Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Pompa ciepła w domu z bali


Recommended Posts

Witam Państwa,

Od dwóch numerów jestem czytelnikiem magazynu Budujemy Dom i z przyjemnością stwierdzam, że poruszane na łamach zagadnienia w znacznej mierze pokrywają się z rodzącymi się u mnie pytaniami. A pytania wynikają z przygotowywania się do podjęcia ważnej decyzji, jaką jest budowa domu.
W ostatnim numerze znalazłem ciekawy artykuł o zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania domów i przygotowania cwu. Pomyślałem sobie, że jest to bardzo racjonalny sposób. Jednak mając w planach budowę domu z grubego bala (plany zawsze można zmienić, ale na taki dom mam wielką ochotę) wykorzystanie w nim pompy ciepła jest praktycznie niemożliwe. Generalnie polecacie Państwo zastosowanie ogrzewania niskotemperaturowego, a więc podłogowego. Dom z bala bez drewnianej podłogi nie miałby swojego charakteru, a drewno do ogrzewania podłogowego zasadniczo się nie nadaje. Czyli wygląda to na zamknięty krąg niemożności technologicznej.

I tu mam do Państwa takie drobne pytanie - czy istnieją może jakieś technologie, które umożliwiają jednak zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domu z bala?

Będę wdzięczny za odpowiedź.z pozdrowieniami

Andrzej Narojek
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Redakcja__
Pojęcie "dom z bala" jest zbyt ogólnikowe i nie można stwierdzić, czy w takim budynku można zastosowac ogrzewanie pompą ciepła. Natomiast alternatywnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie ścienne, ale pokrycie musi również zapewniać dobrą praewodność cieplną (np. z płyt gipsowo-kartonowych).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 4 tygodnie temu...
Dorsystem:
Niekoniecznie trzeba stosować ogrzewanie podłogowe , można także
stosować grzejniki niskotemperaturowe dla systemu grzewczego z pompą
ciepła. Inny rozwiązaniem jest podłączenie pompy ciepła do systemu
nawiewu ciepłego powietrza, lecz tutaj jest problem z kanałami
powietrznymi (trzeba je schować).
Tak więc grzejniki niskotemperaturowe będą najlepszym rozwiązaniem dla
domu z bala.
Piotr Leszek
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Odpowiedź z firmy
ThermoGolv:
Ogrzewanie podłogowe pod deskami jest możliwe, choć mniej wydajne niż w przypadku płytek ceramicznych. Jest ono dość powszechne w Szwecji.
Znalazło zastosowanie w przypadku remontów i modernizacji domów drewnianych oraz drewnianych podłóg. Przykładem może być podłogowa pompa ciepła, gdzie w podłodze czynnikiem grzewczym jest czynnik roboczy R 407. W takim przypadku na miedzianą rurkę nakłada się odpowiednio wyprofilowane aluminiowe płyty stanowiące rodzaj radiatorów, a całość umieszcza się bezpośrednio pod drewnianą podłogą. Znany jest przypadek wodnego ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą o grubości 5 centymetrów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Kobieta z mięsnego kupowała skrawki wędlin dla swojego Retrivera. Pies wydrapał sobie prawie całą sierść takiego uczulenia dostał. 600zł weterynarynaż z lekami. Zaoszczędziła. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Oczywiście, że nie. Jednakże wejdzie tu kiedyś taki Janusz - rekin biznesu i stwierdzi, że jeśli ktokolwiek chwali, to on kupi i zaoszczędzi. I temu służą te wpisy - żeby wybić mu to z głowy. Moje i córy koty i pies jedzą (w kontekście składu pożywienia) chyba kuźwa lepiej, niż my - które kupujemy w sklepach to co jest Uważam, że jeśli się przygarnęło i oswoiło - to jest się za to przygarnięte i oswojone odpowiedzialnym
  • Musisz mieć moc przyłączeniową => od mocy PV tu chodzi o zabezpieczenie główne  Przykład mam moc przyłączeniową 15kW a PV 4kW mogę dołożyć jeszcze 11kW
  • Gość józef
   Chciałbym się zapytac co z przyłączem gdy planuje zamontowąć fotowoltaikę? Mam zapotrzebowanie na 15 kW czy musze brać przylącze o mocy przylączeniowej 15 kW przy fotowoltaice?? Czy wystarczy np 5 kW a 15 kW z fotowoltaiki?
  • WItam serdecznie na początek kilka słów. Dwa lata temu wpadłem na pomysł budowy domu i tak z biegiem czasu dokumenty zostały skompletowane i rok temu ruszyłem z budową fundamentów ścian parteru stropu i ścian poddasza , wszystko robie sam z pomocą kolegi  może i nie mam za dużo doświadczenia ale kierownik budowy nie znalazł żadnych uchybień. Teraz nadszedł czas na dach ohhh ten dach  Kilka słów o tym dachu: Dach 4 spadowy 35 st powierzchnia 249m2 kształt L rysunki poniżej Odnośnie dachu mam pytanie a raczej odnośnie krokwi narożnej i koszowej , nie stanowi dla mnie problemu wyciąć zamek na murłatę problem pojawia się przy kalenicy i tu liczę na waszą pomoc. Kilka obliczeń proszę mnie poprawić jeśli się mylę  wmiar między murłatami 664 cm czyli wymiar na połowe wychodzi 332 cm po płaskim czyli 523,92 cm nachylenie krokwi 26,34 st od okapu do murłąty mam 90 cm czyli zamek murłąty 142,03 cm od okapu cięcie kalenicowe 332 cm od zamka murłaty czyli 523,92 cm I tu się zatrzymałem nie wiem jak wyliczyć kąt aby dwie narożne zeszły się razem oraz jak rozrysować zamek na kalenicę o wymiarach 16/26cm ?? Kolejnym pytaniem jest kulawka a dokładniej jak wyliczyć kąt łączenia kulawki z narożną ?? jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć w normalny sposób :)   https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/RNcaWmjwMcThHI4b7vdBK6Hzw8jlxa https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/aAvpJQ7MUf00kaqeHIkeFgoDu2L5Se
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...