Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozumiem że dając pierwszą warstwę izolacji równa grubości krokwi, FWK masz wysokoparoprzepuszczalną.
Pomijając zabezpieczenie przeciwogniowe, zamiana wełny na styro przy ociepleniu poddasza wymaga dla poprawnego jego uszczelnienia zastosowania specjalnie przygotowanych płyt.
Istnieje tez opinia że styropian gorzej tłumi dźwięki (osobiście nie sprawdzałem icon_wink.gif ) i odgłos deszczu może być w jakimś tam stopniu upierdliwy.
Z drugiej strony zastosowanie ciężkiego krycia (dachówka ceramiczna lub betonowa) samo w sobie wytłumia odgłos padającego deszczu, zresztą podobnie jak strzecha.
Ponieważ styropian nie jest w 100% hydrofobowy, tak ocieplony dach wymaga także zastosowania folii paroszczelnej.
Link do komentarza
Izolacja między krokwiami i dodatkowo nad (w zasadzie pod bo to od strony poddasza) to równeiż rada płynąca ze stron:

Isover - http://www.isover.eserwer24.pl/katalog_rozw/pdf/107.pdf oraz http://www.isover.eserwer24.pl/katalog_rozw/pdf/108.pdf
Knauf Insulation - http://knaufinsulation.pl/files/ki_pl/uplo...sne_mid_res.pdf
Obszerny katalog - zapraszam na stronę 10 dokumentu pdf.

To już nie te czasy, że na "strychu" kładło się siano icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Powiem tak... nie dojść że dobre to na dodatek jak najbardziej właściwe.
Warstwa o grubości 25cm to właściwie minimum dla zapewnienia odpowiedniej (normowej) izolacji cieplnej dachu.


Grubość, grubością a o współczynniku to się zapomniało coooooooo icon_question.gif icon_lol.gif Tak jak materiał na ściany ma minimalny współczynnik przenikania to i wełna też jakiś tam posiada (oczywiście im mniejszy tym lepszy ale im cieplejszy tym droższy ) i należałoby się tym też sugerować.
Link do komentarza
Cytat

Grubość, grubością a o współczynniku to się zapomniało coooooooo icon_question.gif icon_lol.gif Tak jak materiał na ściany ma minimalny współczynnik przenikania to i wełna też jakiś tam posiada (oczywiście im mniejszy tym lepszy ale im cieplejszy tym droższy ) i należałoby się tym też sugerować.




Ocieplenie dachu może mieć grubość nawet 50 cm - kosztem obniżenia wysokości użytkowej poddsza. Normatywny wymóg to przynajmniej 20 cm wełny szklanej.

Link do komentarza
Cytat

Pragną tylko dyskretnie zauważyć, że kiedyś się na strychach nie mieszkało a teraz do dość powszechne icon_wink.gif . Pozdrawiam.




Zgadzam się w 100%. Dygresja ma jednak głębszy sens.
W sporadycznych przypadkach użytkownicy, którzy pozostawiają poddasze bez finalnego ocieplenia/wykończenia na zimę, starają się czasami zmniejszyć straty ciepła przez ostatnią kondygnację wykładając na "strychu" płyty z wełny. Na wiosnę będzie jak znalazł do prac wykończeniowych poddasza, a w zimie prawdopodobnie tymczasowy zabieg ograniczy straty ciepła.

Sa to jednak sporadyczne przypadki, gdy jest materiał a brakło czasu na dokończenie poddasza.
Link do komentarza
Cytat

Ocieplenie dachu może mieć grubość nawet 50 cm - kosztem obniżenia wysokości użytkowej poddsza. Normatywny wymóg to przynajmniej 20 cm wełny szklanej.


No to po co wełna (między innymi inne materiały też) ma współczynnik przenikania? Pewnie że można dać i 100 cm z byle jakim współczynnikiem jak wystarczy powiedzmy te 20 cm z bardzo dobrym współczynnikiem a efekt będzie taki sam.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, ale jeszcze technologie kosmiczne w budownictwie nie funkcjonują i najbardziej powszechnym materiałem do izolacji cielnej jest wełna. Coraz powszechniej zaczyna się montować izolacje nakrokwiową, która nie zabiera wysokości pomieszczeniom poddasza a do tego praktycznie likwiduje mostki. Pozdrawiam.


O ile nawiązuje Pan do mojej wypowiedzi (post nr 11) to nie rozumiem co się Panu nie podoba w mojej wypowiedzi.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, że nawiązuję ale nie w sensie podoba się czy nie podoba. Padło w niej stwierdzenie: "(między innymi inne materiały też)" ale żadne materiały nie zostały wymienione. Pozwoliłem sobie zatem wspomnieć o coraz powszechniejszej technologii nakrokwiowej wykonywanej z płyt poliuretanowych. I to tyle. Pozdrawiam.


Pisząc że inne materiały miałem na myśli np pustaki z ceramiki, z betonu komórkowego ,styropian itd. Nie wymieniłem ich bo to temat o dociepleniu dachu, chciałem tylko zaakcentować o współczynniku. A o jakieś kosmicznej technologi to ja nie wspominałem, nawet moja wypowiedź do tego nie nawiązywała ,więc nie rozumiem co Pan miał na myśli to pisząc.
Link do komentarza
W technologiach kosmicznych (warstwy izolacji cieplnej stosowane w statkach kosmicznych) materiały izolacyjne mają doskonałe współczynniki pozwalające bardzo znacznie ograniczyć ich grubość. Jedyną barierą blokującą ich stosowanie w budownictwie jest cena. Myślę, że już w niedalekiej przyszłości znajdą zastosowanie w budownictwie. I to właśnie miałem na myśli. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

W technologiach kosmicznych (warstwy izolacji cieplnej stosowane w statkach kosmicznych) materiały izolacyjne mają doskonałe współczynniki pozwalające bardzo znacznie ograniczyć ich grubość. Jedyną barierą blokującą ich stosowanie w budownictwie jest cena. Myślę, że już w niedalekiej przyszłości znajdą zastosowanie w budownictwie. I to właśnie miałem na myśli. Pozdrawiam.



Przyznam szczerze - też tak to zinterpretowałem. Generalnie rzecz ujmując - na dzień dzisiejszy poddasze ocieplamy między krokwiami i pod - wełną oraz płytami z pianki na krokwiach. Na krokwiach pewno sprawdzą się też inne twarde materiały termoizolacyjne odpowiednio profilowane pod ułożenie finalnego pokrycia.

Reszta to technologia kosmiczna icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
czy ktoś z was kupował może wełnę isover online?
mi w składzie budowlanym podali cenę o ponad 11zł droższą na metrze 15stki niż najdroższa na allegro, a na 10tce jest to ok 9zł różnicy :/ metrów trzeba nam ze 140 jednej i drugiej więc to nie jest jakaś tam marginalna różnica.
Znalazłam też sklep internetowy gdzie przy zakupach za powyżej 500zł dostawa jest gratis no i zaczynam się poważnie zastanawiać nad wirtualnymi zakupami.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

czy ktoś z was kupował może wełnę isover online?
mi w składzie budowlanym podali cenę o ponad 11zł droższą na metrze 15stki niż najdroższa na allegro, a na 10tce jest to ok 9zł różnicy :/ metrów trzeba nam ze 140 jednej i drugiej więc to nie jest jakaś tam marginalna różnica.
Znalazłam też sklep internetowy gdzie przy zakupach za powyżej 500zł dostawa jest gratis no i zaczynam się poważnie zastanawiać nad wirtualnymi zakupami.


Tak to jest mamy wolny rynek.Jeden zadowoli się kilku procentowym zarobkiem a drugi z grubej rury wali. Ostatnio dużo pisali w prasie i słyszałem po hurtowniach ,że dobre ceny ma schwenk i jakość też na poziomie.Tak więc może przestawić się na inną markę?A co do zakupów internetowych to ja dość dużo kupowałem i nie mogę narzekać na jakość usługi i towaru.
Link do komentarza
Cytat

czy ktoś z was kupował może wełnę isover online?
mi w składzie budowlanym podali cenę o ponad 11zł droższą na metrze 15stki niż najdroższa na allegro, a na 10tce jest to ok 9zł różnicy :/ metrów trzeba nam ze 140 jednej i drugiej więc to nie jest jakaś tam marginalna różnica.
Znalazłam też sklep internetowy gdzie przy zakupach za powyżej 500zł dostawa jest gratis no i zaczynam się poważnie zastanawiać nad wirtualnymi zakupami.




Do izolacji poddaszy ISOVER ma całkiem sporo do zaoferowania. Napisz konkretnie o który produkt pytałaś w hurtowni. Poszukamy w sklepach "wirtualnych", moze znajdziemy taniej.

Lewa kolumna w tabeli w linku.

A tutaj lista - Gdzie kupić produkty ISOVER na Podlasiu.

Tu natomiast cennik producenta - jesli ktoś oferował drożej, to już ewidentnie liczy na jednorazowy zysk.
Link do komentarza
Cytat

Do izolacji poddaszy ISOVER ma całkiem sporo do zaoferowania. Napisz konkretnie o który produkt pytałaś w hurtowni. Poszukamy w sklepach "wirtualnych", moze znajdziemy taniej.

Lewa kolumna w tabeli w linku.

A tutaj lista - Gdzie kupić produkty ISOVER na Podlasiu.

Tu natomiast cennik producenta - jesli ktoś oferował drożej, to już ewidentnie liczy na jednorazowy zysk.


Rozumiem, że Pan z Isovera icon_smile.gif czy tak charytatywnie? icon_razz.gif

Proponuję porównanie z innymi producentami icon_lol.gif
Konkretne produkty w prawej kolumnie obok rozwiązania
Można sprawdzić nie tylko miejsce ale i zapytać o cenę konkretnych dystrybutorów o konkretne produkty.
Miejsca sprzedaży
Zapytanie o cenę
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, że Pan z Isovera icon_smile.gif czy tak charytatywnie? icon_razz.gif

Proponuję porównanie z innymi producentami icon_lol.gif
Konkretne produkty w prawej kolumnie obok rozwiązania
Można sprawdzić nie tylko miejsce ale i zapytać o cenę konkretnych dystrybutorów o konkretne produkty.
Miejsca sprzedaży
Zapytanie o cenę




Bez obaw, nawiązuję jedynie do zagadnienia, w którym była mowa o poszukiwaniach produktów ISOVERA. Wiadomo jednak, że produkty z wełny mineralnej to nie domena jednego producenta.
Tym bardziej cieszy mnie Pana komentarz i zawarte w nim informacje icon_smile.gif Myślę, że forumowiczka pumpaluna będzie zadowolona.
Link do komentarza
Dzięki za linki, wyszło że ceny które mi podano były zgodne z tym co w cenniku na stronie, że też nie wpadłam na to żeby od razu sprawdzić. A swoją drogą ktoś nie zadał sobie nawet odrobiny trudu, żeby sprawdzić cenę podejrzewam że jednak realniejszą i bliższą tym internetowym.
Co do innych producentów to w grę wchodzi tylko Isover - dokładnie uni-mata (15 + 10)
Nasz wykonawca ma jechać i jeszcze sprawdzić "swoją" cenę; jeśli nie dostaniemy dobrej oferty to będziemy zamawiali online.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
a co sądzicie w kwestii styropianu zamiast wełny ???? jakies przeciwwskazania ???? membrana wysokoparoprzepuszczalna - dach kryty dachówka ceramiczną. Miedzy krokwie 15-18 cm styro - uszczelnienie pianką , druga warstwa 15 cm - czyli około 30 cm izolacji w dachu - jak w takim przypadku wykonać poprawnie szkielet pod zabudowe regipsami - czy budowac 2 ruszt w poprzek krokwi z łat i dopiero do nich przykrecac haki do profili pod regipsy czy bezpośrednio do krokwi jakies długie haki do profili. Wiem że dobrze wykonac stelaż krzyzowo - czyli jedne profile do haków przykręcić a dopiero na te profile w poprzek za pomoca łączników krzyzowych zamocowac juz własciwe profile - zapobiega to pękaniom płyt przy ewentualnej pracy wieźby dachowej. Miedzy jedne profile a drugie folia paroszczelna i regipsy . folia paroizolacyjna aluminiowa z refleksem - odstep wymagany miedzy folia a regipsem do zjawiska odbicia ciepła - wysokości profila.
Czy taka zabudowa daje gwarancje ciepłego poddasza ???
Link do komentarza
Cytat

Podobno skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu? icon_smile.gif




To twierdzenie może być z powodzeniem tematem pracy doktorskiej icon_smile.gif

Pewnych wartości nie da się przeskoczyć - grubość nadal świadczy o dobrym ociepleniu. Można zauwazyć w tej dziedzinie 3 rzeczy:

1. jakość materiałów termoizolacyjnych wzrosła i przy tej samej grubości lepiej izolują, ale
2. wymagania normowe coraz bardziej zaostrzone i
3. ceny paliw wzrosły czyli lepiej wydac na ocieplenie niż na paliwo.

Ucieczka ciepła jest wtedy przewidywalna, a ceny paliw raczej nie.


Link do komentarza
Cytat

A onduterm będzie się do tego nadawał? Wyczytałam, że aby zatrzymać ciepło pod dachem wystarczy folia termoizolacyjna tego typu, bo ma grubość 30 mm a współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,033 W/mK. Podobno skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu? icon_smile.gif


albo zeżarłeś (łaś) "kwadracik" w mianowniku, albo podajesz lambdę - współczynnik przewodzenia ciepła, który jest dla danego materiału stały, niezależnie od jego grubości
więc coś Ci nie wyszło, łe...

a co do grubosci, to jeżeli pozostaniemy przy sposobie obliczania U jak do tej pory
to zawsze grubość będzie istotna
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

albo zeżarłeś (łaś) "kwadracik" w mianowniku, albo podajesz lambdę - współczynnik przewodzenia ciepła, który jest dla danego materiału stały, niezależnie od jego grubości
więc coś Ci nie wyszło, łe...

a co do grubosci, to jeżeli pozostaniemy przy sposobie obliczania U jak do tej pory
to zawsze grubość będzie istotna




Jak najbardziej. Tyle tylko, że na poddaszu, przy ocieplaniu międzykrokwiowm i pod/"nad" grubośc ocieplenia jet ograniczona do "grubość krokwi+grubość ocieplenia pod krokwią+pustka powietrzna między warstwami."

Prawdopodobnie 20 cm suma sumarum wystarczy, by sprostać wymaganiom dotyczacym wartości U.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Jak najbardziej. Tyle tylko, że na poddaszu, przy ocieplaniu międzykrokwiowm i pod/"nad" grubośc ocieplenia jet ograniczona do "grubość krokwi+grubość ocieplenia pod krokwią+pustka powietrzna między warstwami."

Prawdopodobnie 20 cm suma sumarum wystarczy, by sprostać wymaganiom dotyczacym wartości U.


Nie sugerowałbym się wymaganiami dzisiejszymi. Ulegają one zmianie co widac na przestrzeni lat, a najbliższe zmiany zwiazane z recastem dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków rownież wpłyną na te wymagania, prawdpodobnie zmniejszając je nawet do 0,15 (aktulanie 0,30). Pamiętajmy również, że dom budujemy na minimum 30 lat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...