Skocz do zawartości

szambo czy przydomowa oczyszczalnia?


Recommended Posts

Cytat

Może ktoś mi rozjaśni umysł - szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
Dla domu o pow 120 m2 , 4 - 5 osób w domu.Jakie są za i przeciw tych rozwiązań.



gdybym wiedział ile zachodu wymaga uzyskanie umowy na odbiór ścieków poprzez kanalizację to decyduje się na przydomową oczyszczalnię a co do szamba to taki sam koszt jaki łupią wodociągi za odbór ścieków.koszt oczyszczalni powinien spłacić sie w przeciągu 3 lat a koszty wywozu będą ciągłe.
Link do komentarza
Do Redakcji.
Przeczytałem ten materiał i nie rozumiem jednej żeczy.
cytat:
"Oczyszczalni nie wybudujemy również wtedy, gdy nie ma możliwości odprowadzenia oczyszczonych ścieków (nie ma odpowiedniego dla nich odbiornika)"
koniec cytatu.
Co znaczy odpowiedniego dla nich odbiornika?
Link do komentarza
Wypływające z przydomowej oczyszczalni ścieki muszą zostać odprowadzone do odbiornika, którym może być grunt (najczęściej), rzeka, rów melioracyjny albo jezioro. W przypadku najczęściej stosowanych oczyszczalni z drenażem rozsączającym odbiornikiem będzie grunt. Przy pozostałych rodzajach oczyszczalni (filtr piaskowy, filtr ze złożem gruntowo-roślinnym, hydroponicznym lub biologicznym albo zbiornik z osadem czynnym) ścieki mogą zostać odprowadzone do dowolnego z wyżej wymienionych odbiorników.
Rodzaj odbiornika zależy od usytuowania działki (czy znajduje się ona w pobliżu rzeki, jeziora lub rowu melioracyjnego) lub od warunków gruntowo-wodnych (czy będzie możliwe odprowadzenie oczyszczonych ścieków do ziemi). Może okazać się, że grunt jest niewystarczająco przepuszczalny, albo wręcz przeciwnie - zbyt przepuszczalny i z tego powodu nie można do niego odprowadzać oczyszczonych ścieków.
W przypadku jeziora może okazać się konieczne dodatkowe oczyszczanie ścieków lub budowa oczyszczalni może być całkowicie zakazana przez gminę.
Więcej informacji znajdzie Pan w artykule o oczyszczalniach ścieków pt. Oczyszczalnie ścieków https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/70-oczyszczalnie-sciekow.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Może ktoś mi rozjaśni umysł - szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
Dla domu o pow 120 m2 , 4 - 5 osób w domu.Jakie są za i przeciw tych rozwiązań.


tomasz mam przydomową oczyszczalnię ,jestem bardzo zadowolona koszt to zrobienie ekspertyzy na jakiej głębokości jest woda jeżeli nie jest zbyt płytko możesz spokojnie ją robić pozostałe koszty to zakup oczyszczalni i instalacja ,pózniej sam kontrolujesz wrzucasz specjalne bakterie ikąpiesz się do woli nie płacąc za wywiezienie szamba
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata temu...
ja już się wypowiadałam jako właścicielka oczyszczalni:) No więc kiedy warto robić szambo? TYLKo wtedy jeśli ma sie w perspektywie 2-3 lat powiedzmy kanalizację. W innym przypadku- oczyszczalnia.
zalety: o niczym się nie mysli i ma się z głowy:) koszt utrzymania minimalny. Moja nie śmierdzi absolutnie:) (sotralentz)
wady- jedna- koszt. Mnie ze wszystkim wyszła prawie chyba 9-10 tysięcy...
Link do komentarza
Ja też będę miała oczyszczalnię icon_biggrin.gif jestem na etapie załatwiania projektu i składania papierów - ominął mnie operat wodno prawny bo mam na działce rów, który jest mój i mogę do niego oczyszczone ścieki ( właściwie wodę II kategorii czystości) wpuszczać, ale i tak dużo jej nie będzie bo większość będzie używana do podlewania icon_smile.gif . Moim zdaniem szambo nie opłaca się nawet w perspektywie 2 - 3 letniej kanalizacji bo wtedy (gdy nas podłączą) zaczynamy płacić więcej za wodę, a o tym część z nas zapomina, że woda z kanalizacją jest 2- 3 krotnie (u mnie trzykrotnie) droższa. Moja oczyszczalnia też mnie wyniesie 9 - 10 tys, ale myślę, że warto. Jeśli tylko jest to możliwe zakładajcie oczyszczalnie. oczywiście myślę o biologiczno mechanicznych bo te z drenażem jakoś do mnie nie przemawiają icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
jak plan pozwala to zdecydowanie oczyszczalnia - po co płacić za ścieki - a co do planu to też nie do końca tak jest że nie można oczyszczalni stawiać jak przewiduje gmina kanalizę - ponoć nie ma przepisu zmuszającego do podłączenia i zabraniającego budowy oczyszczalni - na pytanie skierowane do gminy jaki paragraf tak nakazuje chyba odpowiedzi się nie uzyska :/ temat gdzieś już na forum poruszany ...
no i jeszcze wizja dotacji w dobrze gospodarujących się gminach albo kredyty z dofinansowanie w BOŚ.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Oczywiście, że oczyszczalnia! Wymiary różne najprostsze modele osadnik gnilny + drenaż to koło 100 m2 i koszt 8000 zł z montażem. Oczyszczalnia biologiczna potrzebuje ok 20 m2 i kosztuje około 11000 zł z montażem. Można znaleźć tańsze egzemplarze, ale jak to wszędzie bywa - odbija się na jakości.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to Czyst Zysk
Link do komentarza
Odnośnie oczyszczalni i jej wymiarów - drenaż rurowy to już przeszłość i treści o oczyszczalni rozsączającej i konieczności posiadania 100m2 do jej instalacji powinny powoli przechodzić do lamusa. Są przecież inne metody rozsączania ścieków, np. Tunel 300, Ezy Drain, Bio Block (zwany również Aqua Block'iem) nie wspominając o szwedzkich matach IN-DRAN. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że większość z tych systemów jest tylko niewiele droższa niż wspomniany już przeze mnie drenaż rurowy ale wymaga o wiele mniej żwiru przy montażu przez co cena ostateczna niekiedy jest nawet korzystniejsza niż w przypadku standardowego rozsącza.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Mam taki zapis w Wypisie z MPZG:
"1. w zakresie kanalizacji sanitarnej plan ustala odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków (...)"
2. We wsiach dotychczas nieskanalizowanych plan dopuszcza budowę szczelnych zbiorników bezodpływowych na ścieki bytowe z wywozem do punktu zlewnego . Zbiorniki te mogą funkcjonować jako urządzenia tymczasowe, plan ustala obowiązek zaprzestania ich użytkowania jako zbiornika ścieków bytowych natychmiast po zaistneiniu warunków technicznych do przyłączenia budynku do wybudowanej w ulicy sieci kanalizacyjnej."

Ani słowa o oczyszczalniach przydomowych. Czy w takiej sytuacji mogę zbudować taką oczyszczalnię? I drugie pytanie: "obowiązek zaprzestania użytkowania natychmiast po zaistneiniu warunków technicznych do przyłączenia" - czy to znaczy, że będę miał obowiązek wywalenia po raz kolejny kasy na kanalizację? Czy może gmina to finansuje w całości, albo w jakiejś części? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mam taki zapis w Wypisie z MPZG:
"1. w zakresie kanalizacji sanitarnej plan ustala odprowadzenie ścieków do oczyszczalni ścieków (...)"
2. We wsiach dotychczas nieskanalizowanych plan dopuszcza budowę szczelnych zbiorników bezodpływowych na ścieki bytowe z wywozem do punktu zlewnego . Zbiorniki te mogą funkcjonować jako urządzenia tymczasowe, plan ustala obowiązek zaprzestania ich użytkowania jako zbiornika ścieków bytowych natychmiast po zaistneiniu warunków technicznych do przyłączenia budynku do wybudowanej w ulicy sieci kanalizacyjnej."

Ani słowa o oczyszczalniach przydomowych. Czy w takiej sytuacji mogę zbudować taką oczyszczalnię? I drugie pytanie: "obowiązek zaprzestania użytkowania natychmiast po zaistneiniu warunków technicznych do przyłączenia" - czy to znaczy, że będę miał obowiązek wywalenia po raz kolejny kasy na kanalizację? Czy może gmina to finansuje w całości, albo w jakiejś części? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie?



Mam mniej więcej taki sam zapis w Planie zagospodarowania.
Z tego co się dowiedziałem w gminie to praktycznie niema szans na oczyszczalnie. Niby wioska jest u mnie skanalizowana, ale moja ulica nie. Nieważne. W planie jest mowa o wiosce. Mogę więc albo się podłączyć na swój koszt, albo zrobić sobie szambo i czekać aż mnie gmina podłączy, ale kiedy to będzie, nikt nie potrafi powiedzieć.

Gość w gminie mi powiedział, że aby się na 100% przekonać czy mogę, czy nie, to trzeba złożyć do starostwa wniosek o pozwolenia na budowę oczyszczalni. Starostwo najczęściej się kieruje planem, więc raczej pozwolenia nie wyda. Ale tylko wtedy mamy taką pewność.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Tak się patrzę na swój wodomierz i nijak mi tak duże zużycie wody nie wskazuje.
Jakbym nie liczył, to wychodzi mniej niż 100l/dobę na 1 osobę.

Reszta kraju też tak ma – dane z GUS
Cytat

Sposób gospodarowania wodą obrazuje wskaźnik zużycia wody w przeliczeniu na 1-go mieszkańca (patrz mapka „Zużycie wody według województw w 2007 r.”). Wskaźnik ten wahał się w miastach od 42,4 m3 w województwie mazowieckim do 30,3 m3 w podlaskim, natomiast na terenach wiejskich od 34,3 m3 w województwie wielkopolskim do 14,4 m3 w województwie małopolskim.



A za rok 2009:

Cytat

Wskaźnik ten wahał się w miastach od 40,2 m3 w województwie mazowieckim do 30,6 m3 w podlaskim, natomiast na terenach wiejskich od 34,0 m3 w województwie wielkopolskim do 16,2 m3 w województwie małopolskim.



Wynika z tego, że ten „współczynnik” 150l/dobę na 1 mieszkańca pochodzi z ery pralki Frani, 30 litrowych spłuczek do WC i braku zmywarek do naczyń.

Na uwagę zasługuje również fakt, że szambo (szczelne) wymusza oszczędne gospodarowanie wodą.
Tak więc w swoich kalkulacjach uwzględnij te fakty.
Zmniejsz oczekiwane zyski o 50% i będzie to miarodajne.


Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Z własnego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie lepsza inwestycja niż szambo. Mam u siebie na działce oczyszczalnię od ponad 12 lat i działa bez zarzutu. Zamawiam wywózkę mniej więcej raz na półtora roku, sypię co jakiś czas taki proszek (z tego co wiem to są bakterie) do toalety i to w zasadzie wszystko. Co więcej - oczyszczoną wodą nawadniam rośliny w ogrodzie, co dodatkowo obniża zużycie wody - zwłaszcza latem. I WAŻNA UWAGA dla tych co chcą zamontować oczyszczalnię - zwróćcie uwagę na to jaki macie grunt, bo nie wszędzie oczyszczalnia się sprawdzi! Ja mam np. glinę, która zbytnio nie wchłania wody, dlatego był lekki problem ze znalezieniem odpowiedniego producenta. Na szczęście po dłuższych poszukiwaniach znalazłem firmę, która się specjalizuje w rozwiązaniach dla "trudnych" gruntów i jestem zadowolony.

Moje pozytywne skojarzenia z oczyszczalnią:
- niezależność od komunalki i narzucanych przez nią opłat (które coraz bardziej dają i będą dawać po kieszeni)
- przyjazna dla środowiska
- spokój i oszczędność związana ze znacznie rzadszą wywózką
- możliwość ponownego wykorzystania podczyszczonej wody na działce (czyli woda za darmo)

Jak ktoś chce jeszcze zapytać o użytkowanie tego cuda to zostawiam namiar na gg: 4376186 Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dopisałem – bo 'oczyszczalnie-eko' poprawił swój pierwotny wpis.

Powyższe (post#25) dotyczy kalkulacji (usuniętej):

Cytat

Do wyliczenia zaleca się przyjąć zużycie równe 150 l ścieków na 1 mieszkańca / dobę. Ilość ścieków dla 4 osób wynosi:
4 * 150 = 600 l na dobę

a zużycie wody na cele bytowe w ciągu 1 miesiąca wyniesie:
600 l * 30 d = 18 000 l / miesiąc
Jest to ilość ścieków którą należy wywieźć wozem asenizacyjnym w ciągu 1 miesiąca.

Wywóz 1m3 to koszt od 10 - 15 zł.

Łączny koszt wywozu za 1 miesiąc wyniesie od 180 - 270 zł.
Koszt rocznego wywozu ścieków ze zbiornika bezodpływowego to kwota od 2160 - 3240 zł.



dopisalem:

Kalkulacja z cytowanej w post#24 strony.

Cytat

Zmniejsz oczekiwane zyski o 50% i będzie to miarodajne.


Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Może ktoś mi rozjaśni umysł - szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
Dla domu o pow 120 m2 , 4 - 5 osób w domu.Jakie są za i przeciw tych rozwiązań.



Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia. Dlaczego?
->ekologiczne rozwiązanie
->niższe koszty
->niezależność od widzimisię urzędników i zmian w opłatach za ścieki
->większa wygoda związana ze znacznie rzadszym wywozem nieczystości
->możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody do nawadniania ogrodu
Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

ja już się wypowiadałam jako właścicielka oczyszczalni:) No więc kiedy warto robić szambo? TYLKo wtedy jeśli ma sie w perspektywie 2-3 lat powiedzmy kanalizację. W innym przypadku- oczyszczalnia.
zalety: o niczym się nie mysli i ma się z głowy:) koszt utrzymania minimalny. Moja nie śmierdzi absolutnie:) (sotralentz)
wady- jedna- koszt. Mnie ze wszystkim wyszła prawie chyba 9-10 tysięcy...



Jeśli gmina planuje budowę kanalizacji to nie zgodzi się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

A jeśli pojawiają się informację o zmianie planu zagospodarowania to czym prędzej decydujmy się na przydomową czoyszczalnię ścieków. Zazwyczaj okazuje się że gmina budując kanalizę zaciąga olbrzymie kredyty których spłatę przerzuca oczywiście na mieszkańców poprzez zwiększenie opłaty za odbiór ścieków. Dotego dochodzą duże koszty przyłącza.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jeśli gmina planuje budowę kanalizacji to nie zgodzi się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.


Nieprawda,znam gminy gdzie jest nawet PZP a mimo to zezwalają na przydomowe oczyszczalnie. Jedyny minus tego to to,że w takim przypadku gmina ie dofinansuje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wybacz,ale takie teksty mnie rozwalają. To tak jakbym sprzedawał auta marki X i chwalił je bo mam kilku zadowolonych klientów.Zostało tu napisane co jest dobre dla jednego nie znaczy ,że musi być dobre dla drugiego. To nie Chiny Ludowe gdzie wszyscy chodzili w jednych mundurkach,urozmaicenie musi być i jest nawet wskazane icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A mógłby ktoś napisać jak to wygląda od strony formalnej, co gdzie i kiedy trzeba załatwić.
Jakie niezbędne dokumenty i pozwolenia trzeba uzyskać i co jest konieczne we własnym zakresie a czym zajmie się na przykład Gmina.



Gmina do tego nic nie ma.

W powiatowej "budowlance" zgłaszasz zamiar wykonania indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o prawie do dysponowania nieruchomościa na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia starostwo organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek
uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Jak nie ma sprzeciwu, ani przedłużonego terminu na uzupełnienie, po 30 dniach rozpoczynasz budowę.
Link do komentarza
akurat nie zgodzę się z tym, ze gmina nic do tego nie ma, bo akurat moi rodzice otrzymali dotację na budowę takiej biologicznej oczyszczalni ścieków a wniosek o dofinansowanie składali do wójta gminy, co prawda wcześniej musieli dostać pozwolenie starosty na budowę oczyszczalni o wydajności powyżej 7,5 m3 na dobę, ale bez problemu taką zgodę zdobyli, zazwyczaj właśnie tak jest, ze to gmina występuje do UE o dotację, a potem sama rozdziela te środki osobom zainteresowanym dofinansowaniem
Link do komentarza
Cytat

akurat nie zgodzę się z tym, ze gmina nic do tego nie ma, bo akurat moi rodzice otrzymali dotację



A moi rodzice nauczyli mnie czytać ze zrozumieniem icon_biggrin.gif

Pytanie:
Cytat

A mógłby ktoś napisać jak to wygląda od strony formalnej, co gdzie i kiedy trzeba załatwić.
Jakie niezbędne dokumenty i pozwolenia trzeba uzyskać .......


Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Może ktoś mi rozjaśni umysł - szambo czy przydomowa oczyszczalnia?
Dla domu o pow 120 m2 , 4 - 5 osób w domu.Jakie są za i przeciw tych rozwiązań.


Po pierwsze przydomowe oczyszczalnie są niewątpliwie bardzo przyjazne środowisku. Obowiązujące w krajach należących do wspólnoty UE przepisy dotyczące odprowadzania ścieków są bardzo restrykcyjne, a jednak oczyszczalnie przydomowe w pełni je spełniają. Co więcej ścieki odprowadzane z owych oczyszczalni napływają do specjalnego zbiornika, który można zaadaptować na staw lub oczko wodne ? wówczas z niego można czerpać wodę do podlewania roślin. Ścieki mogą być również wpuszczane bezpośrednio do gleby ? to najlepszy dowód na to jak bardzo oczyszczalnie przydomowe są ekologiczne ? nie zagrażają środowisku.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...