Skocz do zawartości

odrolnienie działki


Recommended Posts

Gość mhtyl
Cytat

witam kupilem dziialke rolną 3 klasy chciał bym ją odrolnic do kogo musze sie udać i co musze zrobic .


Jeżeli chcesz się budować to powinieneś ja odrolnić. Odrolnienie robi się z chwilą załatwiania PnB. A w tej sprawie musisz udać się do gminy, tam Ci wszystko w jasny sposób wytłumaczą.
Link do komentarza
Cytat

Musisz złożyć podanie o zmianę przeznaczenia gruntu w Wydziale Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Gminy.
Piszesz, że masz działkę III klasy, trochę sobie poczekasz.



icon_eek.gif Na co ma czekać – na zmianę prawa (przepisów) ?

Upraszczając:

Zmiany przeznaczenia gruntów, zwłaszcza III klasy, dokonać można jedynie MPZP lub pod rygorystycznymi warunkami WZ – On WZ posiada, czyli tylko „odrolnienie”.
I nie w gminie, tylko w starostwie - składa wniosek o zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej – czas oczekiwania do 2m-cy (tryb zgodny z KPA).

Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif Na co ma czekać – na zmianę prawa (przepisów) ?

Upraszczając:

Zmiany przeznaczenia gruntów, zwłaszcza III klasy, dokonać można jedynie MPZP lub pod rygorystycznymi warunkami WZ – On WZ posiada, czyli tylko „odrolnienie”.
I nie w gminie, tylko w starostwie - składa wniosek o zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej – czas oczekiwania do 2m-cy (tryb zgodny z KPA).



Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to akt prawa miejscowego, określający zakres przeznaczenia danej działki. Jeżeli gmina nie posiada aktualnego planu zagospodarowania, sprawa się komplikuje.
Głównie dlatego, że nie wiemy, jakie będzie w przyszłości przeznaczenie działki. Jeśli jednak gmina posiada owy plan to też nie jest powiedziane, że przewiduje on odrolnienie działek na danym terenie.

Wiem coś o tym bo sam przez to przechodzę.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Chwileczkę bo ktoś tu jest niedoinformowany albo nie doczytany, niby kto ma WZ bo ja nigdzie w tym temacie nie doczytałem , doczytałem natomiast że kupił działkę rolną III klasy i chce odrolnić. O WZ nic nie wspominał, nie napisał czy jest u MPZP a tak naprawdę oprócz zadania pytania to żadnej więcej informacji nie udzielił więc mogę uważać że go to nie obchodzi. Dalsze gdybanie (ciągnięcie tego tematu) nie mając więcej danych uważam że jest bez sensu .
Link do komentarza
Cytat

witam kupilem dziialke rolną 3 klasy chciał bym ją odrolnic do kogo musze sie udać i co musze zrobic .



My również kupiliśmy działkę klasy III. Nie chodzi chyba o całkowite odrolnienie a wyłączenie części działki z produkcji rolnej.

Robiliśmy to w starostwie razem z procedurami uzyskania pozwolenia na budowę (to było wymagane do pozwolenia). Chodzi o to aby geodeta określił jaka część będzie wyłączona z produkcji rolnej po budowie (musisz mieć więc projekt wrysowany na mapkę). Jeśli ta powierzchnia nie przekroczy 500m2 (uwaga - nie liczy się tylko dom ale np. podjazdy - tu trochę zależy od starostwa) to nie ma opłat. W przeciwnym razie są opłaty wyliczane na podstawie kasy ziemi, cen, jakiejś wartości tony zboża i coś tam - nie pamiętam ale nie jest to dużo (ja mam coś koło 60 zł rocznie przez 10 lat)

Dodam że u nas był plan zagospodarowania i działka była przeznaczona pod zabudowę zagrodową a w określonych warunkach (ja je spełniłem) pod budownictwo jednorodzinne - taki dziwny MPZP.

Jeśli chodzi o odrolnienie czy zmianę statusu działki to niestety nie podpowiem bo nie wiem ale obawiam się że to będzie skomplikowane.

Życzę powodzenia w załatwianiu
Link do komentarza
Cytat

Chwileczkę bo ktoś tu jest niedoinformowany albo nie doczytany, niby kto ma WZ bo ja nigdzie w tym temacie nie doczytałem......



Odpisując na tak na tak zadane pytanie – zwłaszcza początkującemu forumowiczowi, sprawdzam inne wpisy, aby dowiedzieć się czegoś więcej o sprawie. Jeśli nie znajdę, to przed udzieleniem odpowiedzi, zadaję pytanie „kierunkowe”.
Tu nie było problemów aby ten fakt (mania WZ) stwierdzić:

Cytat

Witam mam pytanie dostałem działke rolną kl 3a mam narazie tylko warunki zabudowy jakie są nastempne kroki żebym mógł zacząc budowe .



Oraz wcześniej:

Cytat

Witam mam pytanie posiadam działke rolną z warunkami zabudowy chciałbym się dowiedzic czy WZ są wydawane na jakis czas ..........


(gdzie odpowiadałeś na pytanie właśnie o WZ)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tu masz wszystko pięknie opisane co i gdzie trzeba zrobić, aby móc na działce rolnej postawić dom.
Formalności trochę czasu zajmą. jakbyś kupił kasę I to pewnie w życiu byś jej nie odrolnił, a i z klasą III możesz mieć problemy.




Tylko dwie drobnostki.
- podany link odnosi się do stanu prawnego z 2008r, a do dzisiaj było kilkanaście istotnych noweli przepisów.

- jakie problemy. Na ta działkę wydane są WZ, a jednym z podstawowych warunków otrzymania WZ jest (Ustawa o planowaniu ……)

Cytat

Art. 61.
1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku
łącznego spełnienia następujących warunków:

4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych
i leśnych na cele nierolnicze
i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną
przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie
art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;


Link do komentarza
Cytat

A kiedy nie wymaga zgody???

A na tylko wtedy gdy rolnik siedlisko buduje icon_smile.gif


Siedlisko to trochę inna bajka, owszem masz rację , ale będąc rolnikiem (nie koniecznie bo znam taki przypadek że gościu nie jest a siedlisko se walnął) ma łatwiej i może więcej, trochę inne przepisy go obowiązują.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...