Skocz do zawartości

Który wybrać LMB 20 czy LMB 25? /M&L Lipińscy


celebrianna

Recommended Posts

Cytat

Jesteśmy zainteresowani projektem LMB 20 biura M&L Lipińscy. Jest to niewielki domek, a własnie takiego szukamy. icon_biggrin.gif Myślimy także o LMB 25. Jest podobny. Ma dwie sypialnie i spory salon. Co o nich sądzicie? icon_rolleyes.gif LMB 20a i LMB 25a



LMB 20a:
1. gdzie jest pomieszczenie gospodarcze?
2. kuchnia "tramwajowa" (długa i przechodnia z zimnego wiatrołapu)
3. mały garaż - gdzie trzymać rowery i kosiarkę?

LMB 25a:
1. kuchnia podobnie jak wyżej, ale ustawniejsza
2. niepotrzebnie skomplikowana bryła budynku - po co ten podcień od wejścia i wykusz od ogrodu? światło z podwójnych dzwi na taras zostanie zjedzone przez ściankę z lewej strony.
3. w opisie jest o możliwości zagospodarowania strychu jako mieszkalnego - przy takim założeniu znajdzie się 100 lepszych projektów z użytkowym poddaszem

Ogólnie sensowniejszy wydaje mi się 25a, ale nie znam waszych potrzeb. Ważne jest położenie względem stron świata, ilość pieniędzy na dom, model rodziny, sposób mieszkania (tylko wieczory, może dacza letniskowa, całodzienny itd), dostęp do drogi itp. Bez wstępnych założeń można tylko gdybać.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam,

Dziękuję Jacku za szybką odpowiedź icon_biggrin.gif . Przyznam, że twoje spostrzeżenia sa cenne. Też zastanawialiśmy się nad pomieszczeniem gospodarczym, ale w tym przypadku LMB 20a przykładowy rower, czy kosiarkę będziemy mogli trzymac w garażu, a na rzeczy rzadziej używane wykorzystamy stryszek nad garażem. Poza tym podoba nam się układ mieszkania bez zbędnej powierzchni komunikacyjnej i to, że jest jedna łazienka. Jesteśmy młodym małżeństwem i wkrótce nasza rodzinka się powiększy o dziecko icon_smile.gif , więc dwie (spore) sypialnie z pewnością nam wystarczą. Być może w przyszłości wykorzystalibyśmy poddasze (jest ponoć taka możliwość), ale to jest do przemyślenia później icon_rolleyes.gif . Poza tym zamierzamy sprzedać nasze mieszkanie, a na resztę wziąść kredyt. Co do LMB 25, to właśnie spodobało mi się wejście w podcieniu, zawsze wygodniej jest otwierać drzwi, gdy na głowę, albo wózek nie kapie. Ale w tym projekcie sypialnie są nieco mniejsze, więc narazie stawiamy na LMB 20. Do tej pory przejrzeliśmy grubo ponad 1000 projetków i przyznam, że własnie te dwa nam się najbardziej spodobały. No cóż, czas pokaże... Jak narazie wszystko układa się pomyślnie, mamy działkę na podmiejskim osiedlu, choć chciałam gdzieś z dala od miasta, ale wtedy bylibyśmy zależni od samochodu.
Zastanawiamy sie tez nad wyborem materiału. Myślimy głównie o betonie komórkowym lub cegle silikatowej. Ale słyszałam, że beton komórkowy jest mało akustyczny, no i czy warto go docieplać. Ponoć często w szczelinach "wiatr wieje", ale to już chyba kwestia wykonania icon_rolleyes.gif
Będę wdzięczna za dalsze uwagi.
Pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Garaż zbyt mały i bez dodatkowego schowka na brudne rzeczy (węże ogrodowe, kosiarka, grabie itp) zostanie przez te rzeczy zdominowany i wypchnie samochód na podjazd. Widziałem to kilkakrotnie u moich znajomych.

Jeśli ma nadejść dziecko, to tym bardziej warto przemyśleć architekturę domu. Jeśli mogę coś zasugerować, to chcę uczulić Was na przyciągające wzrok wykusze, podcienie, zaułki itp. One niewiele pomagają w mieszkaniu, a kosztują. Np podcień od frontu o wiele lepiej zastąpić jakąś sienią, ponieważ w ten sposób zyskujecie przestrzeń wewnątrz domu, która kryta jest przecież bardzo drogim dachem (dach w domach jest najdroższą imprezą). Nawet nie musi być sień, a mały tarasik z lekkim zadaszeniem żeby nia padało na głowę przy szukaniu kluczy do domu icon_smile.gif

Z doświadczenia wiem, że o wiele praktyczniejsze są domy nudne z wyglądu, ponieważ prosta bryła daje najlepsze możliwości aranżacji wnętrz. W naszym klimacie warto pomyśleć o cieplnych strefach przejściowych, czyli np właśnie sieni przed wejściem właściwym. Czy maksymalnie przeszklony wykurz przy salonie pozytywnie wpłynie na energooszczędność domu?

Co do łazienki, to przecież w LMB 25a jest tylko jedna. To drugie to pomieszczenie gospodarcze. Swoją drogą w przypadku jednej tylko łazienki (i, za przeproszeniem, muszli klozetowej) łatwo kąpielą w wannie zablokować kogoś w potrzebie icon_wink.gif

Pomyślcie jeszcze o wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła - w domach parterowych bardzo trudno uzyskać sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. Hasło: rekuperatory.

Pytajcie jak najwięcej, bo dom buduje się na wiele lat.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-04-21, 08:41 ]
Acha, materiałami budowlanymi się na razie nie przejmujcie. Zdecydowanie lepszym budulcem są silikaty, ale na etapie projektu raczej nie trzeba się tym przejmować. Z całą pewnością jednak odsuńcie od siebie pokusę budowania ściany jednowarstwowej z powodu nędznej termoizolacyjności (sprzedawcy będą mówić co innego icon_smile.gif

Jeszcze raz pozdrawiam
Link do komentarza
Witam
Uwazam ze na projekt domu trzeba patrzec przede wszystkim przez pryzmat praktycznosci(tak samo zreszta jak kolega u góry),to co dzisiaj wydaje nam sie niepotrzebne,albo mowimy jakos to bedzie,za jakis czas moze sie okazac problemem trudnym i (kosztownym) do naprawienia.Z mojego doswiadczenia(mieskzam z rodzicami w domku jednorodzinnym) uwazam ze niezmiernie wazna rzecza jest pralnia suszarnia(oczywiscie mozna pomyslec o pralko-suszarce,ale to juz kwestia indywidualnych upodoban)w takiej pralni zawsze mozna wygospodarowac miejsce na jakies inne domowe graty typu odkurzacz itd.Co do garazu,na pewno nie moze byc za maly,bo po pewnym czasie okaze sie ze auto wchodzi nam na styk i trzeba uwazac bo tam stoi rower,tu leza opony zimowe itd.Powiem szczerze iz domy z pracowni Lipinskich bardzo mi sie podobaja,niemniej jednak w kazdym nalezaloby wprowadzac pewne praktyczne zmiany.Co do 25a,powiem szczerze iz pierwsze co pomyslalem o tym projekcie to zrezygnowanie z podcienia na rzecz powiekszenia kuchni.
Kolejna sprawa jest miejsce na piec co jesli mamy gaz,kupujemy piec wiszacy i z glowy,czy ewentualnie prad to juz jak kto woli,ale jesli gazu brak i musimy rozwazyc alternatywne zrodlo ogrzewania to warto pomyslec o jakiejs mini kotlowni.
Co do materialow budowlanych sam zastanawiam sie nad betonem komórkowym 36 cm bez ocieplenia,ale w obliczu opinii ktore sie slyszy na temat scianjednowarstwowych ,sam jeszcze nie wiem z czego bede budowal (moze rozsadniejsze bedzie b-k 30 cm + 12 lub 15 cm styro)
Zycze udanego wyboru
PS zapraszam do skomentowania mojego wyboru z pracowni Z500
Link do komentarza
My budujemy dom LMB 27 również z tej pracowni. Początkowo nie braliśmy pod uwagę garażu ale z biegiem czasu dojrzelismy do tej decyzji. Jaki masz w projekcie strop? My zmieniliśmy z drewnianego na terivę. Budowaliśmy z betonu komórkowego i będziemy docieplać styropianem 12 lub 15 cm.
pzdr.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Cytat

Garaż zbyt mały i bez dodatkowego schowka na brudne rzeczy (węże ogrodowe, kosiarka, grabie itp) zostanie przez te rzeczy zdominowany i wypchnie samochód na podjazd. Widziałem to kilkakrotnie u moich znajomych.
Jeśli ma nadejść dziecko, to tym bardziej warto przemyśleć architekturę domu. Jeśli mogę coś zasugerować, to chcę uczulić Was na przyciągające wzrok wykusze, podcienie, zaułki itp. One niewiele pomagają w mieszkaniu, a kosztują. Np podcień od frontu o wiele lepiej zastąpić jakąś sienią, ponieważ w ten sposób zyskujecie przestrzeń wewnątrz domu, która kryta jest przecież bardzo drogim dachem (dach w domach jest najdroższą imprezą). Nawet nie musi być sień, a mały tarasik z lekkim zadaszeniem żeby nia padało na głowę przy szukaniu kluczy do domu icon_smile.gif
Z doświadczenia wiem, że o wiele praktyczniejsze są domy nudne z wyglądu, ponieważ prosta bryła daje najlepsze możliwości aranżacji wnętrz. W naszym klimacie warto pomyśleć o cieplnych strefach przejściowych, czyli np właśnie sieni przed wejściem właściwym. Czy maksymalnie przeszklony wykurz przy salonie pozytywnie wpłynie na energooszczędność domu?
Co do łazienki, to przecież w LMB 25a jest tylko jedna. To drugie to pomieszczenie gospodarcze. Swoją drogą w przypadku jednej tylko łazienki (i, za przeproszeniem, muszli klozetowej) łatwo kąpielą w wannie zablokować kogoś w potrzebie icon_wink.gif
Pomyślcie jeszcze o wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła - w domach parterowych bardzo trudno uzyskać sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. Hasło: rekuperatory.
Pytajcie jak najwięcej, bo dom buduje się na wiele lat.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-04-21, 08:41 ]
Acha, materiałami budowlanymi się na razie nie przejmujcie. Zdecydowanie lepszym budulcem są silikaty, ale na etapie projektu raczej nie trzeba się tym przejmować. Z całą pewnością jednak odsuńcie od siebie pokusę budowania ściany jednowarstwowej z powodu nędznej termoizolacyjności (sprzedawcy będą mówić co innego icon_smile.gif
Jeszcze raz pozdrawiam


Witaj! widze , ze dużo wiesz , mam prośbe , jesli mozesz skomentuj prosze projekt równiez z pracowni Lipinskich LMB-47. Mamy rodziców po 80-tce i zalezy nam na 2 pokojach dla Nich i lazience, dlatego zastanawiamy sie nad tym projektem, oczywiscie do tego powiekszony garaz z pom. gospodarczym i dodatkowo w domu wc. Poddasze użytkowe.Napisz co sadzisz o tym projekcie , mam plan roboczy i spróbuje wyslac na meila o ile mi sie uda , bo nie jestem taka mocna i nie wiem jak dolaczac pewne rzeczy .na forum. Pozdrawiam

mój Klan:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=2694&hl=

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Jesteśmy zainteresowani projektem LMB 20 biura M&L Lipińscy. Jest to niewielki domek, a własnie takiego szukamy. icon_biggrin.gif Myślimy także o LMB 25. Jest podobny. Ma dwie sypialnie i spory salon. Co o nich sądzicie? icon_rolleyes.gif LMB 20a i LMB 25a


Jestem posiadaczem domu wg projektu LMB 20 wersja z wiatą . I powiem że żałuje tego wyboru.
Projekt ten ma wiele małych błędów organizacyjno-projektowych , z którymi da sie uporac i zyć.Ale 3 najwieksze błedy to:
- brak pomieszczenia gospodarczego ( szczególnie przy braku gazu do CO sprawa katastrofalna
- duża kubatura w stosunku do pow. urzytkowej
- konstrukcja sufitu dyskfalifikuje poddasze do celów urzytkowych
Link do komentarza
Analizowałem kiedyś te projekty i uznałem ze jest w nich za dużo drobnych błędów.
Owszem - to projekty ładne na wygląd ale dość niepraktyczne.
Głownie- to trudności z przeróbką na ogrzewanie węglowe - poza tym mocno rozbudowany dach, niepraktyczne stropy jak i dość wysokie jak na tak mały dom koszta realizacji.

Poleciłbym raczej coś innego.
Zdecydowałem się na LMB 31 jako wybór "z rozsądku".
Po przeróbkach okazało się to bardzo dobrym pomysłem z którego jestem bardzo zadowolony.
Mały i praktyczny dom (LMB 31) - a na dodatek w miarę tanie w realizacji.
Stosunkowo łatwo można zrobić przeróbki na kotłownię węglową - a po dobrym przemyśleniu dodatkowo wygospodarować przestrzeń na poddaszu, zaś koszty realizacji uważam za "w miarę niskie" jak na ok. ~112 m2 powierzchni (w sumie, razem z poddaszem).
Mój klan:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=3283
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...