Skocz do zawartości

Znów o granicach działki


Recommended Posts

Jak w większości przypadków jako inwestorowi zachciało się zmiany w projekcie budowanego domku na zabudowie siedliskowej. Zmiana dotyczy przedłużenia jednej połaci dachu o kącie 45stopni o jakieś 3m tak iż jej kraniec koćczy się na wysokości 1m nad gruntem rodzimym. Od początku budowy gościem na budowie był mój sąsiad któremu nie przeszkadzał dach kończący się niedaleko granicy działek. Niestety obecnie oświadczył iż plan zagospodarowania jaki posiadam (mapka geodezyjna) jest zła bo On stawiał swoje ogrodzenie licząc powierzchnię działki na kroki. Na mapie geodezyjnej ogrodzenie widnieje na granicy działki. Sprawdziłem to nieoficjalnie no i sąsiad ma racje. Teraz moja połać dachowa kończy się na granicy działek. Sąsiad raczej nie zamieża mi sprzedać tych kilkanaście metrów za rozsądne pieniądze. Przepisy mówią o odległości granicy od ścian budynku - a co z dachem. Czy stawiając podpory pod krokwie wystającej połaci i przecinając owe krokwie moge potraktowaćto jako wite a tym samym jako zabudowę uzupełniającą siedliska? (oczywiście zgłaszając odpowiednio do nadzoru budowlanego)
Niestety właścicielem działki jestem od roku tak więc zasiedlenie (okres 30 lat) raczej nie wchodzi w rachube - sąsiad by się niecierpliwił.
Link do komentarza
Mam podobny problem - dom jest wybudowany zgodnie z projektem i z zachowaniem wymaganych odległości, ale chciałbym dobudować wiatę na samochód, która na pewno przekroczy wyznaczoną w planie przestrzennym linię zabudowy, a njchętnej zadaszyłbym ją do samego ogrodzenia od strony drogi.
Mam dylemat zrobić to "na dziko" - prawdopodobnie nikt się nie przyczepi, czy starać się o jakieś pozwolenie i czy jest szansa, że je uzyskam?
Link do komentarza
Opisane zmiany w projekcie są na tyle poważne, że konieczne jest uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. W przypadku konfliktu z sąsiadem dobudowana część potraktowana będzie jako samowola budowlana z wszelkimi tego konsekwencjami. Okap dachowy nie może zmniejszać wymaganej odległości od granicy działki więcej niż o 0,5 m zatem przedłużenie dachu narusza przepisy odnośnie zachowania minimalnych odległości.
Link do komentarza
CZY BUDOWA WIATY NA SAMOCHÓD OBOK DOMU WYMAGA POZWOLENIA ?
CZY WIATA MUSI BYĆ POSTAWIONA ZA DOPUSZCZALNĄ LINIĄ ZABUDOWY ?
CZY MOŻNA POSTAWIĆ TAKĄ WIATĘ ZARAZ ZA BRAMĄ WJAZDOWĄ, TUŻ PRZY PŁOCIE ?
Link do komentarza
Zabudowa uzupełniająca na działce siedliskowej w postaci budynku gospodarczego, wiaty o powierzchni do 35 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest jednak zgłoszenie zamiaru prowadzenia takiej budowy. Obiekty te muszą być postawione w odległościach zgodnych z przepisami jakie dotyczą innych budynków. Najprostszym sposobem wyjaśnienia możliwości postawienia takiej wiaty, będzie zgłoszenie zamiaru budowy z dołączonym szkicem zabudowy działki w starostwie powiatowym i jesli urząd w ciągu miesiaca nie zgłosi sprzeciwy, można będzie przystąpić do budowy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Gość gość sobotni
Mam działkę 63ary i chciałabym ją ogrodzić, od frontu jakimś ładniejszym ogrodzeniem, a pozostałe trzy proste długości siatką. Czy potrzebuję do tego jakieś pozwolenie?? Mam mapkę zrobioną przez geodetę i juz jest umówiony geodeta w terenie, razem z właścicielami sąsiadujących działek celem wytyczenia dokładnie granic działki. Czy coś jeszcze?? Czy już mogę grodzić??
Pozdrawiam
Dominika
Link do komentarza
Gość Gość
ogrodzenie od strony sąsiadów jeśli nie przekracza 2,2 m wysokości można robić już, ogrodzenie od strony drogi należy zgłosić do starostwa 30 dni przed rozpoczęciem robót
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...