Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia?

Recommended Posts

Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia? Przecież kiedy wyjadę latem na urlop, to nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody i jej temperatura będzie rosnąć.

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/kolektory-sloneczne/13348-jak-zabezpieczyc-instalacje-z-kolektorami-slonecznymi-przed-przegrzaniem-i-wzrostem-cisnienia

Gość Tomasz
Coś mi się nie wydaje aby cała energia zebrana za dnia mogła się rozproszyć w nocy przez kolektory :)..

Podgrzewać, aby następnie schładzać ? Paranoja ! icon_eek.gif

Porady zapewne udzielił ekspert firmy, która jest „kolektorowa”, bo w jego interesie jest wmówienie inwestorowi, że im więcej powierzchni kolektorów, tym lepiej.

Kolektor (powierzchnia) powinien być dobrany tak, aby w najkorzystniejszych warunkach zapewniał 100% pokrycie zapotrzebowania na CWU.

Przewymiarowanie kolektorów jest najczęstszym błędem.

Jeśli kolektory mają również za zadanie dogrzewanie pomieszczeń w okresach przejściowych i wspomagać system grzewczy w ciągu całego roku i z tego powodu mają większą powierzchnię, to najprostszym systemem zapobiegającym „przegrzanie” instalacji w okresie letnim są żaluzje.
Oczywiście – można też zainstalować ogromny bufor wodny i w nim „przechowywać” nadmiar energii.

Dopisałem:

Także odpowiadając wprost na zadane pytanie – najlepszym sposobem przed wyjazdem na urlop:
- wziąć gorącą kąpiel,
- przysłonić kolektory.
Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Gość anka
Podzielam w 100 % opinię "bajbagi", problem w tym ,że firmy sprzedające kolektory nie mają pojęcia o żaluzjach, trzeba je sobie wykonać we własnym zakresie nie ma wielkiego problemu gdy solary zamontowane są na ziemi - wtedy łatwiej jest o dodatkowy bufor wodny np. ogrzewać wodę w basenie, problem zaczyna się gdy zamontowane są na dachu, trzeba wziąć pod uwagę skrajne warunki pogodowe np. silny wiatr..

Cytat

Podgrzewać, aby następnie schładzać ? Paranoja ! Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_eek.gif">

Porady zapewne udzielił ekspert firmy, która jest „kolektorowa”, bo w jego interesie jest wmówienie inwestorowi, że im więcej powierzchni kolektorów, tym lepiej.

Kolektor (powierzchnia) powinien być dobrany tak, aby w najkorzystniejszych warunkach zapewniał 100% pokrycie zapotrzebowania na CWU.

Przewymiarowanie kolektorów jest najczęstszym błędem.

Jeśli kolektory mają również za zadanie dogrzewanie pomieszczeń w okresach przejściowych i wspomagać system grzewczy w ciągu całego roku i z tego powodu mają większą powierzchnię, to najprostszym systemem zapobiegającym „przegrzanie” instalacji w okresie letnim są żaluzje.
Oczywiście – można też zainstalować ogromny bufor wodny i w nim „przechowywać” nadmiar energii.

Dopisałem:

Także odpowiadając wprost na zadane pytanie – najlepszym sposobem przed wyjazdem na urlop:
- wziąć gorącą kąpiel,
- przysłonić kolektory.

Można w trakcie budowy domu utopić pod nim wężownicę schładzającą albo zakopać gdzieś w ogrodzie .

Gość stefan
Najpierw ogrzewać a potem tracić energię na schładzanie. Paranoja!
Lepiej zastosować bezpiecznik termiczny montowany pomiędzy kolektorami. Mam coś takiego zamontowane. Super sprawa nawet jak braknie prądu!

Gość anba
ja wykorzystuje nadmiar ciepla z kolektorow w podlogowce lazienek

Cytat

ja wykorzystuje nadmiar ciepla z kolektorow w podlogowce lazienek

Ogólnie mówiąc podczas obecności domowników zawsze mamy pewną kontrolę. Ale leatem, gdy uzywamy tylko cwu i woda w basenie raczej nie musi byc dogrzewana???

Tu trzeba to dobrze przemyśleć - raczej na "styk" jeśli nie z niedoborem.

Gość Ada56
Bardzo proszę o informację,jeżeli ktoś wie, gdzie można zamówić osłony na solary?W tak słoneczne dni mam problem z nadmiarem ciepłej wody,a czytałam,że dobrze się też spisują w zimie przysłaniając solary przed opadami śniegu.Tylko czy nie zamarzają i nie da się ich odsłonić jak przyjdzie słońce?

W okresie letnim przy braku odbioru ciepła temperatura w kolektorze może przekraczać 200 °C. W takiej sytuacji cała woda z kolektora oraz przewodów rurowych będących w najbliższym sąsiedztwie kolektora może nagrzać się do ponad 100 °C.

Możliwe rozwiązania tego problemu to:

- przekierowanie ciepła na ogrzewanie c.o.

- naczynia wzbiorcze

Woda, podobnie jak każda substancja, pod wpływem wzrastającej temperatury zwiększa swą objętość. Podstawowym zadaniem jest wyrównanie ciśnienia w układzie kolektora przy zmieniającej się temperaturze i związanej z tym zmianie objętości roztworu glikolu.
Naczynie ma w tym wypadku przejąć nadmiar płynu jak też nie dopuścić do zbyt gwałtownej zmiany ciśnienia, utrzymując je na bezpiecznym poziomie. Przy wystąpieniu temperatury stagnacji naczynie wzbiorcze przejmuje płyn wypychany z kolektorów przez powstającą parę. Chroni tym samym płyn solarny przed przegrzaniem i przyspieszonym starzeniem. Po spadku temperatury ciśnienie w naczyniu ponownie napełnia instalację płynem zapewniając stabilną pracę.

- osłony na kolektory

- w niektórych instalacjach sterowniki mają przewidzianą funkcję chłodzenia.

Gość Black
Napewno nie polecam firmy EcoCollector na allegro, cytuje odpowiedz na moj komentarz negatywny za totalny brak kontaku i olewactwo
8 cze 2016 00:26 napisał(a):

Szanowny Panie,
Jako człowiek wyrozumiały, staram się zrozumieć Pana irytację otaczającą rzeczywistością. Mam świadomość, że tego typu stan emocjonalny może wynikać nie z Pańskiej winy, chociażby z trudnego dzieciństwa, doświadczenia przemocy fizycznej bądź psychicznej. Należy stwierdzić, że tego typu zaburzenia są chorobą obecnego szybkiego życia, wielu wielkich problemów. Człowiek będąc w takim stanie, często nie widzi prostych rozwiązań, spalona żarówka czy też chociażby pies załatwiający się na trawniku przed Pańskim balkonem może doprowadzić do furii i nieuzasanionej słownej agresji. Przykro jest mi, iż Pana bliscy muszą na tego typu zachowania patrzeć z bliska, napewno czują się bezsilni. Jeżeli Panu pomoże rozmowa z nami (uspokoi Pańskie zszarpane nerwy), prosimy o telefon. Jeżeli jest to zbyt wysoki koszt (rozumiemy, że rozmowa telefoniczna kosztuje kilka złotych i może to być znaczny wydatek), prosimy o "puszczenie nam sygnału", napewno oddzwonimy i uspokoimy Pańskie zszarpane nerwy. Jeżeli Pan potrzebuje pomocy poza godzinami naszej pracy to proponujemy udać się do jakiegoś specjalisty. Nie śmiem nic insynuować, ale może warto rozważyć kontakt z fachowcem, bądź grupą wsparcia psychicznego.
Naprawdę proszę uwierzyć mi na słowo, ta cenna dla Pana żarówka, z którą mógł Pan się związać emocjonalnie (mam nadzieję, że wkładał Pan ją tylko do gniazdka elektrycznego, gdzie indziej nie wolno) to nie jest koniec świata. Może jeszcze w przyszłości Pan nabędzie drogą kupna, równie ceną rzecz np. używana opona od STARA, lub choinkę o zapachu kokosowym do malucha.
W trosce o Pańskie zdrowie APELUJĘ o względny spokój (oczywiście jeżeli jest to możliwe). Trzymam za Pana kciuki w walce z demonami XXI wieku.
Pozdrawiam
Damian O.

reszte należy do klientów. Ostrzegam przed tym naciągaczem pozostałych potencjalnych klientów. Ja straciłem kilkadziesiat zł, wymożecie kilkatysiecy.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować