Skocz do zawartości

Odrolnienie pytanie


Recommended Posts

Witam
Mam pytanie odnośnie opłaty za "odrolnienie".
Konkretnie Jestem na etapie budowy domu ze sklepem.
Posiadam oprócz tej działki na której jest budowa prawie 80 ar pola.
Pani od odrolnienia wyliczyła mi, że mam zapłacić 10 rat po ponad 3000zł.
Myślałem, że nie da się tego obejść dopóki nie dowiedziałem się, że rolnicy nie muszą tego płacić.
Budowa już się zaczęła.
Czy gdybym został rolnikiem tzn dokupił bym 35 ary pola to dało by się jakoś uniknąć tej opłaty??
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
Kilu
Link do komentarza
Gość mhtyl
Z tego co wiem to aby dostać PnB to najpierw powinno się odrolnić ziemię.Wiec nie rozumiem jak mogłeś otrzymać PnB. Z dokupieniem ziemi na tym etapie to już chyba musztarda po obiedzie, aczkolwiek może coś się załatwi za przychylnością urzędników.
Link do komentarza
Gość mhtyl
W przypadku kilu nie był skoro ma zapłacić za odrolnienie. Tak na marginesie to byłem właścicielem dwóch działek budowlanych i zanim uzyskały status budowlanych były jako grunty rolne, z chwilą starania się o PnB musiałem je odrolnić aby dostać pozwolenie. Natomiast będąc rolnikiem można budować tzw siedlisko i wtedy nie trzeba odralniać.
Link do komentarza
Cytat

Z tego co wiem to aby dostać PnB to najpierw powinno się odrolnić ziemię.Wiec nie rozumiem jak mogłeś otrzymać PnB. Z dokupieniem ziemi na tym etapie to już chyba musztarda po obiedzie, aczkolwiek może coś się załatwi za przychylnością urzędników.



Upraszczając - odrolnić, czyli zmienić przeznaczenie gruntu, można dokonać tylko poprzez odpowiednie zapisy w MPZP lub (i) pod pewnymi warunkami – dotyczy to tylko gruntów niższej klasy niż III - „decyzją” WZ.
Wymaga to jednak konkretnego wyłączenia, konkretnej ilości gruntu, przeznaczonego pod zabudowę.
Bardzo upraszczając za obszar 500m2 zabudowy mieszkaniowej inwestor nie ponosi kosztów tego wyłączenia z produkcji rolnej. Za powierzchnie większą lub nie przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową ponosi opłatę.

I druga sprawa. Wybudowanie domu mieszkalnego na „normalnych” zasadach, nie wyklucza „przekształcenia” tej zabudowy w zabudowę zagrodową dla rolnika „ustawowego” – jednak w tym przypadku autor wpisu nie ma na to szans, bo wybudował (buduje) sklep, a to nijak nie da się zakwalifikować do działalności rolnej czy też do działu specjalnego produkcji rolnej.
Link do komentarza
Cytat

Upraszczając - odrolnić, czyli zmienić przeznaczenie gruntu, można dokonać tylko poprzez odpowiednie zapisy w MPZP lub (i) pod pewnymi warunkami – dotyczy to tylko gruntów niższej klasy niż III - „decyzją” WZ.
Wymaga to jednak konkretnego wyłączenia, konkretnej ilości gruntu, przeznaczonego pod zabudowę.
Bardzo upraszczając za obszar 500m2 zabudowy mieszkaniowej inwestor nie ponosi kosztów tego wyłączenia z produkcji rolnej. Za powierzchnie większą lub nie przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową ponosi opłatę.

I druga sprawa. Wybudowanie domu mieszkalnego na „normalnych” zasadach, nie wyklucza „przekształcenia” tej zabudowy w zabudowę zagrodową dla rolnika „ustawowego” – jednak w tym przypadku autor wpisu nie ma na to szans, bo wybudował (buduje) sklep, a to nijak nie da się zakwalifikować do działalności rolnej czy też do działu specjalnego produkcji rolnej.


Dzieki wielkie za odpowiedz i za pomoc.
Jednak nic więcej nie da się zrobić jako, że sklep jest z domem jest jednym budynkiem udało mi się uniknąć kosztów za całe 500m2 wyłączanego z produkcji rolnej natomiast za pozostałą część muszę zapłacić w 10 ratach po ponad 3000zł rocznie.
W zasadzie nie płacę tego za wyłączenie tylko za użytkowanie gruntu na cele nierolnicze czy coś takiego.
Mimo wszystko dziękuje za odpowiedź i naświetlenie sprawy
Kilu
Link do komentarza
Gość mhtyl
W moim przypadku powiedzmy nr 1 była działka pow 10 a i w tej miejscowości był MPZP klasa ziemi była IV i III (dokładnie 1 ar III klasy) i aby otrzymać PnB bo WZ były musiałem zapłacić za ten 1 ar III klasy. Natomiast w przypadku nr 2 (czyli obecnie) działka pow 15 a jest tylko na razie studium klasa ziemi IV i V WZ dostałem bez problemu (pisałem już o tym w innym temacie) natomiast aby dostać PnB musiałem odrolnić grunt za to nic nie płaciłem. Tak to wyglądało w moim przypadku.
Link do komentarza
Cytat

W moim przypadku powiedzmy nr 1 była działka pow 10 a i w tej miejscowości był MPZP klasa ziemi była IV i III (dokładnie 1 ar III klasy) i aby otrzymać PnB bo WZ były musiałem zapłacić za ten 1 ar III klasy.




Była nowela (nowele) w ostatnich latach (ostatnia obowiązuje od stycznia 2010r) - trochę się pozmieniało.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...