Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
ManfredBee

Czapa komina z betonu

Recommended Posts

Poproszono mnie o wykonanie czapy żelbetowej na kominie. Grzebiąc w Sieci znalazłem sporo informacji, w tym ilustrowane instrukcje, ale także informację, że należałoby użyć betonu B20, wykonywanego wyłącznie w warunkach profesjonalnych.

Myślę sobie, że szukanie betonowni dla 80 litrów betonu to chyba jednak przesada.

Czy dałoby się przygotować satysfakcjonujący beton samodzielnie? A może istnieją gotowe zaprawy (no bo jak tu kupić odpowiednie, sensowne ilości piasku i żwiru)? Nie znalazłem, więc chodzi mi po głowie kupienie kilku worków gotowej zaprawy... posadzkowej, jakiejś mocnej.

Ma to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,
Czapa na kominie nie jest elementem kostrukcyjnym przenoszącym obciążenia, natomiast istotne jest aby nie chłonęła wody. Bez problemu można beton przygotować samodzielnie cement/kruszywo 1:5 o konsystencji mokrej ziemi.
Po utwsrdzeniu betonu powierzchnię trzeba zaimpregnować lub pomalować farbą do betonu.
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chodzi o czapę czyli płytę przykrywającą komin (a nie o płytę wspornikową na której układane byłoby np obmurowanie komina), to praktycznie nie jest ona obciążona niczym ponad własny ciężar + ewentualnie śnieg i wiatr. Dla takich warunków wydaje się zupełnie niepotrzebne tworzenie czapy żelbetowej (beton + zbrojenie stalą). Owszem, pręty "zbrojeniowe" warto dać np obwodowo (blisko zewnętrznego obwodu oraz w okolicach otworu w płycie) i połączyć je ze sobą, ale to raczej ze względów przeciwskurczowych niż konstrukcyjnych, a więc pręty stosunkowo małego przekroju (prętami np fi 6 mm). Myślę, że to i tak jest ze sporym zapasem bezpieczeństwa bo płyta z dobrego betonu o ile można zapewnić prawidłowe dojrzewanie betonu po wykonaniu płyty zapewne utrzymałaby się również bez tych prętów (betonowa a niekoniecznie żelbetowa).
Wiem, piszę, że "ze sporym zapasem bezpieczeństwa" a materiały firmy, w której pracują też zawierają takie oficjalne wytyczne... a ja tu trochę je podważam:-)
Jeszcze jedno: jeśli obawia się Pan o jakość (wytrzymałość na ściskanie) płyty wykonanej samodzielnie, to proszę pamiętać, że moment bezwładności przekroju płyty o grubości dwukrotnie większej wzrasta ośmiokrotnie (2 do potęgi 3), płyta o grubości o 50% większej to moment bezwładności przekroju: 1,5 do potęgi 3 = 3,37 x większy, może więc warto wykonać płytę po prostu grubszą?

---------------------------------
Dawno nie projektowałem, proszę więc będących w temacie o potwierdzenie lub korektę mojego zapisu o wzroście nośności płyty w zależności od momentu bezwładności icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...