Skocz do zawartości

Schnięcie betonu - wentylacja pod posadzką


Henryk

Recommended Posts

Jestem w trakcie remontu kotłowni polegającego na likwidacji zaniżenia pod piecem. Przewiduje się warstwy betonu i piasek. Dolny beton jest świeżo wylany, reszta czeka. Jeżeli będę czekał, aż wszystko wyschnie całkowicie, to termin zakończenia wszystkiego będzie odległy. Myślę o pewnym przyspieszeniu /w granicach rozsądku/, chciałbym wprowadzić pionowo do samego dołu wentylację /np. 4 szt/, coś w rodzaju rurek drenarskich. W mojej sytuacji powstała szczelna wanna i jak jakaś warstwa nie będzie sucha, będą problemy - a wykonawcy chcą to zrobić szybko.
Być może, są na rynku produkty służące do takich zastosowań.
Załączam rysunek.
Proszę o rady.

DSC01446.jpg

Edytowano przez Henryk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czy zaplanowane warstwy pokazane na rysunku są prawidłowe? Piasek zagęszczany będzie ręcznie, potem udeptywany /warstwowo co 27 cm/.
Czy konieczna jest dylatacja obwodowa? Czy musi dotyczyć dwóch górnych warstw betonowych?
Piec waży 300 kg. Mam starą trylinkę, może w miejscu gdzie będzie piec wykorzystać ją. Myślę o wybrukowaniu w górnej części piasku, a potem betony. Jakie zbrojenie w podbetonie - fi 8 starczy?
Link do komentarza
Przedstawione na rysunku warstwy podłogowe to konstrukcja przystosowana np.do obciążeń od samochodu ciężarowego. Przy zwykłym użytkowaniu piwnicy wystarczy zwykły podkład betonowy o grubości 10 cm na ubitym piasku a pod kocioł nie trzeba robić żadnej dodatkowej konstrukcji.

Oddzielenie podłogi od ścian zapewni warstwa izolacji przeciwwilgociowej.
Link do komentarza
Cytat

Czy jest jakaś prosta, tania metoda, którą można sprawdzić wskaźnik zagęszczenia piasku? Ubijam ręcznie /warstwowo/.Mam już dwie warstwy po 20 cm.


Można wziąć np.pręt zbrojeniowy 6mm/2 ze 2m długi i próbować go wcisnąć w piasek jak wchodzi minimalnie np.kilkanaście cm to masz dobrze ubite ew.próbować go wbić głębiej powinien wchodzić z b. dużym oporem(przynajmniej u mnie sie to sprawdzało i dzięki temu wykryłem że w rogach ściany fundamentowej piasek nie był ubity ,pręt wchodził na 1,7m a w innych miejscach na max. 5cm)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...