Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
rumburak

Dobudowa Tarasu

Recommended Posts

Witam,
mam w projekcie taras (szerokość 240cm długość na 2,5 ściany budynku czyli w sumie ok 1800cm) wylewany razem z płytą od zewnętrznej strony wsparty na słupach żelbetowych co 350-400cm.

Mam już wylaną płytę (strop na piwnicy) ale bez tarasu bo chciałem go zrobić drewnianego.
Jednak chciałbym wrócić do betonowego z kilku powodów.

(stopy pod słupy podpierające taras są zrobione i częściowo słupy z których są wypuszczone marki pod słupy drewniane).


Ekipa chce to zrobić w ten sposób:

Zbrojenie poprzeczne które łączy taras z płytą budynku wwiercić do płyty budynku od góry w odległości ok 10 cm od krawędzi budynku i dalej ułożone tak jak w projekcie.

Nadlać beton wraz z płyta tarasu na wwiercone zbrojenie na płycie budynku - tworząc cokół dookoła budynku o wysyklości płyty tarasu i szerokości 20cm (na którym będą poźniej układane ściany budynku - bale drewniane)

dozbroić i dolać słupy do poziomu pod taras.


Moje pytanie czy jest to poprawne? Edytowano przez rumburak (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O sposobie połączenia tarasu z budynkiem powinien zadecydować kierownik budowy, który na miejscu oceni jak te prace przeprowadzić. Ze skrótowego opisu nie można jednoznacznie stwierdzić czy przedstawione rozwiązanie jest wystarczające. Chodzi głownie o zapewnienie ciągłości zbrojenia tak płyty jak i słupów podpierających. Trzeba też pamiętać, że płyta tarasowa uniemożliwia zapewnienie ciągłości izolacji cieplnej i w pasie połączenia z budynkiem powstanie duży mostek cieplny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Bardzo dobra lektura dla kolegi AUTORA - a że Ci się chciało - szacunek !!  
  • Witam, zarejestrowałam sie na tej stronie ponieważ w tym roku rozpoczynam budowę domu. Chciałabym dowiedzieć sie jakie sa mniej więcej koszty wizualizacji projektu budowlanego. Posiadam projekt domu z przed kilu lat, jest to jedynie wersja papierowa. Chciałabym, żeby z tego projektu zrobić projekt komputerowy 3D. Czy robił ktoś moze coś takiego? Będę wdzięczna za wszelkie informacje, jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Za zbędne komentarze typu „idź do jakiegos biura architektonicznego” z góry dziękuje. Chce mieć poprostu porównanie cenowe 
  • 1. Nie chce mi się już szukać normy. 2. Pomiarowiec doskonale wie, że ani 25 A, ani nawet gdyby wcisnąć tam 6A to selektywności nie będzie. Mam tylko wrażenie, iż pod pojęciem "selektywność" rozumiemy inne zjawiska. Dla mnie selektywność oznacza, ze obszar działania dwóch zabezpieczeń nie ma części wspólnej. Niestety, wyłączniki nadmiarowo - prądowe tego na pewno nie zapewniają, co wynika z ich budowy. Oczywiście, są zabezpieczenia selektywne, ale one kosztują! A że powinien je instalować ZE, czyli dostawca energii, to już inna bajka. Nie ma go jak do tego zmusić.   Tutaj jest garść informacji o zabezpieczeniach nadmiarowo - prądowych. https://www.budujemydom.pl/instalacje-elektryczne/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania
  • Kolego "retrofood" Ad ad1/ może nawet dać 40x4,  tylko po co kasę ma wrzucać w wykop do uziomu bud. gosp. ? Ad ad 2/ a jak przyjdzie mu pomiarowiec do odbioru instalacji , to wpisze w protokół "brak selektywności " - i po co mu to ?   Pozdr
  • Ad. 1. Dałem Ci linki do artykułów, gdzie wszystko jest napisane, czytałeś? Ad. 3. Na jaką cholerę w jakimś rurarzu? I po co aż 80 cm? Lubisz kopać rowy? W tekście z linku jest podany sposób układania kabla i rysunki. Zabezpiecza się go rurami tylko w określonych miejscach, jakichś przejść pod drogą czy ścieżką, skrzyżowań z wodociągami, gazociągami itp. I nie zapominaj, że trasa kabla ma być zinwentaryzowana przez geodetę! To się musi potem znaleźć na mapach.   Ad. 1. Proponowałbym jednak 30 x 3 jako przekroj minimalny. Ad. 2. Selektywności nie będzie tak czy inaczej, jest to martwy zapis w prawie i od wielu lat nikt się tym nie przejmuje. Ad. 3. Rura (odcinek) przy poprzecznych przejściach bywa, że musi być stalowa. Zależy od tego co ma być na gorze, chodzi o rodzaj i wielkość obciążeń. Ad. 4. Oczywiście, mogą być 2 kable w wykopie, ale nie zapominajcie o folii nad kablami, tak jak na rysunku.   PS. W płycie fundamentowej też się da wykonać uziom fundamentowy, ale proponowałbym do tego wynająć kumatego elektryka. Malo kto zna technologię wykonywania, szczególnie przy stosowaniu różnych typów izolacji przeciwwilgociowej, a bez tego pewnie się nie obejdzie.
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×