Skocz do zawartości

Pnącza puszczone na ścianę


Recommended Posts

Cytat

Ja obsadziłem trójklapowcem biały mur wzdłuż drogi. Latem jest piękny. Zimą już nie. Dlatego obecnie wycinam dziury w trójklapowcu co 2 metry i sadzę bluszcz. Wybrałem odmianę z jasnymi, zielonymi liściami. Zimą już zaczyna być weselej:) Tylko wolno rośnie.



Mi bluszcz na taką wysokość nie chce rosnąć .
Link do komentarza
Cytat

Mnie on też nie chce rosnąć sam, ale ja go ciągnę po drucie i zaplatam.
U sąsiadów widzę, że z czasem bluszcz robi się ekspansywny i sam czepia się muru mini mackami:)



No tak tyle ze ty masz ogrodzenia a u mnie to ściana 5-6m :( Takiej wielkości bluszcz to rośnie u nas w parku w Skierniewicach, ale park pamięta czasy cara.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W 2008 roku zasadziłem sobie pnącze , ściana od strony sąsiadki mnie dołowała.

Obecnie wygląda to tak icon_smile.gif

Brak obrazka

Prawda ze wygląda dużo lepiej icon_smile.gif

Teraz wchodzi sąsiadce już na dach. Na razie się nie skarży ale wiadomo poczekamy zobaczymy. Przynajmniej odpada jej malowanie ściany icon_smile.gif

Autorus


A nie działa to jakoś szkodliwie na ścianę?
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście ze wpływa, jak wiatr i deszcz icon_smile.gif Siły nie ma icon_smile.gif Ale przynajmniej sąsiadka nie musi malować.



sie ciesz, że nie pyszczy .... icon_biggrin.gif

mnie się podoba wiciokrzew ... mam u siebie jednego, ale przycinam systematycznie - ślicznie kwitnie .... niestety mrówki uwielbiają sobie na nim paść mszyce i jeśli tylko na czas nie zrobimy oprysku to połowę kwiatostanu szlag trafia... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Ten granulat na mrówki jest szalenie toksyczny dla ludzi...



no przecież go nie jemy ... wysypuję tego trochę , mrówki sobie go zabierają i finito... icon_rolleyes.gif

a co do bluszcza ... mam właśnie dylemat - pięknie mi się rozrósł na pergolach przymocowanych do ściany domu po obu stronach tarasu .... we wrześniu przyjdzie i ekipa dom malować - będę musiała coś z nim zrobić - boję się że mi się zmarnuje przy odpinaniu to raz ... a dwa - dylemat jeszcze większy - jak już dojdzie do siebie , to gdzie go "dalej puścić"?
czy ktoś wie jak bardzo negatywnie wpływa taki bluszcz na ścianę domu? mam ścianę jednowarstwową - boję się wilgoci icon_rolleyes.gif Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A nie działa to jakoś szkodliwie na ścianę?



Właśnie, że nie.
Blaszki liści przybierają takie położenie, że padające krople rozpryskują się "od" muru, a nie "do". Dzięki temu, mimo gorszego dostępu powietrza i gorszej wentylacji, mur raczej nie cierpi.
Gorzej jest, jesli pnacze rośnie na ruszcie w pobliżu muru. Wtedy przy kiepskiej operacji słonecznej może dojść nawet do zagrzybienia ściany.
Link do komentarza
Cytat

Gorzej jest, jesli pnacze rośnie na ruszcie w pobliżu muru. Wtedy przy kiepskiej operacji słonecznej może dojść nawet do zagrzybienia ściany.



a możesz mi łopatologicznie wyjasnić co znaczy na ruszcie?
pergole mam prostopadle przymocowane do muru , bluszcz rośnie na pergolach i zaczyna piąć się po ścianie ... czyli to dobrze , czy źle?
Link do komentarza
Cytat

a możesz mi łopatologicznie wyjasnić co znaczy na ruszcie?
pergole mam prostopadle przymocowane do muru , bluszcz rośnie na pergolach i zaczyna piąć się po ścianie ... czyli to dobrze , czy źle?



Sama możesz to stwierdzić. Mnie chodzi o sytuację, kiedy podstawą jest ruszt (kratownica, tyczki, sznurki, linki itp.), oddalony od ściany. Wtedy blaszki liści układają się w stronę światła, czyli luki pomiedzy murem, a rusztem pnącza. Bo na ruszcie jest najciemniej.
No i np. krople deszczu pryskają na ścianę, mocząc ją stale. A sama wiesz, ze wilgoć i utrudnione wietrzenie, a także słaby dostęp słońca (bo liście jednak ocieniają ścianę), to grzyb niemal pewny.

Ruszt w poprzek ściany, to bajka. Ale możesz obserwować ścianę w tym miejscu np. po deszczu i zobaczysz jak się sprawuje. To wszystko widać.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
tylko cos małego, jak niewielkie odmiany powojników, np. Jerzy Popiełuszko (ma długi okres kwitnienia) , Elf, Rhapsody, Solidarność.
Albo gatunki jednoroczne - ale tego jest mnóstwo. Od zwykłych, jak Thunbergia, groszek pachnący, wilec, po egzotyczne, jak Dipladenia

PS. jesli ci pomoglam, poprosże o plusik "pomocna porada", bo zbieram punkty icon_smile.gif Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

tylko cos małego, jak niewielkie odmiany powojników, np. Jerzy Popiełuszko (ma długi okres kwitnienia) , Elf, Rhapsody, Solidarność.
Albo gatunki jednoroczne - ale tego jest mnóstwo. Od zwykłych, jak Thunbergia, groszek pachnący, wilec, po egzotyczne, jak Dipladenia

PS. jesli ci pomoglam, poprosże o plusik "pomocna porada", bo zbieram punkty icon_smile.gif



Elfir, Twoje porady są bardzo pomocne. Dziękuję.
masz spora wiedzę, w różnych tematach ogrodniczych.
nie zawaham się pytać dalej icon_smile.gif

A czy winobluszcz trójklapowy lub pięciolistkowy dadzą sobie radę w doniczkach na balkonie?
Doniczka będzie dość spora aby korzenie miały gdzie się rozrastać i zamierzam ocieplić ją styropianem.
Link do komentarza
Cytat

trójklapowy może podmarzać.

Pamiętaj, że winobluszcz jest ogromny, transpiruje niesamowite ilości wody, trzeba pamiętać o częstym, nawet dwa razy dziennie, podlewaniu.

Po co chcesz sadzić winobluszcz w donicy i to na balkonie? Nie lepiej posadzić u podnóża balkonu, w gruncie?



Zadałem pytanie "dla znajomego" icon_smile.gif
Ja nie mam balkonu.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...