Skocz do zawartości

Co i gdzie sprawdzić przed zakupem działki?


Recommended Posts

chyba jakies bzdury Pan pisze...przecież jeśli mpzp zostaje uchwalony i wyznaczone sa w nim tereny budowlane, to oznacza to, że działki, które zostały wskazane jako budowlane zostały odrolnione. Sporządzający mpzp musi uzyskać zgodę na odrolnienie i odlesienie nowych gruntów budowlanych, w przypadku braku takiej zgody tereny takie nie moga istnieć w mpzp jako budowlane.
Link do komentarza
W przepisach prawnych nie ma pojęcia "odrolnienie gruntu" i w przypadku ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę muszą być spełnione dwa warunki: zmiana przeznaczenia gruntu i wyłączenie go z produkcji rolniczej.

Sama zmiana przeznaczenia gruntów określona w MPZP jako tereny pod zabudowę nie oznacza, że automatycznie
stają się gruntem budowlanym. Przed uzyskaniem PnB trzeba jeszcze wystąpić o wyłączenie z produkcji rolniczej, co w przypadku gruntów lepszych klas wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich opłat.
Link do komentarza
Cytat

W przepisach prawnych nie ma pojęcia "odrolnienie gruntu" i w przypadku ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę muszą być spełnione dwa warunki: zmiana przeznaczenia gruntu i wyłączenie go z produkcji rolniczej.

Sama zmiana przeznaczenia gruntów określona w MPZP jako tereny pod zabudowę nie oznacza, że automatycznie
stają się gruntem budowlanym. Przed uzyskaniem PnB trzeba jeszcze wystąpić o wyłączenie z produkcji rolniczej, co w przypadku gruntów lepszych klas wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich opłat.



Czy mogę wyłączyć z produkcji rolnej teren tylko pod domem i garażem? czyli jakieś np 150 m2 + ewentualnie (jeśli trzeba) pod podjazdem? A resztę działki ok 1000 m2 zostawić jako rolną?
Link do komentarza
Aby się nie powtarzać:

Cytat

Upraszczając - odrolnić, czyli zmienić przeznaczenie gruntu, można dokonać tylko poprzez odpowiednie zapisy w MPZP lub (i) pod pewnymi warunkami – dotyczy to tylko gruntów niższej klasy niż III - „decyzją” WZ.
Wymaga to jednak konkretnego wyłączenia, konkretnej ilości gruntu, przeznaczonego pod zabudowę.
Bardzo upraszczając za obszar 500m2 zabudowy mieszkaniowej inwestor nie ponosi kosztów tego wyłączenia z produkcji rolnej. Za powierzchnie większą lub nie przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową ponosi opłatę.




Przy czym, nie każdy grunt „podlega” opłacie za wyłączenie z produkcji rolnej.
Podlegają klasy gruntu; I, II, IIIa i IIIb, oraz Ł i Ps – I, II i II.
Gleby „organiczne” klasy IVa, IVb, V i VI, oraz Ł i Ps IV, V i VI.

Link do komentarza
Cytat

Czy mogę wyłączyć z produkcji rolnej teren tylko pod domem i garażem? czyli jakieś np 150 m2 + ewentualnie (jeśli trzeba) pod podjazdem? A resztę działki ok 1000 m2 zostawić jako rolną?


Wielkość powierzchni wyłączonej z produkcji rolnej określa w indywidualna decyzja starosty wydana na podstawie stwierdzenia niezbędnej powierzchni do funkcjonowania budynku. Z reguły obejmuje ona teren wykraczający poza
obrys domu i dróg wewnętrznych, a także zależy od np. przyjętej przez gminę minimalnej powierzchni pod zabudowę. Może to wiec być 300m2, 500m2 jak i powyżej 1000 m2.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość Prezes
Proponuję sprawdzić czy obowiązujący obecnie plan miejscowego zagospodarowania nie jest przedmintem zmiany. Jeżeli tak. to proszę zwócić uwagę na datę uchwalenia Uchwały Rady Gminy (Miasta) .... o przystąpieniu do zmiany obowiązującego miejscowego planu. Data uchwalenia ww. Uchwały decyduje o powstaniu obowiązku bądź nie, realizacji przez organa Gminy ... postanowień zawartych w Ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. Istotne z uwagi na fakt, że organa Gminy w nowym projekcie planu zagospodarowania wnieść muszą opinie nowych organów opiniotwórczych wraz z uzgodnieniami ( nowe organa -art.17 Usta o zagosp. przestrz.) w związku z art 4. ust. 1 i 2 uprawomocnionej w dniu 15 października 2010 r. Ustawy z dnia 25.06.2010 r. Proszę mieć powyższe na uwadze szczególnie w związku z możliwością wykorzystania okazji (potrzeby) przez organa Gminy do uporządkowania (uregulowania) spraw związanych ze sposobem zaopatrzenia domów (zakładów usługowych) w ciepło - w zakresie obsługi terenu właściwymi rozwiazaniami wynikajacycmi ze strategii Gmin, powiatów i województwa (infrastrukturą techniczną). Proszę mieć na uwadze, że Postanowienia końcowe nowego projektu planu zagospodarowania mogą zawrzeć nową wartość wyrażającą się wielkością procentową stawki wzrostu wartości nieruchomości.... każdy wzrost dla kogoś kto planuje budować na zarobek powoduje potrzebę uwzględnienia pięcio letniego okresu oczekiwania by nie płacić do kasy gminy ......
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość geologia i geotechni
W powyższym artykule nie uwzględniono także badań geologicznych, które tak naprawdę dają Nam obraz tego co kupujemy (rodzaj gruntów i ich parametry, głębokość do zwierciadła wody). Koszt takich badań w stosunku do wartości całej inwestycji (cena działki + koszt budowy domu) to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem już wiele przypadków, gdy budynek nagle zaczął pękać w połowie, a to tylko dlatego, że jedna część budynku posadowiona została na gruntach organicznych, a druga na gruntach piaszczystych.
W wyniku obciążenia grunty organiczne uległy kompakcji (zmniejszenie objętości) i budynek po prostu zaczął pękać. Z doświadczenia wiem, że najlepiej przeprowadzić takie badania już przed zakupem działki. Wtedy wiemy co tak naprawdę kupujemy :)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Arystosedes
Kompletnie nie zrozumiałem tej zależności:

"Przykład: Pan X chce kupić działkę rolną na terenie objętym MPZP o powierzchni 3000 m2 na gruntach klasy III a. W przypadku wyłączenia całości opłaty całkowite wyniosłyby 0,25 ha x 320 595 zł/ha x 2 (10 rat po 10%) = 160 297 zł, a także wzrósłby podatek od nieruchomości. Wyłączając jedynie 1000 m2 należności wyniosłyby jedynie 3260 zł. "

Chcę kupić działkę 3000m2 o wartości np. 30 000 i za decyzję mam zapłacić 160 000??!! Przecież to absurd. Proszę o wyjaśnienie.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość kortes

Jeśli ktoś kupuje bez pomocy fachowca to może się nieźle władować, bo ludzie nawet nie mają pojęcia ile jest tematów, które mogą w przyszłości być na tej działce zagrożeniem, albo po prostu zniszczyć życie. Kiedyś ludzie kupowali działki na terenach narażonych na powodzie bo było tanio. Teraz wszyscy wiedzą, że to głupota, a to całe narażenie łatwo sprawdzić bez pomocy fachowców od tego tematu. W necie są do wygenerowania raporty dla danej lokalizacji. Czyli wskazujecie działkę i macie pełne info na temat jej, no i otoczenia działki. Mowa m.in. właśnie o narażeniu na powodzenie, ale też macie innych tematów.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Aleksandra
Procedurę odrolnienia, tj. zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na grunty nierolnicze i nieleśne, można podzielić na dwa etapy, a mianowicie: Etap I – to przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze i nieleśne, które dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) bądź w przypadku, gdy gmina nie posiada planu miejscowego i taki plan nie zostanie w najbliższym czasie uchwalony, poprzez ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Etap II – to wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.
Link do komentarza

Tylko, że nikt nie pisze o terminach. Poza tym trzeba też sprawdzić, czy na działce nie trzeba będzie przeprowadzić procedury związanej z potencjalnymi znaleziskami archeologicznymi. Podejrzewam, że przy braku MPZP taki temat nie istnieje :). Chyba, że ktoś zawadził lemieszem o kamień, a kamień okazał się kością. Potem to zgłosił i poszła lawina :)

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Mam dzialke 10 ar przeksztalcona na budowlana n.a. ktorej jest juz prad. Zostalem pozwolenie n.a. budowe .Ale w miedxtczasie kupilem juz domu I chcialem ja sprzedac. W ksiegach ciagle jednak widnieje dzialka rolna. Kupiec sprawdzic I mowi ze musze to zmienic.Skoro jest juz przeksztalcona to jak to zmienic w ksiegach?
Link do komentarza
56 minut temu, Gość Marcin napisał:

Mam dzialke 10 ar przeksztalcona na budowlana n.a. ktorej jest juz prad. Zostalem pozwolenie n.a. budowe .Ale w miedxtczasie kupilem juz domu I chcialem ja sprzedac. W ksiegach ciagle jednak widnieje dzialka rolna. Kupiec sprawdzic I mowi ze musze to zmienic.Skoro jest juz przeksztalcona to jak to zmienic w ksiegach?

Wszytko jest w porządku, działka jest budowlana a grunt jest rolny. Jak chce sprawdzić to niech uda sie do notariusza i on mu wyjaśni że nic nie musisz zmieniać w KW.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Witam. Działka rolna- teren obszarów rolnych z zabudowa kolonijna i rozproszoną. Działka ma około 14ar , chciałbym postawić na niej dom. Każdy mi mówi że muszę być rolnikiem. Dlatego wujek chce mi oddać 0.90h dzialki rolnej żebym się nim stał. Czy muszę mieć jakis ukończony kurs żeby zostać właścicielem dziełek? Razem ponad 1h . Proszę o pomoc
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...