Skocz do zawartości

Kominek w salonie


Recommended Posts

No proszę i :scratching: zbita.

Takie cuś znalazłem:
Cytat

zdun  2013-11-20 23:36.02
Jak się powołuje na prawo to trzeba podać gdzie to jest czyli paragraf, czy Dziennik ustaw, inaczej to jest naginanie prawa, a praktycznie jego tworzenie. Autor powinien najpierw przeczytać co to jest kominek i czy w sensie technicznym istnieje coś takiego jak kominek z zamkniętym paleniskiem - to jest piec, można też nazwać paleniskiem . Kominek ma zawsze otwarte palenisko.



W sumie ciekawe czy kominek z wkładem to kominek czy piec grzewczy a do tego jeszcze podłączony do systemu rozprowadzającego ciepło.

O tym chyba wspominał szlachetny Bajbaga :
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/3DF17CE8
I z tego wynika że definicji technicznej w zasadzie brak a głównym wyróżnikiem jest to czy ogień widać czy też nie. Oraz to czy ciepło oddaje do instalacji czy do komina.
No dobra , a jak szyba zakopcona i ognia nie widać to kominek w cudowny sposób staje się piecem, może jednak nie bo ma jeszcze i ten "naturalny ciąg". Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Chodzi o przepisy a nie sankcje, albo raczej w tym konkretnym przypadku o brak ich znajomości przez an-bud. icon_lol.gif
A się chłopisko tyle namęczył i wszystko legło w gruzach. icon_razz.gif

Zrobiłem też wywiad i wiem że kominek z instalacją rozprowadzająco-kumulującą nie jest już żadnym kominkiem lecz częścią całego systemu ogrzewania. Taka jest interpretacja przepisów w lokalnym wydziale budownictwa i taką powinna być wszędzie.
Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Z tymi przepisami nie jest tak prosto, bo:

Cytat

Art. 62.

1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez
właściciela lub zarządcę kontroli:

1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i
wentylacyjnych);

6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c,
powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do
przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do
przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych,
kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg
kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.



Czyli raz do roku obowiązkowy przegląd, przez mistrza kominiarskiego lub z uprawnieniami budowlanymi
Niby wszystko jasne, ale jest też zapis:

Cytat

Art. 64.
1. Właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku oraz
obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem
sprawdzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 2, książkę obiektu budowlanego, stanowiącą
dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu
technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

2. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego, o którym mowa w ust. 1, nie
obejmuje właścicieli i zarządców:

1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;



Czyli nie ma obowiązku dokumentowania tego faktu (w budynkach jednorodzinnych)
Ale jest też zapis, art.62:

Cytat

7. Szczegółowy zakres kontroli niektórych budowli oraz obowiązek przeprowadzania ich
częściej, niż zostało to ustalone w ust. 1, może być określony w rozporządzeniu, o którym mowa
w art. 7 ust. 3 pkt 2.



A w rzeczonym rozporządzeniu (w sprawie p.poż) wymaga się:
- usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresie ich użytkowania co 3 miesiące dla paliw stałych i co 6m-cy dla gazowych, oraz raz do roku z przewodów wentylacyjnych (par.34.1 i 2)
- czynności tych nie musi wykonywać kominiarz (par.34.4.)



Czyli prawdą jest, że raz na rok przez kominiarza - bo tak zapisane w PB, ale również prawdą jest, że co 3 m-ce i nie musi to być kominiarz. icon_mrgreen.gif

Nie mniej jednak mając na uwadze i Ustawę i Rozporządzenie jako całość, to ostatecznie obowiązują terminy i zasady z rozporządzenia - co 3m-ce i nie musi być kominiarz.
Nie potrzeba żadnego "protokołu" (ustawowego) z tych czynności. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o przepisy a nie sankcje, albo raczej w tym konkretnym przypadku o brak ich znajomości przez an-bud. icon_lol.gif
A się chłopisko tyle namęczył i wszystko legło w gruzach. icon_razz.gif

Zrobiłem też wywiad i wiem że kominek z instalacją rozprowadzająco-kumulującą nie jest już żadnym kominkiem lecz częścią całego systemu ogrzewania. Taka jest interpretacja przepisów w lokalnym wydziale budownictwa i taką powinna być wszędzie.




icon_biggrin.gif Prawie jak katastrofa budowlana ... w gruzach icon_lol.gif
Przyczepienie się do mglistych i zmiennych przepisów jest dość powiedzmy łatwe.... zatrzymałem się w przepisach akurat kilka lat temu...

Zbyt wypunktowałem ten artykuł, a co za tym idzie rozmyło się najważniejsze przekłamanie... może odniesiesz się np: do tego? Bardziej fachowej znajomości tematu...
Cytat

System konwekcyjny sprawdza się, gdy chcemy ogrzewać pomieszczenia przylegające do kominka lub znajdujące się nad nim. Możemy tak ogrzewać tylko nieduży dom lub część większego.



Najczęściej używane przekłamanie... też jest tak samo w tym artykule https://forum.budujemydom.pl/Wybor-obiegu-w...346#entry143346


Link do komentarza
Mogę się odnieś ale chyba tylko w ten deseń że zgadzam się z tym powiedzmy twierdzeniem.
Nie gniewaj się że trywializuję ale naprawdę wiele wytkniętych przez Ciebie spraw to pierdoły i interpretacje, więc raczej nie będę z nimi polemizował.
Tak jak pisałem w tak niewielkiej formie nie da się ogarnąć wszystkiego i dokładnie.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Tu troszkę inaczej interpretują przepisy... icon_cry.gif icon_wink.gif http://www.kominypolskie.com.pl/pdf/SKP_Ko...m_elementem.pdf

znaczy... bardziej po mojemu



Tyle, że przywołują nieaktualne brzmienie pokazanych (wskazanych w tej publikacji) przepisów.

Z obowiązującego (dzisiaj) PB cytowałem, teraz widzę, że powinienem zacytować z rozporządzenia z 2010r.

Cytat

§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.



Coś jeszcze nie jest jasne ?
Link do komentarza
Cytat

Tyle, że przywołują nieaktualne brzmienie pokazanych (wskazanych w tej publikacji) przepisów.

Z obowiązującego (dzisiaj) PB cytowałem, teraz widzę, że powinienem zacytować z rozporządzenia z 2010r.



Coś jeszcze nie jest jasne ?


icon_biggrin.gif Niby jasne ... a tu mam niby aktualny .... jednak troszkę przeterminowany icon_cry.gif ale już wkleję bo wyszukiwarka zamieściła go na górze strony http://ochronasrodowiska.bloog.pl/id,49509...btticaid=613bff
Link do komentarza
Piec kaflowy waży 1000-1500 kg. Duży piec to 2000 kg i więcej. Takie duże piece stały w dworach, czasem w pałacach.
Kominek ważący 2000 kg to rzadkość. Trzeba na niego użyć 1,5 tony cegieł (!), do tego reszta akcesoriów też raczej z tych cięższych.

Kominek ważący 200 kg to skrajność w druga stronę, ale też możliwa.

Przeciętny współczesny kominek to 500 - 1000 kg.
Link do komentarza
Piszę w konkretnym wątku, odnosząc się do konkretnej dyskusji. A w niej ktoś mało konkretnie napisał, że kominek waży 2 tony.

Ale...

Współczesny kominek to zwykle taki z wkładem, z jakąś obudową. Bywają oczywiście kloce z cegieł ważące nawet brutto ponad 2 tony. Przeciętna jest jednak w przedziale 500-1000. Sporo jest też takich do 500 kg

1.Wkład 100-300 kg.
2.Obudowa z płyt krzemianowych (po otynkowaniu) 100-200 kg
3.Coś na ozdobę (marmur, cegła, piaskowiec) 100 - 400 kg
4.Dodatki typu rury, kratki, podstawa wkładu - ca 100 kg


Link do komentarza
Cytat

Piszę w konkretnym wątku, odnosząc się do konkretnej dyskusji. A w niej ktoś mało konkretnie napisał, że kominek waży 2 tony.

Ale...

Współczesny kominek to zwykle taki z wkładem, z jakąś obudową. Bywają oczywiście kloce z cegieł ważące nawet brutto ponad 2 tony. Przeciętna jest jednak w przedziale 500-1000. Sporo jest też takich do 500 kg

1.Wkład 100-300 kg.
2.Obudowa z płyt krzemianowych (po otynkowaniu) 100-200 kg
3.Coś na ozdobę (marmur, cegła, piaskowiec) 100 - 400 kg
4.Dodatki typu rury, kratki, podstawa wkładu - ca 100 kg



icon_biggrin.gif Te dwie tony tyczyło się wyłącznie kominka tradycyjnego.... z murowanym paleniskiem.... policz cegły, zaprawa itd.
Link do komentarza
Cytat

Aaa...Czyli takiego, który nie może być jedynym źródłem ciepła.icon_biggrin.gif



Teoretycznie masz rację... choć kiedyś używano takie icon_wink.gif właściciele mieli lasy... służbę...
Przez kilkanaście lat moim jedynym źródłem ogrzewania był kominek... ale z "wkładem" ... można się wtedy czuć troszkę jak niewolnik... ale dalej lubię ogień w kominku... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

nie mniej jednak, wystarczy w zasobniku lub kanale umieścić grzałkę elektryczną i zgłaszasz ogrzewanie elektryczne. Kominek zostaje jako wspomagające.




Cytat

Taaak, ale podaje się że głównym system grzewczym jest ogrzewanie elektryczne (grzałka, nagrzewnica), tylko później podczas eksploatacji się z niego nie korzysta.




Za te absurdalne przepisy których ominięcie jest prościutkie jak moja poziomica - kocham Cię Polsko!


Cytat

CYTAT
.... poza tym osoba która ubezpieczyła swój dom np. od pożaru, a nie może udowodnić, że czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie.



Przecież wszystkie kwitki które trzymałem w komodzie, spaliły się z komodą podczas pożaru? no to jak mam je pokazać ubezpieczycielowi?

A jak ja tak samo jak Coolibeer zainwestowałem całe 60zł w wycior, ciężarek i linkę i sam sobie skutecznie i porządnie pucuję wszystkie kanały i przewody, to oznacza że jest ta praca nieskuteczna? czy raczej niedozwolona? Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A jak ja tak samo jak Coolibeer zainwestowałem całe 60zł w wycior, ciężarek i linkę i sam sobie skutecznie i porządnie pucuję wszystkie kanały i przewody, to oznacza że jest ta praca nieskuteczna? czy raczej niedozwolona?



Absurdalne to były przepisy w starym brzmieniu.
Teraz przepisy nie "wymuszają" aby prostą czynność czyszczenia komina w budynku jednorodzinnym, musiał wykonywać mistrz kominiarski, ani tego aby był z takiej okoliczności jakiś kwit.
Przepisy postawiły na interesowność właściciela, w zakresie jego bezpieczeństwa, bez zbędnej biurokracji.

Oczywiście, taki stan rzeczy bardzo nie pasi kominiarzom, dlatego w swoich materiałach "propagandowych" udają, że obowiązują przepisy stare - zastraszając czytającego i nieświadomego właściciela jednorodzinnej nieruchomości.

Cytat

Za te absurdalne przepisy których ominięcie jest prościutkie jak moja poziomica - kocham Cię Polsko!



W zasadzie także przepisy co do ogrzewania tylko kominkiem są i jasne i spójne

Cytat

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być
wyposażony w instalacje ogrzewcza lub inne urządzenia ogrzewcze, niebedące piecami, trzonami
kuchennymi lub kominkami.
2. Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości
do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego, ...



Urzędnik nie interpretuje przepisu, tylko opiera się na tym co w projekcie. Jak mu głupawy projektant napisze, że ogrzewanie kominkiem, to odrzuci, bo każdy na jego miejscu zrobiłby to samo.
Już pomijam, że samym kominkiem nie da się ogrzać (całego) budynku (poza kominkiem z PW, ale z definicji to już nie kominek).
Musi być i zawsze jest oddzielne ogrzewanie np. dla łazienki.
Kumaty projektant napisze ogrzewanie zdecentralizowane elektryczne i kominkiem.

Nie narażajcie urzędników na pokusy interpretacji przepisów, bo zawsze w takim przypadku wychodzą jaja (tak jak z tą definicją, bardzo "kumatego" przedstawiciela ministerstwa icon_mrgreen.gif ).
Link do komentarza
Cytat

Absurdalne to były przepisy w starym brzmieniu.
Teraz przepisy nie "wymuszają" aby prostą czynność czyszczenia komina w budynku jednorodzinnym, musiał wykonywać mistrz kominiarski, ani tego aby był z takiej okoliczności jakiś kwit.
Przepisy postawiły na interesowność właściciela, w zakresie jego bezpieczeństwa, bez zbędnej biurokracji.

Oczywiście, taki stan rzeczy bardzo nie pasi kominiarzom, dlatego w swoich materiałach "propagandowych" udają, że obowiązują przepisy stare - zastraszając czytającego i nieświadomego właściciela jednorodzinnej nieruchomości.



W zasadzie także przepisy co do ogrzewania tylko kominkiem są i jasne i spójne



Urzędnik nie interpretuje przepisu, tylko opiera się na tym co w projekcie. Jak mu głupawy projektant napisze, że ogrzewanie kominkiem, to odrzuci, bo każdy na jego miejscu zrobiłby to samo.
Już pomijam, że samym kominkiem nie da się ogrzać (całego) budynku (poza kominkiem z PW, ale z definicji to już nie kominek).
Musi być i zawsze jest oddzielne ogrzewanie np. dla łazienki.
Kumaty projektant napisze ogrzewanie zdecentralizowane elektryczne i kominkiem.

Nie narażajcie urzędników na pokusy interpretacji przepisów, bo zawsze w takim przypadku wychodzą jaja (tak jak z tą definicją, bardzo "kumatego" przedstawiciela ministerstwa icon_mrgreen.gif ).



Otóż to!

W zasadzie prawie się zgadzam, o szczególiki pokłócimy się później, żeby nie zatrzeć meritum. icon_biggrin.gif Jak ktoś sobie wpisze w projekcie, że jego piec CO z szybą Robax, stojący w salonie to kominek, sam sobie winien. Zaczęliśmy nazywać skrzynki do spalanie drewna kominkami, bo staraliśmy się je do kominka upodobnić. Ktoś sprytny z branży gazowej, mający dostęp do koryta, wylobbował absurdalny zapis prawny.
Link do komentarza
Cytat

Już pomijam, że samym kominkiem nie da się ogrzać (całego) budynku (poza kominkiem z PW, ale z definicji to już nie kominek).
Musi być i zawsze jest oddzielne ogrzewanie np. dla łazienki.



Dość jednoznaczne określenie... więc jestem wyjątkowy icon_wink.gif ??? bo mi się to udawało..
Powiem więcej, biokominkiem też dam radę ogrzać domek icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Dość jednoznaczne określenie... więc jestem wyjątkowy icon_wink.gif ??? bo mi się to udawało..
Powiem więcej, biokominkiem też dam radę ogrzać domek icon_wink.gif



Parę mitów się utarło. Oprócz mitu o tym, że kominek nie ogrzeje, albo jak już to tylko do -5, są inne bzdury. Nie wolno robić DGP do łazienki, nawiew powietrza koniecznie od zachodu, grawitacyjnie to można ogrzewać tylko do 2,5 m...
Link do komentarza
Cytat

Parę mitów się utarło. Oprócz mitu o tym, że kominek nie ogrzeje, albo jak już to tylko do -5, są inne bzdury. Nie wolno robić DGP do łazienki, nawiew powietrza koniecznie od zachodu, grawitacyjnie to można ogrzewać tylko do 2,5 m...


Ja mam DGP do łazienki jest ok icon_biggrin.gif , nawiew powietrza mam od wschodu nie jest ok icon_evil.gif , a przewody poziome w DGP grawitacyjnym mam do ok 5 m jest ok icon_biggrin.gif Ale bzdury o niedogrzaniu przez kominek przy -5 to nie słyszałem icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja mam DGP do łazienki jest ok icon_biggrin.gif , nawiew powietrza mam od wschodu nie jest ok icon_evil.gif , a przewody poziome w DGP grawitacyjnym mam do ok 5 m jest ok icon_biggrin.gif Ale bzdury o niedogrzaniu przez kominek przy -5 to nie słyszałem icon_eek.gif




Nawiew od wschodu podłączony bezpośrednio do wkładu z króćcem przyłączeniowym powietrza z zewnątrz?
Link do komentarza
Rozumiem z tych wypowiedzi, że posiadacz dobrze wykonanego kominka z jakimś tam rozprowadzeniem ciepła, ani nie ma, ani nie używa nigdy innego źródła ciepła - szczególnie w łazience. icon_cool.gif

Powiem tak, jak ktoś chce dać popalić sobie i urzędnikom, niech tak pisze w projekcie ogrzewania - wszak kominek zawsze grzeje dom, a przepisy są do d.., znaczy się do odbytu.

Życzę powodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Nawiew od wschodu podłączony bezpośrednio do wkładu z króćcem przyłączeniowym powietrza z zewnątrz?


ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza od wschodu w niczym ci nie przeszkodzi. U mnie problem jest większy bo: dom posiada duży dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 st ustawiony prostopadle połaciami na osi wsch-zach, do tego komin niższy nieznacznie od kalenicy ustawiony przy ścianie zewnętrznej od strony wschodniej. I przy nawalnych wiatrach uderzających w polać od wschodu komin traci nieco ciąg. icon_confused.gif . Mam szczęście w nieszczęściu bo kominki Tarnawa palą się bardzo stabilnie i utrzymują ciąg , jednak aby to jakoś hulało dokupiłem nasadę kominową "strażak".
Link do komentarza
Cytat

Dość jednoznaczne określenie... więc jestem wyjątkowy icon_wink.gif ??? bo mi się to udawało..
Powiem więcej, biokominkiem też dam radę ogrzać domek icon_wink.gif



A ja powiem jeszcze więcej - w niektórych domach np. pasywnych nie potrzeba nawet kominka, ani innego urządzenia grzewczego.
Grochówka w ilości 3/4 litra na twarz, w zupełności taki budynek ogrzeje. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza od wschodu w niczym ci nie przeszkodzi. U mnie problem jest większy bo: dom posiada duży dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 st ustawiony prostopadle połaciami na osi wsch-zach, do tego komin niższy nieznacznie od kalenicy ustawiony przy ścianie zewnętrznej od strony wschodniej. I przy nawalnych wiatrach uderzających w polać od wschodu komin traci nieco ciąg. icon_confused.gif . Mam szczęście w nieszczęściu bo kominki Tarnawa palą się bardzo stabilnie i utrzymują ciąg , jednak aby to jakoś hulało dokupiłem nasadę kominową "strażak".



Dużo lepsza jest taka nasadka kominowa, wymusza dodatkowo ciąg... a wiatr zamiast przeszkadzać pomaga

Odwiedź moją stronę
Link do komentarza
Cytat

ja mam tarnave 16 kw bez króća więc powietrze jest doprowadzone pod kominek kratką. Samo doprowadzenie powietrza od wschodu w niczym ci nie przeszkodzi. U mnie problem jest większy bo: dom posiada duży dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 st ustawiony prostopadle połaciami na osi wsch-zach, do tego komin niższy nieznacznie od kalenicy ustawiony przy ścianie zewnętrznej od strony wschodniej. I przy nawalnych wiatrach uderzających w polać od wschodu komin traci nieco ciąg. icon_confused.gif . Mam szczęście w nieszczęściu bo kominki Tarnawa palą się bardzo stabilnie i utrzymują ciąg , jednak aby to jakoś hulało dokupiłem nasadę kominową "strażak".



Ty nie masz podłączonego powietrza. Ty masz zrobioną dziurę w podłodze! icon_cool.gif

Cytat

Rozumiem z tych wypowiedzi, że posiadacz dobrze wykonanego kominka z jakimś tam rozprowadzeniem ciepła, ani nie ma, ani nie używa nigdy innego źródła ciepła - szczególnie w łazience. icon_cool.gif

Powiem tak, jak ktoś chce dać popalić sobie i urzędnikom, niech tak pisze w projekcie ogrzewania - wszak kominek zawsze grzeje dom, a przepisy są do d.., znaczy się do odbytu.

Życzę powodzenia.




Z "powodzeniem" można ogrzać łazienkę kominkiem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...