Skocz do zawartości

Celesta /Archeton


ArekK

Recommended Posts

Buduję dom Celesta proj. Archeton.
Powiększenie piwnicy, opuszczenie garażu do poziomu piwnicy, zmiana fundamentów (dostosowanie do nośności gruntu) i inne zmiany zostały dokonane w warszawskim biurze Archetonu.
Jest jeszcze wiele innych zmian nie wymagających zgody projektanta.

Czekam na ludzi budujących według tego projektu

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Dzięki!!! Cieszę się, że nie tylko mi Celesta wpadła w oko. Projekt jest o.k., bez istotnych
błedów. Trochę pozmieniałem go w środku i na zewnątrz, jest dzięki temu bardziej funkcjonalny i daje możliwość ewentualnej rozbudowy.
Obecny stan jest prawie zamknięty (bez drzwi zewnętrznych), jest już prąd, hydraulik przekroczył półmetek, a ja biorę się za wylewki w piwnicy.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
witam wszystkich
również buduję celestę
wykonałem parę zmian wzgledem projektu
mam garaż na powierzchni lecz lekko opuszczony względem
super wyszło
nad garażwm wyszedł pokój
powodzenia w budowie
interesuje mnie czym, bedziecie ogrzewać dom
ja plauję eko-grtoszek lub gaz co jest lepsze?
Link do komentarza
Cytat

Buduję dom Celesta proj. Archeton.
Powiększenie piwnicy, opuszczenie garażu do poziomu piwnicy, zmiana fundamentów (dostosowanie do nośności gruntu) i inne zmiany zostały dokonane w warszawskim biurze Archetonu.
Jest jeszcze wiele innych zmian nie wymagających zgody projektanta.
Czekam na ludzi budujących według tego projektu


java script:emoticon('8)', 'smid_1')
icon_cool.gif
witam z tego co widzę masz dom na podwyższonej piwnicy
ile masz schodów przed wejsciem i jakie są ich wymiary
z góry dzieki za odpowiedz
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Czasami po takich zmianach powstaje... nowy projekt. Po obniżeniu garażu np. i dodaniu pokoju nad nim to prawie Sybilla2.

Ja ogrzewam gazem ziemnym i kominkiem z płaszczem wodnym. Ekogroszek jest OK ale cena nieprzewidywalna. Najtaniej wychodzi stałpalnym piecem na węgiel ze spalaniem "dolnym".

postaram się systematycznie wklejać kilka fotek.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam!
znalazłem dziś to forum i bardzo się cieszę, że w końcu można wymienić opinie na temat Celesty.
Projekt kupiliśmy rok temu (była promocja przez internet icon_biggrin.gif - ale myśleliśmy o nim już dużo wcześniej).
Po zakupie stwierdziliśmy z żoną, że chcemy trochę pozmieniać:

- dom jest większy - ma teraz 10,13x10,60,
- ma podwójny garaż 7,30x5,80
- jest w pełni podpiwniczony,
- jest wejście z garażu do piwnicy,
- strop Teriva,
- ściany max 29cm + 12cm styropian,
- inne umiejscowienie komina,
- trochę zmieniony dach - większe wycięcie nad wejściem.

Trochę to trwało, ale dało się to zrobić - praktycznie nowy projekt.
Nie wiem, czy można go wciąż nazwać Celestą, ale na nim bazowaliśmy.
Dziś wiem, że niepotrzebnie kupowaliśmy projekt, bo i tak trzeba go było robić od podstaw, ale trudno.
Tak wygląda teraz projekt po wizualizacji programem Arcon (sam robiłem icon_cool.gif ), po adaptacji do naszych warunków - działka ma różnice w wysokości min/max = 3,5m:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

[attachment=366:attachment


Układ w środku prawie bez zmian, ale jest duża piwnica, kuchnia ma 3,5 m szerokości, salon ma 32,5m2, na górze powstała garderoba koło nowego komina, wszystkie pomieszczenia są wentylowane...
Nie wiem jak ta wizja się sprawdzi w praktyce (na razie stoi piwnica przykryta stropem).
Co myślicie o tej wersji?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Witam Krzyś icon_cool.gif Podoba mi się odwaga w kształtowaniu "nowego gniazda" i ja cieszę się, że rośnie grono zainteresowanych Celestą. Każdy ma jakieś priorytety i budując (lub jeszcze projektując) tłumaczy sobie zastosowane rozwiązania. Z pewnością wiesz co robisz bo widzę tu kilka życiowych rozwiązań. Pozwolę sobie na parę uwag - wszak jest to miejsce na wymianę doświadczeń. Podoba mi się garaż dwustanowiskowy nawet kosztem zmniejszenia okien w pokoju na górze i klatce schodowej ale od wschodu nie ma to większego znaczenia. Zastanawiałbym się nad drzwiami balkonowymi w kuchni - zabiorą część ustawnej ściany ale poprawią komfort korzystania z tarasu. Ja umożliwiłem sobie podawanie potraw przez okno. Bardzo ładnie dla wystroju i widoku klatki schodowej robi okno dachowe nad nią - i choć takiego nie mam - widziałem takie rozwiązanie i załamania na schodach promieni słonecznych w ciągu dnia są poprostu cudowne icon_rolleyes.gif . Muszę przyznać, że Celesta jest jasnym projektem pod względem nasłonecznienia przynajmniej w mojej wersji - lustro- z wejściem skierowanym na wschód. Czasem mam nawet wrażenie, że okna w stołowym są nieco za duże. Dobrze ustaw te kominy, bo jeśli "dotkniesz" wykuszem z łazienki ściany komina będzie problem z utrzymaniem szczelności i poprawnej obróbki kominowej. Może też zalegać tam śnieg. Jak się chce zaoszczędzić można ostatni komin łazienki na górze wykonać jako osobny wywietrznik niekoniecznie ciągnąc go aż z piwnicy (nawet w przypadku schidla). Są możliwe do zastosowania specjalne kształtki w zależności od użytego rodzaju pokrycia dachu. Zastosowanie Terrivy wymusi podniesienie wysokości pomieszczeń w przypadku chęci zamontowania rolet nadstawnych bez konieczności ich obniżania. Ale to da się wyregulować odpowiednio dobierając grubość posadzek. Ja nieco podniosłem parapety bo nie lubię ich mieć poniżej pasa a nadproża nad oknami połączyłem z wieńcem stropu. Sam strop jest grubszy niż tradycyjny ale dużo prostszy w wykonaniu. Ja jednak za nic nie zamieniłbym swojego lanego na inny. Co do drugiego komina - tego od kominka- obróciłbym go u siebie o 90st. tak aby wszedł w ścianę nośną a nie wystawał do wnętrza pokoju jak to jest w projekcie. Na razie tyle - jak będziesz czegoś ciekaw - pytaj śmiało.
Link do komentarza
Dzięki dudi4!
Fajnie jest usłyszeć opinię bardziej doświadczonego budowniczego Celesty.
Ale po kolei:
- wbrew pozorom okna sypialni i na klatce schodowej (nad garażem) nie są mniejsze - podłoga garażu jest niżej niż parteru domu o 180cm.
- nie zapominaj, że kuchnia jest teraz szersza o 90cm i mogę sobie pozwolić na drzwi na taras w kuchni.
- fajny pomysł z tym oknem nad klatką schodową, ale u mnie jest to dokładnie północna strona, więc chyba zbyt dużo by nie dało.
- dzięki za opinię o naświetleniu: zastanawiałem się, czy jeszcze nie zwiększyć okien w salonie - działka od południa i zachodu graniczy z lasem (20 i 8m od ściany domu) i zimą bardzo rzadko zaglądają do nas promienie słońca icon_sad.gif .
- co do kominów to mam nadzieję, że moja architekt się nie pomyliła, uważała na to. Komin od kominka w tej pozycji to była w zasadzie konieczność: 5 kanałów wentylacyjnych i 2 dymowe (kominek w piwnicy) - jest długi, poza tym podobno mogły być problemy w konstrukcji więźby dachowej,
- nie napisałem, że wysokość parteru i piętra to 270cm icon_cool.gif .
Przy okazji mam pytanie: w jakiej technologii budowałeś? To chyba ściana dwuwarstwowa, a może się mylę...
I drugie: czy pozostawiłeś ściankę kolankową wg projektu i jeśli tak to czy jest to wygodne w praktyce?
pozdrawiam.
Link do komentarza
Nie chciałem aby uwagi potraktowane były jak wtrącanie się - oczywiście jak zaznaczyłem we wstępie każdy sobie adaptuje rozwiązania szczegółowo je segregując. icon_cool.gif Zauważam porządne i runtowne przemyślenia z Twojej strony - są to rozwiązania jak najbardziej zasadne. Ja Celestę postawiłem z BK 24 cm i ociepliłem 12 cm styropianu (dalmatyńczyk). Zaoszczędzone cm po zmianie ze ściany 3W zainwestowałem w powierzchnię użytkową. Ścianę kolankową oczywiście podniosłem o 1 w-wę i wieniec, którego nie ma w projekcie. Dlaczego:?: Nie skorzystałem z wątpliwej rady projektanta na wypuszczanie kotew ze stropu i obmurowywanie ich. Wolę sprawdzone metody. Widziałem na własne oczy wykonaną zgodnie z projektem Sybillę i bardzo nie podobała mi się oryginalna wysokość ściany kolankowej. Ten zabieg z jej podnoszeniem chyba stosuje juz każdy z budujących. Założyłem sobie kryterium możliwości podejścia jak najbliżej ściany i dotknięcia jej wyciągniętą ręką bez uderzania głową o skosy po ociepleniu i położeniu płyt GK. Dom niczego nie stracił na kompozycji - odpowiednio dopasowałem okapy dachu bez zmiany kąta i z tego rozwiązania jestem zadowolony. Mam jeszcze jedną radę: dobrze przemyśl poziomy górnego stropu i tarasu nad wykuszem z pokoju stołowego: taras trzeba b. dobrze ocieplić, bo ta częśc to jak dach nad częścią salonu. Poziomy warto dobrać tak aby powierzchnia tarasu nie wystawała ponad posadzkę Ip. bo może dochodzić do przemakania. A'propos: dawałeś folię kubełkową na ściany piwnicy? Bo ja tak a nawet zainwestowałem w drenaż opaskowy w obsypce z otoczaków, chociaż w wykopie sucho było jak na pustyni. Drenażu nie skończyłem odpływem ale ślimakiem z nadmiaru rury i gdyby zaszła kiedyś taka konieczność łatwo będzie go uruchomić. Na razie tyle. Pozdr. icon_wink.gif
Link do komentarza
Nie odebrałem uwag jako wtrącania się i bardzo za nie dziękuję. Wyjaśnienia z mojej strony były po to by łatwiej było można zrozumieć moje zamierzenia icon_wink.gif
Dzięki za zwrócenie uwagi na wykusz. Pogadam z kierownikiem budowy, może można dać tam lity strop, a zaoszczędzone cm przeznaczyć na ocieplenie...
Ściany piwnic budowałem z bloczka 24cm + warstwa dysperbitu + 10cm styropian + folia kubełkowa. Teren mam również suchy i nie myślałem o drenażach. Mam w garażu studnię głębinową (zastaną po poprzednim właścicielu działki). Wkopałem 5 kręgów w głąb (ponad 2,5m) i zamierzam tam umieścić zbiornik hydrofora. Sucho jak pieprz icon_biggrin.gif . Poziom lustra wody jest 12m poniżej gruntu (studnia ma ok.22m głębokości). Działka jest cała piaszczysta nawet podczas długotrwałych opadów woda wsiąka momentalnie icon_biggrin.gif
Z ciekawostek do rozważenia:
wykonawca namawia mnie do wykonania ostatniego stropu (nad sypialniami) kleinowskiego (łącznie ze skosami!). Ma rację, że zero problemów z pękaniem połączeń płyt G-K, ale mam wątpliwości co do ocieplenia.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytuję za info na "budujemydom" : STROPY NA BELKACH STALOWYCH
Stropy budowane na stalowych belkach dwuteowych praktycznie stosowane są rzadko, głównie z powodu wysokich kosztów stali. Jednak niekiedy stosowane są jako uzupełnienie stropu o innej konstrukcji, w miejscach gdzie nie można ustawić podpór lub zależy nam na obniżeniu grubości stropu. Jako element nośny wykorzystuje się dwuteowniki hutnicze o wysokości 120-160 mm rozmieszczone w odstępach 90-120 cm. Pola między belkami wypełnia się cienkimi prefabrykowanymi płytami żelbetonowymi lub zbroi i zalewa betonem w deskowaniu podwieszonym do belek. Ze względu na małą przyczepność tynku do stali, stopki belek owija się siatką tynkarską, ale i to nie zawsze chroni przed pojawieniem się w tych miejscach pęknięć.
Dla mnie to trochę przekombinowane i za ciężkie rozwiązanie - już wolę nieznaczne pęknięcia.
BTW gdzie budujesz?
Link do komentarza
Okolice Warszawy.
Chyba coś pomyliłem. Masz rację twój opis to strop kleina. Ja źle nazwałem to co proponował mi majster. Mówił o stropie układanym z pustaków + zbrojona wylewka powyżej. Tak mi to opisywał a ja to wziąłem za kleina icon_redface.gif . Muszę dopytać o szczegóły.
On twierdzi, że to nie pęka. Muszę obejrzeć , bo już kilka razy tak budował i trochę już te stropy stoją.
Dobrze, że mam jeszcze chwilę. Muszę się trochę dokształcić zanim ponownie ruszę z budową icon_wink.gif
Link do komentarza
No jasne! Najlepiej pogoglądać bliźniacze konstrukcje i dobrze się zastanowić. Można sporo oszczędzić (czasu i pieniędzy). Błędów w projekcie właściwie nie ma poza drobiazgami z więźbą dachową (średnio rozgranięty dekarz sobie z tym poradzi) i źle opisana wysokość parapetu okna w łazience na górze. Na różnych przekojach podają rózne wysokości. Wyjdzie w praniu. powtórzę odnośnie "wynalazków" na budowie: cały czas przyświecała mi myśl o tradycyjnym budowaniu opartym na sprawdzonych i długowiecznych rozwiązaniach. Nie lubię eksperymentować - szczególnie na sobie icon_biggrin.gif . Poniżej zdjęcie przedstawia autorskie rozwiązanie ścianki kolankowej. Na razie.
P.S. Buduję pod Lubinem. (Proszę nie włączać antagonizmów I-ligowych, hehe).

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...