Skocz do zawartości

Skrzynka elektryczna montowana na słupie


angel83

Recommended Posts

Witam. Jesteśmy w trakcie budowy i będziemy już na dniach podpisywać umowę z enionem na podłaczenie. W warunkach przyłączenia mieliśmy przyłącz napowietrzny jednak po analizach i przemyśleniach zapytaliśmy w enionie czy jest możliwość zmiany. Gość nam powiedział, że albo zostanie tak jak jest czyli napowietrzna albo zaopatrzymy się w skrzynkę, która będzie zamontowana na słupie i wtedy pójdzie nam przyłącz pod ziemią. Wiecie coś na temat takich skrzynek i jak sprawa się w ogóle z czymś takim przedstawia? Macie jakieś doświadczenie w tym temacie?
Link do komentarza
Cytat

Sam chciałbym zmienić przyłącze pod ziemią.


Dokładnie to samo mógłbym napisać icon_wink.gif

Konieczne jest trochę papierów (w tym mapka i projekt) oraz kontakt z dostawcą energii. U mnie koszt zastąpienia około ośmiometrowego przyłącza napowietrznego kablem zakopanym w ziemi wyniósłby około czterech-pięciu tysięcy zł.

Z drugiej strony - jak wielu sąsiadów mam licznik w domu a aktualne przepisy wymagają, żeby był w linii ogrodzenia. W związku z tym dostawca energii elektrycznej sukcesywnie zmienia przyłącza na swój koszt, co wiąże się także z przełożeniem przewodów pod ziemię. Wiadomo przecież, że nie wrócą na słup po to tylko, żeby wejść do budynku starą drogą - zapewnienie ustne od kierownika oddziału potwierdza wizja lokalna u tych, co już doświadczyli owej modernizacji - przewody z ziemi wyprowadzane są po ścianie i podłączane do skrzynki na ścianie a jeśli jej nie ma, to do przewodów wyprowadzonych z budynku do podłączenia starej, już niepotrzebnej linii napowietrznej.

Skoro tak - poczekam. Podobno góra dwa lata.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

nam gość w enionie powiedział, że w tej skrzynce na słupie byłby też licznik, więc ja tam nie wiem. w każdym razie gdyby była skrzynka na słupie to od słupa pójdzie kabel ziemią


U mnie w skrzynce jest licznik,taki nowy amerykański z wyświetlaczem icon_wink.gif
Ze skrzynki kabel idzie do ziemii,do prowizorki na działce.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czyli odpowiedź na pytanie: Jak daleko jest stąd do tamtąd? No, odpowiadać!


Stąd(słup) do tamtąd(prowizorka) wynosi u mnie 2m.Stamtąd(prowizorka) do tąd(przyszły dom) ok.5m icon_smile.gif
Słup stoi chyba u sąsiada,50cm od granicy mojej działki.
Link do komentarza
Ja miałem lepszą sytuację, bo energetyka stawiała słupy i przyszli zapytać czy można postawić słup na naszej działce (w rogu). Każdy odpowie wtedy - na mojej nie - na sąsiada, ja mam mieć czyściutko itp...
Rzeczywistość wygląda inaczej - o czym pisze prawdopodobnie retrofood -
1. Słup obok na działce sąsiada wygląda tak samo jak na mojej - też z daleka szpeci widok - u mnie na szczęście rośnie duża grusza i ona zasłania widok do ok. 5 m
2. UWAGA - jeżeli nie masz słupa na działce - to trzeba wykonywać projekt przyłącza do naszej działki i czekać, czekać, czekać... aż tryby machiny biurokratycznej nabiorą rozpędu
3. Mam słup na działce - znajoma "od prądu" poradziła mi, że bez sensu jest stosowanie tymczasowej skrzynki na słup (bo przecież jest na mojej działce - więc mogę) tylko dać od razu tę ostateczną - kolejne łądnych parę stówek do przodu
4. Jak mam już słup na działce oraz skrzynkę z licznikiem, to elektryk robi wkop pod ziemią do chałupy i sprawa gotowa.
Wymiary - słup w rogu chyba 1m od granicy (bo musi być miejsce na płot) - potem pod ziemią łądnych 25-30 m.
5. Geodeci przychodzą obmiarować i nanieść na mapki przebieg kabla i .... pytają mnie jak kabel biegnie - pokazuję, a na dobitkę w dobie najnowocześniejszych technologii pan wyciąga patyczek i czyni czary z wyginaniem potwierdzając moje wskazania blush.gif

6. Ja mam jeszcze w tej skrzyneczce zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna w instalację - koszt jednorazowy ok. 1000 zł, ale lepsze to niż potem płakać (Ubezpieczenie nie zwraca za uderzenie pioruna)

Osiedle jest nowo budowane, a znajomy budowlaniec, wiedząc, że położenie kalba w ziemi jest droższe niż napowietrzne określił nasze osiedle jako Konzentration Lager - co 20 m słup wzbija się w powietrze - niestety psując widok
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...