Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

EIB kontra LUTRON - instalacje inteligentne

Recommended Posts

Czy EIB jest tańszy od tradycyjnej instalacji elektrycznej? Oczywiście EIB jest rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym. Zamiast typowych włączników (zwykłych, dzwonkowych, krzyżowych czy schodowych) stosuje się uniwersalne klawiatury (wieloprzyciskowe) potrafiące sprostać wszystkim funkcjom sterującym, również alarmowym.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/dom-bezpieczny-i-inteligentny/65-eib-kontra-lutron-instalacje-inteligentne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysiek
może warto by zaktualizować artykuł, a poza tym autor zapowiadał, że pokaże różnice między systemami a w sumie opisał tylko Lutrona. Poza tym nie ma już EIB, nazwa została zmieniona lata temu, i obecnie nosi nazwę KNX..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zamiast typowych włączników (zwykłych, dzwonkowych, krzyżowych czy schodowych) stosuje się uniwersalne klawiatury (wieloprzyciskowe) potrafiące sprostać wszystkim funkcjom sterującym, również alarmowym.Można użyć zwykłych/typowych włączników. Wszystko co zewrze nam dwa styki. Pod zwykły przycisk umieszczamy małe wejścia binarne KNX-owe, chowane w puszkę elektroinstalacyjną, wejście binarne dowolnie programujemy, więc można użyć zwykłych tradycyjnych włączników.

Cytat

Klawiatury (jak również osprzęt) produkowane są przez kilka dużych firm (m.in. Siemens, ABB, Busch-Jaeger, Marten, Jung),Certyfikowanych producentów urządzeń do systemu KNX jest ok 300. Ostatnio do certyfikowanych producentów dołączyły dwie polskie firmy a są jeszcze te nie certyfikowane, których urządzenia również działają w KNX - sprawdzone. Więc firm jest dość sporo, jest w czym wybierać, ceny też zróżnicowane.

Cytat

Gdyby pokusić się o porównanie kosztów klasycznej instalacji z EIB pod względem osprzętu i urządzeń elektrycznych, to okaże się, że wersja inteligentna jest co najmniej kilkukrotnie (a często kilkunastokrotnie) droższa.Instalacja inteligentna oczywiście że jest droższa ale to wszystko zależy od tego jakich urządzeń (jakiego producenta) użyjemy. Czy w każdym pomieszczeniu będzie panel na ścianie za 6 tys. zł czy zwykły włącznik tradycyjny z Castoramy podpięty przez wejście binarne do magistrali KNX.

Cytat

Od razu trzeba zaznaczyć, że nieprzeszkolony elektryk nie będzie potrafił położyć przewodów pod EIB.Cały czas z takimi współpracujemy i pod naszym nadzorem każdy daje sobie radę. Wystarczy aby umiał czytać projekt. Nie róbmy z elektryków analfabetów.

Cytat

Rzecz chyba najważniejsza – inteligentnej instalacji elektrycznej nie da się wykonać po wykończeniu pomieszczeń. Prac związanych z układaniem przewodów i instalowaniem ściennych paneli, klawiatur oraz czujników jest tak dużo, że można je zrobić jedynie podczas remontu lub w trakcie budowy.Oczywiście, że się da. Jest coraz więcej rozwiązań radiowych: Z-Wave, KNX RF, Zigbee, EnOcean, WiFi, itp.
Można w istniejącej instalacji, bez prucia ścian zamontować inteligentną instalację.

W artykule opisano tylko Lutrona ale nie ma tam żadnej funkcjonalności której nie dało by się wykonać w KNX.
Lutron to rozwiązanie firmowe, czyli jesteśmy skazani na jednego producenta i amerykański design, który w europie (poza UK) w ogóle się nie sprawdza.
Poza tym Lutron ma bramkę do KNX, ciekawe po co jak z artykułu wynika, że Lutron może wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×