Skocz do zawartości

Lilia /Horyzont - dziennik budowy


slaw

Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...
W mojej ocenie dom nie jest przemyślany wewnętrznie:
- znikomo mała kotłownia 4 m2, znacznie za mało - piec, zasobnki
- wielkości łazienek - 6 i 7,8 m2 to ciut za mało żeby poszaleć a zbyt dużo na małą łazieneczkę, do tego łazienka większa znajduje się na dole, w/g mnie bezsens
- maleńki garaż (20 m2 to mało, będzie pewnie 7x3 i będziesz stawać jednym bokiem do sciany aby otworzyć normalnie drzwi w samochodzie)
Góra źle wykorzystana:
- hol na górze 20 m2 - komu jest to potrzebne?
- siłownia - 11 m2 i pralnia 9 czyli odpada 30 m2 którego funkcjonalność
jest problematyczna.
- dwa pokoje na górze dosyć ładne ale czemu tylko dwa? I to kosztem w/w pomieszczeń
Elewacja całkiem fajna, z zewnątrz mi się podoba, ale ten środek chyba nie do poprawiania...
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

- znikomo mała kotłownia 4 m2, znacznie za mało - piec, zasobnki


Po zlikwidowaniu drzwi między kotłownią a wiatrołapem zmieściłem w niej kocioł kondensacyjny Immergas Hercules z zasobnikiem (w formie "lodówki") i na ścianie za kominkiem zostało miejsce na rury DGP + trójniki + ewentualnie turbina i filtry. Między kotłem a oknem upchnę jeszcze jakiś regał magazynowy i pomieszczenie będzie robić również za spiżarnię. Wbrew pozorom 4m2 to bardzo dużo, jeśli nie musisz tam zmieścić kotła węglowego. Inna sprawa, że teraz upchnąłbym kocioł np. w pralni - krótszy, tańszy komin, a obiegi wodne i tak są wymuszone. A obecna kotłownia byłaby tylko spiżarnią.
Cytat

- wielkości łazienek - 6 i 7,8 m2 to ciut za mało żeby poszaleć a zbyt dużo na małą łazieneczkę, do tego łazienka większa znajduje się na dole, w/g mnie bezsens


Masz na dole dwie sypialnie, więc to nie jest głupi pomysł. Natomiast zakładając, że jako sypialnia wykorzystywany będzie tylko pokój obok łazienki a drugi będzie raczej "gabinetem" to można wydzielić z tej łazienki małe WC z wejściem od korytarza (rozmiar 1x2m) a wejście do reszty łazienki zrobić od strony sypialni - zostaje blisko 2x3m.
Cytat

- maleńki garaż (20 m2 to mało, będzie pewnie 7x3 i będziesz stawać jednym bokiem do sciany aby otworzyć normalnie drzwi w samochodzie)


Słusznie, od razu poszerzyłem garaż do max. rozpiętości belek Teriva a teraz żałuję, że nie zmieniłem na Teriva II - wtedy garaż mógłby mieć nawet 7m szerokości icon_sad.gif
Cytat

Góra źle wykorzystana:
- hol na górze 20 m2 - komu jest to potrzebne?


Wspólna przestrzeń dla dzieci. Dzięki tym trzem oknom dachowym pomieszczenie jest bardzo przyjemne. Ale jak policzy się jego powierzchnię i cenę zbudowania 1m2 domu to faktycznie lepiej żeby tego pomieszczena nie było icon_smile.gif
Cytat

- siłownia - 11 m2 i pralnia 9 czyli odpada 30 m2 którego funkcjonalność
jest problematyczna.


- siłownia - po poszerzeniu garażu ma coś koło 6x6m przy wysokości 3,5m i jest to zdecydowanie najciekawsze pomieszczenie w domu. Trzeba je oczywiście było doświetlić dodatkowym oknem dachowym. Sprawia teraz nawet lepsze wrażenie niż salon z dużym oknem.
- pralnia to pomyłka - do dzisiaj nie wymyśliłem na co to pomieszczenie można racjonalnie wykorzystać. Być może dałoby się zrobić tam dużą łazienkę a w miejscu łazienki dodatkowy mały pokój albo garderobę ?

Moim zdaniem zajsłabszy punkt tego domu to schody - zbyt wąskie i zabiegowe.
Link do komentarza
Po ociepleniu i otynkowaniu:

Brak obrazka


A to efekt uboczny poszerzenia garażu - 19mb ściany z tyłu domu. Planowałem dać na garażu mniejszą grubość styropianu, żeby złamać tą ścianę i wyodrębnić z niej bryłę garażu, ale żona się uparła, że na całej tej powierzchni bez okna posadzi rośliny pnące i mam ściany nie ruszać.
Brak obrazka
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Myślę, że jest to bardzo funkcjonalny dom. Zaczęliśmy go budować (odbicie lustrzane), ale bez garażu. Tak jak Pan mam pewne wątpliwości co do schodów. Mam pytanie co pokoju dziennego i kuchni czy te pomieszczenia są przestronne - bardzo podoba mi się otwarta kuchnia z salonem. Wykopane mam na dzień dzisiejszy fundamenty i te prawie 44 metry jakieś takie małe mi się wydają. Co z kosztorysem czy koszty przewyższyły te zaplanowane w kosztorysie dołączonym do projektu? Pozdrawiam serdecznie. icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...