Skocz do zawartości

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic?


Recommended Posts

Jaka powinna być moc ogrzewacza przepływowego zasilającego prysznic? Producenci podają czasem orientacyjne dane, ale nie wiem na ile są wiarygodne. Jaka w takim razie jest typowa wydajność prysznica i jakiej mocy potrzeba, by ten strumień wody ogrzać do 40–45°C? Czy elektroniczna regulacja temperatury to w tym przypadku coś, za co warto dopłacić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/13239-jaka-powinna-byc-moc-ogrzewacza-przeplywowego-zasilajacego-prysznic

Link do komentarza
  • 7 lata temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość Energetyk
U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy. Niedowiarków zapraszam na ul. Energetyków 4. Ergo- w tym obszarze nie działają prawa fizyki
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Energetyk napisał:

U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy.  

Pracujesz w przedszkolu, że takie bajki opowiadasz? Zacznij pisać powieści, chociaż pisania o elektryczności unikaj. Bo czytelnicy będą się bardzo śmiali.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Pamiętam, jak po przeprowadzce zapiąłem jako prowizorkę podgrzewacz 4Kw. Światło przygasło prawie o połowę, za 10 sekund już było całkiem ciemno. Nie wiem dlaczego, ale jak podpiąłem się do jednej fazy do gniazdka od siły, w głównej instalacji tak jakby zwiększało się napięcie, bo światło robiło się jaśniejsze jak puszczało się ciepłą wodę. Tak było, nie zmyślam.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza
9 godzin temu, Gość napisał:

Czy do małej łazienki wystarczy podgrzewacz 6 kw,czy jest za mało?

 

Wielkość łazienki nie ma znaczenia. Ważny jest rodzaj podgrzewacza. Jeśli zbiornikowy - to wystarczy 1,5 do 2 kW. Jeśli przepływowy - to i 24 kW nie jest za dużo. Więc 6 kW to za mało.

I za dużo też.

9 godzin temu, vlad1431 napisał:

 Tak było, nie zmyślam. 

 

Czyli instalacji nie wykonywał elektryk. 

Link do komentarza
10 godzin temu, Gość napisał:

Czy do małej łazienki wystarczy podgrzewacz 6 kw,czy jest za mało?

U teściów jest 3.5 kW Biawar przepływowy i do prysznica na drugim biegu w zupełności wystarcza. To taka mała puszeczka. W słuchawce prysznicowej ustawiasz perlator na rozpylenie a i tak musisz domieszać zimnej wody bo nie wytrzymasz w 60 stopniach. Wszystko zalezy od przepływu i delta T. Wystarczy w instrukcji sprawdzić a nie licytowac sie na kW.

Patrzę w instrukcji innego producenta - Kospel i https://kospel.pl/podgrzewacze-przeplywowe/epo2.html

i różnica między 3.5 kW a 6.0kW w przepływie wody jest jak 1.7 do 2.9 l/min przy delta T 30stopni. Pytanie - komu ile potrzeba wody pod prysznicem ciepłej lub goracej.

Dnia 10.08.2019 o 12:44, Gość Energetyk napisał:

U mnie w pracy (enea operator gorzów wlkp) mamy do prysznica 6,8kw jednofazowy a prysznic bezproblemowy i komfortowy. Niedowiarków zapraszam na ul. Energetyków 4. Ergo- w tym obszarze nie działają prawa fizyki

6800/230 to 30 A bez grosza. Lepiej chyba na 3x400 podłączyć.

Link do komentarza
8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W tym rzecz, skoro ten przepływ jest bezużyteczny, to po co producenci oferują takie urządzenia.  

 

Takie urządzenia producenci oferują do zupełnie innych celów niż prysznic. Na przykład do umywalek. Ale jeśli komuś wystarcza do prysznica 1,7 l na minutę, to przecież zakazu nie ma.

Link do komentarza
8 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Racja, 1.7 to za mało raczej, tu jest 4.4 kW i przepływ 2.1 z dedykacją już pod prysznic  

 

Nie doczytałeś do końca. To jest pod natrysk w domku letniskowym, czyli do spłukania kurzu z jednoczesnym ochłodzeniem się, a nie do klasycznego prysznica w mieszkaniu. Ja zainstalowałem w życiu kilkadziesiąt podgrzewaczy, wiele naprawiałem i bardzo różne sprawdzałem. I uwierz mi na słowo, że 18 kW na łazienkę to takie przyzwoite minimum. A u mamy w domu mam 4,4 na zlewozmywak i to jest naprawdę minimum. Żyć się z tym da, ale o komforcie trzeba zapomnieć.

 

30 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 Przecież musisz jeszcze domieszać zimnej wody. 

 

Przy tej mocy to jedynie teoria. Raczej zmniejszamy przepływ, aby ciepło chociaż poczuć na dłoniach.

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...