszczeń do temperatury 17oC dla potrzeb prac wykończeniowych ciężko nazwać doświadczeniem z użytkowania.
Po trzecie, przekazywanie ciepła do otoczenia odbywa się na trochę innej zasadzie niż sądzisz.

Czy udzielanie odpowiedzi nie w temacie staje się zaraźliwe. Zapatrzyłeś się na mistrza forumowego w tej materii?


Możliwość zasilania "drabinki" ciepłym medium, oprócz sezonu grzewczego, a w sezonie wykorzystanie tego rozwiązania jako wspomaganie ogrzewania nie uważam za rozwiązanie kobylaste tym bardziej że CWU jest i tak wytwarzana cało rocznie.
Można to, że tak powiem zrobić przy okazji, nie trzeba przecież od razu przekierowywać go na obieg podłogówki.
To tylko jeden z kilku możliwych wariantów rozwiązania problemu, nota bene zastosowany przez jednego forumowicza icon_wink.gif
To czy akurat będzie miało sens w tym konkretnym przypadku zależy od oczekiwań pytające - inwestora icon_smile.gif



Mam parę uwag do wypowiedzi:
Rozmawiamy na konkretne argumenty - a nie ogólniki. Od razu informuję, że nie jestem wykonawcą, instalatorem.

1. Zgodzę się, że może nie chodzić o grzanie latem. Nie ma tego w opisach. Sauna to była przenośnia. Proszę popraw mnie jeżeli nie mam racji, ale mówi się, że w łazience powinna być wyższa temperatura niż w pokojach i to tylko w chwili korzystania. Nie jestem pewien.
2. Sławomir napisał, że ma już instalację podłogową, więc nie można zmieniać przebiegu rur, ani ich zagęszczać.
Piszesz o innych rozwiązaniach o jeszcze mniejszej bezwładności - jakie systemy masz na myśli?
3. Skąd wiesz co ja wiem o przekazywaniu ciepła do otoczenia?
4. Ile wg Ciebie należy używać podłogówki, żeby być doświadczonym użytkownikiem. Może wystarczy zbadać na początku używania, prowadzić obserwację i pomierzyć to co się ma... a potem sprawdzać już zdobytą wiedzę, hm?
5. Sławomir nie napisał jak chce uzyskać CWU. Ma piec z podajnikiem, więc - albo będzie nim grzał cały rok. albo może mieć elektryczny/elektroniczny podgrzewacz albo jeszcze jakiś inny sposób.
6. Proszę nie przypisuj mi zasług jedynego oświeconego forum, bo nie mam tego w zamiarze osiągać. Przy okazji proszę o pokazanie co nie jest na temat.
7. Skąd wiesz, że Twoje rozwiązanie jest jedynie słuszne?
8. Konkrety - rozwiązanie z matą podłogową kosztuje ok 500 zł plus 60 gr za kWh grzania (nie używania), a wg tego do czego można porównać i co wymieniłeś w postach to podaj ile kosztuje drugie rozwiązanie i koszty tego użytkowania:
wymieniłeś: jedno z rozwiązań
- zawory na listwie rozdzielacza -
- oddzielny obieg do grzejnika łazienkowego (chociaż chodziło o komfort ciepłej podłogi)
- własna pompa do obiegu, energooszczędna cyrkulacyjna
- termostat lub sterowanie ręczne (ale jak?)
- ewentualny mieszacz jeżeli grzeje wysoko CWU
- wykonanie czyli robocizna
Ja się nie znam czy to jest rozwiązanie całościowe, ale inni czytający ocenią fachowość.
9. Jeżeli chciałby korzystać ktoś z łazienki ok 18, to o której trzeba zacząć grzać i o której skończyć, żeby trafić na 18.00? Jeżeli mam mieć w łazience zakładaną wyższą temperaturę, to od której godziny mam zacząć grzać z wyższą temperaturą i do której będzie mi oddawać ciepło? Zakładając wylewkę cementową i anhydrytową?

Proszę nie traktujmy się złośliwie, to są pytania które bardzo dużo osób sobie stawia a wybór oczywiście należy do inwestora, jego przekonań i oczywiście finansów, a myślę, że jeżeli padną tu odpowiedzi, to pomoże to wielu czytającym lepiej wybrać coś do swojego domu.
Nie jestem też zwolennikiem grzania matą elektryczną. Proszę przy okazji o pomocną informację, czy nie ma konfliktu w poniższej sytuacji: przy "podgrzewaniu" w okresach przejściowych podłogówką wodną załączając ogrzewanie elektryczne matą nie rozregulujemy temperatury w łazience, bo dwa sterowniki będą korygować temperaturę. Może jeden wyłączać? Ale to trochę uciążliwe...

pozdrawiam
Link do komentarza
Słuszne uwagi , a ich ilość świadczy o stopniu skomplikowania rozważanego rozwiązania. Moim zdaniem rozwiązanie proste=rozwiązanie bezawaryjne o ile koszty są do zniesienia. Gdyby ogrzewanie w rozważanej łazience mialo być jedyną podłogówką w całym domu to w ogóle bym zrezygnował i zrobił elektryczne. Niższe koszty i święty spokój w przypadku nie uzywania domu łatwiej próżnić instalację. Poza tym podłogówka zrobiona na zasadzie maty grzewczej jest bardzo szybka , sama podłoga nagrzewa się po ok 1h i już oddaje ciepło z tym żeby wygrzać łazienkę to z 3 h potrzeba ale można bezobsługowo ustawić harmonogram grzania i nie ma problemu w łazience bedzie na czas ciepło kiedy tego potzrebujemy. Autor postu wspomniał o ciepłej podłodze. No cóz to pojęcie subiektywne ciepła to się ona wydaje powyżej 30 st c a tak od 20 przestaje być lodowata. Moja nagrzewa się w porywach na 34.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
A może tak zamiast połączenia ogrzewania podłogowego i łączenia go z matą elektryczną zastosować maty kapilarne. Które ogrzeją nam pomieszczenie zimą a latem ochłodzą. Jest to wydajny, nowoczesny, bardzo trwały i łatwy w montażu sposób na ogrzanie i chłodzenie mieszkania. Maty kapilarne to wodne ogrzewanie/ chłodzenie płaszczyznowe – w podłodze, ścianach lub na suficie. Rurki maty są wykonana z długotrwałego polipropylenu (tworzywa sztucznego). Maty kapilarne można podłączyć do każdego źródła ciepła, np. do kotła, pompy ciepła, systemu solarnego. Maty rur kapilarnych nie wymagają konserwacji. Dzięki niewielkiej średnicy poszczególnych rurek i napięciu powierzchniowemu wody oczyszczają się same. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A może tak zamiast połączenia ogrzewania podłogowego i łączenia go z matą elektryczną zastosować maty kapilarne. Które ogrzeją nam pomieszczenie zimą a latem ochłodzą.

Mam nadzieję, że nie proponujesz tego do łazienki. Latem chłodzenie łazienki to pewne problemy z wilgocią i grzybem.
Co nie znaczy, że maty kapilarne, to złe rozwiązanie.
Link do komentarza
Cytat

Hm jest to możliwe bo wodne masz w wylewce, a matę w warstwie kleju. Z doświadczenia powiem że podłogówka elektryczna sprawdza się i jestem z niej zadowolony, jedynie mógłbym dać większą matę.



Gdzieś mi uciekł ten temat.

Zwolenników takich rozwiązań uprzedzam, że płytki muszą być klejone wyjątkowo starannie, na grubszej warstwie kleju. Inaczej się odkleją po pewnym czasie.
Link do komentarza
Cytat

Mam nadzieję, że nie proponujesz tego do łazienki. Latem chłodzenie łazienki to pewne problemy z wilgocią i grzybem.
Co nie znaczy, że maty kapilarne, to złe rozwiązanie.



Chłodzenie jest dodatkową zaletą mat kapilarnych, czego nie można powiedzieć o innych sposobach ogrzewania domu jak np. ogrzewanie podłogowe. W łazience z chłodzenia nie korzystamy, ale w innych pomieszczeniach podczas gorących letnich dni jak najbardziej. Jednak chłodzenie jest tylko możliwe przy podłączeniu mat kapilarnych do pompy ciepła. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
czy mata elektryczna nie ma przypadkiem na spodzie folii aluminiowej co powoduje, ze kompletnie odcina cieplo przekazywane z ogrzewania podlogowego, ktore jest pod nią (w wylewce) ? innymi slowy - nie ma sensu instalowac elektrycznych mat gdy jest wczesniej rozprowadzona mata wodna (zasilana z centralnego) ?
Link do komentarza
Cytat

czy mata elektryczna nie ma przypadkiem na spodzie folii aluminiowej co powoduje, ze kompletnie odcina cieplo przekazywane z ogrzewania podlogowego, ktore jest pod nią (w wylewce) ? innymi slowy - nie ma sensu instalowac elektrycznych mat gdy jest wczesniej rozprowadzona mata wodna (zasilana z centralnego) ?


Przypadkiem nie ma, przynajmniej te które kładłem - nie miały icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

czy mata elektryczna nie ma przypadkiem na spodzie folii aluminiowej co powoduje, ze kompletnie odcina cieplo przekazywane z ogrzewania podlogowego, ktore jest pod nią (w wylewce) ? innymi slowy - nie ma sensu instalowac elektrycznych mat gdy jest wczesniej rozprowadzona mata wodna (zasilana z centralnego) ?


Ciekawa teoria - odkąd to aluminium jest izolatorem ciepła? Efekt odbicia promieniowania przez błyszczące powłoki powstaje w ośrodkach gazowych a nie przy przewodnictwie ciepła.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Instalowanie dwóch podłogówek z założenia jest błędem i wyklucza się. Również nie do końca podoba mi się pomysł z zasilaniem jej z obiegu CWU. Łazienka to nie kuchnia i spędzamy w niej najmniej czasu ze wszystkich pomieszczeń. Ciepłej podłogi potrzebujemy najczęściej po wyjściu z kąpieli czy prysznica. A to oznacza, że na bardzo krótki czas... nic nie sprawdzi się lepiej niż, szybkie i łatwe w sterowaniu ogrzewanie elektryczne.

Chyba, że podłogówek zamierzasz zastosować system grzewczy całego domu (co raczej nie jest polecane). W takim wypadku zastostosowanie dodatkowo elektrycznej maty grzewczej to nie dobry pomysł.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Jestem podobnego zdania, maty zamontowane pod kafelkami powinny szybko nagrzać podłogę a w przypadku połączenia tego z instalacją wodną dochodzi większa masa i pojemność cieplna.



Mnie się podobnie wydaje, że nie ma co przesadzać z tych ogrzewaniem podłogowym, szczególnie, że łazienka chyba aż tak intensywnego ogrzewania nie potrzebuje. Jeżeli o mnie chodzi, to bym się zdecydował raczej na folię grzewczą, która szybciej ogrzewa pomieszczenie niż np. ogrzewanie wodne. Tutaj jest krótki film, jak wygląda montaż:
http://www.youtube.com/watch?v=NGa-YDNVxUA
Link do komentarza
Cytat

Mnie się podobnie wydaje, że nie ma co przesadzać z tych ogrzewaniem podłogowym, szczególnie, że łazienka chyba aż tak intensywnego ogrzewania nie potrzebuje. Jeżeli o mnie chodzi, to bym się zdecydował raczej na folię grzewczą, która szybciej ogrzewa pomieszczenie niż np. ogrzewanie wodne.


Tylko, że folie nie nadają się pod płytki. Chyba, że zastosuje się właściwą technologię montażu. Sporo informacji na www.enerbau.pl
Link do komentarza
Cytat

Tylko, że folie nie nadają się pod płytki. Chyba, że zastosuje się właściwą technologię montażu. Sporo informacji na www.enerbau.pl



Nie do końca mogę się zgodzić. Folia grzewcza nadaje się również pod płytki. Zobacz sobie na stronie Enekosystem, że o tym również piszą.
Link do komentarza
Cytat

Nie do końca mogę się zgodzić. Folia grzewcza nadaje się również pod płytki. Zobacz sobie na stronie Enekosystem, że o tym również piszą.


A gdzie o tym piszecie, bo na stronie to nie znalazłem? Może napisz jakie warstwy dajecie; folia grzewcza i co między nią a płytki?
Link do komentarza
Cytat

A gdzie o tym piszecie, bo na stronie to nie znalazłem? Może napisz jakie warstwy dajecie; folia grzewcza i co między nią a płytki?


Jak już to nie folia grzewcza tylko mata a dajesz normalnie klej do płytek ,czyli tą matę wtapiasz w warstwę kleju a na klej płytki. Jak być chciał to byś znalazł i to nie koniecznie na tej stronie Enekosystem.
Link do komentarza
Cytat

Jak już to nie folia grzewcza tylko mata a dajesz normalnie klej do płytek ,czyli tą matę wtapiasz w warstwę kleju a na klej płytki. Jak być chciał to byś znalazł i to nie koniecznie na tej stronie Enekosystem.


Wiem co to maty i jak je się montuje, nic nowego. Ale zwróć uwagę, że Wasz człowiek Readytofly, reklamujący firmę napisał w poście z 26.05.2013 o godz. 11:13 o foliach. Tak więc ustalcie zeznania.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Wiem co to maty i jak je się montuje, nic nowego. Ale zwróć uwagę, że Wasz człowiek Readytofly, reklamujący firmę napisał w poście z 26.05.2013 o godz. 11:13 o foliach. Tak więc ustalcie zeznania.



Wybacz, ale nie jestem niczyim człowiekiem. Podrzuciłem link, ale nigdzie nie pisałem o jaką firmę chodzi, ani nie podrzuciłem linka do strony Enekosystem, bo tutaj nie było to najważniejsze.
Chciałem zwrócić po prostu uwagę na inne rozwiązanie.
Link do komentarza
Cytat

Instalowanie dwóch podłogówek z założenia jest błędem i wyklucza się. Również nie do końca podoba mi się pomysł z zasilaniem jej z obiegu CWU. Łazienka to nie kuchnia i spędzamy w niej najmniej czasu ze wszystkich pomieszczeń. Ciepłej podłogi potrzebujemy najczęściej po wyjściu z kąpieli czy prysznica. A to oznacza, że na bardzo krótki czas... nic nie sprawdzi się lepiej niż, szybkie i łatwe w sterowaniu ogrzewanie elektryczne.

Chyba, że podłogówek zamierzasz zastosować system grzewczy całego domu (co raczej nie jest polecane). W takim wypadku zastostosowanie dodatkowo elektrycznej maty grzewczej to nie dobry pomysł.



Też właśnie zastanawiam się nad ogrzewanie podłogowym elektrycznym, szczególnie ta folia grzewcza (czy jak to inni nazywają mata) jest według mnie dobrym rozwiązaniem. Widziałem, że wspomniana tutaj firma Enekosystem szczyci się nowoczesną technologią inne niż wszystkie. Czy tak jest faktycznie? Przyznam, że zainteresowała mnie ich oferta, ale do końca nie wiem ile tutaj faktów, a ile reklamy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...