Skocz do zawartości

oszczednosci ? - przy pompie ciepla


Gość

Recommended Posts

[color=darkblue][/color]
Witam wszystkich

Chcialbym sie dowiedziec jak sie ma oszczednosc przy zastosowaniu pompy ciepla przy podlaczeniu jej do licznika dwutaryfowego - a dzialaniu innych urzadzen gospodarstwa domowego. icon_idea.gif
Rozumiem, ze prad jest tanszy noca, ale zato drozszy w dzien. Czy przy tych wszystkich obliczeniach bierze sie to pod uwage? Czy korzystajac w dzien np z kuchenki elektrycznej, lodówki (która takze chodzi na okraglo) z drozszego pradu, nie bedzie to o wiele drozsze w rezultacie - niz korzystanie z pompki o malej mocy w tanszej taryfie?
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Relacje cen energii elektrycznej wg taryfy nocnej i dziennej są różne w różnych regionach, ale z reguły podwyżka ceny w taryfie dziennej (w stosunku do całodobowej ) nie przekracza 5%. Natomiast taryfa nocna jest tańsza o 25 - 40% zatem nawet przy znacznym zużyciu prądu w ciągu dnia, założenie licznika dwutaryfowego będzie opłacalne. Pobór prądu przez pompę ciepła łącznie z osprzętem nie jest taki mały, gdyż moc tych urządzeń wynosi 2,5 - 4 kW co przy długotrwałej pracy istotnie wpływa na zużycie energii.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Mam drugą taryfę od grudnia, nie mam za to pompy ciepła.
Mogę coś za to powiedzieć o opłatach. Płacę za prąd dużo, bo wodę użytkową przygotowuję za pomocą prądu, mam kuchenkę na prąd itd.
Założenie jest takie - jak najwięcej rzeczy w tanich godzinach - ale ja mam żonę cały czas w domu.
Woda bez problemu, bo podłączyłem tani zegar, który włącza termę nad ranem. Zegar kosztował 15 zł.
Gorzej z praniem, gotowaniem, zmywaniem, jeżeli nie ma Cię z domu. Prać i zmywać można po godz. 22, ale gotowanie otej porze nie wchodzi w grę.
Musisz uważać, bo druga taryfa będzie Cię drożej kosztowała niż pierwsza w przypadku, gdy nie będziesz zwracał uwagi na godziny. Sprawdziłem to u rodziny na wsi.
Ja mam co dwa miesiące 50 zł oszczędności (rachunki 150-160 zł, w porównaniu z poprzednimi 220 zł). Ale reżim prania, zmywania i gotowania obiadów tylko w tanich godzinach. Coś za coś.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Mam drugą taryfę od grudnia, nie mam za to pompy ciepła.
Mogę coś za to powiedzieć o opłatach. Płacę za prąd dużo, bo wodę użytkową przygotowuję za pomocą prądu, mam kuchenkę na prąd itd.
Założenie jest takie - jak najwięcej rzeczy w tanich godzinach - ale ja mam żonę cały czas w domu.
Woda bez problemu, bo podłączyłem tani zegar, który włącza termę nad ranem. Zegar kosztował 15 zł.
Gorzej z praniem, gotowaniem, zmywaniem, jeżeli nie ma Cię z domu. Prać i zmywać można po godz. 22, ale gotowanie otej porze nie wchodzi w grę.
Musisz uważać, bo druga taryfa będzie Cię drożej kosztowała niż pierwsza w przypadku, gdy nie będziesz zwracał uwagi na godziny. Sprawdziłem to u rodziny na wsi.
Ja mam co dwa miesiące 50 zł oszczędności (rachunki 150-160 zł, w porównaniu z poprzednimi 220 zł). Ale reżim prania, zmywania i gotowania obiadów tylko w tanich godzinach. Coś za coś.




Ja mam pc i dwutaryfowy licznik i zgodnie z wyliczeniami opłaca się. Na stronach dostawców en. el. są kalkulatory rzeczywistych kosztów, można sprawdzić.

pozdro

ps. pc tak ustawiłem by pracowała max ilosć czasu w taniej taryfie, choć w drogiej też grzeje.
Link do komentarza
Gość T.  Brzęczkowski
Skuteczna izolacja i wentylacja TO się najbardziej opłaca! Nie ma energooszczędnyh ogrzewań, więc pieniądze zainwestowane w ogrzewanie to pieniądze wyrzucone w błoto!! Natomiast pompa ciepła w domu izolowanym o małych potrzebach ciepła (do 40kWh/m2 rocznie) to poprostu kretynizm!
Link do komentarza
Gość Gość
Cytat

Skuteczna izolacja i wentylacja TO się najbardziej opłaca! Nie ma energooszczędnyh ogrzewań, więc pieniądze zainwestowane w ogrzewanie to pieniądze wyrzucone w błoto!! Natomiast pompa ciepła w domu izolowanym o małych potrzebach ciepła (do 40kWh/m2 rocznie) to poprostu kretynizm!



Jak wszyscy mówią Ci, że jesteś "pijany"...
Tyle było już pisane... że mi się nie chce, strata czasu.

nie pozdro
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
pzy dwóch taryfach trzeba tak sobie zaplanować życie, żeby na czas tańszej energii przypadała największa aktywność urządzeń el. w domu:
pranie po 22, ogrzewanie po 22 - trzeba zakumulować gdzieś wyprodukowane w nocy ciepło, którego zazwyczaj w nocy potrzeba niewiele, gotowanie też w nocy, TV (plazma pobiera 350 W) też po 22, komuter, ekspres do kawy, mikser, czajnik elektr., toster, etc. ...
ograniczeń jest dużo, ale podobno można to sobie jakoś zorganizować
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

pzy dwóch taryfach trzeba tak sobie zaplanować życie, żeby na czas tańszej energii przypadała największa aktywność urządzeń el. w domu:
pranie po 22, ogrzewanie po 22 - trzeba zakumulować gdzieś wyprodukowane w nocy ciepło, którego zazwyczaj w nocy potrzeba niewiele, gotowanie też w nocy, TV (plazma pobiera 350 W) też po 22, komuter, ekspres do kawy, mikser, czajnik elektr., toster, etc. ...
ograniczeń jest dużo, ale podobno można to sobie jakoś zorganizować



tak można zorganizować. Spać do 12, śniadanie na mieście, póżniej praca (po za domem oczywiście) najlepiej do 22. A później to już można spokojnie wracać do domu bo przecież taryfa nocna jest tańsza. Same oszczędności. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Skuteczna izolacja i wentylacja TO się najbardziej opłaca! Nie ma energooszczędnyh ogrzewań, więc pieniądze zainwestowane w ogrzewanie to pieniądze wyrzucone w błoto!! Natomiast pompa ciepła w domu izolowanym o małych potrzebach ciepła (do 40kWh/m2 rocznie) to poprostu kretynizm!



A ja tu przytaknę. Pompa ciepła na dzień dzisiejszy, gdy ktoś się buduje to wg mnie zbędne pieniądze.
Nigdy sie nie zwróci!!! I jeszcze raczej powinno być dodatkowe źródło- hehe czyli np gaz albo prąd.
A jak ktoś ma dom faktycznie 40kWh/m2 rok to brzydko pisząc ale to tak jak pisał wyżej za takie pieniądze jakie teraz są pompy ciepła.
Nowe technologie to nie znaczy super niezbędne technologie.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Guest_Tomi_*
Cytat

A ja tu przytaknę. Pompa ciepła na dzień dzisiejszy, gdy ktoś się buduje to wg mnie zbędne pieniądze.
Nigdy sie nie zwróci!!! I jeszcze raczej powinno być dodatkowe źródło- hehe czyli np gaz albo prąd.
A jak ktoś ma dom faktycznie 40kWh/m2 rok to brzydko pisząc ale to tak jak pisał wyżej za takie pieniądze jakie teraz są pompy ciepła.
Nowe technologie to nie znaczy super niezbędne technologie.


czy w irlandi jest to mozliwe
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Warto też zwrócić uwagę na ceny energii u różnych dostawców no i godziny trwania stref czasowych g12. Od kiedy istnieje możliwość zmiany dostawcy energii ma to znaczenie.

Oprócz niższych cen po 22 większość dostawców oferuje też energię po niższej cenie w środku dnia, po godzinie 13, więc w ramach negocjacji z żoną można ugrać pranie i gotowanie obiadu między 13 a 15 icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

A ja tu przytaknę. Pompa ciepła na dzień dzisiejszy, gdy ktoś się buduje to wg mnie zbędne pieniądze.
Nigdy sie nie zwróci!!! I jeszcze raczej powinno być dodatkowe źródło- hehe czyli np gaz albo prąd.
A jak ktoś ma dom faktycznie 40kWh/m2 rok to brzydko pisząc ale to tak jak pisał wyżej za takie pieniądze jakie teraz są pompy ciepła.
Nowe technologie to nie znaczy super niezbędne technologie.



Przepraszam, a czy masz takie urzadzenie? Jak policzyles ze sie nie zwroci i na jakiej zasadzie twierdzisz, ze trzeba miec dodatkowe zrodlo ogrzewania?

Bo ja mam takie urzadzenia, zwraca mi sie coraz szybciej (niestety dzieki rosnacym cena paliw) a jedynym dodatkowym zrodlem ogrzewania to zwykly kominek, bez zadnego plaszcza itp, ktorego uzylem 3 razy:
- pierwszy raz zostal zainstalowany zeby go sprawdzic
- drugi raz bo dzieciaki prosily
- trzeci raz bo zona prosila
- czwarty raz bo znajomi prosili

temperatura jest taka - jaka chce. a Che 21 stopni w pokojach, 23 w lazienkach (przy podlodze oczywiscie jest wtedy wyzsza)
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
W małopolsce wygląda to tak.

Taryfa:
całodobowa: 0,42 zł/kWh
dzienna 0,47 zł/kWh
nocna 0,21 zł/ kWh
nocna obowiązuje 22-6 i 13-15
Co nam to daje?
Możliwośc ogrzewania domu przy pompie ciepła w cenie 0,09 zł/1 kWh energii (taryfa mieszana-80%nocnej i 20% dziennej) w przeciwieństwie do GZ w cenie 0,21zł/ 1kWh energii.
Jakie są oszczedności?
Domy obecnie budowane potrzebują ok. 120 kWh/m2/rok, czyli:
ogrzewając gazem koszt ogrzania 1m2 domu 25 zł/rok
ogrzewajac pompą ciepła 11 zł/m2/rok

Każdy może sobie pomnożyc powierzchnie ogrzewaną swojego domu i wyjdzie mu przybliżony roczny koszt ogrzewania.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Pompa ciepła współpracuje najczęściej z wodnym ogrzewaniem podłogowym, a to w praktyce jest z definicji akumulacyjne. Pompa może pracować więc głównie w godzinach nocnych, korzystając z drugiej taryfy.
Koszty zarówno izolacji jak i ogrzewania trzeba sobie porządnie przeliczyć dla konkretnego domu i oszacować czas zwrotu kosztów instalacji. Tak samo z pompą ciepła, jak trzeba to zrobić dla każdego innego źródła ciepła. Dom jednak zawsze warto porządnie ocieplić, a porządnie to nie normowe minimum. W domu o dużych stratach ciepła zawsze ogrzewanie będzie kosztowne, i odwrotnie, jeśli straty są niewielkie to czasem nie warto dużo inwestować w instalację c.o.
Link do komentarza
Cytat

Co do pomp ciepła, to przemyśł jescze sposób przygotowania c.w.u. Producenci nie zalecają raczej stosowania tej samej pompy do poodgrzania wody użytkowej i c.o., bo potrzebne są inne parametry pracy.



Niby dlaczego nie polecają? Oczywiściw, że COP PC jest inny bo ładuję wyzszą temperaturę, ale to w sumarycznym zapotrzebowaniu na ciepło jest to do pominięcia. Gorzej jest jak ktoś sobie umyśli kilka grzejników w domu to wtedy PC pracuje cały czas z obniżoną sprawnościa.
Link do komentarza
Cytat

Niby dlaczego nie polecają? Oczywiściw, że COP PC jest inny bo ładuję wyzszą temperaturę, ale to w sumarycznym zapotrzebowaniu na ciepło jest to do pominięcia. Gorzej jest jak ktoś sobie umyśli kilka grzejników w domu to wtedy PC pracuje cały czas z obniżoną sprawnościa.



Zależy ile c.w.u. chcesz przygotowywać. Przy dobrej izolacji domu, trzeba na to sporo energii w stosunku do mocy potrzebnej do ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

Zależy ile c.w.u. chcesz przygotowywać. Przy dobrej izolacji domu, trzeba na to sporo energii w stosunku do mocy potrzebnej do ogrzewania.



Masz racje, zależy wszystko od ilości. Normowo dla 1 osoby potrzeba ok. 600 kWh energii na rok dla c.w.u. W stosunku do budynku zeroenergetycznego jest to dużo, ale dla domu o zapotrzebowaniu 100 kWh/m2/rok jest to bardzo niewiele.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Chodziło mi nie tyllko o normy ale o pewną praktykę. Z zasady jak jest większa liczba domowników, to oczywiście c.w.u. potrzeba więcej, jednak średnia niewiele mówi. Jedni chcą brać kąpiel co 2 dzień, innym wystarcza prysznic i nawet go wolą. Trzeba uwzględnić własne upodobania/wymagania/przyzwyczajenia, bo inaczej można się bardzo rozczarować.
Link do komentarza
To jest bardzo proste wyliczenie.
Dla podgrzania 100l wody do temperatury 55 stopni potrzeba około 4kWh. Czyli PCi o mocy 10kW, będzie pracowała około 25 minut na potrzeby CWU, dla takiej ilości wody. Podstawić sobie ile tam trzeba tej CWU i wyjdzie ile to czasu zajmie PCi. Jeśli mniej niż 2 godziny – moc PCi jest wystarczająca.
Link do komentarza
Cytat

Odszperałem jakieś porównanie kosztów eksploatacji pompy przy rozliczeniu jedno- i dwutaryfowym. Przyznaję, żę się w to nie wczytywałem ale na pierwszy rzut oka wygląda sensownie.
Tekst jest z "Magazynu Instalatora" dostępny (pdf) w ich archiwum numer 10/2008 s. 28-29
www.instalator.pl/archi/aktualny.html



"Jeśli przyjąć sto pień efektywności pompy ciepła COP na poziomie
4, to po bór mo cy elektrycznejwy -nosiłby:
10 kW/4 = 2,5 kW"

Wszystko pięknie ładnie. Ciekawe jaki COP osiągają pompy Dimplexa przy zasilaniu 55C. Bo nie slyszałem, żeby którakolwiek na rynku osiągneła założony w tych obliczeniach 4, przy tej temperaturze zasilania.
Obliczenia są przyjęte dla warunków B0/W35 i bez żadnych buforów w systemie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
No i właśnie o to mi niedawno chodziło gdy pisałem, że zastosowanie pompy do przygotowania c.w.u. jest raczej problematyczne. W materiałach któregoś z producentów była sugestia, że najlepszym rozwiązaniem są dwie pompy jedna do ogrzewania, a druga do c.w.u. - tylko te koszty icon_sad.gif

Są podobno jeszcze pompy zasilane gazem a nie prądem, ciekawi mnie jak tu wyglądałby rachunek ekonomiczny i czy da się je u nas kupić.
Link do komentarza
Cytat

No i właśnie o to mi niedawno chodziło gdy pisałem, że zastosowanie pompy do przygotowania c.w.u. jest raczej problematyczne. W materiałach któregoś z producentów była sugestia, że najlepszym rozwiązaniem są dwie pompy jedna do ogrzewania, a druga do c.w.u. - tylko te koszty icon_sad.gif

Są podobno jeszcze pompy zasilane gazem a nie prądem, ciekawi mnie jak tu wyglądałby rachunek ekonomiczny i czy da się je u nas kupić.



Witam,

zastosowanie pompy do c.w.u nie jest problematyczne. Bardziej problematyczne jest jeśli w systemie ogrzewania są grzejniki, a co za tym idzie bufor. Wtedy pompa pracuje na podwyższonych parametrach i osiąga słaby COP.
Jest to logiczne i wszędzie w danych jest to widoczne jaki jest COP dla B0/W35 i BO/W55. Moc pompy spada i zarazem COP aż o prawie 2 jednostki. Nie można wykorzystac optymalnie taryfy nocnej. Bufor musiałby byc potężny aby utrzymac temperaturę na grzejnikach.
Co do c.w.u. to nie widzę przeciwskazań do pracy pompy dla c.o. i c.w.u. Chodzi tu tylko o sezon letni, gdzie musi się pompa włączyc do załadowanie zasobnika c.w.u. Pompa powietrzna oczywiście nie jest zła, ale optymalnie działa tylko latem, gorzej jest w zimie gdyż odbiera ciepło z budynku.
Moim zdaniem jeśli ktoś myśli poważnie o pompie ciepła to powinien zastosowac tylko ogrzewanie podłogowe i ew. grzejniki w łazienkach pracujące na tej samej temp. zasilania jak podlogówka. Każdy grzejnik zaprojektowany do 55C obniża znacznie sprawnosc systemu oraz jego ekonomicznośc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Średnioroczny COP dla PCi tylko do ogrzewania podłogówki wynosi od 3,5 do 4.
Średnioroczny COP dla PCi jak wyżej + CWU całoroczne wynosi od 3,3 do 3,5
Średni czas pracy PCI dla domu 150m2 i mocy PCi 10kW, w sezonie grzewczym to od 1.000 do 1.500 godzin.(w zależności od ocieplenia domu)
Średni czas pracy PCi, też o mocy 10kW, dla podgrzania CWU w ciągu całego roku dla 4 osób to max.300 godzin.

Dla potrzeb obliczeniowych opłacalności, można przyjąć, że tylko dla ogrzewania podlogówką COP wynosi 3,5, a dla podłogówki + CWU całoroczne COP wynosi 3,3.
Link do komentarza
Cytat

No i właśnie o to mi niedawno chodziło gdy pisałem, że zastosowanie pompy do przygotowania c.w.u. jest raczej problematyczne. W materiałach któregoś z producentów była sugestia, że najlepszym rozwiązaniem są dwie pompy jedna do ogrzewania, a druga do c.w.u. - tylko te koszty icon_sad.gif

Są podobno jeszcze pompy zasilane gazem a nie prądem, ciekawi mnie jak tu wyglądałby rachunek ekonomiczny i czy da się je u nas kupić.


tak s a pompy ciepła nazywaja sie absorbcyjne ich wspołczynnik przy 35/30 to 1/8-10 mozna zasilac je gazem ,olejem czy czym tylko chcemy tylko ze zama pompa o mocy 25kW bo takie sa najmniejsze jak narazie to około 60-70tys zł
jest juz kilkanascie zamontowanych w polsce i sprawuja sie swietnie ,mam kilka przykładów ,a nowowsc to zadna technologia lat 50 ubiegłego wieku teraz spowrotem wdrazana za wzgledu na potrzeby ograniczania emisji gazów i tyle
godne polecenia a i jeszcze jedno ze wzgledu na bardzo małe zuzycie nosnika energi zaleca sie kupowwac urzadzenia opalane olejem bo gazu idzie tak niewiele ze na rachunku jest wiecej opłat i abonamentów niz samego zuzycia gazu
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

tak s a pompy ciepła nazywaja sie absorbcyjne ich wspołczynnik przy 35/30 to 1/8-10 mozna zasilac je gazem ,olejem czy czym tylko chcemy tylko ze zama pompa o mocy 25kW bo takie sa najmniejsze jak narazie to około 60-70tys zł
jest juz kilkanascie zamontowanych w polsce i sprawuja sie swietnie ,mam kilka przykładów ,a nowowsc to zadna technologia lat 50 ubiegłego wieku teraz spowrotem wdrazana za wzgledu na potrzeby ograniczania emisji gazów i tyle
godne polecenia a i jeszcze jedno ze wzgledu na bardzo małe zuzycie nosnika energi zaleca sie kupowwac urzadzenia opalane olejem bo gazu idzie tak niewiele ze na rachunku jest wiecej opłat i abonamentów niz samego zuzycia gazu




Co to jest za cyfra 1/8-10? COP??
Spotkałem sie z cyfrą 1,5. To żadna rewelacja niestety, ale zawsze coś.
Co do mocy to widziałem też 18 kW. Może są mniejsze, ale za bardzo ten temat nie wgłebiałem.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

tak s a pompy ciepła nazywaja sie absorbcyjne ich wspołczynnik przy 35/30 to 1/8-10 mozna zasilac je gazem ,olejem czy czym tylko chcemy tylko ze zama pompa o mocy 25kW bo takie sa najmniejsze jak narazie to około 60-70tys zł
jest juz kilkanascie zamontowanych w polsce i sprawuja sie swietnie ,mam kilka przykładów ,a nowowsc to zadna technologia lat 50 ubiegłego wieku teraz spowrotem wdrazana za wzgledu na potrzeby ograniczania emisji gazów i tyle
godne polecenia a i jeszcze jedno ze wzgledu na bardzo małe zuzycie nosnika energi zaleca sie kupowwac urzadzenia opalane olejem bo gazu idzie tak niewiele ze na rachunku jest wiecej opłat i abonamentów niz samego zuzycia gazu


Dzięki za odpowiedź. Pewnie działają w jakiś dużych obiektach i wtedy się to opłaci. Dla domu jednorodzinnego saama pompa za 60 tyś. to ekonomiczne samobójstwo icon_wink.gif Jaki jest w końcu z ich sprawnością, bo ja tego co podałeś też nie rozumiem.
Link do komentarza
za 60tyś pompa? ja nie wiem skąd te ceny bierzecie icon_smile.gif ja mam P.C IVT, model e+, z dodatkowym zbiornikiem 300l na CWU, 800m kolektorów poziomych, mam z jednej pompy CQU i ogrzewanie, i 60tys to mnie to może kosztowało, ale razem z 220m2 ogrzewania podgłogowego...
Link do komentarza
Cytat

za 60tyś pompa? ja nie wiem skąd te ceny bierzecie icon_smile.gif ja mam P.C IVT, model e+, z dodatkowym zbiornikiem 300l na CWU, 800m kolektorów poziomych, mam z jednej pompy CQU i ogrzewanie, i 60tys to mnie to może kosztowało, ale razem z 220m2 ogrzewania podgłogowego...



Zapewne są to ceny od instalatorów, którzy boją się, że bedą sie musieli czegoś nowego nauczyc icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...