Skocz do zawartości

Minimalna wysokość od podłogi gniazdka elektrycznego w łazience


Recommended Posts

Czy jest jakiś przepis który mówi jaka jest minimalna odległość gniazdka elektrycznego od podłogi w łazience.


Jest jakiś przepis ogólny który mówi o wysokości 140cm ale jak wtedy zrobić gniazdko do pralki na takiej wysokości?

Raczej każdy robi gniazdko za pralką a nie na wysokości 140cm.

Albo inny konkretny przypadek mamy zamontowany grzejnik wodno-elektryczny na wysokości 150cm od podłogi z zasilaniem dolnym gdzie wtedy zainstalować gniazdko. Czy np. wysokość 25-30cm nad podłogą będzie prawidłowa.
Link do komentarza
Cytat

Czy jest jakiś przepis który mówi jaka jest minimalna odległość gniazdka elektrycznego od podłogi w łazience.


Jest jakiś przepis ogólny który mówi o wysokości 140cm ale jak wtedy zrobić gniazdko do pralki na takiej wysokości?

Raczej każdy robi gniazdko za pralką a nie na wysokości 140cm.

Albo inny konkretny przypadek mamy zamontowany grzejnik wodno-elektryczny na wysokości 150cm od podłogi z zasilaniem dolnym gdzie wtedy zainstalować gniazdko. Czy np. wysokość 25-30cm nad podłogą będzie prawidłowa.




Tutaj trochę o strefach łazience i odpowiednim montażu odbiorników.

Wykaz NORM
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czy jest jakiś przepis który mówi jaka jest minimalna odległość gniazdka elektrycznego od podłogi w łazience.


Jest jakiś przepis ogólny który mówi o wysokości 140cm ale jak wtedy zrobić gniazdko do pralki na takiej wysokości?

Raczej każdy robi gniazdko za pralką a nie na wysokości 140cm.

Albo inny konkretny przypadek mamy zamontowany grzejnik wodno-elektryczny na wysokości 150cm od podłogi z zasilaniem dolnym gdzie wtedy zainstalować gniazdko. Czy np. wysokość 25-30cm nad podłogą będzie prawidłowa.


Są wyznaczone strefy i wysokości gdzie można dać gniazdka ,ale za to jest odpowiedzialny elektryk który będzie Ci robił instalację. Z drugiej strony dobrze być w temacie ,bo fachowców mamy jakich mamy i jak się porozmawia z jednym czy z drugim to można po rozmowie wyczuć co z niego za fachura.
Link do komentarza
Ja mam wysoko gniazdka w łazience i w pralni. Nie przeszkadza mi to, że pralka jest ciut niżej niż gniazdko. W pralni mi i tak tam raczej nie bedzie nikt zaglądał, bo to bardziej prywatna część domu. A w łazience przydaje się wyżej jak podpiąć suszarkę, itp., bo nie trzeba się schylac icon_smile.gif
Link do komentarza
Nie robi się gniazdek nisko, bo po pierwsze: nie raz zalejesz łazienkę (możesz zalać) i po drugie - ciągle będziesz ciapał je np. mopem. Gniazdo robi się na wysokości wygodnej dla użytkownika. Nikt nie każe dawać go na 140 cm, możesz sobie dać za pralką.

Grzejnik wodno - elektryczny powinien być zasilony na stałe, a nie poprzez gniazdo.
Link do komentarza
Cytat

Nie robi się gniazdek nisko, bo po pierwsze: nie raz zalejesz łazienkę (możesz zalać) i po drugie - ciągle będziesz ciapał je np. mopem. Gniazdo robi się na wysokości wygodnej dla użytkownika. Nikt nie każe dawać go na 140 cm, możesz sobie dać za pralką.

Grzejnik wodno - elektryczny powinien być zasilony na stałe, a nie poprzez gniazdo.



Na stałe a jak to praktycznie zrealizować bo grzałki do grzejników są sprzedawane z wtyczką do gniazdka nikt nie proponował tego rozwiązania.

Gniazdko pod grzejnik chcę zrobić na wysokości 30cm będzie w strefie II przy samej granicy do stery I.

Połowa szerokości grzejnika będzie w strefie I czy to dobry pomysł.

Dlaczego te 30cm bo grzejnik jest pod skosem poddasza i będzie instalowany 15cm od podłogi.

Dlatego gniazdko zamontowane wyżej nie za bardzo mi pasuje.



BTW czy umywalka też wyznacza strefy tak jak wanna i prysznic czy nie?





Cytat

Zrób na 90 cm. Robiłem tak i jest bardzo dobrze. Włącza się opuszczoną ręką.



Ja zrobiłem na 105cm ale jestem wyskiego wzrostu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Zlikwidować przewód z wtyczką, a przewód ze ściany podłączyć bezpośrednio w to miejsce. Proste i skuteczne.




No nie wiem... jak rozkręcę grzałkę i wymienię przewód to jakie IP będzie takiej grzałki a wogóle czy jest to możliwe.

Retrofood a powiedz mi jeszcze jak można gniazdka montować przy umywalce?
Link do komentarza
Cytat

No nie wiem... jak rozkręcę grzałkę i wymienię przewód to jakie IP będzie takiej grzałki a wogóle czy jest to możliwe.

Retrofood a powiedz mi jeszcze jak można gniazdka montować przy umywalce?



A jakie ma być IP? Takie, jakie było! Przecież wejście przewodu do grzejnika raczej jakiś dławik posiada! I jakiś sposób uszczelnienia. Większość grzejników, które instalowałem dała się podłączyć tak, że przewód zupełnie nie był widoczny, albo widoczne było tylko kilka jego centymetrów. I do tego trzeba by dążyć.

A jak montować gniazdka przy umywalce? Rozsądnie! przecież chyba nie zamontujesz 10 cm nad umywalką, prawda? Najlepiej po przeciwległej stronie niż wanna, np. na wysokości lustra.
Link do komentarza
Cytat

A jakie ma być IP? Takie, jakie było! Przecież wejście przewodu do grzejnika raczej jakiś dławik posiada! I jakiś sposób uszczelnienia. Większość grzejników, które instalowałem dała się podłączyć tak, że przewód zupełnie nie był widoczny, albo widoczne było tylko kilka jego centymetrów. I do tego trzeba by dążyć.

A jak montować gniazdka przy umywalce? Rozsądnie! przecież chyba nie zamontujesz 10 cm nad umywalką, prawda? Najlepiej po przeciwległej stronie niż wanna, np. na wysokości lustra.



Pytałem o umywalkę czy tutaj też obowiązuje 60cm od źródła wody czy w przypadku umywalki tak nie jest?
Link do komentarza
Cytat

Pytałem o umywalkę czy tutaj też obowiązuje 60cm od źródła wody czy w przypadku umywalki tak nie jest?



Postaram się wyczerpująco - wszędzie podają podział na strefy z zaznaczeniem, ze sterfy 0, I, II to największe zagrożenie i nie ma mowy o puszkach itp itd, przy okazji co opracowanie to schemat płaski albo 3D.

Podaję 3 linki: link1, link2, link3


W linku 3 interesująca dla Ciebie jest środkowa kolumna na stronie 4 - ostatniej z dokumentu pdf.

"Instalowanie gniazd wtyczkowych w strefie 3. lub w odległości nie mniejszej niż 0,60 m od otworu drzwiowego prefabrykowanej kabiny natryskowej."
Wcześniej mowa jest o wysokości gniazdek nad podłogą do podłączenia pralki etc.

Cytat ze strony 1 dokumentu pdf (link3).
"Gniazda o prądzie nominalnym 16 A ze stykiem ochronnym należy montować:
- w pokojach – na wysokości 0,3 m od podłogi,
- w łazience – na wysokości 1,3 m od podłogi,
- w kuchni – na wysokości 1,2 m od podłogi.

Twoje wątpliwości są też tematem dyskusji na stronach SEP
Tam jednoznaczna odpowiedź nie padła. Są jednak pewne sugestie, wszystko jednak sprowadza sie do stref, bezpieczeństwa itp.

I TU cały temat do przewertowania. Strefa 3 - montaż gniazdek bez ograniczeń, ograniczeniem jest prowadzenie przewodów.
Link do komentarza
Witam
Informacja o konieczności wykonania połączeń wyrównawczych podana w linku 1 jest już chyba mocna nieaktualna (materiał z 2006). Aktualnie większość wyposażenia łazienki jest z tworzyw sztucznych (wanna, bordzik, rurki z wodą, itp.) więc te połączenia, to byłaby sztuka dla sztuki (czytaj: dla odbioru icon_biggrin.gif ). Czasami zdarza się, ze przepisy nadążają (z trudem) za życiem...
Link do komentarza
Cytat

Witam
Informacja o konieczności wykonania połączeń wyrównawczych podana w linku 1 jest już chyba mocna nieaktualna (materiał z 2006). Aktualnie większość wyposażenia łazienki jest z tworzyw sztucznych (wanna, bordzik, rurki z wodą, itp.) więc te połączenia, to byłaby sztuka dla sztuki (czytaj: dla odbioru icon_biggrin.gif ). Czasami zdarza się, ze przepisy nadążają (z trudem) za życiem...




Trzeba wziąc pod uwagę, że chodziło o normę PN-IEC 60364-7-701:1999, teraz ta norma to PN-HD 60364-7-701:2010 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-701; Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic.

Chodzi tu raczej o sposób instalowania odbiorników, gniazd, przełączników etc.

Skoro to był artykuł z 2006, 2007 roku, to odnosił się do obowiązującej normy. Nie wiem, czy masz ochotę prześledzić zmiany, które zaszły w 2010 roku, ale można zgadywać, że 80% jest bez zmian. A to prawdopodobnie był wstęp do tej nowelizacji.
Link do komentarza
Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi (żeby ktoś się nie zasugerował), że połączenia wyrównawcze nie są już wymagane. Może się zdarzyć, ze jakiś elektryk będzie chciał je wymóc na inwestorze (oczywiście z powodu nieznajomości zmian w przepisach a nie z chęci dodatkowego zarobku... icon_biggrin.gif ), więc lepiej to podkreślić. Reszta informacji jak najbardziej OK.
Link do komentarza
Cytat

Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi (żeby ktoś się nie zasugerował), że połączenia wyrównawcze nie są już wymagane. Może się zdarzyć, ze jakiś elektryk będzie chciał je wymóc na inwestorze (oczywiście z powodu nieznajomości zmian w przepisach a nie z chęci dodatkowego zarobku... icon_biggrin.gif ), więc lepiej to podkreślić. Reszta informacji jak najbardziej OK.



OK - zmusiłeś mnie do glębszej analizy. Podpiąłem jeszcze jeden link na końcu mojego poprzedniego postu. Niestety treści normy nie mogę nigdzie znaleźć (oprócz płatnych czytelni online).
Link do komentarza
Cytat

Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi (żeby ktoś się nie zasugerował), że połączenia wyrównawcze nie są już wymagane. Może się zdarzyć, ze jakiś elektryk będzie chciał je wymóc na inwestorze (oczywiście z powodu nieznajomości zmian w przepisach a nie z chęci dodatkowego zarobku... icon_biggrin.gif ), więc lepiej to podkreślić. Reszta informacji jak najbardziej OK.



KTO TAK POWIEDZIAŁ??? BZDURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Połaczenia wyrównawcze są wymagane jak dawniej. Nowe WT zlkwidowały tylko durne zalecenie obejmowania nimi m.in. metalowych baterii na plastykowych rurach, co i tak większość elektrykow od dawna uznawało za kompletną bzdurę, a dr. Musiał udowadniał od dawna.
Tym niemniej przepis ogólny jest jak najbardziej słuszny i obowiązujący.


Cytat

Trzeba wziąc pod uwagę, że chodziło o normę PN-IEC 60364-7-701:1999, teraz ta norma to PN-HD 60364-7-701:2010 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-701; Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic.



Oczywiście, że tak. Norma PN-HD 60364-7-701:2010 złagodziła wymagania dot. III strefy (nie ma).
Reszta się nie zmienia.
Link do komentarza
Żaden przepis nie mówi jak wysoko mają być umieszczone gniazda w łazience. To 1,3 m w przytoczonym artykule, to po prostu pomysł autora.
Co do połączeń wyrównawczych, to nadal się je wykonuje, tyle, że zlikwidowano ten idiotyczny wymóg robienia ich w przypadku metalowych baterii na plastikowych rurociągach.
Zauważcie jeszcze jedną rzecz - nigdzie jasno nie powiedziano jak traktować rury wielowarstwowe np. PEX-Al-PEX. Muszę kiedyś pobawić się trochę z pomiarami przy takich rurach, ale podejrzewam, że wpływ będzie miała np. konstrukcja złączki.
Link do komentarza
Cytat

Żaden przepis nie mówi jak wysoko mają być umieszczone gniazda w łazience. To 1,3 m w przytoczonym artykule, to po prostu pomysł autora.
Co do połączeń wyrównawczych, to nadal się je wykonuje, tyle, że zlikwidowano ten idiotyczny wymóg robienia ich w przypadku metalowych baterii na plastikowych rurociągach.
Zauważcie jeszcze jedną rzecz - nigdzie jasno nie powiedziano jak traktować rury wielowarstwowe np. PEX-Al-PEX. Muszę kiedyś pobawić się trochę z pomiarami przy takich rurach, ale podejrzewam, że wpływ będzie miała np. konstrukcja złączki.



Mam wrażenie, że osoby pracujące nad w/w normą nie mają pojęcia jak "ekonomicznie" można wykorzyastać kilka m2 na łazienkę. Potem dochodzi ergonomia - gniazdko tu i gniazdko tam. Na końcu wyobraźmy sobie małą łazieneczkę/toaletę w jednym, lekko wychłodzoną i ilośc pary po goracej kapieli. I teraz wyobraźmy sobie te strefy, o których mowa. A dam sobie głowę uciąć, że pod stopami w niektórych przypadkach jest na dodatek podłogówka elektryczna.


Link do komentarza
Cytat

Mam wrażenie, że osoby pracujące nad w/w normą nie mają pojęcia jak "ekonomicznie" można wykorzyastać kilka m2 na łazienkę. Potem dochodzi ergonomia - gniazdko tu i gniazdko tam. Na końcu wyobraźmy sobie małą łazieneczkę/toaletę w jednym, lekko wychłodzoną i ilośc pary po goracej kapieli. I teraz wyobraźmy sobie te strefy, o których mowa. A dam sobie głowę uciąć, że pod stopami w niektórych przypadkach jest na dodatek podłogówka elektryczna.



To jeszcze nic! Ja często spotykam przedłużacze...
I wtedy strefy można sobie...
Link do komentarza
Cytat

KTO TAK POWIEDZIAŁ??? BZDURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Połaczenia wyrównawcze są wymagane jak dawniej...



Dzięki retro za czujność. Walnąłem głupstwo.... icon_sad.gif

Oczywiście w domyśle chodziło mi o tą drobną (aczkolwiek bez sensu) część możliwych połączeń wyrównawczych w domu. Pozostałe są jak najbardziej sensowne i potrzebne (i wymagane!). Chociaż jakby się tak rozejrzeć, to w domach coraz mniej jest tych metalowych elementów do połączenia...
Link do komentarza
Cytat

Żaden przepis nie mówi jak wysoko mają być umieszczone gniazda w łazience. To 1,3 m w przytoczonym artykule, to po prostu pomysł autora.



Prześledziłem literaturę, na którą autor się powołał w artykule podlinkowanym jako 3..
1. Praca zbiorowa „Współczesne instalacje elektryczne w budownictwie jednorodzinnym – poradnik elektroinstalatora”, COSiW SEP, Warszawa 2006.
2. K. Pazdro, A. Wolski „Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach”, WNT, Warszawa 1997.
3. Materiały firmy Schneider Electric.

Dwa pierwsze opracowania przewertowane od deski do deski i faktycznie nic nie ma o wysokości gniazd na poziomie 1.3 m.

Nie wiem natomiast o jakie materiały firmy Schneider Electric chodzi. Prawdopodobnie autor odwołuje się do wymogów, które nie obowiązują w Polsce. Ewentualnie jest to wniosek wynikający z innych ograniczeń prowadzenia przewodów elektrycznych, względów ergonomicznych etc. Może to być również jedna z propozycji, najbardziej optymalen rozwiązanie.
Link do komentarza
No to fajna dyskusja elektryczna znowu rozgorzała.

Jutro na spokojnie przeczytam wszystkie nowe wpisy.

Ale mam jeszcze jedno trudne pytanie czy w strefie O i I można prowadzić jakiekolwiek przewody elektryczne czy nie.

Nie pytam o odbiorniki elektryczne w tych strefach tylko o to czy przez te strefy mogą przechodzić przewody elektryczne.


A czy ktoś mógłbym podsumować w jakie odległości od umywalki może być gniazdko elektryczne bo chyba tego to nikt nie wie
Link do komentarza
Cytat

No to fajna dyskusja elektryczna znowu rozgorzała.

Jutro na spokojnie przeczytam wszystkie nowe wpisy.

Ale mam jeszcze jedno trudne pytanie czy w strefie O i I można prowadzić jakiekolwiek przewody elektryczne czy nie.

Nie pytam o odbiorniki elektryczne w tych strefach tylko o to czy przez te strefy mogą przechodzić przewody elektryczne.


A czy ktoś mógłbym podsumować w jakie odległości od umywalki może być gniazdko elektryczne bo chyba tego to nikt nie wie



Mówimy o kierunku góra-dół. Ergonomicznie - by na stojąco między umywalką a załóżmy lustrem wygodnie sobie podpiąć golarkę, suszarkę nie garbiąc się zbytnio etc. Pewno z 2-3 kafelki nad umywalką .

Jeżeli chodzi o prowadzenie przewodów w strefie 0, I to jest w lekturze. Strona 2 i 3 w linku 3. Odwołanie do normy z 1999 roku.

Logiczne jest, że skoro moga być tam odbiorniki to i przewody powinny być. Nie da się tak zrobić by coś podłączyć i ominąć dwie strefy. No chyba, ze po suficie ponad wysokością strefy.

Strona nr 13 i 14 z dokumentu pdf, który to był prawopodobnie podstawą do nowelizacji normy z roku 1999.

Prawdopodobnie właśnie te zmiany są zawarte również w nowej normie z roku 2010.
Link do komentarza
Cytat

A czy ktoś mógłbym podsumować w jakie odległości od umywalki może być gniazdko elektryczne bo chyba tego to nikt nie wie



Zawsze 0,6 m od wody
Co do połączeń wyrównawczych, to przypominam, że woda jest świetnym nośnikiem energii elektrycznej. Zatem bez względu na to jakie są przewody wodne, powinno się stosować połączenia wyrównawcze.
Link do komentarza
Cytat

Zawsze 0,6 m od wody
Co do połączeń wyrównawczych, to przypominam, że woda jest świetnym nośnikiem energii elektrycznej. Zatem bez względu na to jakie są przewody wodne, powinno się stosować połączenia wyrównawcze.



No proszę i wywróciłeś wszystko od nowa do góry nogami.

Ale nie będziesz miał tak łatwo icon_biggrin.gif powiedz mi gdzie jest napisane że musi być te 60cm umywalki.

Ja pytałem konkretnie o umywalkę a nie źródło wody jako pojęcie bardzo szerokie.
Link do komentarza
Cytat

Co do połączeń wyrównawczych, to przypominam, że woda jest świetnym nośnikiem energii elektrycznej. Zatem bez względu na to jakie są przewody wodne, powinno się stosować połączenia wyrównawcze.



Bajki, to opowiadaj wieczorami dzieciom. A z takimi teoriami, to nie wyskakuj, bo dawno już je obśmiano.
Link do komentarza
Cytat

No proszę i wywróciłeś wszystko od nowa do góry nogami.

Ale nie będziesz miał tak łatwo icon_biggrin.gif powiedz mi gdzie jest napisane że musi być te 60cm umywalki.

Ja pytałem konkretnie o umywalkę a nie źródło wody jako pojęcie bardzo szerokie.



To jest zagwostka, która spędza sen z oczu nie tylko Tobie.

Link 1 - powielane informacje z nowej i starej normy część 7 plus inne publikacje, które częściowo zotały podważone. Dalej mowa o odelegołości od strefy 2 w poziomie. Warto przewertować.

Link2 - niby robi się jaśniej na ten temat, ale znowu mowa o odległości w poziomie i padają kolejne przykłady norm, publikacji etc.

Ale TU (link do portalu o tematyce architektonicznej) pada wyjaśneinie wynikające z dostosowania się zarówno do norm jak i do przyjętych rozwiazań użytkowych.

Lekturę można zacząć od części "Łazienka". Na końcu fragmentu jest rozwiązanie.
Link do komentarza
Cytat

Zawsze można "falandyzować". Ja wciąż tkwię w przekonaniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
I nikt mi nie powie, że białe to ... itd
Ale co mi tam. Wsadź suszarkę do wanny w trakcie kąpieli.



Własnie Ty teraz stosujesz nieuprawnioną nadinterpretację faktów.
Strach ma wielkie oczy, gdy go nie znamy. Sugeruję zapoznanie się z odpowiednią literaturą fachową, aby do zagadnienia podchodzić REALNIE i nie zakładać cynkowanych opasek na chromowane, lśniące baterie łazienkowe.
Link do komentarza
Cytat

To jest zagwostka, która spędza sen z oczu nie tylko Tobie.

Link 1 - powielane informacje z nowej i starej normy część 7 plus inne publikacje, które częściowo zotały podważone. Dalej mowa o odelegołości od strefy 2 w poziomie. Warto przewertować.

Link2 - niby robi się jaśniej na ten temat, ale znowu mowa o odległości w poziomie i padają kolejne przykłady norm, publikacji etc.

Ale TU (link do portalu o tematyce architektonicznej) pada wyjaśneinie wynikające z dostosowania się zarówno do norm jak i do przyjętych rozwiazań użytkowych.

Lekturę można zacząć od części "Łazienka". Na końcu fragmentu jest rozwiązanie.



Już dawno wszystkie te linki przewertowałem icon_biggrin.gif


Może warto dopisać że 3 link tutaj cytowany mówi o wytycznych projektowania dla niepełnosprawnych.


Mimo że nie jestem elektrykiem pokuszę się o jakieś podsumowanie tego wszystkiego co można wyczytać w necie.

Otóż gniazdka elektryczne 230V można montować tylko poza strefą II.

Umywalka sama w sobie nie wyznacza strefy 0 ani II tak jak wanna czy kabina prysznicowa.

Nie ma przepisów które narzucają odległość gniazdka elektrycznego 230V od umywalki (ale zalecany jest zdrowy rozsądek icon_smile.gif )

Nie ma przepisów które narzucają wysokość montażu gniazdek elektycznych w łazience.

Napięcie 12 V SELV jest napięciem bezpiecznym i wszelkie obostrzenia nie odnoszą się do niego.



Link do komentarza
Cytat

Już dawno wszystkie te linki przewertowałem icon_biggrin.gif


Może warto dopisać że 3 link tutaj cytowany mówi o wytycznych projektowania dla niepełnosprawnych.


Mimo że nie jestem elektrykiem pokuszę się o jakieś podsumowanie tego wszystkiego co można wyczytać w necie.

Otóż gniazdka elektryczne 230V można montować tylko poza strefą II.

Umywalka sama w sobie nie wyznacza strefy 0 ani II tak jak wanna czy kabina prysznicowa.

Nie ma przepisów które narzucają odległość gniazdka elektrycznego 230V od umywalki (ale zalecany jest zdrowy rozsądek icon_smile.gif )

Nie ma przepisów które narzucają wysokość montażu gniazdek elektycznych w łazience.

Napięcie 12 V SELV jest napięciem bezpiecznym i wszelkie obostrzenia nie odnoszą się do niego.



Zapominacie, ze to również wysokość optymalna dla dzieci. Skoro umywalka optymalnie jest na 80 cm a gniazdko 120-140 to wystarczy odjąć i okazuje się, że gniazdko montujemy na wysokości 40-60 cm nad umywalką. Co tu jest jeszcze jest zagadką. Ludzie sprawdźcie sobie na jakiej wysokości macie gniazdka i nagle się okaże, że macie na podobnej wysokości. A skoro jest dowolność to postawcie na ergonomie i znowu się okaże, ze 40-60 cm to optimum.
Link do komentarza
Cytat

Zapominacie, ze to również wysokość optymalna dla dzieci. Skoro umywalka optymalnie jest na 80 cm a gniazdko 120-140 to wystarczy odjąć i okazuje się, że gniazdko montujemy na wysokości 40-60 cm nad umywalką. Co tu jest jeszcze jest zagadką. Ludzie sprawdźcie sobie na jakiej wysokości macie gniazdka i nagle się okaże, że macie na podobnej wysokości. A skoro jest dowolność to postawcie na ergonomie i znowu się okaże, ze 40-60 cm to optimum.



Tak szczerze powiedziawszy, to nie bardzo zrozumiałem ten post Redakcji. Czy Redakcja zgadza się z przytoczonymi cytatami, czy wręcz przeciwnie.
Jedno co wiem, to że nie należy montować gniazdek w łazience na wysokości optymalnej dla dzieci. Wręcz przeciwnie.
Link do komentarza
Cytat

Tak szczerze powiedziawszy, to nie bardzo zrozumiałem ten post Redakcji. Czy Redakcja zgadza się z przytoczonymi cytatami, czy wręcz przeciwnie.
Jedno co wiem, to że nie należy montować gniazdek w łazience na wysokości optymalnej dla dzieci. Wręcz przeciwnie.



Retro, chyba jednak nie Zrozumiałeś... Wysokość optymalna dla dzieci, gniazdek w łazience, to taka do której nie sięgają...
A tak na serio, to jest to chyba z niewielu przypadków, kiedy nie powinniśmy przejmować się potrzebami dzieci. Zresztą, jakimi potrzebami? Golić, toto chyba się jeszcze nie musi. Fryzur też chyba nie robi, więc jeśli nawet musi korzystać z suszarki, to może to zrobić poza łazienką (a nawet powinno).
Link do komentarza
Cytat

Retro, chyba jednak nie Zrozumiałeś... Wysokość optymalna dla dzieci, gniazdek w łazience, to taka do której nie sięgają...
A tak na serio, to jest to chyba z niewielu przypadków, kiedy nie powinniśmy przejmować się potrzebami dzieci. Zresztą, jakimi potrzebami? Golić, toto chyba się jeszcze nie musi. Fryzur też chyba nie robi, więc jeśli nawet musi korzystać z suszarki, to może to zrobić poza łazienką (a nawet powinno).



OK dajmy spokój dzieciom, czy już każdy sprawdził na jakiej wysokości ma umywalkę i gniazdko??? Czy zaczniemy od rysowania pozycji stojącej i siedzącej człowieka średniego wzrostu i wrócimy do ergonomii. Skoro niepełnosprawnej osobie będzie wygodnie to nam chyba też. Czy osoba nastoletnia to dziecko czy nie dziecko??? Czy nie suszy włosów??? Czy musimy się tylko golić?.

Skoro norma nie przewiduje wysokości a jedynie odległość montażu od strefy zagrożenia, to postawmy na ergonomię.

Przykładowo:
"Wysokość montowania umywalki w łazience zależy od wzrostu użytkowników. Zwykle umywalki montuje się tak by górna powierzchnia znajdowała się na wysokości 84-86 cm od poziomu gotowej posadzki, jednak dla osób wyższych może być to nawet 90 cm, a dla niższych 80 cm."

Czy to nie pokrywa sie przypadkiem z poprzednim cytatem dotyczącym osób niepełnosprawnych??? Czy względy użytkowe nie są w niektórych przypadkach wspólne???

Mamy umywalkę na wys. 80-90 cm i gniazdko 120-140 cm czyli różnica 40-60 cm od powierzchni umywalki do góry gniazdka. Czyli orientacyjnie 1-2 kafelki. Czy nie jest tak w "pospolitej" łazience???
Link do komentarza
Cytat

Mamy umywalkę na wys. 80-90 cm i gniazdko 120-140 cm czyli różnica 40-60 cm od powierzchni umywalki do góry gniazdka. Czyli orientacyjnie 1-2 kafelki. Czy nie jest tak w "pospolitej" łazience???



A jak kupiłem kafelki 60x60cm czyli 2 kafelki to 120cm icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

A jak kupiłem kafelki 60x60cm czyli 2 kafelki to 120cm icon_sad.gif




Sarkazm, ale dobrze ze większych kafelków juz chyba nie ma. Myślałem raczej o takich o boku do 33 cm.

Myślę, ze pozostali odpowiednio zrozumieli. Sprawdziłem właśnie stojąc z rękami przy ciele. Zgiąłem rękę w łokciu pod katem 90 stopni. Wysuwam dłoń na wzór przywitania na tej właśnie wysokości i sięgam gniazdka. To jest ergonomia. Mam prawie 180 wzrostu. I prosze nie pytaj co będzie jak ktoś ma 200 cm.
Link do komentarza
Cytat

Sarkazm, ale dobrze ze większych kafelków juz chyba nie ma. Myślałem raczej o takich o boku do 33 cm.

Myślę, ze pozostali odpowiednio zrozumieli. Sprawdziłem właśnie stojąc z rękami przy ciele. Zgiąłem rękę w łokciu pod katem 90 stopni. Wysuwam dłoń na wzór przywitania na tej właśnie wysokości i sięgam gniazdka. To jest ergonomia. Mam prawie 180 wzrostu. I prosze nie pytaj co będzie jak ktoś ma 200 cm.



Retrofood ma u Siebie gniazdka na wysokości 90cm i jest z takiego rozwiązania zadowolony.
Link do komentarza
Ależ macie problem , naprawdę.... icon_biggrin.gif
U mnie umywalka na 90cm , gniazdko na 120cm .
Nie sugerowałam się dostępnością gniazdka dla dzieci , bo gniazdko w łazience małolatów obchodzić nie powinno -mój małolat , a właściwie małolata ma lat 10 i u mnie nie ma prawa obsługiwać sprzętów w łazience - żadnych które są włączane do gniazdka. Elektryczną szczoteczkę do zębów sobie ładuje w swoim pokoju .
Z suszarki nie korzysta , bo po co niszczyć dziecku włosy - same schną po umyciu - zdrowiej.
Nie ma prawa w łazience dotykać gniazdka i nic do niego włączać.
Umywalkę i gniazdka do suszarki/golarki kazałam montować na takiej wysokości, żeby dorosłym było wygodnie .
Gniazdko do pralki montowane jest za pralką , ale wysoko - nie jest widoczne , ale jest na tyle dostępne żebym mogła wygodnie po praniu wyłączyć pralkę z prądu.
Nie posiadam gniazdka w łazienkach nisko .... wszystkie są wysoko .
Link do komentarza
Cytat

Retrofood ma u Siebie gniazdka na wysokości 90cm i jest z takiego rozwiązania zadowolony.




Wracamy do punktu wyjścia - nie ma narzuconych wysokości a jedynie wygoda i zadowolenie. 90 cm - o ile są obok umywalki a nie nad, albo nie służą do podłączenia golarki suszarki a np. pralki. Skoro wszystko jest nie tak, to po co pytasz????

Cytaty pochodziły ze stron architektów wnętrz. Wzięli z pewnością pod uwagę zadowolenie użytkownika. Weź przykład z daggulki. Posłuchaj kobiety, która w łazience spędza więcej czasu od Ciebie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Weź przykład z daggulki. Posłuchaj kobiety, która w łazience spędza więcej czasu od Ciebie icon_smile.gif



aj tam, tylko godzinka rano i pół godzinki wieczorem ... icon_lol.gif

i jeszcze jedno ... jeśli ktoś rozważa kabinę prysznicową tudzież wannę z bajerami - niech nie zapomni o gniazdku w pobliżu , a najlepiej "za" rzeczonymi ... żeby nie było widać, ale żeby była możliwość skorzystać jeśli przyjdzie do głowy zakupić matę hydromasującą do wanny tudzież zakupić podświetlaną kabinkę z panelem icon_wink.gif
Jeśli chwilowo niepotrzebne - można zaślepić .... lepiej zrobić od razu i zaślepić niż potem kombinować i kuć... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Retrofood ma u Siebie gniazdka na wysokości 90cm i jest z takiego rozwiązania zadowolony.



Guzik prawda! jestem za duży na taką wysokość. Ja tak robiłem usługowo, na życzenie klienta (i nie tylko tak, inni se życzyli inaczej icon_biggrin.gif )


Cytat

i jeszcze jedno ... jeśli ktoś rozważa kabinę prysznicową tudzież wannę z bajerami - niech nie zapomni o gniazdku w pobliżu , a najlepiej "za" rzeczonymi ... żeby nie było widać, ale żeby była możliwość skorzystać jeśli przyjdzie do głowy zakupić matę hydromasującą do wanny tudzież zakupić podświetlaną kabinkę z panelem icon_wink.gif
Jeśli chwilowo niepotrzebne - można zaślepić .... lepiej zrobić od razu i zaślepić niż potem kombinować i kuć... icon_wink.gif



Lepiej nie pisz głupot, dobra? Weź se od razu wstaw gniazdko do wanny!
Link do komentarza
Cytat

Lepiej nie pisz głupot, dobra? Weź se od razu wstaw gniazdko do wanny!




mam gniazdko za kabiną prysznicową , ale ja od razu wiedziałam, że taką kabinę mieć będę całą zabudowaną z panelem , radiem i takimi tam bajerami i musi być gniazdko coby elektryka hulała w niej ...

a jak jest z wanną ? na coś muszą przecież fungować te podświetlane gadżety wannowe .... jak w tej poniżej ... icon_rolleyes.gif

Brak obrazka

to jakie rozwiązanie się stosuje jeśli inwestor ma w planie w przyszłości takie cudo , ale nie od razu?

Link do komentarza
Cytat

Guzik prawda! jestem za duży na taką wysokość. Ja tak robiłem usługowo, na życzenie klienta (i nie tylko tak, inni se życzyli inaczej icon_biggrin.gif )




A ja myślałem że jak mówiłeś "...Zrób na 90 cm. Robiłem tak i jest bardzo dobrze. Włącza się opuszczoną ręką..."

to miałeś na myśli swój domek icon_biggrin.gif

Ja u Siebie zrobiłem gniazdka na wysokości 105cm i mam 185cm wzrostu. Ale nie w łazienkach icon_smile.gif

Cytat

mam gniazdko za kabiną prysznicową , ale ja mam kabinę całą zabudowaną z panelem , radiem i takimi tam bajerami i musi być gniazdko coby elektryka hulała w niej ...

a jak jest z wanną ? na coś muszą przecież fungować te podświetlane gadżety wannowe .... jak w tej poniżej ... icon_rolleyes.gif

Brak obrazka

to jakie rozwiązanie się stosuje jeśli inwestor ma w planie w przyszłości takie cudo , ale nie od razu?





A my tyle czasu straciliśmy na dyskusji o ryzyku porażenia prądem w łazienkach a tu proszę można? można.

Wychodzi na to że tylko my jesteśmy tacy strachliwi i boimy się prądu icon_razz.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...