Skocz do zawartości

Jakie kolektory słoneczne w domu - płaskie czy próżniowe?


Recommended Posts

Wybierając system grzewczy, oparty na bezpośrednim wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego, zastanawiamy się, jaki typ kolektorów słonecznych zastosować w swojej domowej instalacji: kolektory próżniowe rurowe czy może kolektory płaskie?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/11324-jakie-kolektory-sloneczne-w-domu-plaskie-czy-prozniowe

Link do komentarza
Gość harl
Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Wydajność kolektora płaskiego jest największa w miesiącach największego nasłonecznienia, ale w innych znacznie spada. Z kolei kolektory próżniowe charakteryzują się średnio stałą niezmienna wydajnością przez cały rok.
Link do komentarza
kolektor za 15 000 za 19 000 - założenia 300l wody dziennie
To jakaś kosmiczna paranoja,
podgrzanie prądem 300 litrów wody to 5 zł/ gdyby tak faktycznie zużywać ... - 180 dni 900 zł
wpłacenie 19 000 zł na 5% daje 950 zł! A gdzie straty zimą na zasobniku a gdzie koszty i straty na cyrkulacjach?

w/g materiałów UE w Niemczech Francji Danii ... średnie dzienne zużycie cieplej wody na osobę to 35 litrów!

Solar to kretynizm - dlatego musi być dotowany - a i tak się nie kalkuluje!
Link do komentarza
icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Cytat

Przy małym zużyciu prysznic, kuchnia... optymalne są małe termy tak by nie było ciepłej wody w rurkach. Natomiast do łazienki z wanną czy pokoju kąpielowego jest zasobnik 200-250 l z pci postawiony nad lub obok.


A te "małe termy" (pierwsze słyszę takie określenie PPCi do CWU) maja przeważnie w wersji z zasobnikiem 160l pojemności.
Rozumiem że to te dedykowane do układów niecentralnych.
Te duże do obsługi salonów kąpielowych mają już pojemność aż 200-250l, ale takimi się pan nie zajmuje, bo to już układ centralny.
Swoją drogą, pomijając estetykę tego rozwiązania jak pan montuje taką PPCi nad wanną?
Link do komentarza
Bo TB jak elew idzie w zaparte. icon_biggrin.gif

Wyszło mu, że jego „propaganda” oszczędnej kąpieli nie trafiła na podatny grunt, więc „stworzył” PCi do zastosowania niecentralnego.
A tymczasem jest to normalna pompa ciepła powietrze/woda, o małej mocy, dedykowana do grzania CWU (zasilanie 230V).

Pomijając samą „ideę” niecentralnego zastosowania tej PCi, to również moim zdaniem, zastosowanie takiej PCi jest bardziej korzystne, zarówno pod względem inwestycyjnym jak i eksploatacyjnym, niż najlepszych kolektorów słonecznych – oczywiście u nas i w domach jednorodzinnych.
Link do komentarza
Cytat

icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif


A te "małe termy" (pierwsze słyszę takie określenie PPCi do CWU) maja przeważnie w wersji z zasobnikiem 160l pojemności.
Rozumiem że to te dedykowane do układów niecentralnych.
Te duże do obsługi salonów kąpielowych mają już pojemność aż 200-250l, ale takimi się pan nie zajmuje, bo to już układ centralny.
Swoją drogą, pomijając estetykę tego rozwiązania jak pan montuje taką PPCi nad wanną?


Zużycie wody w kuchni (przy zmywarce) czy 10-15litrowy prysznic wykluczają PCi - małe termy są z grzałką
W przypadku wanny dyskomfort z zimnej wody na początku czy starty na rurce są pomijalne, więc terma stoi nad łazienką czy obok. Gdyby zajmował się Pan kiedyś PCi wiedziałby Pan, że umieszczanie pomp tego typu co na zdjęciu w pomieszczeniu ogrzewanym jest bez sensu.
Link do komentarza
"Gdyby zajmował się Pan kiedyś "... itd bez sensu.
Pan żeś oczywiście PPCi się zajmował i instalował je nad łazienką w domach z użytkowym poddaszem.
Nota bene z treści
Cytat

jest zasobnik 200-250 l z pci postawiony nad lub obok.

nie wynika że chodzi o łazienkę a nie wannę.

Cytat

... od kolektora lepiej się sprawdzi do łazienki z wanną pompa ciepła na zasobniku ( oczywiście w układzie niecentralnym) za 5000zł ( z zasobnikiem)


Pańskie niecentralne- zadaniowe PPCi do CWU w przypadku więcej niż jednej łazienki (właściwie standard w domach jednorodzinnych) są rozwiązaniem na wskroś przemyślanym i ekonomicznym,
tym bardziej że jak pan zaznaczył
Cytat

umieszczanie pomp tego typu co na zdjęciu w pomieszczeniu ogrzewanym jest bez sensu.


Miota się pan, próbuje uchodzić za eksperta w każdej dziedzinie, ale wychodzi to panu jak psu taniec na przednich łapach.
Określenie elew w pańskim przypadku, panie TB jest zbyt łagodne.
Pan żeś jest po prostu... zresztą każdy sobie dopowie.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość dekolt
Nikt jednak rzetelnie nie poinformował o możliwości odśnieżania kolektorów obiegiem rewersyjnym. Śnieżne zimy to zero uzysku z kolektorów próżniowych, gdy kolektory płaskie można odśnieżyć i korzystać ze słońca nawet w mroźne dni. Niestety, ale przez termos nie da się ogrzać kolektora by go odśnieżyć. Serwisuję kolektory od wielu lat i wiem, że są one w okresach przejściowych oraz zimą sprawniejsze, ale tez droższe w zakupie, eksploatacji i bardziej wrażliwe na rożne czynniki. Piszę oczywiście o markowych, dobrych kolektorach a nie o wszędobylskiej chińszczyźnie. Próżniowe to heat pipe lub z przepływem bezpośrednim /najbardziej sprawne ale tez wrażliwe na stany stagnacji i przegrzew/ O cenie glikolu do nich nie wspomnę. Mniej wrażliwe na przegrzew są heat pipe, ale tez odrobinę mniej sprawne. Niestety są one też drogie. Przynajmniej te prawdziwe - markowe. Jeśli ktoś oferuje kolektory próżniowe w cenie dobrych płaskich, to jest to zwykła chińska lipa, w która tylko ładnie wygląda, ale po krótkim często okresie eksploatacji przestaje funkcjonować i jest tylko ładną ozdoba dachu. Miałem sytuacje gdy po dwóch sezonach wnętrze heat pipe przestawało funkcjonować i z zestawu np. 30 rur działały tylko 20. Ostatnią kwestią jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Żeby zobrazować problem podam przykład, kiedy w rejonie Namysłowa - Opola przeszła potężna burza z gradobiciem, która pouszkadzała samochody oraz dachy i elewacje, wymieniłem tam wiele rur próżniowych, łącznie z lustrami parabolicznymi. Z 18stu rur jednego z kolektorów całe zostały dwie. Grad nie uszkodził natomiast żadnego kolektora płaskiego. Podsumowując, kolektor płaski jest pod każdym względem trwalszym, tańszym w zakupie i eksploatacji urządzeniem. W praktyce też odrobinę większe uzyski próżniowych w okrasach przejściowych i zimy można między bajki włożyć, gdy kolektor płaski się odśnieży i zadziala, a rurowy przez większość zimy będzie sobie stał bezczynnie.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Instalator
Dni gdzie śnieg zalega na kolektorach próżniowych to tylko raptem przynajmniej w środkowej Polsce to tylko parę-paręnaście dni w roku. Odśnieżanie kolektorów płaskich ciepłem ze zbiornika to kolejna bajka ponieważ potrzeba na to bardzo dużo energii cieplej.
W czasie przejściowym (wiosna i jesień) jak również przy zachmurzonym niebie przewagę kolektorów próżniowych widać wyraźnie. Również ceny zestawów na polskich kolektorach próżniowych są podobne do zestawów na kolektorach płaskich. Montuje takie kolektory próżniowe (głównie heat-pipe)już od ponad 10 lat i działają one jak na początku instalacji co nie można powiedzieć o kolektorach płaskich które montowałem ok 10lat temu.
Nie zauważyłem też rozszczelnień na tych kolektorach próżniowych spowodowanych gradem (być może dlatego że ich ścianka zewnętrzna to 2mm)
Ważne aby kolektory próżniowe które kupujecie miały jak najdłuższą gwarancję a firma która je sprzedaje mogła pochwalić się instalacjami na tych kolektorach heat-pipe przynajmniej od 10- kilkunastu lat.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...