Skocz do zawartości

Elektryka - o czym nie zapomnieć ?


Recommended Posts

Witam. Dziś do mnie na budowę wchodzą elektrycy i moje pytanie jest następujące.

O czym nie zapomnieć żeby później miło się żyło ? Na projekcie pozaznaczałem gdzie chce mieć już włączniki światła, lampy wewnątrz i zewnątrz, gniazdka do prądu, czujniki alarmu oraz wyjścia anteny do TV. Co jeszcze można lub trzeba sobie zamontować by później nie kuć ścian ?
Link do komentarza
Cytat

Co jeszcze można lub trzeba sobie zamontować by później nie kuć ścian ?


  • Instalację antenową zbiorczą (lub możliwość przełączania pomieszczeń) naziemną.
  • Instalację antenową zbiorczą (lub możliwość przełączania pomieszczeń) satelitarną.
  • Instalację domofonową (łączność z bramą/bramami/furtką).
  • Kable telefoniczne (tak, wiem, że telefonia stacjonarna jest w odwrocie, ale założyć można - może się przydać choćby do swobodnej zmiany położenia modemu ADSL - o ile ktoś korzysta [jeśli będziesz używać modemu ADSL, to przeanalizuj, jak będziesz wówczas podłączać filtry], albo np. do łączenia ze sobą spliterów - warto dać więcej żył).
  • Skrętkę (LAN, oczywiście nie jest to coś, co będzie potrzebne każdemu, ale na pewno warto rozważyć).

Zwróć uwagę, czy po zmianie koncepcji umeblowania nie będziesz ciągnąć wielu metrów kabli, zwłaszcza przez otwór z drzwiami.

Cytat

Gniazdka sieciowe (komputerowe) niekoniecznie jak masz router wifi ale dobrze je mieć


Twierdzę, że WLAN jest przeceniana. Mam, ale używam doraźnie - jak mi potrzebny, to włączam AP, w pozostałym czasie jadę na kablach - szybciej (przesyłanie plików między własnymi komputerami) i bezpieczniej.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Dziś do mnie na budowę wchodzą elektrycy i moje pytanie jest następujące.

O czym nie zapomnieć żeby później miło się żyło ? Na projekcie pozaznaczałem gdzie chce mieć już włączniki światła, lampy wewnątrz i zewnątrz, gniazdka do prądu, czujniki alarmu oraz wyjścia anteny do TV. Co jeszcze można lub trzeba sobie zamontować by później nie kuć ścian ?



Może instalację odgromową, uziom, przewody do okien (sterowanie żaluzjami, kontaktrony), czujniki gazu/czadu itp., wyprowadzenie pod kamery na zewnątrz, wentylatory w łazienkach, jakieś kable do głośników?
Link do komentarza
Jedna z ważniejszych rzeczy a często zapominana to instalacja umożliwiająca podłączenie agregatu w czasie braku prądu. Zdarza się rzadko,ale jak jak przyjdzie co do czego to na prawdę będzie to docenione że się ma instalację umożliwiającą podłączenie agregatu.
Link do komentarza
Cytat

Zrób sobie kilka gniazdek więcej niż masz icon_wink.gif
One jeść nie wołają, a potem i tak zawsze się szuka przedłużaczy.
Niby mam u siebie w domu ich od groma, ale zawsze nie tam, gdzie mi potrzebne i kombinować trzeba.



Widzisz, ja tym się wyróżniam wśród elektryków, ze ZAWSZE rozmawiam z gospodynią. O gniazdkach i oświetleniu, ale nie tylko. I to niezależnie, czy jest projekt instalacji, czy nie.
Link do komentarza
Cytat

Widzisz, ja tym się wyróżniam wśród elektryków, ze ZAWSZE rozmawiam z gospodynią. O gniazdkach i oświetleniu, ale nie tylko.


Profesjonalne podejście do zagadnienia icon_wink.gif Szczególnie jak gospodyni jest ładna i młoda icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
No u mnie niestety nasz główny elektryk (mój teść) miał poglądowe podejście do sprawy: "a na co ci tyle?"
Tym sposobem z 4 gniazdek w garażu mam dwa pojedyncze.
W łazience mam pojedynczy włącznik do światła (chociaż chciałam na 2).
W pokoju przydałyby się ze 2 dodatkowe gniazdka i to podwójne.
Na zewnątrz ubłagałam kontakt dopiero po malowaniu - co się łączy z tym, że musieliśmy kawałek ściany od nowa robić...
Masakra. Nie daj się icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

No u mnie niestety nasz główny elektryk (mój teść) miał poglądowe podejście do sprawy: "a na co ci tyle?"



No widzisz... ja, choć stary, jednak namawiam na zwiększenie ilości. I przeważnie to ja mam problemy z inwestorami, bo oni chcą taniej. A jak taniej, to mniej.
A potem są problemy.

I jeszcze jedno: oprócz ilości, ważna jest wysokość umieszczenia gniazd pod konkretny sprzęt. Szczególnie w kuchni i łazience. To trzeba zgrać z planowanym wyposazeniem i meblami.

Cytat

I mleczarzy icon_mrgreen.gif



Nie zapomnij, że ta profesja jest na wymarciu... icon_biggrin.gif a przyroda nie znosi próżni...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
na pewno kable antenowe i gniazdka.
W kuchni, sypialni, salonie, u dzieci.............
Chocbyś miał nie korzystać.
I chyba najważniejsze.
Wszystkie transformatory pod halogeny kupuj te starodawne, miedziane, okrągłe, uzwojone.......
Bo jak kiedyś pierdalnęło blisko na ogrodzie burzą - to te nowoczesne, fajne, poszłyyyyyyyyyyyyyyyy w..... wiesz gdzie.
A te tradycyjnie stare - przetrwały bezboleśnie.
Dobrze gadam Retro??????????????
Link do komentarza
Cytat

na pewno kable antenowe i gniazdka.
W kuchni, sypialni, salonie, u dzieci.............
Chocbyś miał nie korzystać.
I chyba najważniejsze.
Wszystkie transformatory pod halogeny kupuj te starodawne, miedziane, okrągłe, uzwojone.......
Bo jak kiedyś pierdalnęło blisko na ogrodzie burzą - to te nowoczesne, fajne, poszłyyyyyyyyyyyyyyyy w..... wiesz gdzie.
A te tradycyjnie stare - przetrwały bezboleśnie.
Dobrze gadam Retro??????????????



Dobrze! Zgadzam się z tym.
Niestety, współczesna elektronika jest coraz bardziej wrażliwa na przepięcia. Jedyna rada, to odpowiedni szereg ochronników przeciwprzepięciowych właściwie dobranych i właściwie zainstalowanych.

A z doświadczenia wiem, że nawet tam gdzie są, to przeważnie są tylko atrapą... jak w kitajskich listwach przeznaczonych dla komputerów.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Retro,

miałbym do Ciebie pytanie. Wybaczcie jeśli podobny temat pojawił się wcześniej, ale zawsze przeglądam fora od tyłu icon_razz.gif Więc... Ograniczniki przepięć. Jest jakaś znacząca różnica działania/sprawności/ceny itd pomiędzy urządzeniami klasy B+C, a osobnymi B stosowanymi w złączu i C w rozdzielniach?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...