Skocz do zawartości

Jakiej glębokości studnia kregowa ?


Recommended Posts

Wiec zastanawiam się jakiej głębokości powinna być studnia kręgowa jeśli:

- woda ma być wykorzystywana do podlewania ogrodu
- lustro wody jest na głębokości ok 1.7m
- średnica zewnętrzna kręgu 1m, czyli wewnętrzna 0.8m


Czyli 1mb głębokości studni daje 0,5m3 wody. Do tej pory zakładałem głębokość 4mb, co dawałoby mi ok 1m3 wody.
Czy to wystarczy czy kopnąć jeszcze do 5m?

Autorus
Link do komentarza
Na jaka głębokość to jak pozwolą Ci na to warunki. Kolega z pracy kopał studnię w tym stylu co i Ty. Wykopał ja ręcznie w jeden dzień w trzech czy czterech chłopa, na jaka głębokość nie wiem,ale wodę ma do podlewania.
Link do komentarza
Cytat

W innym wątku już pisałem ze spec od studni będzie mi kopał. Koszt 350zł/mb z materiałem.


Uważam,że spokojnie do 5-ciu metrów możesz pociągnąć. Zresztą znając życie to wszystko okaże się w praniu. Bo teoria a praktyka nie zawsze idą w parze :smile:
Link do komentarza
Cytat

Wiec zastanawiam się jakiej głębokości powinna być studnia kręgowa jeśli:

- woda ma być wykorzystywana do podlewania ogrodu
- lustro wody jest na głębokości ok 1.7m
- średnica zewnętrzna kręgu 1m, czyli wewnętrzna 0.8m

Czyli 1mb głębokości studni daje 0,5m3 wody. Do tej pory zakładałem głębokość 4mb, co dawałoby mi ok 1m3 wody.
Czy to wystarczy czy kopnąć jeszcze do 5m?

Autorus


Raczej nie możemy ci pomóc trzeba założyć najniedogodniejsze warunki czyli ,długa susza czyli większe zużycie wody oraz obniżony poziom wód gruntowych latem .Jak to wygląda na tym terenie spytaj sąsiadów , będziesz wiedział za kilkanaście lat.
Link do komentarza
Ten co będzie to kopał to kiedyś już to chyba robił...
Jak tak - doradzi na podstawie tego co w dziurze zobaczy.

Tak na ślepo to założyłbym, ze może wyjść i 6m.
Tych kręgów nie wstawia się w dziurę!
Stawiasz krąg, włazisz do środka i kopiesz wewnątrz podkopując krawędź kręgu.
Krąg zapada się sam.
Stawiasz na nim kolejny i kontynuujesz kopanie.
I tak do sukcesu... (lub do zniechęcenia).
Trzeba pilnować kopania, aby w pionie się osuwały.

Sznur, wiadro (ew. kołowrót), drabina (będzie przydatna) i szpadelek z krótkim styliskiem.
BARDZO ZAUFANY I KUMATY pomocnik!!!
Taki, co Ci wiadra na łeb nie spuści, jak ze zechce zapalić fajkę w czasie wyciągania urobku....
I kopiąc uważaj!
Bywa, że jak wleziesz nagle w warstwę wodonośną to szybko trzeba brać nogi za pas, albo popływać w tej studni a miejsca tam mało!
icon_lol.gif

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Wiec zastanawiam się jakiej głębokości powinna być studnia kręgowa jeśli:

- woda ma być wykorzystywana do podlewania ogrodu
- lustro wody jest na głębokości ok 1.7m
- średnica zewnętrzna kręgu 1m, czyli wewnętrzna 0.8m

Czyli 1mb głębokości studni daje 0,5m3 wody. Do tej pory zakładałem głębokość 4mb, co dawałoby mi ok 1m3 wody.
Czy to wystarczy czy kopnąć jeszcze do 5m?

Autorus



Witam
Zależy ile wody będziesz potrzebował, jak często będziesz podlewał. Sądzę że te 4-5 metrów powinno wystarczyć. Nie trzeba wszystkiego kopać ręcznie. Np. można wykopać koparką do tych 4 metrów (tyle powinna sięgnąć) ale dół można zrobić większy niż te kręgi. Koparką ułożyć kręgi (jeśli operator się zgodzi) a poza kręgami obsypać grubym żwirem co zwiększy objętość studni. Ponosisz tutaj koszty żwiru. Ale myślę że koparka będzie tańsza od tego co by kopał ręcznie. Wybór należy do Ciebie

Pozdrawiam Zolwik
Link do komentarza
Cytat

W sumie to się go nawet nie spytałem. Od razu powiedziałem ze potrzebuję 4m głębokości. Trzeba będzie się wycofać.



Zdaje się że robiłeś na tej działce odwiert i masz jakąś tam orientację na czym stoisz .Studnię można wytyczyć także na podstawie map geologicznych danego terenu, które możesz znaleźć w urzędzie gminy .

Jeśli kopiesz studnię na potrzeby gospodarcze, nie są wymagane strefy ochronne ani pozwolenie na jej budowę. Jeśli planujesz coś jeszcze to wymaga pozwolenia wodoprawnego, trzeba zachować strefę ochronną o promieniu ok.10 m. Wymagane minimalne odległości dla studni kopanych:
7,5 m od granicy działki
15 m od szamba.


Zgodnie z prawem budowlanym studnia kopana powinna:
mieć szczelną, mocną pokrywę
krąg betonowy, stanowiący obudowę studni musi wystawać na powierzchnię terenu co najmniej 0,9 m, jeśli wodę czerpiemy ręcznie. Przy pompie z hydroforem obudowa może mieć 0,2 m wysokości
teren w promieniu 1m wokół studni powinien być utwardzony ze spadkiem od studni.


W gruncie piaszczystym jest szybszy napływ dobowy wody niż np. w gruncie nieprzepuszczalnym (gliniastym).


Link do komentarza
Grunt jest piaszczysty icon_smile.gif

Z tego co co wcześniej koledzy podawali to odległość do granicy to 5m. Chyba ze jest różnica dla studni kopanej i wierconej?

Kurcze osoba kopiąca zajmująca się zawodowo kopaniem bez problemów może mi wykopać pewnie 1m od ,działki sąsiada tylko co na to sąsiad :( Jeszcze z tą studnią będzie wtopa :(


Ale czy jeśli nie potrzeba pozwolenia, (to wiem mam zgłoszenie), to ktoś mi tą studnię będzie odbierał?
Dodatkowo zgłosiłem budowę studni i na mapce było zaznaczone 5,5m od sąsiada i starostwo nie zgłosiło uwag.
Mapkę musiałem złożyć, takie były wymogi. Choć też podpisałem ze zrąbię ją zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Kurka wodna, :( Teraz to dostałem materiału do przemyśleń.

Autorus
Link do komentarza
W Unii jesteśmy, co Ci chyba trochę umknęło...
Mamy:
Prawo budowlane...
Prawo energetyczne....
Prawo geologiczne....
Prawo wodne....
I jeszcze kilka innych - ujednolicone z Unijnymi zasadami. (tak gadają!)
Zajrzyj do tego ostatniego.
Planujesz "NORMALNE KORZYSTANIE Z WODY"
Nie włazisz głębiej jak na 30m ppt.
Nie pobierasz więcej jak 5m3/dobę.
Wtedy - zgłoszenie.
I- JAKIE odbiory?
Odbierasz od kopiącego i albo mu płacisz - jak zrobi dobrze, albo nie - jak spieprzy!

Adam M.

Cuś jeszcze....
Wodę se zbadaj....
JEST metodologia.
Studnię ostro spompowujesz (i tak Cię to czeka).
Pobierasz próbkę i lecisz z nią do sanepidu, gdzie badają.
ZRUJNUJ SIĘ na pełne badanie (chyba, jak kumam ze 200zł drożej) to zdobędziesz pełną wiedzę o tym - do czego masz tę studnię.

A tak swoją drogą.....
"Studnia i w jaki sposób" - i same niejasności....
icon_lol.gif

A.M.
Link do komentarza
Cytat

W Unii jesteśmy, co Ci chyba trochę umknęło...
Mamy:
Prawo budowlane...
Prawo energetyczne....
Prawo geologiczne....
Prawo wodne....
I jeszcze kilka innych - ujednolicone z Unijnymi zasadami. (tak gadają!)
Zajrzyj do tego ostatniego.
Planujesz "NORMALNE KORZYSTANIE Z WODY"
Nie włazisz głębiej jak na 30m ppt.
Nie pobierasz więcej jak 5m3/dobę.
Wtedy - zgłoszenie.
I- JAKIE odbiory?
Odbierasz od kopiącego i albo mu płacisz - jak zrobi dobrze, albo nie - jak spieprzy!

Adam M.

Cuś jeszcze....
Wodę se zbadaj....
JEST metodologia.
Studnię ostro spompowujesz (i tak Cię to czeka).
Pobierasz próbkę i lecisz z nią do sanepidu, gdzie badają.
ZRUJNUJ SIĘ na pełne badanie (chyba, jak kumam ze 200zł drożej) to zdobędziesz pełną wiedzę o tym - do czego masz tę studnię.

A tak swoją drogą.....
"Studnia i w jaki sposób" - i same niejasności....
icon_lol.gif

A.M.



Badanie wody jest oczywiste.
Link do komentarza
Zgodnie z § 31 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) - dalej r.w.t. odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej (...) do granicy działki - 5 m. Zgodnie zaś z § 31 ust. 2 r.w.t., dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki (a także studni wspólnej na granicy dwóch działek), pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w § 31 ust. 1 pkt 2-5 r.w.t. (tj. odległości określonych w stosunku do obiektów i urządzeń takich jak: rów przydrożny, budynki inwentarskie i związane z nimi szczelne silosy, zbiorniki do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobne szczelne urządzenia, przewody rozsączające kanalizacji indywidualnej i lokalnej oraz nieutwardzone wybiegi dla zwierząt hodowlanych).

Ponieważ dopuszczenie usytuowania studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy stanowi wyjątek od zasady, jego zastosowanie wymaga uprzedniej oceny (w świetle okoliczności konkretnej sprawy), czy nie naruszy to m.in. uzasadnionych interesów osób trzecich, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. Ponieważ usytuowanie studni w takiej odległości od granicy spowoduje dla właściciela nieruchomości sąsiedniej powstanie ograniczeń w zagospodarowaniu terenu, jest on stroną postępowania w sprawie pozwolenia na budowę zgodnie z art. 28 ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 20 pr. bud.


§ 31. [Usytuowanie] 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m,

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

§ 32. [Konstrukcja] 1. Obudowa studni kopanej, dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i niewpływających ujemnie na jakość wody, a złącza elementów obudowy powinny być należycie uszczelnione. Przy zastosowaniu kręgów betonowych warunek szczelności uznaje się za spełniony, jeżeli wykonane zostanie ich spoinowanie od wewnątrz na całej wysokości studni, a ponadto od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.

2. Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.

3. Część nadziemna studni kopanej, wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.

4. Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.

§ 33. [Zabezpieczenie studni] Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć w sposób określony w § 32 ust. 4, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.

Takie znalazłem na szybko...
Zassaj Prawo wodne - to tam masz wszystko.
Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Ale czy jeśli nie potrzeba pozwolenia, (to wiem mam zgłoszenie), to ktoś mi tą studnię będzie odbierał?
Dodatkowo zgłosiłem budowę studni i na mapce było zaznaczone 5,5m od sąsiada i starostwo nie zgłosiło uwag.



Nikt nie odbiera – jedynie „wykazać” należy w inwentaryzacji „mierniczej” – bo to obiekt „występujący na mapach”.

I taka uwaga ( dla innych – ku pamięci) – nie zgłasza się zamiaru budowy studni, tylko wykonania jej obudowy – tak jest zapisane w przepisach. Może to być istotna różnica w interpretacji urzędników.


I dla jasności:
Cytat

- woda ma być wykorzystywana do podlewania ogrodu



W takiej sytuacji przepisy o odległościach nie mają zastosowania, bo nie będzie to studnia (ujęcie wody podziemnej) dostarczające wody dla spożycia przez ludzi.

Te przepisy maja za zadanie chronienie ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Jeśli tak nie jest - można wykonać w dowolnej odległości od granicy z działką i nie będzie to miało "odbicia" w oddziaływaniu na sąsiednią działkę.
Link do komentarza
Cytat

W takiej sytuacji przepisy o odległościach nie mają zastosowania, bo nie będzie to studnia (ujęcie wody podziemnej) dostarczające wody dla spożycia przez ludzi.

Te przepisy maja za zadanie chronienie ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Jeśli tak nie jest - można wykonać w dowolnej odległości od granicy z działką i nie będzie to miało "odbicia" w oddziaływaniu na sąsiednią działkę.



Cytat

Jeśli kopiesz studnię na potrzeby gospodarcze, nie są wymagane strefy ochronne ani pozwolenie na jej budowę.


Tak też napisałem .
Link do komentarza
Cytat

Zgłaszamy - zawsze (zamiar wykonania obudowy) Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_mrgreen.gif"> - bez względu na sposób użytkowania wody, bo Art. 29.2.10 PB, w tym zakresie (zgłoszenia) nie rozróżnia sposobu wykorzystania wody.



Zgłaszamy to tryb uproszczony a nie występujemy o pozwolenie na budowę.




A jak zachce się właścicielowi używać tej wody do innych celów np.bytowych nie koniecznie picia jej.

Cytat

panowie na więcej plusików w tym temacie nie liczcie




Tak to nie warto nic tu więcej pisać. icon_neutral.gif
Link do komentarza
Cytat

więc dziś gość od studni z rozbrajającą szczerością powiedział mi ze nie za bardzo zważa co klient mówi i robi tak żeby było dobrze Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif">

Jutro jadę sprawdzić jak tam kopanko.

Autorus



A czy gość od studni mógł by rozwinąć tą myśl "robi tak żeby było dobrze" ale komu? icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Ma kolega całkowitą rację, zdjęcia jednak już są na forum ale w innym temacie.


Cytat

I studnia zrobiona, koszt 3100.
Trwało to 2 dni. Maszyna do robienia naprawdę ciekawa



To ile ostatecznie tych kręgów wpuścili (jaka głęboka ta studnia ),taką maszyną można było zejść głęboko .

Woda zamulona ale trzeba poczekać aż osad opadnie .
Link do komentarza
Cytat

Na jaka głębokość to jak pozwolą Ci na to warunki. Kolega z pracy kopał studnię w tym stylu co i Ty. Wykopał ja ręcznie w jeden dzień w trzech czy czterech chłopa, na jaka głębokość nie wiem,ale wodę ma do podlewania.



Dokładnie własnie tak się robi. Kopie się, dopóki się da.


Cytat

więc dziś gość od studni z rozbrajającą szczerością powiedział mi ze nie za bardzo zważa co klient mówi i robi tak żeby było dobrze icon_smile.gif



Dobrze to jest wtedy, jeśli napływ wody jest tak duży, ze przy normalnym jej pobieraniu poziom lustra nie opada.
Link do komentarza
Cytat

Dobrze to jest wtedy, jeśli napływ wody jest tak duży, ze przy normalnym jej pobieraniu poziom lustra nie opada.


wbilem 3 kregi metrowe i jest jak wyzej
zostalo dwa,i tu pojawil sie problem
znalazlem ekipe zeby wbic dwa pozostale kregi
ekipa o ktorej kiedys wspomnialem(w temacie autorushd-a) zmyla ie szybciej niz sie pojawila
powiedzieli ze takich cudow nie widzieli(zeby tak woda wybijala...) i ze jest nie do wykonania wkopac pozostale 2 kregi
upierali sie przy szpicu
pomijam ze przyjechali w sandalach,z metrowa drewniana drabinka,bez pompy...zrzucili taczki,gumowce i wiadro na szmurku i pojechali sprzedawac zlom,ktory mieli zaladowany na polonezie
wrocili,wybrali 13 wiaderek piachu,100+1 wiader wody(powiedzieli ze pompy nie potrzebuja)
i wyjechali
zostawili tylko puszki po warce...
za to wyjezdzali usmiechnieci
i to jest kurna zycie

P.S
w piatek wracam ze szwagrem do tematu
zdam relacje co i jak(jakby co)
Link do komentarza
Cytat

Tych kręgów nie wstawia się w dziurę!
Stawiasz krąg, włazisz do środka i kopiesz wewnątrz podkopując krawędź kręgu.
Krąg zapada się sam.
Stawiasz na nim kolejny i kontynuujesz kopanie.
I tak do sukcesu... (lub do zniechęcenia).
Trzeba pilnować kopania, aby w pionie się osuwały.



I ważna uwaga!!!
Jak się zauważa, ze krąg "odchodzi" od pionu, to należy kopać właśnie z tej strony w którą jest pochylony, (tam gdzie dolna krawędź jest najgłębiej), chociaż "zdrowy, chłopski rozum" podpowiada wręcz przeciwnie.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

I ważna uwaga!!!
Jak się zauważa, ze krąg "odchodzi" od pionu, to należy kopać właśnie z tej strony w którą jest pochylony, (tam gdzie dolna krawędź jest najgłębiej), chociaż "zdrowy, chłopski rozum" podpowiada wręcz przeciwnie.


A da się w jakiś prosty sposób wyjaśnić dlaczego tak należy robić (nie ukrywam, że pytam przez niezdrową ciekawość, a nie ze względów praktycznych)?
Link do komentarza
Cytat

Wiec zastanawiam się jakiej głębokości powinna być studnia kręgowa jeśli:

- woda ma być wykorzystywana do podlewania ogrodu
- lustro wody jest na głębokości ok 1.7m
- średnica zewnętrzna kręgu 1m, czyli wewnętrzna 0.8m


Czyli 1mb głębokości studni daje 0,5m3 wody. Do tej pory zakładałem głębokość 4mb, co dawałoby mi ok 1m3 wody.
Czy to wystarczy czy kopnąć jeszcze do 5m?

Autorus



Głębokość studni nie ma znaczenia. Istotny jest napływ zależny od warunków wodno-gruntowych. Głębsza studnia może sprawić, że wody wcale nie będzie jeśli na dnie znajdzie się warstwa nieprzepuszczalna.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja też poproszę o wyjaśnienie icon_smile.gif



Musicie wyobrazić sobie ruch takiego kręgu betonowego. On obsunie się tylko tam, gdzie ma miejsce. W ziemi nie skręci, niczym w powietrzu.
Nie zapominajmy, że oprócz masy własnej, naciskają na niego również kręgi górne. Jeśli podkopiemy tę stronę, gdzie dolna krawędź kręgu jest wyżej (a zawsze podkopujemy nie tylko od dołu, ale obsunie się również trochę ziemi "za" kręgiem, czyli na zewnątrz od niego), to on tam pójdzie. Co spowoduje pogłębienie przechyłu, bo ziemia z przeciwległej strony "za" kręgiem się nie obsunęła. Żeby krąg wrócił w pion, to należy wybrać ziemię tutaj, gdzie krawędź zagłębiła się najniżej. Wtedy i za ścianą zrobi się trochę luzu.
Oczywiście, całe dno wewnątrz jest cały czas wybrane mniej więcej równo, bo studniarz przecież pod nogami też wybrać musi. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...