Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Działki 16m a przepis


Recommended Posts

Witam serdecznie,
mam pytanie, jak się ma temat do 16m działek a przepis?

Według przepisów można zbudować dom w odległości 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy niej, jeśli szerokość działki wynosi mniej niż 16 m.


Skąd brane jest 16m, jeżeli mam działkę np 40m długą, z jednej storny szer. 16 m a z drugiej szer. 17 m. To czy też podchodzę pod ten przepis? Czy musiałbym mieć 16 i 16 lub mniej ?

Dziekuje
Link to postu
Teoretycznie jeśli szerokość działki jest mniejsza niż 16m w miejscu posadowienia domu.

Teoretycznie, w przypadku działek o nieregularnych „bokach” (granicach) w przypadku, kiedy z innych względów (np. określona linia zabudowy), inne posadowienie budynku jest niemożliwe.

Praktycznie – zawsze w takim przypadku, sąsiad może „zablokować” (skutecznie), takie posadowienie budynku.
 • Lubię to 1
Link to postu
Może nie zezwolenie (choć tak też, można „toto” nazwać).

W myśl obowiązujących przepisów posadowienie budynku w odległości mniejszej niż 4 lub (i) 3m od granicy, powoduje, że sąsiad staje się „ustawową” stroną procesu budowlanego, bo takie posadowienie budynku „powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy – Prawo budowlane.” i art.28.2 tegoż.
Link to postu
Dzieki wielkie za odp .

Mam jeszcze jedno ptanie jeżeli kupuje 2 oddzielne działki które przylegają do siebie od jednego właściciela i one maja w calości 8 arów ale maja dwa osobne numery przy kupnie mogę je scalić i kupić jako jedna?

Bo w gminie działka budowl musi mieć min 7 arów .
Link to postu
Cytat

Dzieki wielkie za odp .

Mam jeszcze jedno ptanie jeżeli kupuje 2 oddzielne działki które przylegają do siebie od jednego właściciela i one maja w calości 8 arów ale maja dwa osobne numery przy kupnie mogę je scalić i kupić jako jedna?

Bo w gminie działka budowl musi mieć min 7 arów .Wydaje mi się że przy samym kupnie to nie.

Albo musi to zrobić sprzedający i sprzedać jako całość albo Ty po kupieniu obu działek.

Spróbuj negocjować - kupisz dwie ale niech opuści o koszty połączenia (przed połączeniem kupujesz przecież niebudowlane to powinno być taniej icon_razz.gif)
Link to postu
A jak wyglada takie scalanie działek ? długo trwa dużo roboty? bo chyba najlepiej żebym to scalił przed kupnem bo może się okazać potem że mam dwie dizałki po 4 ary a min wielkosc dizałki w MPZM to 7 arów i nie połączą mi tego ?
I nie uzyska sie WZ ? czy raczej łaczą i nie robią problemów?

Pozd
Link to postu
Jest jeszcze inne rozwiązanie.

Istnieje możliwość budowy jednego domu na 2 działkach sąsiadujących ze sobą, tego samego właściciela.
Przepisy prawa nie definiują wprost co to jest działka budowlana przeznaczona pod zabudowę, a PB definiuje, że:
Cytat

Art. 4.
Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania
nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia
budowlanego z przepisami.Nie mniej jednak, może to być problematyczne, zarówno na etapie uzyskania PnB (uznaniowość), jak i w późniejszym (ewentualnym) etapie scalania nieruchomości zabudowanej – papierkologia dość skomplikowana.

Dlatego raczej korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak scalenie tych działek przed wystąpieniem o PnB jesli jest MPZP lub WZ przy jego braku. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link to postu
Napisano (edytowany)
1. Teraz się zastanawiam czy kupić działkę i potem ją scalić jako właściciel czy lepiej aby sprzedający to załatwił .
Jaka jest zasada trzeba brać ponownie geodetę czy po prostu nadaja nowy mumer i je połączą.
Jaki okres oczekiwania?

2. Jeszcze jedno pytanie jak sie ma sprawa gdy musze z mojej działki wydzielić 2 m na rzecz drogi która będzie kiedyś poszerzana musze teraz przed budowa również zalatwić geodetę czy to gmina załatwia i pokrywa koszty ?

3. Jakei są orientacyjne koszty wydzielenia takiego pi razy oko ? o jakich kwotach trzeba myśleć ?

Znalazłem taki opisProces scalenia i podziału jest możliwy wówczas, gdy dopuszcza go miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a wynikiem scalenia i podziału staje się przekształcenie niekorzystnie ukształtowanych nieruchomości w celu umożliwienia ich wykorzystania i inwestycji. W praktyce chodzi o stworzenie korzystniejszych warunków wykorzystania terenu, na przykład przez zwiększenie obszarów budownictwa jednorodzinnego

gmina jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów o powierzchni przekraczającej 50% powierzchni podlegającej scaleniu i podziałowi,

w planie miejscowym przewidziano obszary wymagające scalenia i podziału.

Wszczęcie indywidualne postępowania rozpoczyna złożenie wniosku o podział i scalenie nieruchomości przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, pod warunkiem że posiadają oni ponad 50% gruntów, które w planie miejscowym mają być objęte scaleniem.

We wniosku muszą się znaleźć:

- dane osobowe i adresowe wnioskodawców,

- opis i lokalizacja działek podlegających scaleniu i podziałowi oraz uzasadnienie tego procesu.

Do wniosku należy dołączyć aktualne wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów oraz odpisy z ksiąg wieczystych.

Wskazać należy, że - zarówno przy postępowaniu prowadzonym na wniosek, jak i z urzędu - uczestnikami postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości są ich właściciele oraz użytkownicy wieczyści. Oznacza to, że mają oni wgląd w dokumentację oraz mogą skarżyć wszystkie wydane w tym procesie postanowienia i decyzje administracyjne.

Po złożeniu wniosku w gminie wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje czynności wstępnych, polegających na przeprowadzeniu analiz i ocen wniosku oraz dokumentów uczestników postępowania pod względem ich zgodności:
Dziekuje Edytowano przez epterode (zobacz historię edycji)
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja również nie polecam tej powłoki. HPS to wtopa i producent o tym wie. U mnie powłoka już po 3 latach zaczęła się łuszczyć. Powstały przebarwienia i niestety dach jest do wymiany. Firma  Blachotrapez odrzuciła reklamację, twierdząc ze dach nie był regularnie myty , kwasne deszcze i inne głupoty. PORAŻKA  nie polecam nikomu tej firmy!!!!!!!Zdjęcia w załączeniu:
  • Specjalizujemy się w projektowaniu oraz produkcji schodów i balustrad. Chętnie pomożemy wybrać najlepsze schody, które będą spełniały Twoje potrzeby. Bez względu na to czy potrzebujesz ich w swoim domu, firmie czy może na zewnątrz budynku. Możemy podjąć się również wykonania schodów w oparciu o Twoją wizję czy projekt, tym samym tworząc niepowtarzalny i unikalny produkt. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami: +48 (32) 609 00 00.  Współpracujemy z wieloma biurami architektonicznymi, firmami deweloperskimi. Kolekcje naszych typowych schodów modułowych można zobaczyć tutaj: https://atriumshop.eu  
  • Niedobre. Warstwa zewnętrzna winna mieć własności hydrofobowe.
  • Gość Krecik89
   Od początku pandemii ceny materiałów budowlanych zwariowały i poszybowały w górę o 70-100%. W Kabexie całe szczęście ceny są normalne, a materiały budowlane są dostępne i nie trzeba czekać na nie tygodniami czy nawet miesiącami. Wysoka jakość materiałów produkcji własnej, polecam.
  • Blachodachówka, bądź panele dachowe na rąbek będą doskonałym rozwiązaniem na taki dach. Najlepiej zdjąć wszystko do krokwi i ocenić ich stan - najlepiej jak zrobi do cieśla bądź dekarz. Jeśli krokwie będą w stanie dobrym (przekrój krokwi sugeruje właśnie lekkie pokrycie dachowe) to zastosować pełne deskowanie + papa + łaty i kontrłaty w przypadku poddasza nieużytowego, lub membrana + łaty i kontrałaty w przypadku poddasza użytkowego. Blachodachówki można stosować już przy minimalnym kącie nachylenia 9°, a w przypadku paneli dachowych na rąbek nawet od 8°. Cennym źródłem wiedzy na temat montażu blachodachówek, ale też prawidłowym wykonaniu warstwy wstępnego krycia dostępnych jest na naszym kanale YT w cyklu Akademii Rzemiosła Blachy Pruszyński: Cz. 1. - montaż blachodachówki REN (wszystkich odcinków jest 14): Zachęcamy też do odwiedzenia naszego profilu na FB DACHY Realizacje: https://www.facebook.com/DACHYrealizacje gdzie udostępniamy realizacje dachów z wykorzystaniem naszych produktów.     Źródłem inspiracji może też być prowadzona przez nas strona internetowa z dachami z blachy: https://dachtwoichmarzen.pl/
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...