Skocz do zawartości

Droga przy dzialce


Recommended Posts

Hi,
Mamy taki problem. Jestesmy z Kanady i chcemy kupic dzialke w Polsce (ok Serocka pod Warszawa).
Zona jest wlasnie w Polsce, znalazla dzialke, i poszla do urzedu gminnego.

Tam jej powiedzili, ze wszysko jest OK, dzialka jest budowlana, ma pozwolenia, ale jest jeden problem.

Dzialka ma 880m2 ( podobno w Polsce min. dzialka musi miec 800m2), czyli wszystko w porzadku na dzisiaj.
Ale, gmina ma plan rozbudowy drogi przy dzialce i ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej
rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !

Co to znaczy dla nas ?

Z gory dziekujemy za kazda ( i szybka jak mozliwe) porade,

J&G Mirowski

Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska
Edytowano przez januszon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Działka na drogę zostanie wyodrębniona, ale nadal pozostanie w Twojej Księdze Wieczystej i będziesz jej właścicielem, żebyś mógł opłacać za nią podatki.


Rozbudowę drogi gmina ma w planie,więc pytanie czyja ta droga? Raczej wychodzi,że gminy, więc gmina powinna wykupić ten kawałek ziemi pod drogę,bo niby jak prawnie to ma wyglądać. Gmina drogę rozbuduje a współwłaściciele będą ją utrzymywać i jeszcze płacić podatek, a w razie nieszczęśliwego wypadku na tej drodze to kto będzie odpowiadał.
Link do komentarza
Cytat

Droga jest wydzielona z działki i dajesz służebność.


A z kąt wiesz? januszon nic nie pisze więcej na temat tej drogi.


Natomiast jeżeli chodzi o służebność to nie wydaje mi się aby miała ona tu zastosowanie. Gdyby obejmowało to całą drogę to owszem ale tu chodzi o kawałek 1,5 m. Nie wydaje mi się aby służebność miała tu zastosowanie.
Link do komentarza
Cytat

ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej
rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !



Miałem to w ubiegłym roku, ale nie dotyczyło działki budowlanej, tylko lesnej. Musiałem zrzec się własności pasa 1,5 m działki pod rozbudowę (poszerzenie drogi). Ale to było przekazanie tego pasa, więc nie ma mowy o płaceniu podatków, ani jakiejś odpowiedzialności. Po prostu, w zamian za część gruntu, pozostała część (większa) działki zyskuje na wartości, bo teraz sąsiadować bedzie z porządną drogą. I rzeczywiście teraz droga jest już robiona. Droga powiatowa. I oczywiste, że pozostała działka się zmniejszyła.
oczywiście, robiono wszelkie pomiary geodezyjne i na mapach są naniesione poprawki.
Link do komentarza
u mnie gmina normalnie odkupiła od każdego właściciela działki
pas szerokości 5m w dłuż drogi
została wyliczona średnia ceny i każdy dostał taką samą cenę za metr
w gminie w której obecnie mieszkam
znajomy również dostał kasę bez gadania za pas szerokości 1.5 m pod rozbudowę drogi
nikt nawet nie wspominał o tym, że trzeba tą ziemię oddać za darmo

a co do pytania januszon
zależy na jakiej długości działka granicy z drogą
jeżeli nawet w tej gminie min pod budowę to 800m2
to i tak będziecie mieli więcej
zabierając z szer 1,5m to ile wam zabiorą 30m2
Link do komentarza
Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska
[/quote]

Ludzie zadają konkretne pytanie, a Wy im "gdybacie" na zupełnie inne tematy. Jeżeli gmina ma w Planie zagospodarowania przestrzennego min. 800 m2 pod zabudowęo mogą byc problemy.... Jakkolwiek w przypadku "mojej" gminy jest zapisany jakiś niewielki margines tolerancji w taakim przypadku. Doradzam jednak przed zakupem tej działki dokładnie to sprawdzić i finalizować transakcję, jeśli będziecie tego w 100% pewni. Z własnych doświadczeń i rzeczywistosci obowiązującej w wydziale architektury "TEGO" konkretnego starostwa moze to być droga przez mękę. Niestety jakiekolwiek obietnice urzędników na tzw. "buzię", tez moga nieuchronić was przed kłopotami. Sprawdźcie dokładnie zapisy w Planie zagospodarowania przestrzennego gminy i sugeruję poradzić sie kogoś naprawdę fachowego!!!
Powodzenia
Link do komentarza
Cytat

Poprawka, dzialka ma 818 metrow, a po odliczeniu czesci na poszerzenie drogi bedzie miala 783.5 i urzad moze nie wydac pozwolenia na budowe, poniewaz wedlug planu serockiego, dzialka musi mies min. 800m2 aby byla dzialka budowlana
to juz z Polski
Gabriela Mirowska




Warto by było przyjrzeć się dokładnie zapisom MPZP. W mojej gminie też widnieje w planie taki zapis, że działki budowlane muszą mieć min. 1000 m2 i 20m szerokości. Ale dotyczy to nowowydzielanych działek budowlanych. Moja ma 800 m2 i 18,5 m szerokości, ale wydzielona była już dawno temu i nie miałam najmniejszych problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Link do komentarza
W MPZP może być określona minimalna wielkość działki na której można „coś” zbudować, może być również minimalna wielkość dla działek „nowych” – przy czym te minimalne wielkości wcale nie musza być takie same.

Zaś w temacie:

Cytat

Ale, gmina ma plan rozbudowy drogi przy dzialce i ta rozbudowa zabierze 1.5m wzdluz, po uwzglednieniu tej rozbudowy, dzialka bedzie mial mniej niz 880 m2 !
Co to znaczy dla nas ?



Do czasu wykupienia przez gminę i wytyczenia nowych granic działki – ta działka ma tyle m2 ile ma czyli 818m2 i spełnia wymagania minimalne określone dla działki budowlanej na tym terenie.

A na dzisiaj znaczy to jedynie tylko to, że linia zabudowy uwzględni ten 1,5m pas „zarezerwowany dla drogi”. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...