Skocz do zawartości

Odległość od granicy


Recommended Posts

Witam.
Znajomi maja taki problem:
Mieszkaja w domu jednorodzinnym, sasiad zaraz na granicy ma dom (jest to stare budownictwo, czasy powojenne). Sąsiad ma okno skierowane na znajomych podwórko. Dotychczas nie bylo problemu bo to okno mial takie nieprzejrzyste "mleczne". Teraz kto inny sie tam wprowadzil i zmienil okno na zwykle. A oni by nie chcielizeby im zagladali co roia na podworku. Są jakies odleglosci jakie nalezy zachowac zeby tam postawic "coś"?? wiate, plot itp.?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Na granicy okna nie może być jedynie np. luxfery. Tak jest obecnie czyli przepisy tak mówią. Żeby na granicy coś postawić to Twoi znajomi powinni udać się do gminy i tam zasięgnąć informacji. Nic nie napisałeś czy jest u Was MPZP czy studium a od tego dużo zależy.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Z tego co napisał dexx-x rozumiem, że dom stoi na granicy i w ścianie (tej na granicy) jest okno (kiedyś miało brudne szyby teraz są czyste icon_biggrin.gif ) i jego znajomi nie życzą sobie aby sąsiad zaglądał na ich podwórko. Więc co wiedziałem to napisałem. Jak przepisy odnoszą się do "starych" zabudowań nie wiem, ale jego znajomi jeżeli by chcieli coś tam postawić to muszą niestety dostosować się obowiązujących przepisów.
Link do komentarza
hehe.. dzieki za odpowiedzi..tak własnie jak mhtyl napisal jest.. nie wiem czy jest miejscowy plan zagospodarowania.. mysle ze wlasnie chyba beda musieli do gminy jechac sie dowiedzic.. Tzn. znajomy postawił jakis plot w ty miejscu gdzie jest okno.. na przeciw zaraz.. tylko chodzilo mi o to czy jest okreslone jakies minimum metrów gdzie moze wlasnnie ten plot postawic.. czy jaskies drzewa, krzewy itp. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
1. Jeśli dom stoi w granicy to na 1000% okno w tej ścianie było i jest nielegalne.
2. Jeśli stoi w odległości mniejszej niż 4m od granicy, to teoretycznie też można doprowadzić do zamurowania okna – zwłaszcza jeśli na sąsiedniej działce stoi dom w odległości minimalnej 4m ze ściana z oknami.
3. Wynika to z przepisów p.poż, a te w zasadzie od „wieków” są takie same (z małymi wyjątkami i upraszczając)
4. Na swojej działce (bardzo blisko granicy) można postawić każde ogrodzenie o wys. max. 2,2m bez zgłoszenia.
5. Nasadzenia można dokonać w każdej odległości od granicy, mając na uwadze, że „części” przechodzące na działkę sąsiada (upraszczając) będą jego własnością.
6. W „prawie” granicy, można postawić rodzaj pergoli i obsadzić pnączami – też bez zgłoszenia, bo jest to element małej architektury.
Link do komentarza
Cytat

1. Jeśli dom stoi w granicy to na 1000% okno w tej ścianie było i jest nielegalne.
2. Jeśli stoi w odległości mniejszej niż 4m od granicy, to teoretycznie też można doprowadzić do zamurowania okna – zwłaszcza jeśli na sąsiedniej działce stoi dom w odległości minimalnej 4m ze ściana z oknami.
3. Wynika to z przepisów p.poż, a te w zasadzie od „wieków” są takie same (z małymi wyjątkami i upraszczając)
4. Na swojej działce (bardzo blisko granicy) można postawić każde ogrodzenie o wys. max. 2,2m bez zgłoszenia.
5. Nasadzenia można dokonać w każdej odległości od granicy, mając na uwadze, że „części” przechodzące na działkę sąsiada (upraszczając) będą jego własnością.
6. W „prawie” granicy, można postawić rodzaj pergoli i obsadzić pnączami – też bez zgłoszenia, bo jest to element małej architektury.



Ad pkt.5

To znaczy ,że sąsiad może nasadzać jałowców i żywotników 20 cm od domu - jeśli ten stoi w granicy ?
...(ściana bez okien -rzecz jasna)
Link do komentarza
Myślałem, że to oczywiste - to dotyczy własnej działki, a nie nasadzeń na działce sąsiedniej (sąsiada), mając na uwadze pytanie:
Cytat

tylko chodzilo mi o to czy jest okreslone jakies minimum metrów gdzie moze wlasnnie ten plot postawic.. czy jaskies drzewa, krzewy itp. icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Dokładnie – co uwidacznia wpis:

Cytat

5. Nasadzenia można dokonać w każdej odległości od granicy, mając na uwadze, że „części” przechodzące na działkę sąsiada (upraszczając) będą jego własnością.





Dopowiem.

Przepisy prawa są bardzo skomplikowane w tym zakresie.

Teoretycznie sąsiad ma prawo do usunięcia gałęzi i korzeni ze swojej działki – teoretycznie, bo tylko w przypadku kiedy te rośliny mają mniej niż 10 lat.

Jeśli mają więcej niż 10 lat, a w wyniku tych „przycięć” roślina (nie owocowa) uschnie, to może „załapać” się na przepisy o ochronie przyrody.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

1. Jeśli dom stoi w granicy to na 1000% okno w tej ścianie było i jest nielegalne.


Znam przypadek,że dom stoi na granicy (wybudowany dawno,dawno temu) i w ścianie bocznej posiada dwa okna ,sąsiadujące działka była kiedyś polem uprawnym czyli grunt orny.Teraz kuzynka kupiła tą działkę szer 17 m i w tej sytuacji jak wygląda to z punktu prawa. Jaki dom i na jaką odległość musi odsunąć się od sąsiada no i czy sąsiad musiałby zamurować ewentualnie wstawić luxfery.
Link do komentarza
Teoretycznie, bo zbyt mało istotnych informacji, a takie sprawy są bardzo indywidualne….
Na tej działce można postawić dom w odległości od istniejącego na sąsiedniej działce:
1. W odległości 8m dla ściany z oknem.
2. W odległości 7m dla ściany bez okna.
3. W innej (mniejszej) odległości, dla ściany bez okna, wykonanej jako oddzielenia p.poż – po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń w tym zakresie.


Praktycznie na tej działce można zmieścić bardzo „wąski” dom ( 7m bez okien w kierunku granicy z sasiadujacymi działkami, 6m z oknami w kierunku jednej granicy) – bez dodatkowych uzgodnień i zezwoleń.



Ps. Tu trochę inna sytuacja niż w temacie. Tam najprawdopodobniej były luksfery (lub ich namiastka) – co można wnioskować z faktu, że były „nieprzezroczyste”.
Takie też założenie, że dom nie miał mieć (w założeniu) okien w tej ścianie, przyjąłem udzielając, cytowanej wypowiedzi
Link do komentarza
Gość mhtyl
Zapomniałem dodać,że w tej miejscowości jest studium. Dom który stoi na granicy ma długość około 20 m z czego okna (2 sztuki) są jakby na połowie domu czyli 10 m zabudowania bez okien. Zabudowa jego zaczyna się praktycznie od drogi (początek działki) 5m w głąb działki a działka ma długość prawie 90 m.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...