Skocz do zawartości

Rekuperator Dospel czy Berluf


Recommended Posts

Witam icon_biggrin.gif !
Mam możliwość nabycia centrali firmy Dospel lub Berluf i wszystkie potrzebne elementy
do jej zamontowania również,preferuje także rury sztywne kierując się
informacjami wziętymi z internetu. Proszę o pomoc w wyborze
centrali tych firm i opinie na temat tych firm jeżeli są wam znane.
Na chwile obecną dom jest w stanie surowym zamkniętym, w maju będzie
robiona instalacja elektryczna a na początku czerwca tynki. Co do rekuperacji to jestem kompletnie zielona prosze o kazda rade, nie mam rowniez firmy ktora montuje centrale moze znacie jakies? mieszkam w Gorzowie Wlkp
Prosze o pomoc zalaczylam zalaczniki a tutaj moj domek icon_biggrin.gif :
http://pprojekt.pl/projekt528-cypisek__119_8_m.html

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Sprawdź sobie jeszcze rekuperator Bartosza, mam go zamontowanego od 3 tygodni, przynajmniej polska produkcja, akurat to mnie przekonało do zakupu plus jego sprawność. Cichy również jest. Montaż mam na sztywnych rurach.



A jaka to różnica czy rury są sztywne czy elastyczne? Inaczej nimi wciąga lub dmucha? Moim zdaniem, jeżeli przewody elastyczne zostaną należycie położone i połączone, powinny pracować nie gorzej niż sztywne. Przewody eleastyczne pozwalają na większe niechlujstwo montażowe niż sztywne i to jest przyczyną problemów, a nie sztywność, bąź elastyczność przewodów. Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A jaka to różnica czy rury są sztywne czy elastyczne? Inaczej nimi wciąga lub dmucha? Moim zdaniem, jeżeli przewody elastyczne zostaną należycie położone i połączone, powinny pracować nie gorzej niż sztywne. Przewody eleastyczne pozwalają na większe niechlujstwo montażowe niż sztywne i to jest przyczyną problemów, a nie sztywność, bąź elastyczność przewodów.



Polecam przeczytać artykuł z poniższego linku (jeden z wielu o tej tematyce):

http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/...l-straszny.html

Poza tym w sztywnych przewodach łatwiej zachować higienę i prościej jest je oczyścić.
Link do komentarza
Cytat

Polecam przeczytać artykuł z poniższego linku (jeden z wielu o tej tematyce):

http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/...l-straszny.html

Poza tym w sztywnych przewodach łatwiej zachować higienę i prościej jest je oczyścić.



Czytałem ten artykuł, ale poza marketingowym bełkotem nie ma tam rzeczowych argumentów dot. przewagi przewodów esztywnych nad elastycznymi. Mowa o złej jakosci przewodów elastycznyc. A jak się będzie miała sytuacja, gdy użyjemy dobrej jakosci przewodów elastycznyc i ułożymy je zgodnie z zasadami sztuki. Czy nadal przewody sztywne będą lepiej pracowały? Nie jestem fachowcem. Poprostu pytam. Nie lubię dogmatów. A tu wrzędzie spotykam się z opiniami, że przewody sztywne sa poprostu lepsze i już i bez dyskusji.

Cytat

10/10 icon_biggrin.gif



Dzięki za radę, kazdej nie będe pytał, ale jedną już pytałem.

Cytat

Polecam przeczytać artykuł z poniższego linku (jeden z wielu o tej tematyce):

http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/...l-straszny.html

Poza tym w sztywnych przewodach łatwiej zachować higienę i prościej jest je oczyścić.




A jak będziesz te przewody czyścił?

Przy okazji pytanie: po co izolowac przewody biegnące w ogrzewanej części mieszkania?Co w tym złego, gdy będzie możliwa wymiana ciepła za nim powietrze zostanie wdmuchnięte przez anamostat lub po jego zassaniu przez anemostat?
Link do komentarza
Cytat

Czytałem ten artykuł, ale poza marketingowym bełkotem nie ma tam rzeczowych argumentów dot. przewagi przewodów esztywnych nad elastycznymi. Mowa o złej jakosci przewodów elastycznyc. A jak się będzie miała sytuacja, gdy użyjemy dobrej jakosci przewodów elastycznyc i ułożymy je zgodnie z zasadami sztuki. Czy nadal przewody sztywne będą lepiej pracowały? Nie jestem fachowcem. Poprostu pytam. Nie lubię dogmatów. A tu wrzędzie spotykam się z opiniami, że przewody sztywne sa poprostu lepsze i już i bez dyskusji.



Dzięki za radę, kazdej nie będe pytał, ale jedną już pytałem.




A jak będziesz te przewody czyścił?

Przy okazji pytanie: po co izolowac przewody biegnące w ogrzewanej części mieszkania?Co w tym złego, gdy będzie możliwa wymiana ciepła za nim powietrze zostanie wdmuchnięte przez anamostat lub po jego zassaniu przez anemostat?


Przewody się izoluje po to, aby nie tracić ciepła lub chłodu odzyskanego przez centralę. Szczególnie istotne to jest kiedy rury są prowadzone przez nieogrzewane części domu, ściany kolankowe czy nieogrzewana część nad sufitem.
Jeśli chodzi o przewody sztywne to na pewno udowodniono, że mają mniejsze opory powietrza, a swoją instalację zamierzam czyścić tak jak się to robi z klimatyzacją np. w samochodzie. Po prostu będę rozpylał środek do odgrzybiania i odkażania klimatyzacji na wejściu i wyjściu rekuperatora, a dzięki sztywnym połączeniom ten środek dotrze o wiele dalej i będzie bardziej skuteczny niż w rurach elastycznych.
Link do komentarza
Przy wentylacja domowych opory są pomijalne, ale jeżeli chodzi o sam fakt - to "sztywność" nie ma wpływu, za to kąty proste owszem! Podobnie zbyt duże średnice ( choć to nie ma w praktyce znaczenia ) ale opory przy prędkościach powietrza mniejszych niż optymalne – rosną.
W kanałach z chłodnym powietrzem ( klimatyzacja) występuje wilgoć wiec i czyszczenie ma sens, w wentylacji wywiewno nawiewnej - nie ma wody w nawiewie!
Zagrzybienie jest groźne , gdy powietrze z kanału wywiewnego ( mokrego) dostaje się do pomieszczenia... dzieje się tak przy cofce z kanałów wentylacji naturalnej. Mam pytanie do Szanownego Pana, ILE RAZY MYŁ PAN KANAŁY WENTYLACYJNE W SWOJEJ KUCHNI CZY ŁAZIENCE???
Link do komentarza
Cytat

Do wentylacji domowej stosuje się przewody elestyczne by było cicho. Na taki dom... z dospelu ( berluf to ta sama firma) to luna - cena netto 1500 zł - rury anemostaty i skrzynka to drugie 1500 maksymalnie.



Czytałam trochę o tej Lunie czy cena nie przemawia tu za jakość , tzn czy nie będzie hałasował i pobieral zbyt dużo energii. Pisałam do firmy wykonawczej i odradzają firmę Dospel
http://www.geetech.pl/component/option,com_contact/Itemid,3/
i Pan napisał mi
Koszt montażu to zwykle 2500 zł netto.
Możemy wykonać instalację na rurach typu termoflex, sztywnych,
plastykowych, typu turboflex. Te ostatnie minimalizują konieczność
wykonania zabudów.
Co do rekuperatorów Dospel to szczerze odradzam. Berluf może być.
Jeśli może Pan wziąć pod uwagę Brinka to polecam.
[u]
[/u]

Wcześniejsza firma wyceniła mi mój domek na 18tyś i 19tyś wysyłam to na zdjeciu.
Jeszcze inna napisała że:
Niestety tych central nie mamy w swojej ofercie.

Pozdrawiam


Czy może Pan polecić jakąś firmę może swoją icon_biggrin.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Przewody się izoluje po to, aby nie tracić ciepła lub chłodu odzyskanego przez centralę. Szczególnie istotne to jest kiedy rury są prowadzone przez nieogrzewane części domu, ściany kolankowe czy nieogrzewana część nad sufitem.
Jeśli chodzi o przewody sztywne to na pewno udowodniono, że mają mniejsze opory powietrza, a swoją instalację zamierzam czyścić tak jak się to robi z klimatyzacją np. w samochodzie. Po prostu będę rozpylał środek do odgrzybiania i odkażania klimatyzacji na wejściu i wyjściu rekuperatora, a dzięki sztywnym połączeniom ten środek dotrze o wiele dalej i będzie bardziej skuteczny niż w rurach elastycznych.




Ale ja pytałem nie o sens izolacji kanałów prowadzonych np. w nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym, bo jest to oczywiste. Ale duża (jeśli nie większa) część kanałów biegnie pionami poprzez ogrzewane pomieszczenia mieszkalne. Pytam o sens izolacji tych kanałów i któryś raz jest tak, że nikt nie umie podać przekonujących argumentów "za". Pewnym argumentem jest wyciszenie szumu powietrza. Jaka jest róznic w koszcie między kanałami izolowanymi a nieizolowanymi? Edytowano przez SlawekT (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Chciałam jeszcze raz zamieścić mój domek mam obawy czy Luna będzie wystarczająca?


Dla mnie będzie zdecydowanie za słaba,wszak jest to aż 600m3 a Luna nawet na maxa pociągnie jedynie 1/3 kubatury.
No chyba,że dwie Luny,na dół i na górę.
Link do komentarza
Cytat

Czytałam trochę o tej Lunie czy cena nie przemawia tu za jakość , tzn czy nie będzie hałasował i pobieral zbyt dużo energii. Pisałam do firmy wykonawczej i odradzają firmę Dospel
http://www.geetech.pl/component/option,com_contact/Itemid,3/
i Pan napisał mi
Koszt montażu to zwykle 2500 zł netto.
Możemy wykonać instalację na rurach typu termoflex, sztywnych,
plastykowych, typu turboflex. Te ostatnie minimalizują konieczność
wykonania zabudów.
Co do rekuperatorów Dospel to szczerze odradzam. Berluf może być.
Jeśli może Pan wziąć pod uwagę Brinka to polecam.
[u]
[/u]

Wcześniejsza firma wyceniła mi mój domek na 18tyś i 19tyś wysyłam to na zdjeciu.
Jeszcze inna napisała że:
Niestety tych central nie mamy w swojej ofercie.

Pozdrawiam


Czy może Pan polecić jakąś firmę może swoją icon_biggrin.gif
[attachment=9792:skanwycena.jpg]


Widać, że firma źle zorientowana, nie znająca tematu...
dospel i berluf to to samo - adresy, przedstawiciele handlowi telefony...
Cytat

Te ostatnie minimalizują konieczność
wykonania zabudów.

nawet komentować trudno... zabudowy?
Co do centrali... ile firma na Panu "przytnie" jeżeli sprzeda Panu centralę 1500 mając 30 % rabatu? A ile na centrali za za 7000 mając 45% rabatu?
Co do zużycia energii... Przy dzisiejszych cenach kWh gdyby brink i luna chodziły 365 dni w roku na 100m3/h to różnica w cenie bez uwzględniania oprocentowania zwracałaby się 45 lat - przy 5% z banku odsetki z różnicy byłyby wyższe niż koszt roczny prądu.
Link do komentarza
Cytat

Widać, że firma źle zorientowana, nie znająca tematu...
dospel i berluf to to samo - adresy, przedstawiciele handlowi telefony...
nawet komentować trudno... zabudowy?
Co do centrali... ile firma na Panu "przytnie" jeżeli sprzeda Panu centralę 1500 mając 30 % rabatu? A ile na centrali za za 7000 mając 45% rabatu?
Co do zużycia energii... Przy dzisiejszych cenach kWh gdyby brink i luna chodziły 365 dni w roku na 100m3/h to różnica w cenie bez uwzględniania oprocentowania zwracałaby się 45 lat - przy 5% z banku odsetki z różnicy byłyby wyższe niż koszt roczny prądu.



Ok, firma jest źle zorientowana a czy ktoś jest w stanie doradzić mi firme która jest zorientowana, bo jeszcze pare dni i sama z mężem zamontuje centrale icon_biggrin.gif
Co do Luny to mam poważne obawy a może zna Pan jeszcze inny model godny polecenia za rozsądną cene, bo głupotą dla mnie kupić dwie centrale na góre i na dół jak pisał ktoś we wcześniejszym poscie a możę
DAYTONA 250 DC DAYTONA 350 DC
SELEN 500 DC SELEN 800 DC
a może coś z Dospela:
• Deimos
• Erato
• Tampa
• Kaliope
• airMedic
Bardzo prosze o pomoc w wybraniu centrali jest to dla mnie bardzo ważne gdyż nie zostało mi zbyt wiele czasu a słyszałam że najlepiej zacząć montować przed tynkami.
Link do komentarza
Cytat

Dla mnie będzie zdecydowanie za słaba,wszak jest to aż 600m3 a Luna nawet na maxa pociągnie jedynie 1/3 kubatury.
No chyba,że dwie Luny,na dół i na górę.



1. Co ma kubatura budynku - w tym przypadku zewnętrzna, do wentylacji ?

2. Jesli mówić o kubaturze (ilości powietrza w budynku), to wynosi to, około 300m3

3. Kubatura nie jest żadnym wyznacznikiem dla ustalenia wydajności wentylacji, bo to nie kubatura oddycha i nie kubatura produkuje wilgoć.

4. Nominalna (normatywna, obliczeniowa) wydajność wentylacji dla tego budynku to od 130 do 150m3/h (w zależności od rodzaju kuchenki) – Luna spełnia ten warunek.

5. Jedynym mankamentem może być ustawienie wydajności minimalnej (dyżurnej, wakacyjnej, itp.). Luna źle „znosi” wydajności małe, np. 30m3/h

dopisałem:

Ps. Jeśli już chcecie dość „wypasiony” model centrali wentylacyjnej w rozsądnej cenie, to rozważcie centrale OPTIMAL – nie dlatego, że ma większą wydajność (praktycznie jest mocno przewymiarowana), tylko ze względu na zaawansowane możliwości sterowania i programowania – przy bardzo rozsądnej cenie.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kiedy będzie montowana centrala? (instalację najlepiej zrobić przed tynkami, centrala może być kupiona przed wprowadzeniem się lub zimą.

Dlaczego dwie? 20m3/h na osobę...

W którym miejscu planowana jest centrala?

Jak będzie zrobiona "dystrybucja" świeżego powietrza?



Wprowadzać się nie będziemy późną jesienią, co do montażu centrali to również chciałabym to zrobić przed tynkami, a Panowie o tynków wchodzą na początku czerwca. A ja nie znalazłam żadnej firmy która za uczciwe pieniądze zamontuje mi rekuperacje. No chyba że ten Pan od minimalizowania konieczność zabudowy chociaż mam obawy że to nie profesionalista. Czyli do czerwca musze mieć wykonawce.
Arturo72 pisał
Dla mnie będzie zdecydowanie za słaba,wszak jest to aż 600m3 a Luna nawet na maxa pociągnie jedynie 1/3 kubatury.
No chyba,że dwie Luny,na dół i na górę.


Planowałam umieścić centrale na poddaszu, wyszedł tam mały strych powinna w zupełności się zmieścić.
Dystrybucja świeżego powietrza ? a jakie są warianty?
Pozdrawiam icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Cytat

Przykładowo--- centrala duolix przeznaczona na 7 pokoi i 5 pomieszczeń "mokrych" ma wydajność max 155m3/h - firma ELGE (producent) to jedna z najbardziej doświadczonych firm w temacie.


Czy mowa o tej bo producent jest inny i cena całkiem całkiem icon_sad.gif .
Cena od: 8,201.55PLN
Model: DUOLIX
Producent: Atlantic Ventilation
Średnia ocena: Brak oceny


Cytat

Ps. Jeśli już chcecie dość „wypasiony” model centrali wentylacyjnej w rozsądnej cenie, to rozważcie centrale OPTIMAL – nie dlatego, że ma większą wydajność (praktycznie jest mocno przewymiarowana), tylko ze względu na zaawansowane możliwości sterowania i programowania – przy bardzo rozsądnej cenie.



Chodzi tu o : Rekuperator Optimal 400 Dospel
Link do komentarza
[quote name='megus' post='204562' date='6.05.2011, 13:43 '][color="#FF0000"]Czy mowa o tej bo producent jest inny i cena całkiem całkiem icon_sad.gif .
Cena od: 8,201.55PLN
Model: DUOLIX
Producent: Atlantic Ventilation
Średnia ocena: Brak oceny
Chodzi tu o : Rekuperator Optimal 400 Dospel
Centrala wentylacyjna OPTIMAL posiada wydzielony wymienny moduł automatyki, w którym prowadzone są połączenia elektryczne. W celach serwisowych moduł ten może być w całości demontowany i badany na oddzielnym stanowisku serwisowym.


Centrala wentylacyjna została wyposażona w sterownik z kalendarzem tygodniowym. Instrukcja obsługi sterownika jest zawarta w oddzielnym dokumencie. Sterownik dostarczony jest z przewodem połączeniowym o długości 20 m zakończonym wtykami typu RJ11. Podłączenie sterownika polega na umiejscowieniu wtyków przewodu odpowiednio do gniazda sterownika i centrali. Sterownik docelowo należy umieścić na ścianie, przy czym należy przewidzieć sposób prowadzenia przewodu od centrali do sterownika.

A może: Rekuperator Berluf DAYTONA 250
Centrala DAYTONA 250 to najnowszy i najnowocześniejszy produkt firmy DOSPEL. Posiada możliwość swobodnej i łatwej zmiany ustawienia króćców z poziomego na pionowy. Nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoliły na odizolowanie czesci "serwisowej"(napęd, sterowanie) od części "obsługowej"(filtry, elementy wymagające konserwacji). Rozwiązania te wysuwają centralę DAYTONA 250 na pierwsze miejsce najbezpieczniejszych oraz najbardziej "Przyjaznych" Użytkownikowi na rynku.
Link do komentarza
Cytat

A może: Rekuperator Berluf DAYTONA 250
Centrala DAYTONA 250 to najnowszy i najnowocześniejszy produkt firmy DOSPEL. Posiada możliwość swobodnej i łatwej zmiany ustawienia króćców z poziomego na pionowy. Nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoliły na odizolowanie czesci "serwisowej"(napęd, sterowanie) od części "obsługowej"(filtry, elementy wymagające konserwacji). Rozwiązania te wysuwają centralę DAYTONA 250 na pierwsze miejsce najbezpieczniejszych oraz najbardziej "Przyjaznych" Użytkownikowi na rynku.


Mam i nie polecam icon_sad.gif.
Ponad trzy lata temu, gdy kupowałem tę centralę nie była ona najgorszym wyborem. Dzisiaj poszukałbym czegoś innego.
Podstawowa wada to brak bypassu
Link do komentarza
Daytona ma bypass ale wymienny i myślę że będzie to działać lepiej niż te stałe w których powietrze nie jest na stałe odcinane od wymiennika , więc częściowo przez niego też leci i podgrzewa , podgrzewa . Trudność wymiany wymiennika na bypass podobny do wymiany filtra . Tu masz opis :
http://www.venmar.pl/berluf/berluf_daytona.pdf
Widziałem na aledrogo ktoś sprzedaje z bypassem gratis .
Dla mnie podstawową wadą przy tej cenie to brak silników na prąd stały , które są jak wiadomo bardziej oszczędne . A reszta myślę że jest całkiem OK .
Filtry Berlufa to koszt chyba 45 zł. i pewno szybo będą drożały . Przy czterech wymianach w roku mamy 360 zł . , więc dobrze szybko przerobić i korzystać z tkaniny na metry . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Do wentylacji domowej stosuje się przewody elestyczne by było cicho. Na taki dom... z dospelu ( berluf to ta sama firma) to luna - cena netto 1500 zł - rury anemostaty i skrzynka to drugie 1500 maksymalnie.



witam, czyli to jest najodpowiedniejsza rura do domów mieszkalnych. Nie ma zbyt dużego oporu powietrza w Termoflexie?

DSC01446.jpg



Cytat

a co się montuje?



Skrzynkę rozdzielczą.

Czytałam że teraz montują takie, ale każdy swoje chwali.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

witam, czyli to jest najodpowiedniejsza rura do domów mieszkalnych. Nie ma zbyt dużego oporu powietrza w Termoflexie?
[attachment=9854:termoflex_00.jpg]



Skrzynkę rozdzielczą.

Czytałam że teraz montują takie, ale każdy swoje chwali.
[attachment=9855:rura222222222.JPG]



Zdecydowanie system rozdzielaczowy Danfoss Air flex ,to przyszłość wentylacji domowych

http://www.intebud.pl/galeria/min/5%20(kopiowanie).jpg Edytowano przez intebud (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie system rozdzielaczowy Danfoss Air flex ,to przyszłość wentylacji domowych

http://www.intebud.pl/galeria/min/5%20(kopiowanie).jpg


Przyszłość i danfoss No to już jest przegięcie... Danfoss działa na rynku centralnych ( pośrednich) systemów ogrzewania, a energooszczędność czyli małe zużycie, wyklucza pośrednie systemy. Tak więc jeżeli danfoss zajął się odzyskiem ciepła z wentylacji to zrobił to na szarym końcu i tylko dlatego, że klienci go do tego zmusili.

dodam jeszcze, że te rozwiązania od kilkunastu lat się w Polsce stosuje.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Przyszłość i danfoss No to już jest przegięcie... Danfoss działa na rynku centralnych ( pośrednich) systemów ogrzewania, a energooszczędność czyli małe zużycie, wyklucza pośrednie systemy. Tak więc jeżeli danfoss zajął się odzyskiem ciepła z wentylacji to zrobił to na szarym końcu i tylko dlatego, że klienci go do tego zmusili.

dodam jeszcze, że te rozwiązania od kilkunastu lat się w Polsce stosuje.



Pisząc Danfoss mialem na myśli tylko system rozprowadzenia instalacji przewodami elastycznymi z tworzywa .
Przewody stalowe nie nadają się do domów jednorodzinnych (bardzo trudno je ukryć )
Jesli chodzi o rekuperatory moim zdaniem najlepsze są Berluf Selen.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
A kto powiedział że zawsze będzie łatwo.
Do każdego rozwiązania trzeba podejść indywidualnie... tu nie ma żadnych szablonów.
A przewody wentylacyjne tym trudniej zasłonić im później zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu WM.
Przy wykończeniówce lub nie daj boże w już zamieszkałym i wykończonym domu zaczyna się ostre rzeźbienie.
Na etapie projektu lub w wczesnej fazie wznoszenia domu nie ma większych problemów ze skutecznym schowaniem całej instalacji.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam :grin: !
Mam możliwość nabycia centrali firmy Dospel lub Berluf i wszystkie potrzebne elementy
...
centrali tych firm i opinie na temat tych firm jeżeli są wam znane.



jak sie orientuje to berluf i dospel to od dluzszego czaus ta sama firma. Nazwa Dospel ostala sie na rynku Polskim,a Berluf niemieckim.
Ja osobiscie wybralem stacje SELENA opatrzona logo Berlufa,a bralem od dystrybutorow Dospela icon_biggrin.gif
EDIT: wlasnie ta stacja o ktorej pisze jest pokazana na zdjeciu powyzej. BTW-bardzo fajny system rozprowadzenia powietrza ze stacji. Edytowano przez Kaganosti (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam
Jestem nowy na forum ale dużo już poczytałem. Chcę zamontować rekuperator Luna 200 dospela. Mam domek o pow. uzytkowej 90m2 kubatura poniżej 300m3.
Po przeczytaniu forum niepokoję się tylko bo słyszałem że Luna to teraz nic nie warta. Nawet człowiek z Dospela mi to odradza.
Miałem taki plan żeby wywalić filtry i wstawić zewnętrzne, sterowanie falownikiem. GWC rura 160mm ok 30m.
Czy ktoś może mnie oświecić czy jest w tym jakiś sens? Może Pan T.B. się wypowie...
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich na forum
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ani dospel ani berluf. Spotkałem już kilku klientów, którym zamontowano te urządzenia i bardzo narzekali.

Dla porównania urządzenia o podobnych wydajnościach 200m3/h przy 100 Pa
1. Rekuperator Dospel LUNA
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m 51 dB(A) (czy to jest min czy max, to producent nie podaje)

2. Rekuperator Samsung RHF025
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m min/max 22/27 dB(A)

3. Rekuperator Mitsubishi Electric LGH25RX5E
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m min/max 18/27 dB(A)

Chyba na oko widać różnicę. Edytowano przez postudiach (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Ani dospel ani berluf. Spotkałem już kilku klientów, którym zamontowano te urządzenia i bardzo narzekali.

Dla porównania urządzenia o podobnych wydajnościach 200m3/h przy 100 Pa
1. Rekuperator Dospel LUNA
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m 51 dB(A) (czy to jest min czy max, to producent nie podaje)

2. Rekuperator Samsung RHF025
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m min/max 22/27 dB(A)

3. Rekuperator Mitsubishi Electric LGH25RX5E
poziom ciśnienia akustycznego w odl. 1m min/max 18/27 dB(A)

Chyba na oko widać różnicę.



Skąd biorą się różnice w głośności?
Proszę o podpowiedź jaki Pan proponuje rekuperator do domu parterowego z użytkowym poddaszem 150 m2 powierzchni użytkowej + 10m2 pom. gospodarcze + garaż (25m2)?
Link do komentarza
Chodzi Ci o różnice między typami (producentami) czy o różnice min/max głośności? icon_lol.gif

W pierwszym wypadku wiadomo - rożni producenci, różne komponenty i budowa.
W drugim zaś różnice wynikają z obrotów na jakich właśnie pracują wentylatory, czyli innymi słowy z ilości powietrza jaką właśnie muszą przepompować przez układ kanałów i oporów z tym związanych.
Link do komentarza
Cytat

Po przeczytaniu forum niepokoję się tylko bo słyszałem że Luna to teraz nic nie warta. Nawet człowiek z Dospela mi to odradza.
Miałem taki plan żeby wywalić filtry i wstawić zewnętrzne, sterowanie falownikiem. GWC rura 160mm ok 30m.
Czy ktoś może mnie oświecić czy jest w tym jakiś sens? Może Pan T.B. się wypowie...
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam wszystkich na forum


Luna to bardzo prosty i prymitywny sprzęt . Posiada byle jakie wentylatory , kiepski wymiennik i filtry atrapy . Do tego beznadziejny pilot . Taki rekuperator w mojej ocenie powinien kosztować 400 zł a kosztuje chyba 1200 .
Generalnie można powiedzieć że na sprzęt Dospela jak ma jakieś ruchome części to trzeba uważać i można z góry przyjąć że są niskiej jakości i będą zawodzić w trakcie eksploatacji . Przykładem może być takie proste urządzonko jak kratka wentylacyjna z zamykaną żaluzją , która ma pociągajkę na sznurek a w środku prosty mechanizm krzywki ze sprężynką . Wyobraźcie sobie że kratkę po jakimś czasie będącą w pozycji otwartej , nie daje się już zamknąć bo dźwignia krzywki odkształca się trwale i już nie trafia do właściwej szczeliny .
Pan T. B. nie odpowie bo pyskował i ma szlaban na pisanie , czy jakoś tak . tongue.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Luna to bardzo prosty i prymitywny sprzęt . Posiada byle jakie wentylatory , kiepski wymiennik i filtry atrapy . Do tego beznadziejny pilot . Taki rekuperator w mojej ocenie powinien kosztować 400 zł a kosztuje chyba 1200 .


Ale swoją rolę jako rekuperator spełnia.
Jeśli kogoś nie za bardzo stać na reku za 8tys.zł jest to bardzo dobra inwestycja o wiele lepsza niż droższa WG.

A ha,jestem za przywróceniem Panu TB pełnych praw forumowych icon_smile.gif
Po pierwsze,że forum przygasa(;)) a po drugie wielu by skorzystało z fachowych porad dot.wentylacji jakimi dzielił się TB. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...